• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenyt09. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Solceller og batterier på ABB’s Middelfart-domicil mindsker afhængighed af elnettet

Energi og miljøNavnenyt09. 06. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Solceller og batteriløsninger handler om grøn omstilling og om at minimere energiregningen, men det handler også om at minimere afhængigheden af det offentlige elnet og sikre driften. Hos ABB A/S i Middelfart har de netop taget en ny batteri- og solcelleløsning i brug, der dækker 45 procent af energibehovet.

ABB A/S’ hovedkontor i Middelfart kan nu dække 45 procent af sit eget energiforbrug. Foto: ABB A/S.

Hvordan kan virksomheder spare penge, styrke deres driftssikkerhed og samtidig reducere deres CO2-aftryk? Teknologivirksomheden ABB A/S’ forholdsvis nye domicil i Middelfart giver et konkret svar på netop de spørgsmål.
Her er solceller i kombination med batterier netop blevet fuldt integreret i bygningens energisystem. Resultatet er et intelligent energianlæg, der både producerer, lagrer og optimerer strømforbruget – og som gør virksomheden markant mindre afhængig af det offentlige elnet.
Ifølge Jacob Stenger, forretningsdirektør hos ABB, er ambitionen at vise, hvordan virksomheder selv kan tage større ansvar for deres energiforsyning og -forbrug.
-Vi har designet energisystemet, så vi både producerer og forbruger vores egen strøm så effektivt som muligt. Det handler ikke kun om grøn energi, det handler også om driftssikkerhed og om at udnytte de ressourcer, man allerede har til rådighed, siger han.

Intelligent energistyring optimerer forbruget
Kernen i løsningen er ABB’s digitale energistyringssystem ABB Ability, som løbende overvåger og optimerer energiforbruget i bygningen.
Systemet analyserer blandt andet elpriser, energibehov og vejrdata og styrer energiforbruget derefter; eksempelvis hvornår der skal bruges strøm fra solcellerne, fra batteriet eller fra elnettet.
-Vi kan ikke overskride de 500 ampere, vi har købt i net-tilslutning. Derfor arbejder systemet hele tiden med at optimere energiforbruget. Det tager højde for prissignaler, efterspørgsel og produktion og vurderer også, om der er belastninger, der kan skrues ned for, siger Jacob Stenger, der pointerer, at net-tilslutningen derfor kan minimeres for at spare penge i anlægsprocessen, eller hvis Energinet ikke kan tilbyde den ønskede net-tilslutning.

Batterier styrker økonomi og driftssikkerhed
Den nyeste tilføjelse til energisystemet er batteriløsningen, som lagrer strøm fra solcellerne, og gør det muligt at bruge energien, når behovet er størst, og hvor det er mest hensigtsmæssigt.
Det giver både fleksibilitet og en ekstra sikkerhed i driften.
– Batterierne kan bruges til mange forskellige formål. De kan levere backup og deltage i frekvensregulering på elmarkedet, hvilket også kan give en indtægt, der forkorter tilbagebetalingstiden. Og endelig hjælpe med peak shaving forklarer Jacob Stenger.
Batteriet gør det også muligt at opretholde centrale funktioner i tilfælde af strømafbrydelse.

Op mod 45 procent af energiforbruget
Samlet set producerer solcelleanlægget og batteriløsningen omkring 45 procent af bygningens energiforbrug over året.
Med batteriløsningen kan en endnu større del af energien udnyttes lokalt.
-Når vi kombinerer solceller med batterier, nærmer vi os 45 procent i egenforsyning hen over året. Det reducerer både CO2-aftrykket og behovet for energi fra elnettet. Den største udfordring med solcellerne er, at de i sagens natur producerer mest om sommeren, når solen står højt. For at imødekomme noget af den problematik, har vi også sat solceller på facaden, så de bedre kan fange sollyset om vinteren, siger Jacob Stenger.
Samtidig viser beregninger, at investeringerne giver mening økonomisk.
Tidligere havde solcelleanlæg typisk en tilbagebetalingstid på omkring 10 år. I ABB’s løsning er tilbagebetalingstiden reduceret med et enkelt år – blandt andet fordi batteriet kan deltage i frekvensregulering på elmarkedet.

Kilde: ABB A/S.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Dansk life science står stærkt trods global uro

Branchenyt27. 08. 2026

Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt; det viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark. Dansk life science-industri er en motor for vækst, beskæftigelse og velstand i Danmark. Trods krig,

Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026

Clarios indgår samarbejde med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly. Partnerskabet styrker lokale forsyningskæder og understøtter en mere cirkulær og sikker fremtid. Clarios driver branchens største lukkede kredsløb for batteri genanvendelse på

Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Maskiner og anlægNavnenytTop24. 08. 2026

Det er lykkedes forskere fra Københavns Universitet at genskabe det urstof, som Universet bestod af lige efter Big Bang – men ved at smadre langt lettere atomkerner mod hinanden end man hidtil har troet muligt. Disse mikroskopiske Big Bangs kan give os nye indsigter i Universets fødsel og samtidig

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

AktueltBranchenyt24. 08. 2026

Danmarks BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026. Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år. Det viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dansk økonomi står til at blive en

To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder24. 08. 2026

DALO Industry Days er slut for i år. For første gang er Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling afholdt i MCH Messecenter Herning. Her har forsvarsindustri, Forsvaret, myndigheder og internationale samarbejdspartnere 19.-20. august 2026 mødt hinanden til dialog, demonstrationer og

Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

Branchenyt24. 08. 2026

Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

  • Dansk life science står stærkt trods global uro

    27.08.2026

  • Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

    27.08.2026

  • Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    24.08.2026

  • Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

    24.08.2026

  • To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

    24.08.2026

  • Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

    24.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}