• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytInnovation08. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

SMVdanmark præsenterer 30 forslag til at få flere iværksættere

BranchenytInnovation08. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmark er et lønmodtagerland, og vi har alt for få iværksættere. Men iværksættere er en vigtig dynamo for vækst og jobskabelse, og derfor præsenterer SMVdanmark nu et udspil med 30 forslag, der skal gøre det lettere at starte og drive virksomheder. Fx at unge skal lære om iværksætteri og møde flere rollemodeller i skolerne, at det skal være nemmere at investere i start-ups, og at der skal være mindre bureaukrati i mødet med det offentlige system.

Foto: freepik.com.


TV-programmet Løvens Hule på DR er populært og kører nu på sin 7. sæson. Men deltagerne tilhører et klart mindretal. Kun otte pct. af arbejdsstyrken i Danmark er selvstændige. Dermed er vi blandt de lande i EU, der har færrest selvstændige.
Så nu lægger SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder, et iværksætterudspil på bordet med 30 forslag, der skal give en vitaminindsprøjtning til iværksætterkulturen. For iværksætterne styrker vores konkurrence- og omstillingsevne, og de står for omkring halvdelen af alle nye job.
Men desværre er de ca. 30.000 nye virksomheder, der starter i Danmark hvert år, dårlige til at overleve, når man sammenligner med andre lande, fortæller Kasper Munk Rasmussen, chefkonsulent i SMVdanmark.
-Kun ca. hver tredje nystartet iværksætter overlever i fem år. I Sverige er det godt 60 pct. Så der er noget, vi ikke gør godt nok. Vores forslag skal være inspiration til politikerne, så de kan forbedre de erhvervsvilkår, som iværksættere lever og driver forretning under, siger han.
Én af de typiske udfordringer for iværksættere er at skaffe finansiering til vækst og opstart. Mere end 60 pct. af virksomhederne vurderer i en undersøgelse for SMVdanmark, at bedre adgang til crowdfunding kan være en del af løsningen.
-I de øvrige nordiske lande er der langt bedre adgang til crowdfunding, og derfor går danske virksomheder glip af millioner af kroner i potentielle investeringer fra mindre investorer. Det skal vi have lavet om på, siger Kasper Munk Rasmussen.

Iværksætteri i skolen og mindre bureaukrati
Udspillet indeholder fx forslag om, at unge skal lære om iværksætteri og møde flere rollemodeller i skolerne, og at det skal være nemmere at tiltrække kapital, fx ved at almindelige mennesker skal kunne investere i start-ups. Dertil kommer en række forslag til at bekæmpe det offentlige bureaukrati, der hver dag er dræbende for lysten til at drive egen virksomhed.
Og så skal guleroden være større, fx i form af lavere aktie- og selskabsskat. Men en del af de 30 forslag handler om, hvordan vi bedst hjælper iværksætterne uden at fjerne deres risiko.
-Grundlæggende er det et sundt princip, at man som iværksætter selv bærer risikoen for de projekter, man søsætter. Hvis man fx gennem statsstøtte reducerer iværksætterens risiko, så skaber man en usund virksomhed, der udkonkurrerer en etableret konkurrent, for derefter selv at gå konkurs, når den ikke længere har statsstøtte i ryggen. Når vi siger, det skal være lettere at drive virksomhed, så gælder det om at fjerne barrierer, som fx bureaukratiet i kontakten med SKAT og andre myndigheder, siger Kasper Munk Rasmussen.
Udspillet kan bruges af politikere på tværs af folketingets partier, når de tager fat på de iværksætterforhandlinger, som efter planen starter inden sommerferien i år.

Læs om de 30 forlag her.

Skrevet i: Branchenyt, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

BranchenytRobotterTop28. 09. 2026

Nye tal fra International Federation of Robotics (IFR) viser et skifte i virksomhedernes automationsstrategi. Hvor markedet for traditionelle industrirobotter i 2025 oplevede en opbremsning i Europa, stormer de professionelle servicerobotter frem med markant vækst. De nyeste globale tal fra

Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

AktueltNavnenyt28. 09. 2026

Nikolaj Bramsen, CEO i Systematic, modtager den nye pris Årets Tech CEO 2026. Juryen fremhæver hans evne til at forene international vækst med teknologisk udvikling, sikkerhed og ansvarlighed. Prisen uddeles i år for første gang og går til en topchef, der har gjort teknologi til et fundament og

Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

AktueltBranchenytNavnenyt28. 09. 2026

Efter fire intense konkurrencedage til WorldSkills i Kinas største by Shanghai, står det klart, at de danske fagatleter fra metalindustriens uddannelser, er med i den absolutte verdenstop. De fem deltagere formåede at hente tre Medal for Excellence. Metalindustriens fag klarede sig flot til

Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

BranchenytMaskiner og anlæg28. 09. 2026

Den 24. september samlede Forsvarets Dronecenter centrale aktører inden for Forsvaret og Counter-UAS-området på HCA Airport i Odense. Her fremviste virksomheder og forskningsmiljøer de løsninger, de udviklede og afprøvede under FDC CORE-hackathonet i august for at hjælpe Forsvaret med at opdage,

Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

BranchenytNavnenyt28. 09. 2026

Igen er Aalborg Universitet (AAU) i toppen af europæiske ingeniøruniversiteter; dette ifølge en internationalt anerkendt bedømmelsesinstitution. Aalborg Universitet er blandt Europas bedste til at producere forskning inden for ingeniørfagene som fx forsvarsteknologi, cybersikkerhed og

Dansk økonomi trodser global uro

Branchenyt28. 09. 2026

Dansk økonomi vokser markant i år trods den geopolitiske og handelspolitiske uro. Det vurderer Danmarks Nationalbank i sin nye prognose for dansk økonomi. Fremgangen drives især af en ekstraordinær stigning i medicinalindustriens produktion i udlandet i første halvår. Dansk økonomi ventes

Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

AutomatiseringTop24. 09. 2026

Flere virksomheder drømmer om den ultimative superrobot, men ender med et milliondyrt mareridt, der står stille. Teknologisk Institut kan guide uden om en klassisk automatiseringsfælde, der går som ”den hvide elefant-syndromet”. I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide

Fremtidens cement er levende

AktueltEnergi og miljøInnovation24. 09. 2026

Ny forskning fra Aalborg Universitet peger på en fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer. Forestil dig en fremtid, hvor hullet i vejen forsvinder af sig selv. Hvor bygningen du arbejder i, også fungerer som et

50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

Branchenyt24. 09. 2026

Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. DI - Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

    28.09.2026

  • Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

    28.09.2026

  • Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

    28.09.2026

  • Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

    28.09.2026

  • Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

    28.09.2026

  • Dansk økonomi trodser global uro

    28.09.2026

  • Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

    24.09.2026

  • Fremtidens cement er levende

    24.09.2026

  • 50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

    24.09.2026

  • DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

    24.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}