• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt06. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Sjølund A/S kommer med stærkt regnskab

Navnenyt06. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Sjølund A/S ved Kolding leverer et regnskab med fremgang over hele linjen. Virksomheden er en af de førende i verden inden for profilvalsning til fx transportsektoren, byggeri og industri.


Sjølund A/S ved Kolding løser komplekse opgaver med valsning og bearbejdning og svejsning af stål og aluminiumprofiler. I 2022 overgik ejerskabet igen til Søren Ravn, som ejede virksomheden fra 2007 til 2018. I de to år, der er gået fra Søren Ravn købte virksomheden tilbage fra en tysk kapitalfond, har ledelsen haft 100 pct. fokus på kerneforretningen.
Koncernen kommer ud af regnskabsåret 2023/24 med et overskud før skat på 7,9 mio. kr. (4,1 mio. kr. året før) og en forbedring af den primære drift med 3,9 mio. kr. eller 79 pct.. Egenkapitalen er vokset til knap 21,7 mio. kr. mod 15,8 mio. kr. året før.
-Det nye regnskab 2023/24 er bedre end budgetteret og understreger, at “skomager bliv ved din læst-strategien” har været både rigtig og lønsom for os. Forretningen er skåret skarpt til, og vi er igen en stærk nichevirksomhed inden for profilvalsning, forklarer Søren Ravn, som er ejer og administrerende direktør.
Da Sjølund i 2022 blev generhvervet af Søren Ravn blev der sat en større genopretningsplan i gang. Et tabsgivende estisk datterselskab blev lukket ned, og fokus kom igen på profilvalsning, som havde udgjort Sjølund succes i årtier.

Luft til digitalisering og automatisering
-Vi driver igen en sund forretning. Det skyldes, at kunderne – både lokalt, nationalt og internationalt – hele tiden har vist os tillid og bakket op om os, og det samme gælder vores mange dygtige medarbejdere. Ordrebogen for 2025 ser lovende ud, og derfor får vi i den kommende tid brug for at ansætte flere dygtige medarbejdere, som vi selv gerne lærer op i vores speciale, fortæller Søren Ravn.
Den genvundne stærke position giver også Sjølund luft til at investere i digitalisering og automatisering, som driver udviklingen hos kunderne og i eget hus. Sjølund har udover lokationen i Sjølund ved Kolding også produktion i Kina.

Ny – men erfaren ledergruppe
I regnskabsåret blev ledergruppen for fremtiden også sammensat. Søren Ravn tog igen over på posten som CEO efter den administrerende direktør gennem fire år, Zoran Aleksic, vendte tilbage til Tyskland med sin familie. I dag udgøres ledergruppen af Søren Ravn, Kasper Straarup, Factory Manager og Lars Jørgensen, Finance Manager.
-Sjølund har positive forventninger til yderligere vækst i 2025. Forretningsmæssigt står Sjølund nu helt skarpt. Det betyder også, at vi kan udvide vores markedsmæssige fokus til at omfatte flere markeder, siger Søren Ravn afslutningsvis.

Sjølund A/S’ historie går tilbage til 1936, hvor virksomheden var den lokale smed i den danske landsby Sjølund. Søren Ravn købte virksomheden i 2007 og ledede den med succes indtil 2018, hvor den blev solgt til en tysk kapitalfond. Efter en fejlslagen strategi købte Søren Ravn virksomheden tilbage i 2022.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

Maskiner og anlæg15. 10. 2026

Seco Tools A/S introducerer det nye fræseværktøj i Stabilizer-serien, der er designet til at reducere strømforbruget med ca. 20 pct., samtidig med at det leverer stabil, alsidig og driftssikker bearbejdning af aluminium og andre ikke-jernholdige metaller til en lang række

TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

Automatisering15. 10. 2026

Woodstock Eco System samler projektering, ingeniørberegninger, 3D-model, robotopskæring, pallepakning og QR-styret montage i ét digitalt forløb. Resultatet er et komplet byggesæt fra A til Z, der frigør tømrertid og kan reducere fejl og materialespild. En skitse ind. Et præcisionsskåret og

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

  • Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

    15.10.2026

  • TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

    15.10.2026

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}