• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytOffshore og marine20. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Svanehøj Danmark A/S sætter ny regnskabsrekord

NavnenytOffshore og marine20. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Stigende efterspørgsel på marinepumper til flydende gas og en kraftigt voksende serviceforretning sikrede i 2022 Svanehøj Danmark A/S en vækst i omsætningen på næsten 60 pct. og en fordobling af resultatet i forhold til året før. Samtidig er det lykkedes at fastholde et rekordhøjt niveau i ordreindgangen på mere end 740 mio. kroner.

CEO Svanehøj Danmark A/S, Søren Kringelholt Nielsen.

Nye grønne forretningsområder og en milliardomsætning inden for fem år var hovedpunkterne, da Svanehøj Danmark A/S i starten af 2022 lancerede en ny strategi med missionen ”Powering a better future”. Og det netop offentliggjorte 2022-regnskab for Svanehøj Danmark A/S viser, at virksomheden er godt på vej mod at indfri sine ambitiøse mål.
Omsætningen er vokset fra 439 til 697 mio. kr., mens resultatet (EBITDA før engangsomkostninger) er fordoblet fra 67 til 134 mio. kr. For både omsætning og indtjening er der tale om det bedste resultat i Svanehøjs næsten 100 år lange historie. I Svanehøj Group, hvor også Hamworthy Pumps i Singapore indgår, er fremgangen endnu større, idet omsætningen her er vokset fra 611 til 967 mio. kr. og resultatet (EBITDA før engangsomkostninger) forbedret fra 58 til 161 mio. kr.
-Udviklingen i 2022 er meget tilfredsstillende og et udtryk for, at vi er kommet rigtig langt i vores strategi om at gøre Svanehøj til en globalt førende specialist inden for flydende gas og fremtidens nye energiformer. Vi har formået at fastholde et rekordhøjt niveau i vores ordreindgang på mere end 740 mio. kroner, og det giver os et stærkt afsæt for de kommende år, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen.
Blandt mange højdepunkter i 2022 hæfter CEO Søren Kringelholt Nielsen sig især ved, at Svanehøj har vundet strategisk vigtige ordrer på pumpesystemer til både ammoniak- og metanoldrevne skibe samt til transport af CO2. Samtidig har virksomheden etableret sig på det voksende marked for LNG-terminaler gennem opkøb af Wärtsilä Tank Control Systems, der er specialist i high-end målesystemer til gastankanlæg.
-Udviklingen i 2022 har med al tydelighed understreget, at fremtiden for Svanehøj ligger inden for den grønne omstilling. Jeg er stolt over, at vi er lykkedes med at håndtere så stor en stigning i aktivitetsniveauet samtidig med, at vi har moderniseret og omstillet produktionen. Det har ikke været let, men vores medarbejdere har udvist en helt ekstraordinær fleksibilitet, siger Søren Kringelholt Nielsen.

Intensiverer klimaindsatsen med ESG-rapportering
Som led i sin nye strategi har Svanehøj sat FN’s Verdensmål øverst på agendaen. Samtidig med 2022-regnskabet har Svanehøj offentliggjort sin første ESG-rapport, der redegør for virksomhedens tilgang til miljø og socialt ansvar og fastsætter målene frem til udgangen af 2025.
Svanehøj vil blandt andet reducere sin udledning af drivhusgasser i scope 1 og scope 2 med 50 % i forhold til 2021-niveau. Desuden skal mindst 95 % af et kraftigt øget R&D-budget gå til udvikling af løsninger til grøn omstilling.
Virksomheden har som led i sin ESG-rapportering udarbejdet en såkaldt product impact assessment for sine brændstofpumper for at beregne pumpernes bidrag til CO2-reduktion i et skibs levetid. Beregningerne viser, at de skibe, som i 2022 er bestilt med Svanehøjs brændstofpumper, samlet set vil opnå en besparelse på 38,8 mio. tons CO2 over 25 år ved at sejle på LNG i stedet for den tunge bunkerolie, HFO. Det svarer til over halvdelen af Danmarks årlige forbrugsbaserede CO2-aftryk.

Flere opkøb på vej
Svanehøj fortsatte i april i år sin oprustning inden for service af gastankere og -terminaler med overtagelsen af LNG-specialisten Complete Cryogenic Services i USA. Det er Svanehøjs tredje opkøb på lidt over to år, og virksomheden er klar til at ekspandere yderligere som led i sin vækstplan. Går alt som forventet, kan Svanehøj således præsentere endnu et eller to opkøb i løbet af 2023.
-Som led i vores vækststrategi er vi løbende på udkig efter virksomheder, der kan styrke os i vores mission om at understøtte den grønne omstilling i de sektorer, hvor det er sværest at reducere udledningen af drivhusgasser. Det gælder inden for den tunge transport – skibe, lastbiler og fly – og de ressourcekrævende industrier. Over de sidste fire år har vi næsten firedoblet omsætningen i Svanehøj og skabt en meget solid indtjening. Det giver os rum til at handle, når de rigtige muligheder byder sig, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen.

Skrevet i: Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

AutomatiseringRobotter22. 06. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

AutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

Dansk Standard lancerer ny guide, der sætter fælles retningslinjer for, hvordan kvantekomponenter kobles sikkert sammen på tværs af storetemperaturforskelle fra tæt på det absolutte nulpunkt til stuetemperatur. Kvantecomputere er blandt verdens mest avancerede teknologier. De består ikke af én

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

    22.06.2026

  • Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

    22.06.2026

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik