• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatisering14. 04. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Sund & Bælts digitale rejse

AktueltAutomatisering14. 04. 2021 By Helle Friemann Nielsen

I 2017 startede Sund & Bælts digitale rejse. Målet var klart: At gå fra en traditionel drift- og vedligeholdsorganisation med manuelle arbejdsgange til at være en digital og datadreven virksomhed. Et stort teknologispring er netop nu i gang med overgang til digitale 3D-modeller, som i fremtiden skal gøre det muligt at følge et anlæg fra skrivebordet – i realtid.

3D visualisering af Øresund Landanlæg ved Kastrup Lufthavn.

Med over 250.000 kunder, som dagligt bruger de trafikale livsnerver Storebæltsforbindelsen og Øresundsforbindelsen – og snart også Femernforbindelsen – så er det altafgørende, at anlæggene fungerer døgnet rundt. Året rundt. Det stiller høje krav til både den daglige drift, men også til det langsigtede vedligehold, som skal sikre, at anlæggene er i topform. Og med nye teknologier til rådighed, kan det også gøres. Smart.

Fra 2D-tegninger til 3D-modeller
Ét af de store teknologispring i Sund & Bælts digitale rejse er overgangen fra manuelle 2D-tegninger til digitale 3D-modeller, som er første skridt på vejen mod at skabe digitale tvillinger af de store anlæg.
En digital tvilling er en levende og digital model af virkeligheden. Den består af digitale spejlinger af fx en motorvej eller jernbane, som tilsammen udgør anlægget. En digital tvilling kan fx simulere den virkelige verden ved hjælp af data fra sensorer, der sender information om anlæggenes tilstand direkte ind i modellen. Den følger således anlægget og dets udvikling gennem hele levetiden.
Chef for Data og Digitalisering i Sund & Bælt, Jens Peter Brorsen, har arbejdet med de digitale tvillinger og kan se, hvordan værktøjet ikke blot kan anvendes nu og her, men også til at forudsige fremtidigt vedligehold:
-Vi arbejder på at udbygge vores 3D modeller med en række forskellige data fra fx sensorer eller data fra billeder, der løbende vil give os information om anlæggenes tilstand og dermed også om, hvornår det er tid til at efterse dem. På den måde vil den digitale tvilling kunne hjælpe os med at optimere vores fremtidige drift og vedligehold.

Øresund Landanlæg første eksempel på en digital tvilling
Motorvejen og jernbanen over Amager til Københavns Lufthavn og Øresundsbron – også kaldet Øresund Landanlæg – ejes af Sund & Bælt og er, trods den relativt korte strækning, én af de vigtigste trafikforbindelser i Danmark. Den store mængde trafik, kombineret med et komplekst anlæg, som på lidt plads huser både motorvej og jernbane, har været udslagsgivende for, at denne korridor i dag er opbygget digitalt i en 3D model:
-Vi arbejder på, at alle anlæggets dele, fx broer, skinner, asfalt og ledninger – det vi også kalder ”assets” – bliver repræsenteret digitalt i vores 3D model sammen med alle informationer om de enkelte assets. Det betyder i praksis, at vores medarbejdere vil få nemmere ved at planlægge, måle op samt danne sig et overblik direkte fra kontoret. Vores mål er at gøre det muligt at få både driftshistorik, arbejdsmanualer, kommende vedligehold og specifikationer direkte fra modellen, fortsætter Jens Peter Brorsen.

3D visualisering af motorvej før Tårnbytunnel.


Med det fulde digitale overblik forbedres muligheden for at overvåge anlægget og planlægge arbejdet, og det reducerer antallet af fejl og dermed den tid, Sund & Bælt skal være til stede ude på anlæggene. Ambitionen er, at vedligehold kan udføres løbende med den gevinst, at inspektioner og reparationer i højere grad sættes i gang baseret på anlæggenes konkrete tilstand – hvor der i dag udføres tidsbaserede tilsyn.

Kan ikke gøre det alene
For Sund & Bælt er det afgørende at fortsætte med at tænke nyt for at indfri ambitionerne med de digitale tvillinger. Derfor indgår koncernen i samarbejde med partnere, der er førende inden for deres område.
-Det er gennem vores samarbejde med eksterne videns- og teknologivirksomheder, at vi kan udvikle unikke løsninger, der øger effektiviteten inden for infrastrukturområdet. Og det er ikke kun til glæde for os selv, men i branchen generelt, afslutter Jens Peter Brorsen.
Det er Sund & Bælts datterselskab Partner A/S, der i samarbejde med eksperter fra koncernen og eksterne partnere sikrer, at viden bliver omsat til digitale værktøjer og services. Ambitionen er, at løsningerne til at øge effektiviteten vil frigive midler til ny infrastruktur og skabe nye vækstmuligheder for danske virksomheder, der kan eksportere løsningerne til infrastrukturejere og operatører i resten af verden.

Stillbillede fra program af digital tvilling.


• Sund & Bælt har de seneste fire år arbejdet med en digital transformation, som skal effektivisere driften af de store anlæg og samtidig sikre en længere levetid. Det sker bl.a. ved at implementere digital teknologi i partnerskaber med eksterne videns- og teknologivirksomheder.
• Et af de store teknologispring er overgangen fra manuelle 2D-tegninger til digitale 3D-modeller, også kaldet digitale tvillinger. En digital tvilling er en levende digital model af virkeligheden, der følger anlægget gennem hele dets levetid og ved hjælp af fx sensorer, der sender realtidsdata til modellen, viser et aktuelt og opdateret billede af anlæggenes tilstand. Det betyder, at skader på fx beton eller stål kan forebygges på et mere præcist grundlag, hvilket styrker og forlænger anlæggets levetid.
• På Storebæltsbroen er Sund & Bælt lykkedes med at udvikle og implementere nye metoder til analyse af beton- og stålkonstruktioner, som medfører, at vedligeholdsarbejdet af broen i dag er langt mere præcist og effektivt end tidligere. Her viser resultaterne allerede, at der kan reduceres to procent på de årlige driftsomkostninger frem mod 2023, hvor de ellers ville stige.
• Ud over besparelsen er der også en klimagevinst, da man ved det digitale vedligehold kan forlænge levetiden for det enkelte anlæg. Beregninger for Storebæltsforbindelsen alene viser, at forlænges levetiden på beton og ståloverbygning med 100 år, så spares der 750.000 ton CO2
.


Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien

Branchenyt16. 03. 2026

Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på

Dansk økonomi med forårstoner

Branchenyt16. 03. 2026

Foråret titter frem – og det samme gør robustheden i dansk økonomi. Med andre ord Danmark står solidt rustet til 2026. Jyske Bank A/S har taget temperaturen på dansk økonomi og sendt en ny to-årsprognose på gaden. Forbrugerne er dog pessimistiske. Dansk økonomi kom stærkt igennem 2025, hvor BNP

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede. Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne

Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 03. 2026

Teradyne Robotics A/S meddelte tidligere på ugen, at virksomheden har taget retslige skridt i Tyskland imod det kinesiske robotselskab Elite Robots’ tyske datterselskab for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software – en sag der sætter fokus på en bredere udfordring for Europas

Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

AktueltProcesteknologiVand og spildevand12. 03. 2026

Med 548 fjernaflæste ultralydsmålere fra Brunata A/S og timebaserede data døgnet rundt løfter Valsgård Vandværk sit dataniveau markant. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Det

ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

Navnenyt12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret skal sikre hurtig og smidig levering til kunderne. ODUs nye logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

  • DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien

    16.03.2026

  • Dansk økonomi med forårstoner

    16.03.2026

  • AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

    12.03.2026

  • Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

    12.03.2026

  • Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

    12.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik