• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Branchenyt31. 01. 2023 | Helle Friemann Nielsen

SkillsDenmark får 10 mio. kr. til at rykke ud i produktions-Danmark

Branchenyt31. 01. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Erhvervsuddannelsernes store fest bliver endnu større. Med 10 mio. kr. fra Tietgenfonden rykker DM i Skills uden for de store byer og retter blikket mod nye unge målgrupper.

Danmarksmestrene i 46 fag ved DM i Skills 2022. Foto: Per Daugaard.

Flere mindre værtsbyer, nyt fokus på unge voksne i gymnasierne, unge på efterskolerne og unge elever, som ikke er kommet i gang med en uddannelse endnu. Det er nogle af hovedpunkterne for en ny tre-årig indsats, som DM i Skills sætter i værk med 10 mio. kr. i støtte fra Tietgenfonden.
DM i Skills har gennem de sidste 12 år udviklet sig fra at være en mindre udstilling af fag og konkurrencer til at blive en kæmpe fest for erhvervsuddannelserne, hvor godt 50 fag hvert år kæmper om medaljer og mere end 20 fag demonstrerer deres kunnen.

Skills har fået vokseværk
Det faglige mesterskab har efterhånden vokset sig så stort, at det i dag kun er København, Fredericia, Herning og Aalborg, der har faciliteter til at arrangere et så stort event som DM i Skills.
-Vi vil gerne sikre, at flere unge i hele landet kan få gavn af eventen. Derfor vil vi gerne udvide vores indsats, så også de lidt ældre unge bliver inddraget som en del af målgruppen for DM i Skills. Samtidig ønsker vi også at have mulighed for at besøge de områder af landet, der ikke nødvendigvis er vant til at afholde store events, siger formand for SkillsDenmark, Søren Heisel.
Det kræver et andet set up, nye virkemidler og et bredere blik på både målgrupper og værtsbyer, tilføjer han. Med den nye støtte fra Tietgenfonden er udviklingen for DM i Skills sikret en god platform, men det vil stadig kræve opbakning fra en lang række aktører at kunne tilbyde mindre kommuner den faglige fest og fokus på erhvervsuddannelserne.
-Til trods for, at vi startede på en bar mark, blev DM i Skills i Høng i Kalundborg Kommune en kæmpe succes. Det lykkedes at tiltrække gæster fra hele regionen og skabe tilskuerrekord. Dermed formåede vi at sætte spotlight på erhvervsuddannelserne i et område, hvor der er stor mangel på faglært arbejdskraft. Den succes håber vi at kunne gentage i fremtiden med opbakningen fra blandt andet Tietgenfonden, siger næstformand i SkillsDenmark, Michael Boas Pedersen.

Synonym med faglig stolthed
Tietgenfonden har til formål at fremme virkelyst og vækst i dansk erhvervsliv og har fokus på at være med til at synliggøre erhvervsuddannelsernes kvaliteter og muligheder overfor de unge.
-Skills er i dag synonym med faglig stolthed, talent og dygtiggørelse på landets erhvervsuddannelser, ligesom det er lykkedes at skabe opmærksomhed om konkurrencerne i medierne, så Danmarksmestrene opnår en vis lokal berømmelse og dermed bliver rollemodeller for andre unge, siger Tietgenfondens uddelingschef Christine Paludan-Müller.
Hun synes spredningen til nye værtsbyer og planerne om at rykke ud, i produktionsdanmark er en god idé. Samtidig er det positivt, at der rækkes ud til bredere målgrupper til gode overgange mellem skole og arbejdsliv.
-Vi har store forventninger til, at DM i Skills kan være med til at få flere til at blive opmærksomme på og måske vælge en erhvervsuddannelse. Det har vi som samfund brug for, siger Christine Paludan-Müller videre.
Tietgenfondens støtte skal i årene 2024-26 skal bl.a. gå til udstillingstelte, undervisningsmaterialer, særarrangementer, transport og forplejning, konkurrencer, demostande og læringsområder.

Tietgenfonden har et almennyttigt og samfundsgavnligt formål, herunder at fremme dansk erhvervsliv. Fonden uddeler ca. 20 mio. kr. hvert år til almennyttige projekter, der fremmer virkelyst og vækst.

DM i Skills er det store årlige Danmarksmesterskab for unge fra erhvervsuddannelserne. Omkring 300 unge er med som deltagere, hvor de kæmper inden for de forskellige fag om at blive landets bedste. Skills er stiftet i 2011. Næste DM i Skills afholdes 2. – 4. februar 2023 i MesseC Fredericia.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

Maskiner og anlægNavnenytTop05. 02. 2026

DTU Structural Lab har investeret i et nyt ZEISS ARAMIS 24M-system og styrker dermed arbejdet med avancerede mekaniske tests. Opgraderingen sker i samarbejde med Zebicon A/S og bygger videre på mere end 20 års erfaring med optisk 3D måleteknologi på DTU. I DTU Structural Lab, en del af CASMaT,

Overfladevirksomhed udvider

AktueltNavnenyt05. 02. 2026

Den danske overfladekoncern DOT A/S tager et historisk skridt og udvider for første gang uden for Norden. Med opkøbet af den irske varmforzinkningsvirksomhed Galco Steel Ltd. etablerer DOT sig som en markant aktør på det irske marked og styrker sin position inden for korrosionsbeskyttelse af

Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

AktueltBranchenytNavnenyt05. 02. 2026

Novo Nordisk Fonden bevilger 184 millioner kroner til et nyt initiativ ved navn Upscalator, der skal hjælpe danske og europæiske biosolutions-startups med at opskalere deres teknologier og få dem hurtigere på markedet. Initiativet skal ledes af BioInnovation Institute (BII) i

Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

Branchenyt05. 02. 2026

Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det

Få et gratis design af din nuværende konfiguration i MX-System

Automatisering05. 02. 2026

Med MX-System har Beckhoff Automation ApS lanceret markedets første reelle tavlefri styring. Nu kan din virksomhed få svar på, hvordan jeres nuværende tavlekonfiguration vil se ud i MX-System, og hvilken værdi tavlefri styring vil skabe. Beckhoff tilbyder at skræddersy et design tilpasset

Ny Palomat løfter palletering til nye højder

Maskiner og anlæg05. 02. 2026

Ny version af pallestableren Palomat Greenline fra Palomat, der er en del af Bila-koncernen, kan håndtere mere end 90 pct. af markedets standardpaller. Det populære pallemagasin kan nu nemt indstilles af brugeren til forskellige pallehøjder. Det åbner for store besparelser og øget fleksibilitet.

22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

AutomatiseringBranchenytTop02. 02. 2026

Ny prognose fra IoT-analysehuset Transforma Insights peger på 21,9 mia. IoT-forbindelser i 2026. Direktør Steen Lenzing fra Wireless Logic Nordic ser et kommende opgør med pris- og dækning til fordel for sikkerhed i takt med at antallet af sensorer øger kompleksiteten. Antallet af globale

Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

AktueltEnergi og miljøNavnenytProcesteknologi02. 02. 2026

Alfa Laval omsætter cirkulær tænkning til handling med lanceringen af ThinkCircularity, et program til tilbagetagning og genanvendelse af materialer fra virksomhedens ThinkTop-ventilstyringsenheder. Pilotprojektet er blevet taget godt imod af kunder og samarbejdspartnere, og virksomheden har

Håndsrækning til øget cybersikkerhed

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens. Fond. 23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små

Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

    05.02.2026

  • Overfladevirksomhed udvider

    05.02.2026

  • Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

    05.02.2026

  • Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

    05.02.2026

  • Få et gratis design af din nuværende konfiguration i MX-System

    05.02.2026

  • Ny Palomat løfter palletering til nye højder

    05.02.2026

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

    02.02.2026

  • Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

    02.02.2026

  • Håndsrækning til øget cybersikkerhed

    02.02.2026

  • Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    02.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik