• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt18. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Sika Footwear A/S opruster med overtagelse af tre stærke brands

Navnenyt18. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Sika Footwear A/S overtager distributionen af Grisport og Vismo samt rettighederne til 2-Be. Den uventede mulighed accelererer virksomhedens strategiske vækstplaner og styrker markedspositionen markant.

-Muligheden for at integrere de tre brands i vores portefølje opstod uventet, og vi har valgt at gribe den. Det er et strategisk skridt med timingen på sin side, som passer ind i vores vækstplaner, fortæller Martin Dahl, CEO hos Sika Footwear A/S. Foto: Sika Footwear A/S.

Sikkerhedsskoproducenten Sika Footwear A/S overtager distributionen af de internationale brands inden for sikkerhedsfodtøj Grisport og Vismo fra Bjerregaard Sikkerhed. Samtidig overtager virksomheden rettighederne til det danske 2-Be brand, der produceres af Grisport og sælges i hele Europa. Det er et markant skridt i virksomhedens vækstambitioner.
-Vi er i gang med en ambitiøs strategiperiode med fokus på vækst og styrkelse af vores position i markedet. Muligheden for at integrere de tre brands i vores portefølje opstod uventet, og vi har valgt at gribe den. Det er et strategisk skridt med timingen på sin side, som passer ind i vores vækstplaner, siger Martin Dahl, CEO hos Sika Footwear A/S.
-Der er tale om tre stærke brands, der står for kvalitet, innovation og høj sikkerhed. Derfor er der ingen tvivl om, at de kommer til at komplementere vores eksisterende brands og understøtte vores ambitioner for sikkerhedsfodtøj, fortsætter han.

Tre brands – to leverandører – én styrket portefølje
Med de nye brands i folden står Sika Footwear nu med det, de selv kalder ”det bredeste program i markedet” inden for sikkerhedssko. Canadiske Vismo har blandt andet fokus på innovation og sportsinspireret sikkerhedsfodtøj, og bliver, ifølge Sika Footwear, en essentiel transatlantisk samarbejdspartner.
-Vismo er en ekstremt innovativ producent. Deres sko er lette, sporty og teknologisk avancerede, og det komplementerer vores eget innovationsarbejde med sportsinspirerede sikkerhedssko. Det er en partner, som kommer til at være en stor gevinst for vores udvikling af sko i fremtiden, siger Martin Dahl.
Med overtagelsen af det danskstiftede brand 2-Be træder Sika Footwear ind på et nyt marked målrettet uniformerede faggrupper som forsvar, politi og sikring. Efter overtagelsen føres brandet videre med samme produktlinje og producent. Det samme gælder for italienske Grisport, hvor Sika Footwear overtager den danske distribution.
-Vi ser et enormt potentiale i 2-Be. Dels ser vi spændende muligheder i at videreudvikle brandet, dels entrerer vi nogle nye markeder, som er essentielle i vores generelle forretningsudvikling. Med Grisport som producent af såvel 2-Be som Grisports eget brand sikrer vi samtidig en europæisk anerkendt partner, der står for kvalitet, sikkerhed og holdbarhed, siger han videre.

Acceleration uden kompromis
Overtagelsen af de tre brands har givet Sika Footwear en uventet mulighed for at accelerere vækstambitionerne og samtidig udvide deres sortiment betydeligt – uden at gå på kompromis med virksomhedens kerneværdier for sikkerhedsfodtøj.
-Hvis den her mulighed ikke var opstået, havde det ikke ændret vores vækstmål, men med 2-Be, Grisport og Vismo i stalden kan vi rykke hurtigere end beregnet. Der er tale om produkter, der har været på markedet længe, som vi kan stå inde for på alle parametre, og som glider ubesværet ind i vores nuværende set-up, bare med en ny lageradresse, siger Martin Dahl afslutningsvis.
Sika Footwear har overtaget det eksisterende varelager, og fra begyndelsen af 2026 overtager virksomheden den officielle distribution af alle tre brands.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Dansk life science står stærkt trods global uro

Branchenyt27. 08. 2026

Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt; det viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark. Dansk life science-industri er en motor for vækst, beskæftigelse og velstand i Danmark. Trods krig,

Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026

Clarios indgår samarbejde med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly. Partnerskabet styrker lokale forsyningskæder og understøtter en mere cirkulær og sikker fremtid. Clarios driver branchens største lukkede kredsløb for batteri genanvendelse på

Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Maskiner og anlægNavnenytTop24. 08. 2026

Det er lykkedes forskere fra Københavns Universitet at genskabe det urstof, som Universet bestod af lige efter Big Bang – men ved at smadre langt lettere atomkerner mod hinanden end man hidtil har troet muligt. Disse mikroskopiske Big Bangs kan give os nye indsigter i Universets fødsel og samtidig

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

AktueltBranchenyt24. 08. 2026

Danmarks BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026. Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år. Det viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dansk økonomi står til at blive en

To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder24. 08. 2026

DALO Industry Days er slut for i år. For første gang er Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling afholdt i MCH Messecenter Herning. Her har forsvarsindustri, Forsvaret, myndigheder og internationale samarbejdspartnere 19.-20. august 2026 mødt hinanden til dialog, demonstrationer og

Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

Branchenyt24. 08. 2026

Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

  • Dansk life science står stærkt trods global uro

    27.08.2026

  • Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

    27.08.2026

  • Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    24.08.2026

  • Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

    24.08.2026

  • To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

    24.08.2026

  • Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

    24.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}