• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringRobotter30. 07. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Start din robotrejse: Her er seks råd fra virksomheder, der har lært af deres erfaringer

AutomatiseringRobotter30. 07. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Står du på tærsklen til et nyt automationsprojekt, eller har du et ønske om at automatisere dele af din virksomhed i fremtiden? Så dyk her ned i Teknologisk Instituts seks råd til virksomheder, der gerne vil automatisere og gøre brug af robotter.


Det er ikke altid nemt at tage det første skridt ud i arbejdet med robotter, kunstig intelligens og automatisering af arbejdsopgaver. For nogle virksomheder kan det være svært, men det er der heldigvis råd for.
Teknologisk Institut har nemlig samlet seks konkrete råd til produktionsvirksomheder, der har et ønske om at automatisere hele eller dele af produktionen.
De gode råd er udformet på baggrund af en spørgeskemaundersøgelse med besvarelser fra i alt 229 fremstillingsvirksomheder samt dybdegående interviews med ledere og/eller produktionsansvarlige i syv danske fremstillingsvirksomheder.

De seks gode råd
Flere af virksomhederne ser automatisering som en nødvendighed for at kunne forblive konkurrencedygtige. Og for virksomheder, der ønsker at automatisere, er budskabet klart:
Skal din virksomhed implementere robot- og AI-teknologi i produktionen, så er det vigtigt, at man formår at omfavne den tilgængelige teknologi, inddrage brugerne tidligt, overveje digitalisering og AI, og så skal man være parat til at fortsætte optimeringen.

1. Bare gør det
Spring ud i automatiseringen. Flere af de interviewede virksomheder opfordrer til bare at springe ud i at implementere robotter og automatisering. Teknologien er tilgængelig, og man behøver ikke opfinde den dybe tallerken selv.
-Der er jo ikke andet at gøre end det. Det er jo bare at springe ud i det og prøve det af, siger produktionschef Søren Djursland fra RIVAL.

2. Man behøver ikke være ekspert
Virksomhederne understreger, at man ikke nødvendigvis skal have specialistkompetencer inden for robotter for at kunne automatisere.
-Du behøver ikke være ekspert på robotter. Løsningen findes. Du skal bare finde den, der passer til din produktion, siger seniorprojektleder Peter Dam Krag fra Kohberg.
Selvom man ikke behøver at være ekspert, nævner flere, at det er en meget god idé at alliere sig med rådgivere og eksperter, når automationsbehovet og mulighedsrummet skal afdækkes.

3. Inddrag slutbrugerne tidligt
Et gennemgående råd er at inddrage de kommende brugere tidligt i implementeringsprocessen.
-Det er en af mine kæpheste: Når vi skal se en maskine første gang, skal så mange som muligt af de kommende brugere med, understreger Peter Dam fra Kohberg.

4. Start småt og byg videre
Virksomheder som RIVAL opfordrer til at starte småt, og derefter bygge videre på succesen, i stedet for at kaste sig ud i en stor investering fra start.

5. Lyt til andres erfaringer
Virksomheden Slagter Lampe understreger værdien i at lytte til andres erfaringer og trække på ekstern ekspertise, når den rette robotløsning skal vælges.
Maintenance Team Leader Preben Jensen fra Pressalit finder ligeledes stor værdi i at diskutere alt fra automation til kunstig intelligens i en erfagruppe.

6. Vær nysgerrig på udviklingen
Som administrerende direktør Jacob Jensen fra S.E.W. North Filtration ofte siger:
-Hvad der ikke kan lade sig gøre i dag, kan måske lade sig gøre i morgen.
Flere af virksomhedslederne havde oplevelsen af, at udviklingen kun går én vej. Derfor bliver opgaver, som før var ineffektive eller umulige, med tiden mulige med robotter. Og de er nødvendige for at kunne være konkurrencedygtig.

Skrevet i: Automatisering, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

InnovationNavnenyt30. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker den nye startup WarTech Robotics nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt30. 06. 2026

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport. Dansk Standard står nu i spidsen for et nyt europæisk standardiseringsarbejde på området. Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I

Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

AutomatiseringMaskiner og anlæg30. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

  • Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

    30.06.2026

  • Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

    30.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

    30.06.2026

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}