• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytOffshore og marine20. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Svanehøj Danmark A/S sætter ny regnskabsrekord

NavnenytOffshore og marine20. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Stigende efterspørgsel på marinepumper til flydende gas og en kraftigt voksende serviceforretning sikrede i 2022 Svanehøj Danmark A/S en vækst i omsætningen på næsten 60 pct. og en fordobling af resultatet i forhold til året før. Samtidig er det lykkedes at fastholde et rekordhøjt niveau i ordreindgangen på mere end 740 mio. kroner.

CEO Svanehøj Danmark A/S, Søren Kringelholt Nielsen.

Nye grønne forretningsområder og en milliardomsætning inden for fem år var hovedpunkterne, da Svanehøj Danmark A/S i starten af 2022 lancerede en ny strategi med missionen ”Powering a better future”. Og det netop offentliggjorte 2022-regnskab for Svanehøj Danmark A/S viser, at virksomheden er godt på vej mod at indfri sine ambitiøse mål.
Omsætningen er vokset fra 439 til 697 mio. kr., mens resultatet (EBITDA før engangsomkostninger) er fordoblet fra 67 til 134 mio. kr. For både omsætning og indtjening er der tale om det bedste resultat i Svanehøjs næsten 100 år lange historie. I Svanehøj Group, hvor også Hamworthy Pumps i Singapore indgår, er fremgangen endnu større, idet omsætningen her er vokset fra 611 til 967 mio. kr. og resultatet (EBITDA før engangsomkostninger) forbedret fra 58 til 161 mio. kr.
-Udviklingen i 2022 er meget tilfredsstillende og et udtryk for, at vi er kommet rigtig langt i vores strategi om at gøre Svanehøj til en globalt førende specialist inden for flydende gas og fremtidens nye energiformer. Vi har formået at fastholde et rekordhøjt niveau i vores ordreindgang på mere end 740 mio. kroner, og det giver os et stærkt afsæt for de kommende år, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen.
Blandt mange højdepunkter i 2022 hæfter CEO Søren Kringelholt Nielsen sig især ved, at Svanehøj har vundet strategisk vigtige ordrer på pumpesystemer til både ammoniak- og metanoldrevne skibe samt til transport af CO2. Samtidig har virksomheden etableret sig på det voksende marked for LNG-terminaler gennem opkøb af Wärtsilä Tank Control Systems, der er specialist i high-end målesystemer til gastankanlæg.
-Udviklingen i 2022 har med al tydelighed understreget, at fremtiden for Svanehøj ligger inden for den grønne omstilling. Jeg er stolt over, at vi er lykkedes med at håndtere så stor en stigning i aktivitetsniveauet samtidig med, at vi har moderniseret og omstillet produktionen. Det har ikke været let, men vores medarbejdere har udvist en helt ekstraordinær fleksibilitet, siger Søren Kringelholt Nielsen.

Intensiverer klimaindsatsen med ESG-rapportering
Som led i sin nye strategi har Svanehøj sat FN’s Verdensmål øverst på agendaen. Samtidig med 2022-regnskabet har Svanehøj offentliggjort sin første ESG-rapport, der redegør for virksomhedens tilgang til miljø og socialt ansvar og fastsætter målene frem til udgangen af 2025.
Svanehøj vil blandt andet reducere sin udledning af drivhusgasser i scope 1 og scope 2 med 50 % i forhold til 2021-niveau. Desuden skal mindst 95 % af et kraftigt øget R&D-budget gå til udvikling af løsninger til grøn omstilling.
Virksomheden har som led i sin ESG-rapportering udarbejdet en såkaldt product impact assessment for sine brændstofpumper for at beregne pumpernes bidrag til CO2-reduktion i et skibs levetid. Beregningerne viser, at de skibe, som i 2022 er bestilt med Svanehøjs brændstofpumper, samlet set vil opnå en besparelse på 38,8 mio. tons CO2 over 25 år ved at sejle på LNG i stedet for den tunge bunkerolie, HFO. Det svarer til over halvdelen af Danmarks årlige forbrugsbaserede CO2-aftryk.

Flere opkøb på vej
Svanehøj fortsatte i april i år sin oprustning inden for service af gastankere og -terminaler med overtagelsen af LNG-specialisten Complete Cryogenic Services i USA. Det er Svanehøjs tredje opkøb på lidt over to år, og virksomheden er klar til at ekspandere yderligere som led i sin vækstplan. Går alt som forventet, kan Svanehøj således præsentere endnu et eller to opkøb i løbet af 2023.
-Som led i vores vækststrategi er vi løbende på udkig efter virksomheder, der kan styrke os i vores mission om at understøtte den grønne omstilling i de sektorer, hvor det er sværest at reducere udledningen af drivhusgasser. Det gælder inden for den tunge transport – skibe, lastbiler og fly – og de ressourcekrævende industrier. Over de sidste fire år har vi næsten firedoblet omsætningen i Svanehøj og skabt en meget solid indtjening. Det giver os rum til at handle, når de rigtige muligheder byder sig, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen.

Skrevet i: Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Nyt gennembrud kan ændre, hvordan vi nedbryder ”evighedskemikalier”

Energi og miljøVand og spildevand11. 05. 2026

Forskere har identificeret hydrogenradikaler som nøglen til at nedbryde PFAS. Det baner vejen for mere effektive og kemikaliefrie løsninger til vandrensning. PFAS, også kendt som ”evighedskemikalier”, er ekstremt svære at fjerne fra miljøet. Deres kemiske stabilitet gør, at de kan ophobe sig i

Testfacilitet baner vejen for udbredelse af nye og banebrydende 5G-baserede løsninger i industrien

AutomatiseringNavnenyt11. 05. 2026

FORCE Technology har etableret et realistisk testmiljø på Odense Havn, hvor danske og internationale virksomheder kan teste deres kritiske løsninger inden for fx logistik, produktion, autonome køretøjer og telemedicin, før de sættes i drift på et privat 5G-netværk. Fra 1. juli 2026 får private

Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet. To virksomheder med stærke

Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026

Med Europa-Kommissionens nylige udspil til Industrial Accelerator Act er der for alvor sat tempo på den grønne industripolitik i Europa. Det er en gylden mulighed for Danmarks industri. Men det kræver en solid digital opgradering i industrien og klare energipolitiske rammer. Sådan lyder det fra

Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø07. 05. 2026

Syddansk Universitet har i samarbejde med Danfoss og HPE etableret en ny national energieffektiv AI-supercomputer, der giver danske universiteter mulighed for at håndtere store datamængder og avancerede AI-modeller i én fælles infrastruktur. Supercomputeren bidrager samtidig til Sønderborg Kommunes

Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

Energi og miljøProcesteknologi07. 05. 2026

Teknologisk Institut og greentech-virksomheden Estech har udviklet en filtreringsproces, der reducerer både energiforbrug og kemikalieaffald i forbindelse med CO2-oprensning. Det giver en meget ren CO2, som kan udnyttes til andre formål. I et Missionbooster-projekt fra Innovationsfonden har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

  • Nyt gennembrud kan ændre, hvordan vi nedbryder ”evighedskemikalier”

    11.05.2026

  • Testfacilitet baner vejen for udbredelse af nye og banebrydende 5G-baserede løsninger i industrien

    11.05.2026

  • Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

    07.05.2026

  • Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

    07.05.2026

  • Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

    07.05.2026

  • Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

    07.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik