• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Energi og miljøMaskiner og anlæg19. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Skræddersyede temperaturskabe til test af Lithium-ion Celler

Energi og miljøMaskiner og anlæg19. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Med den stigende brug af batterier i en lang række applikationer er det afgørende at sikre deres sikkerhed og pålidelighed. Aldringstest, ydelsestest og stresstest er essentielle trin i denne proces, da de hjælper med at identificere potentielle farer og risici forbundet med batteriet. Valget af en batteritestløsning bør nøje afstemmes med det pågældende batteris risikoprofil, og det er her, Binders nye LIT MK-serie kommer ind i billedet.

Det er vigtigt at overveje det specifikke fareniveau, når man vælger en batteritestløsning, da det vil fastlægge det nødvendige testniveau. Binders innovative løsninger til batteritest, der er baseret på EUCAR (European Council for Automotive R&D) fareniveauer, og de er med til at fremme sikkerheden og ydeevnen for lithium-ion-batterier i en bred vifte af applikationer.
EUCAR Hazard Levels er en standardiseret måde at vurdere de potentielle farer ved batterier på. Denne klassifikation er afgørende for at vælge de rigtige testmetoder og -betingelser, der skal anvendes under batteritestprocessen. Der er fem forskellige fareniveauer, der strækker sig fra ”No Hazard” (ingen fare) til ”High Hazard” (stor fare), og de hjælper med at afgøre, hvilke tests der er nødvendige for at garantere sikkerheden og pålideligheden af et givet batteri.
LIT MK-serien af temperaturskabe er skræddersyede til at imødekomme behovene inden for batteritest, især for lithium-ion-celler, og de er udviklet med fokus på at opnå nøjagtig temperaturkontrol, pålidelighed og sikkerhed.

Hovedfunktioner ved LIT MK-serien inkluderer
• Præcis Temperaturkontrol: LIT MK-serien leverer enestående temperaturkontrol og -uniformitet for at sikre præcise testresultater, uanset om det er en aldringstest, en ydelsestest eller en stresstest.
• Sikkerhed i højsæde: sikkerheden er en prioritet, når det handler om batteritest. LIT MK-serien er udstyret med avancerede sikkerhedsfunktioner for at beskytte både operatører og prøver.
• Brugerdefinerede konfigurationer: hver batteritest er unik. Derfor tilbyder LIT MK-serien fleksible konfigurationsmuligheder, der kan tilpasses dine specifikke behov.
• Energibesparende Design: Binders LIT MK-serie er også designet med energieffektivitet i tankerne, hvilket gør dem miljøvenlig og omkostningseffektiv.

Med mere end 30 års erfaring i udvikling af temperaturskabe og testudstyr, er Binder en velrenommeret aktør inden for laboratorieudstyr til batteriindustrien. Virksomhedens mål er at bidrage til fremme af sikkerheden og ydeevnen for lithium-ion-batterier i en bred vifte af applikationer, herunder elektronik, køretøjer, energilagring og meget mere.

LIT MK temperaturskabe forhandles i Danmark, som alle øvrige Binder-produkter, af Citrotek ApS som også har kvalificeret personale til at rådgive omkring disse nicheorienteret temperaturkamre.

Læs mere om temperaturskabene her.

Skrevet i: Energi og miljø, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

Branchenyt09. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Europa-Kommissionen deres nye plan for Europas industri – den såkaldte Industrial Accelerator Act. Her er fokus på mere europæisk produktion og en målsætning om, at EU’s fremstillingsindustri skal fylde 20 procent af EU’s BNP i 2035. Det er nødvendigt at styrke Europas

Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

Energi og miljøNavnenyt09. 03. 2026

Virksomheder kan nu søge tilskud til energiforbedringer via Energistyrelsens Erhvervspulje. Lemvigh-Müller tilbyder en gratis energiscreening, der giver overblik og dokumentation til ansøgningen – og gør det lettere at komme fra idé til beslutning. Fra 2. marts 2026 kan danske virksomheder søge

Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

InnovationNavnenytTop05. 03. 2026

Manipulation med satellitbaserede navigationssignaler gennem jamming og spoofing udgør over alt i verden en stigende usynlig, men alvorlig sikkerhedstrussel - både civilt og militært. Derfor har den danske satellitproducent Space Inventor A/S indgået et tæt samarbejde med GATE Space om udviklingen

ATV: Teknologi skal være et valgtema

AktueltBranchenyt05. 03. 2026

Sikkerhed og suverænitet er de vigtigste teknologipolitiske dagsordener for en ny regering. Det peger Akademiet for de Tekniske Videnskaber på i en rundspørge. Midt i et globalt magtspil om AI, energi og kritiske teknologier må teknologipolitik ikke blive valgkampens blinde

Kontrol er afgørende

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Som leverandør til vindmølleindustrien skal HydraSpecma A/S have minutiøst styr på eventuelle produktændringer. Med det nye værktøj ECM Go har virksomheden automatiseret store dele af ændringshåndteringen, og det skaber transparens, kontrol og ro i hele organisationen. -Kontrol er afgørende for

Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt05. 03. 2026

Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

  • Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa

    09.03.2026

  • Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

    09.03.2026

  • Dansk satellitbygger skal levere central satellitplatform til Østrig

    05.03.2026

  • ATV: Teknologi skal være et valgtema

    05.03.2026

  • Kontrol er afgørende

    05.03.2026

  • Regionale strømnedbrud giver ekstra travlhed hos PM Energi A/S

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik