• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Branchenyt31. 01. 2023 | Helle Friemann Nielsen

SkillsDenmark får 10 mio. kr. til at rykke ud i produktions-Danmark

Branchenyt31. 01. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Erhvervsuddannelsernes store fest bliver endnu større. Med 10 mio. kr. fra Tietgenfonden rykker DM i Skills uden for de store byer og retter blikket mod nye unge målgrupper.

Danmarksmestrene i 46 fag ved DM i Skills 2022. Foto: Per Daugaard.

Flere mindre værtsbyer, nyt fokus på unge voksne i gymnasierne, unge på efterskolerne og unge elever, som ikke er kommet i gang med en uddannelse endnu. Det er nogle af hovedpunkterne for en ny tre-årig indsats, som DM i Skills sætter i værk med 10 mio. kr. i støtte fra Tietgenfonden.
DM i Skills har gennem de sidste 12 år udviklet sig fra at være en mindre udstilling af fag og konkurrencer til at blive en kæmpe fest for erhvervsuddannelserne, hvor godt 50 fag hvert år kæmper om medaljer og mere end 20 fag demonstrerer deres kunnen.

Skills har fået vokseværk
Det faglige mesterskab har efterhånden vokset sig så stort, at det i dag kun er København, Fredericia, Herning og Aalborg, der har faciliteter til at arrangere et så stort event som DM i Skills.
-Vi vil gerne sikre, at flere unge i hele landet kan få gavn af eventen. Derfor vil vi gerne udvide vores indsats, så også de lidt ældre unge bliver inddraget som en del af målgruppen for DM i Skills. Samtidig ønsker vi også at have mulighed for at besøge de områder af landet, der ikke nødvendigvis er vant til at afholde store events, siger formand for SkillsDenmark, Søren Heisel.
Det kræver et andet set up, nye virkemidler og et bredere blik på både målgrupper og værtsbyer, tilføjer han. Med den nye støtte fra Tietgenfonden er udviklingen for DM i Skills sikret en god platform, men det vil stadig kræve opbakning fra en lang række aktører at kunne tilbyde mindre kommuner den faglige fest og fokus på erhvervsuddannelserne.
-Til trods for, at vi startede på en bar mark, blev DM i Skills i Høng i Kalundborg Kommune en kæmpe succes. Det lykkedes at tiltrække gæster fra hele regionen og skabe tilskuerrekord. Dermed formåede vi at sætte spotlight på erhvervsuddannelserne i et område, hvor der er stor mangel på faglært arbejdskraft. Den succes håber vi at kunne gentage i fremtiden med opbakningen fra blandt andet Tietgenfonden, siger næstformand i SkillsDenmark, Michael Boas Pedersen.

Synonym med faglig stolthed
Tietgenfonden har til formål at fremme virkelyst og vækst i dansk erhvervsliv og har fokus på at være med til at synliggøre erhvervsuddannelsernes kvaliteter og muligheder overfor de unge.
-Skills er i dag synonym med faglig stolthed, talent og dygtiggørelse på landets erhvervsuddannelser, ligesom det er lykkedes at skabe opmærksomhed om konkurrencerne i medierne, så Danmarksmestrene opnår en vis lokal berømmelse og dermed bliver rollemodeller for andre unge, siger Tietgenfondens uddelingschef Christine Paludan-Müller.
Hun synes spredningen til nye værtsbyer og planerne om at rykke ud, i produktionsdanmark er en god idé. Samtidig er det positivt, at der rækkes ud til bredere målgrupper til gode overgange mellem skole og arbejdsliv.
-Vi har store forventninger til, at DM i Skills kan være med til at få flere til at blive opmærksomme på og måske vælge en erhvervsuddannelse. Det har vi som samfund brug for, siger Christine Paludan-Müller videre.
Tietgenfondens støtte skal i årene 2024-26 skal bl.a. gå til udstillingstelte, undervisningsmaterialer, særarrangementer, transport og forplejning, konkurrencer, demostande og læringsområder.

Tietgenfonden har et almennyttigt og samfundsgavnligt formål, herunder at fremme dansk erhvervsliv. Fonden uddeler ca. 20 mio. kr. hvert år til almennyttige projekter, der fremmer virkelyst og vækst.

DM i Skills er det store årlige Danmarksmesterskab for unge fra erhvervsuddannelserne. Omkring 300 unge er med som deltagere, hvor de kæmper inden for de forskellige fag om at blive landets bedste. Skills er stiftet i 2011. Næste DM i Skills afholdes 2. – 4. februar 2023 i MesseC Fredericia.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

NavnenytTop15. 09. 2025

Granzow A/S markerer i år sit 90-års jubilæum som leverandør af tekniske løsninger og komponenter inden for trykluft-, vakuum- og pneumatik til den danske industri. Siden grundlæggelsen i 1935 har virksomheden kombineret kvalitet, driftssikkerhed og høj faglighed med et stadigt større fokus på

Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

AktueltInnovationNavnenyt15. 09. 2025

Politisk aftale baner vejen for nyt dansk epicenter for innovation med internationale ambitioner. Regeringen, Københavns Kommune, Københavns Universitet og en bred partnerkreds præsenterede mandag den 8. september en samlet visionsplan for Innovation District Copenhagen, som skal være Danmarks nye

Inspirerende talks på Technomania

AktueltMesser og møder15. 09. 2025

Technomania, der er en del af HI-messen, præsenterer nogle af landets skarpeste hoveder til at fortælle om alt fra super-computere og kunstig intelligens til cybersikkerhed og robotteknologi. På Technomania, der er en del af HI Tech & Industry Scandinavia 2025, har de besøgende mulighed for

Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 09. 2025

På HI-messen præsenterer Beckhoff Automation ApS en række stærke automationsløsninger, herunder PLC++, der rammer markedet i 2026. Åbne standarder, central styring og integration mellem automation og it er fundamentet i Beckhoffs udviklingsfilosofi. Det gælder også for den nye PLC, der anvender

Optimismen gløder hos danske Global AGV

AutomatiseringNavnenyt15. 09. 2025

Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV. Virksomheden på Mors har netop taget fat på sit tiende år med udsigt til yderligere vækst. -Vi er ikke i tvivl om, at fremtiden er lys. De

Intern rokade hos Carsten Holm A/S giver fuldt fokus på produktion og udvikling

Navnenyt15. 09. 2025

Øget ordretilgang hos tætnings- og pakningsspecialisten Carsten Holm A/S har resulteret i et behov for større fokus på produktionen. En udfordring, som virksomheden nu har løst med en intern rokade. De seneste år er ordretilgangen steget støt hos Carsten Holm A/S, og den positive udvikling har

Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

InnovationNavnenytTop11. 09. 2025

Et nyt dansk udviklingsprojekt skal undersøge, om vanskeligt genanvendeligt tekstilaffald kan få nyt liv som 3D-printmateriale. Projektet, der går under navnet Tex2AM, samler partnere fra både erhvervsliv og forskning i et fælles mål om at skabe mere bæredygtige produktionsformer og mindske mængden

Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

AktueltEnergi og miljøInnovation11. 09. 2025

Fra skrald til værdifuld ressource: Kemikere ved Københavns Universitet har udviklet en teknik, der kan forvandle plastaffald til en klimaløsning for effektiv og bæredygtig CO2-fangst. Opfindelsen slår dermed to fluer med et smæk og takler to af verdens største udfordringer på en gang:

Ny langtrækkende industriel cobot

AktueltMesser og møderRobotter11. 09. 2025

Universal Robots A/S lancerer UR8 Long, der er designet til de mest krævende og pladsbegrænsede automatiseringsopgaver. UR8 Longs udvidede rækkevidde, kombineret med koordineret multi-akse-bevægelse, muliggør komplekse svejsninger med ensartet kvalitet. Optimeret bevægelsesydelse giver samtidig mere

Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

Messer og møderNavnenyt11. 09. 2025

Danmarks største grossist inden for stål og teknik inviterer hele industrien indenfor på en 500 m² stand - HI-messen største - med 35 leverandører, interaktive oplevelser og faglig sparring. Når HI Tech & Industry Scandinavia finder sted den 30. september – 2. oktober 2025 i MCH Messecenter

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

    15.09.2025

  • Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

    15.09.2025

  • Inspirerende talks på Technomania

    15.09.2025

  • Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

    15.09.2025

  • Optimismen gløder hos danske Global AGV

    15.09.2025

  • Intern rokade hos Carsten Holm A/S giver fuldt fokus på produktion og udvikling

    15.09.2025

  • Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

    11.09.2025

  • Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

    11.09.2025

  • Ny langtrækkende industriel cobot

    11.09.2025

  • Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

    11.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik