• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytOffshore og marine20. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Svanehøj Danmark A/S sætter ny regnskabsrekord

NavnenytOffshore og marine20. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Stigende efterspørgsel på marinepumper til flydende gas og en kraftigt voksende serviceforretning sikrede i 2022 Svanehøj Danmark A/S en vækst i omsætningen på næsten 60 pct. og en fordobling af resultatet i forhold til året før. Samtidig er det lykkedes at fastholde et rekordhøjt niveau i ordreindgangen på mere end 740 mio. kroner.

CEO Svanehøj Danmark A/S, Søren Kringelholt Nielsen.

Nye grønne forretningsområder og en milliardomsætning inden for fem år var hovedpunkterne, da Svanehøj Danmark A/S i starten af 2022 lancerede en ny strategi med missionen ”Powering a better future”. Og det netop offentliggjorte 2022-regnskab for Svanehøj Danmark A/S viser, at virksomheden er godt på vej mod at indfri sine ambitiøse mål.
Omsætningen er vokset fra 439 til 697 mio. kr., mens resultatet (EBITDA før engangsomkostninger) er fordoblet fra 67 til 134 mio. kr. For både omsætning og indtjening er der tale om det bedste resultat i Svanehøjs næsten 100 år lange historie. I Svanehøj Group, hvor også Hamworthy Pumps i Singapore indgår, er fremgangen endnu større, idet omsætningen her er vokset fra 611 til 967 mio. kr. og resultatet (EBITDA før engangsomkostninger) forbedret fra 58 til 161 mio. kr.
-Udviklingen i 2022 er meget tilfredsstillende og et udtryk for, at vi er kommet rigtig langt i vores strategi om at gøre Svanehøj til en globalt førende specialist inden for flydende gas og fremtidens nye energiformer. Vi har formået at fastholde et rekordhøjt niveau i vores ordreindgang på mere end 740 mio. kroner, og det giver os et stærkt afsæt for de kommende år, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen.
Blandt mange højdepunkter i 2022 hæfter CEO Søren Kringelholt Nielsen sig især ved, at Svanehøj har vundet strategisk vigtige ordrer på pumpesystemer til både ammoniak- og metanoldrevne skibe samt til transport af CO2. Samtidig har virksomheden etableret sig på det voksende marked for LNG-terminaler gennem opkøb af Wärtsilä Tank Control Systems, der er specialist i high-end målesystemer til gastankanlæg.
-Udviklingen i 2022 har med al tydelighed understreget, at fremtiden for Svanehøj ligger inden for den grønne omstilling. Jeg er stolt over, at vi er lykkedes med at håndtere så stor en stigning i aktivitetsniveauet samtidig med, at vi har moderniseret og omstillet produktionen. Det har ikke været let, men vores medarbejdere har udvist en helt ekstraordinær fleksibilitet, siger Søren Kringelholt Nielsen.

Intensiverer klimaindsatsen med ESG-rapportering
Som led i sin nye strategi har Svanehøj sat FN’s Verdensmål øverst på agendaen. Samtidig med 2022-regnskabet har Svanehøj offentliggjort sin første ESG-rapport, der redegør for virksomhedens tilgang til miljø og socialt ansvar og fastsætter målene frem til udgangen af 2025.
Svanehøj vil blandt andet reducere sin udledning af drivhusgasser i scope 1 og scope 2 med 50 % i forhold til 2021-niveau. Desuden skal mindst 95 % af et kraftigt øget R&D-budget gå til udvikling af løsninger til grøn omstilling.
Virksomheden har som led i sin ESG-rapportering udarbejdet en såkaldt product impact assessment for sine brændstofpumper for at beregne pumpernes bidrag til CO2-reduktion i et skibs levetid. Beregningerne viser, at de skibe, som i 2022 er bestilt med Svanehøjs brændstofpumper, samlet set vil opnå en besparelse på 38,8 mio. tons CO2 over 25 år ved at sejle på LNG i stedet for den tunge bunkerolie, HFO. Det svarer til over halvdelen af Danmarks årlige forbrugsbaserede CO2-aftryk.

Flere opkøb på vej
Svanehøj fortsatte i april i år sin oprustning inden for service af gastankere og -terminaler med overtagelsen af LNG-specialisten Complete Cryogenic Services i USA. Det er Svanehøjs tredje opkøb på lidt over to år, og virksomheden er klar til at ekspandere yderligere som led i sin vækstplan. Går alt som forventet, kan Svanehøj således præsentere endnu et eller to opkøb i løbet af 2023.
-Som led i vores vækststrategi er vi løbende på udkig efter virksomheder, der kan styrke os i vores mission om at understøtte den grønne omstilling i de sektorer, hvor det er sværest at reducere udledningen af drivhusgasser. Det gælder inden for den tunge transport – skibe, lastbiler og fly – og de ressourcekrævende industrier. Over de sidste fire år har vi næsten firedoblet omsætningen i Svanehøj og skabt en meget solid indtjening. Det giver os rum til at handle, når de rigtige muligheder byder sig, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen.

Skrevet i: Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

Maskiner og anlæg15. 10. 2026

Seco Tools A/S introducerer det nye fræseværktøj i Stabilizer-serien, der er designet til at reducere strømforbruget med ca. 20 pct., samtidig med at det leverer stabil, alsidig og driftssikker bearbejdning af aluminium og andre ikke-jernholdige metaller til en lang række

TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

Automatisering15. 10. 2026

Woodstock Eco System samler projektering, ingeniørberegninger, 3D-model, robotopskæring, pallepakning og QR-styret montage i ét digitalt forløb. Resultatet er et komplet byggesæt fra A til Z, der frigør tømrertid og kan reducere fejl og materialespild. En skitse ind. Et præcisionsskåret og

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

  • Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

    15.10.2026

  • TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

    15.10.2026

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}