• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

InnovationMaskiner og anlæg02. 11. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Største danske satsning på metal 3D-print har været en succes

InnovationMaskiner og anlæg02. 11. 2021 By Helle Friemann Nielsen

For lige knap fire år siden blev AM-LINE 4.0-projektet søsat som den største danske satsning på 3D-print nogensinde. Målet var at skabe et industrielt gennembrud for metal 3D-print i Danmark, og danske industrigiganter som Danfoss og Grundfos har allerede opnået imponerende resultater med teknologien: Med 3D-print kan de fremstille billigere og bedre komponenter – og langt hurtigere end tidligere.

På fire år har store og små virksomheder fået metal 3D-print-teknologien ind under huden: De har sparet tid, materialer og er rustet til fremtidens produktion.
Det er sket via projektet AM-LINE 4.0, der har til formål at skabe et industrielt gennembrud for metal 3D-print i Danmark. AM-LINE 4.0 blev lanceret i 2018 som den største danske satsning på teknologien nogensinde, der skal sikre industrivirksomheder viden og kapacitet til at udnytte det store potentiale i 3D-print af metalemner.
-Med 3D-print får man stor designfrihed, hurtig udvikling og en fleksibel produktion, og det er der mange danske virksomheder, der har fået øjnene op for. I løbet af projektet har vi printet omkring 30.000 metal-emner på de to nye metalprintere, som vi indkøbte i forbindelse med AM-LINE 4.0 – men vi har stadig kapacitet til mere, fortæller Jeppe Byskov, leder af Center for Industriel 3D-print på Teknologisk Institut og projektleder i AM-LINE 4.0.

Danfoss og Grundfos HAR fundet potentialet
For de to kommercielle partnere i projektet – Danfoss og Grundfos – spiller 3D-print en vigtig strategisk rolle, og begge virksomheder har i løbet af de sidste fire år identificeret metalemner i deres produktion, som med fordel kan 3D-printes.
-Vi har enormt mange komponenter, og mange af dem egner sig til 3D-print og kan udnytte den merværdi, som teknologien giver. Samtidig kigger vi mod fremtiden, og her er der en lang række designs, som med fordel kan laves til 3D-print, lyder det fra Werner Stapela, Global Head of Additive Design & Manufacturing.
I projektet har Danfoss og Grundfos udvalgt 31 business cases – både værktøjer og slutkomponenter – som har haft et meget stort potentiale, fx i forhold til reduceret vægt, kortere fremstillingstid og lavere pris. Det resulterer i kortere time-to-market og optimeret produktivitet. Disse komponenter er blevet 3D-printet og testet i projektet med stor gevinst:
Hos Danfoss har man fx 3D-printet et fikstur til trykprøvning af ventiler. Motivationen for at 3D-printe var at reducere vægten og dermed lettere håndteringen, da værktøjet ved brug skal løftes fem-seks gange i timen.
-Ved hjælp af simuleringer har vi reduceret vægten fra 12 kg. til 2,8 kg, fortæller Niklas Franke, Head of Additive Design and Manufacturing, Danfoss Heating og tilføjer, at prisen også fik et nyk nedad: Fra 50.000 kr. til 32.500 kr.

Høj volumen er næste skridt
Næste skridt bliver at gøre metal 3D-print til højvolumenproduktion, og her er Grundfos godt i gang med at vise vejen.
-I takt med at AM er blevet en mere moden produktionsproces til fremstilling af slutkomponenter, ser vi også teknologien som mere end blot en teknologi til fremstilling af prototyper hos Grundfos. Vi ser, at AM bliver en endnu vigtigere teknologi fremadrettet, der skal være med til at sikre vores kunder de bedste og mest pålidelige produkter og løsninger i fremtiden. Vi vil fortsat både udvikle og modne teknologierne for at kunne tilpasse dem til vores behov og her er et naturligt område inden for både polymer og metal 3D-print til højvolumenproduktion og kundespecifikke løsninger, siger Thorsten Brorson Otte, Senior Manager AME COE Additive Manufacturing hos Grundfos.

Stor interesse fra industrien
I forbindelse med AM-LINE-projektet etablerede Teknologisk Institut Center for industriel 3D-print, hvor danske virksomheder har adgang til en komplet produktionslinje og rådgivning fra eksperter inden for industriel 3D-print i metal.
Både store globale virksomheder og SMV’er har fået gavn af centeret, og i projektperioden er der sket en positiv udvikling i brugen af 3D-print hos danske fremstillingsvirksomheder. Ifølge Danmarks Statistik brugte 16 procent nemlig teknologien i 2018, mens tallet var steget til 23 procent i 2020 – og der forventes yderligere stigninger de kommende år, nu hvor vejen er banet for det industrielle gennembrud.
AM-LINE 4.0 afsluttes ved udgangen af 2021, og for at markere den store indsats, inviterer Teknologisk Institut og MADE – Manufacturing Academy of Denmark til afslutningsevent den 4. november på Teknologisk Institut i Aarhus, hvor alle partnere præsenterer deres arbejde og konkrete resultater i projektet.
At AM-LINE 4.0 afsluttes, betyder dog ikke, at indsatsen stopper, og partnerne vil fortsætte det vigtige arbejde med at udbrede kendskabet til Industriel 3D-print og udrulle teknologien til den danske industri.

AM-LINE 4.0 er et Grand Solutions projekt støttet af Innovationsfonden sammen med en række førende danske virksomheder og vidensinstitutioner fra ind- og udland. Med et samlet budget på 88 mio. kr. er projektet den største satsning på Industriel 3D-print i Danmark nogensinde, og målet er at sikre, at danske industrivirksomheder får den nødvendige viden og kapacitet til at kunne udnytte det store potentiale i 3D-printproduktion.
I projektperioden har Teknologisk Institut introduceret over 6.000 personer til metal 3D-print via kurser, events, virksomhedsbesøg og webinarer.
Partnere: Grundfos, Danfoss, DTU, Oqton, Scada Minds, Joblife, MADE, TWI, SLM Solutions og Teknologisk Institut.

Skrevet i: Innovation, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

AutomatiseringNavnenyt23. 04. 2026

Hos Dragsbæk i Thisted fyldte manuel pallehåndtering unødigt i produktionen og skabte gener for medarbejderne. Med Palomat har virksomheden halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Hos Dragsbæk produceres margarine og

Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

Branchenyt23. 04. 2026

En ny landsdækkende analyse af den danske håndværksbranche kortlægger for første gang i stor skala, hvad der adskiller top og bund i en branche, der notorisk kalder på mere arbejdskraft. Analysen viser markante forskelle i, hvor effektivt virksomhederne udnytter deres tid, kapacitet og ressourcer,

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

  • Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

    23.04.2026

  • Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

    23.04.2026

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik