• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenyt06. 12. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Syv ud 10 virksomheder: Cybersikkerhed styrker vores konkurrenceevne

AktueltBranchenyt06. 12. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Knap tre fjerdedele af de danske SMV’er oplever en sammenhæng mellem investeringer i cybersikkerhed og konkurrencefordele. Samtidig erklærer over halvdelen af virksomhederne sig enige i, at cybersikkerhed er vigtigt eller meget vigtigt, når de vælger underleverandører. Det viser årets Cyberbarometer, som Industriens Fond står bag.

-Der er en klar sammenhæng mellem virksomhedernes investering i cybersikkerhed og deres konkurrencedygtighed, lyder det fra leder af Industriens Fonds cyberprogram, Malene Stidsen.

-Ligesom sidste år ser vi en klar sammenhæng mellem cybersikkerhed og konkurrenceevne. Det understreger, hvor vigtigt det er at arbejde med cybersikkerhed som en integreret del af forretningsstrategien. Cybersikkerhed handler altså ikke kun om beskyttelse mod it-kriminalitet, men om at styrke sin forretning og opnå og fastholde konkurrencefordele, siger programchef for cybersikkerhed i Industriens Fond, Malene Stidsen.
Hun forventer dermed, at de nye tal kan være en drivkraft til, at endnu flere små- og mellemstore virksomheder kommer i gang med styrke it-sikkerheden.
Industriens Fonds Cyberbarometer bygger på svar fra ledere i 919 danske små- og mellemstore virksomheder, og som noget nyt er der i år også spurgt ind til virksomhedernes arbejde med cybersikkerhed i værdikæderne.

Cybersikkerhed skal også dække værdikæden
Her mener 61 pct., at cybersikkerhed er vigtigt eller endda meget vigtigt, når de skal vælge en underleverandør. Dertil er det 35 pct., der oplever krav fra bl.a. myndigheder, kunder og samarbejdspartnere til, at deres underleverandører skal have et højt niveau af cybersikkerhed. Ifølge Malene Stidsen viser tallene en god forståelse for, at cybersikkerhed ikke længere er noget, man kun skal have styr på internt:
-Virksomheder opererer jo ikke som isolerede siloer. De indgår i store netværk af samarbejder, der i praksis udfoldes gennem alt fra mailkorrespondancer til integrerede systemer. Og det er altså med til at give cyberkriminelle flere mulige indgange til virksomheden, siger hun og tilføjer:
-Derfor er det også nødvendigt, at virksomheden tænker hele værdikæden med, når nye cybersikkerhedstiltag skal implementeres.
Hos Vestfrost Solutions, der producerer køle- og fryseskabe, er cybersikkerhed i værdikæden en naturlig del af at have sin berettigelse som professionel samarbejdspartner, fortæller CFO Jannie Tholstrup:
-Lige så vel som der kan komme et cyber-attack via vores egne leverandører eller servicepartnere, så er vi jo også en faktor for vores kunder, når de kortlægger deres risikobillede. Det betyder kort og godt, at vi er nødt til at være helt skarpe på vores cybersikkerhed, hvis vi skal leve op til kundernes forventninger og krav.

Om Cyberbarometeret
Årets Cyberbarometer viser en sammenhæng mellem cybersikkerhed og oplevede konkurrencefordele. Undersøgelsen er foretaget af Analyse & Tal på vegne af Industriens Fond.
I undersøgelsen er cybersikkerhedstiltagene inddelt i tre forskellige former hhv. ”Teknik”, ”Forankring og styring” samt ”Rutiner og træning”. Ligeledes er konkurrencefordelene opdelt i kategorierne ”Effektivitet og nytænkning”, ”Tillid” og ”Bundlinje”.
Læs hele rapporten, case-fortællinger og dyk ned i tallene her.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop20. 08. 2026

Fra januar 2027 skærpes kravene til cybersikkerhed i maskiner. En tjekliste fra Teknologisk Institut kan afsløre, om virksomhederne er på sikker grund eller har huller, der skal lukkes. Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give

Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

AktueltMaskiner og anlægOffshore og marine20. 08. 2026

Når et forskningsskib skal fungere som flydende laboratorium, er plads og energieffektivitet afgørende. Derfor har VARD valgt Hoyer VMS Group til at levere seks komplette generatorsæt til det nye 164 meter lange forskningsskib ”Project named RV11000”. Fremtidens havforskning stiller ikke alene

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

AktueltBranchenytMesser og møder20. 08. 2026

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret

40 år med grønne visioner

Energi og miljøNavnenyt20. 08. 2026

I 40 år har Solum A/S arbejdet med at give ressourcer nyt liv. Det, der begyndte med kompostering af have- og parkaffald, er i dag blevet til en af Danmarks førende virksomheder inden for udvikling af cirkulære vækstmedier samt genanvendelse af ressourcer fra byggebranchen. I 2024 tog virksomheden

Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

Navnenyt20. 08. 2026

Henrik Pape tiltræder den 1. september 2026 som CEO i Beritech Group. Koncernens ejer og stifter, Bent Larsen, fortsætter i ledelsen som COO med ansvar for drift og koncernens supply chain. Ambitionen er en tydeligere retning og et stærkere kommercielt greb om forretningen. Henrik Pape har

Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

BranchenytNavnenyt20. 08. 2026

Villum Fonden har givet 30 mio. kr. til at styrke rammerne for undervisningen i faget natur/teknologi. Dermed kan skoleelever fra 1. til 6. klasse i ni kommuner nu se frem til nyrenoverede faglokaler, opdateret udstyr og lærere med ny viden i faget natur/teknologi. Selvom faget natur/teknologi

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

    20.08.2026

  • Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

    20.08.2026

  • DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

    20.08.2026

  • 40 år med grønne visioner

    20.08.2026

  • Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

    20.08.2026

  • Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

    20.08.2026

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}