• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringRobotter30. 07. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Start din robotrejse: Her er seks råd fra virksomheder, der har lært af deres erfaringer

AutomatiseringRobotter30. 07. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Står du på tærsklen til et nyt automationsprojekt, eller har du et ønske om at automatisere dele af din virksomhed i fremtiden? Så dyk her ned i Teknologisk Instituts seks råd til virksomheder, der gerne vil automatisere og gøre brug af robotter.


Det er ikke altid nemt at tage det første skridt ud i arbejdet med robotter, kunstig intelligens og automatisering af arbejdsopgaver. For nogle virksomheder kan det være svært, men det er der heldigvis råd for.
Teknologisk Institut har nemlig samlet seks konkrete råd til produktionsvirksomheder, der har et ønske om at automatisere hele eller dele af produktionen.
De gode råd er udformet på baggrund af en spørgeskemaundersøgelse med besvarelser fra i alt 229 fremstillingsvirksomheder samt dybdegående interviews med ledere og/eller produktionsansvarlige i syv danske fremstillingsvirksomheder.

De seks gode råd
Flere af virksomhederne ser automatisering som en nødvendighed for at kunne forblive konkurrencedygtige. Og for virksomheder, der ønsker at automatisere, er budskabet klart:
Skal din virksomhed implementere robot- og AI-teknologi i produktionen, så er det vigtigt, at man formår at omfavne den tilgængelige teknologi, inddrage brugerne tidligt, overveje digitalisering og AI, og så skal man være parat til at fortsætte optimeringen.

1. Bare gør det
Spring ud i automatiseringen. Flere af de interviewede virksomheder opfordrer til bare at springe ud i at implementere robotter og automatisering. Teknologien er tilgængelig, og man behøver ikke opfinde den dybe tallerken selv.
-Der er jo ikke andet at gøre end det. Det er jo bare at springe ud i det og prøve det af, siger produktionschef Søren Djursland fra RIVAL.

2. Man behøver ikke være ekspert
Virksomhederne understreger, at man ikke nødvendigvis skal have specialistkompetencer inden for robotter for at kunne automatisere.
-Du behøver ikke være ekspert på robotter. Løsningen findes. Du skal bare finde den, der passer til din produktion, siger seniorprojektleder Peter Dam Krag fra Kohberg.
Selvom man ikke behøver at være ekspert, nævner flere, at det er en meget god idé at alliere sig med rådgivere og eksperter, når automationsbehovet og mulighedsrummet skal afdækkes.

3. Inddrag slutbrugerne tidligt
Et gennemgående råd er at inddrage de kommende brugere tidligt i implementeringsprocessen.
-Det er en af mine kæpheste: Når vi skal se en maskine første gang, skal så mange som muligt af de kommende brugere med, understreger Peter Dam fra Kohberg.

4. Start småt og byg videre
Virksomheder som RIVAL opfordrer til at starte småt, og derefter bygge videre på succesen, i stedet for at kaste sig ud i en stor investering fra start.

5. Lyt til andres erfaringer
Virksomheden Slagter Lampe understreger værdien i at lytte til andres erfaringer og trække på ekstern ekspertise, når den rette robotløsning skal vælges.
Maintenance Team Leader Preben Jensen fra Pressalit finder ligeledes stor værdi i at diskutere alt fra automation til kunstig intelligens i en erfagruppe.

6. Vær nysgerrig på udviklingen
Som administrerende direktør Jacob Jensen fra S.E.W. North Filtration ofte siger:
-Hvad der ikke kan lade sig gøre i dag, kan måske lade sig gøre i morgen.
Flere af virksomhedslederne havde oplevelsen af, at udviklingen kun går én vej. Derfor bliver opgaver, som før var ineffektive eller umulige, med tiden mulige med robotter. Og de er nødvendige for at kunne være konkurrencedygtig.

Skrevet i: Automatisering, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Nyt projekt vil gøre mursten CO2-neutrale

BranchenytEnergi og miljø20. 04. 2026

Et nyt samarbejde mellem Syddansk Universitet og en række industrivirksomheder skal gøre det muligt at producere mursten, der ikke bare reducerer CO2-udledning – men potentielt lagrer kulstof i selve materialet. Projektet har modtaget 5,4 mio. kr. i støtte fra Fonden for Retfærdig

Armis advarer om, at cyberkrigføring når et globalt vendepunkt i takt med, at AI intensiverer truslerne

Branchenyt20. 04. 2026

Armis, virksomheden inden for cyber exposure management og sikkerhedsløsninger, advarer om, at truslerne fra cyberkrigføring har nået et globalt kritisk punkt. I takt med at nye teknologier driver cyberoperationer fremad og geopolitiske spændinger forværres, retter angribere sig i stigende grad mod

AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

Messer og møderTop16. 04. 2026

I næste uge afholdes verdens største industrimesse; Hannover Messe 2026. Dette års messe er med en ny tematisk struktur og nye netværksformater. Fokus er på automatisering og digitalisering - og AI løber som en rød tråd gennem hele messen. Udstillere fra hele verden vil som vanligt præsentere

De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytRobotter16. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. Gartnerirobot, GPS-fri navigation og gående humanoid kæmper om årets DIRA

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltAutomatiseringInnovation16. 04. 2026

Med såkaldt reverse computing kan man energioptimere digitale systemer - blandt andet droner til både civil og militært brug. Netop det skal forskere fra Syddansk Universitet arbejde med i et stort nyt europæisk forsknings- og uddannelsesprojekt. Computere, servere og digital infrastruktur står

Historisk mod foreviget i støbejern

Maskiner og anlægNavnenyt16. 04. 2026

Avanceret 3D-teknologi og klassisk støbehåndværk fra jernstøberiet ULDALL i Vejen forenes i hyldest til sabotageaktion under Anden Verdenskrig, der blev et vendepunkt i Danmarks historie. En af de mest markante sabotageaktioner under den tyske besættelse er nu blevet foreviget i støbejern. En

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

  • Nyt projekt vil gøre mursten CO2-neutrale

    20.04.2026

  • Armis advarer om, at cyberkrigføring når et globalt vendepunkt i takt med, at AI intensiverer truslerne

    20.04.2026

  • AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

    16.04.2026

  • De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    16.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    16.04.2026

  • Historisk mod foreviget i støbejern

    16.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik