• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Robotter28. 06. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Sensorhud til robotter

Robotter28. 06. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Dia-Tech præsenterer Dobot SafeSkin, der er en kapacitiv sensorhud til kollaborative robotter. Sensorhuden, der består af silikone, registrerer interferens fra enhver vinkel og kan således sikre et kollisionsfrit samarbejde mellem robot og menneske.

Dobot CR er en serie af kollaborative robotter, der er designet til at arbejde sikkert sammen med og omkring mennesker.
Robotarmene kan ydermere udstyres med SafeSkin-teknologi, som er en kollisionsforebyggende løsning, der bygger på kapacitiv nærhedsregistrering – kort fortalt en form for kapacitiv sensorhud.
SafeSkin sensorhud er fremstillet af blød, fleksibel og vedligeholdelsesfri silikone, som dækker et stort areal af armen. SafeSkin opfatter straks interferens fra enhver vinkel og kan således både sikre sikkerhed for mennesker og en effektiv drift.
Den eksklusive kapacitive sensorhud opfatter enhver interferens i en afstand af 15 cm og med en responstid på 0,01 sekunder. Når et objekt eller menneske registreres, enten undviger eller stopper robotarmen og genoptager automatisk driften, når objektet er væk.
Ved medium og lav hastighed kan kollisioner helt undgås, og under høj hastighed kan kollisioner reduceres med 90 procent.

To driftstilstande
Når SafeSkin-teknologien registrerer et objekt eller menneske i dens sensorområde, understøtter den to driftstilstande: Proximity Pause Mode (pause ved nærhedsregistrering af objekt) eller Automatic Obstacle Avoidance Mode (Automatisk forhindringsundvigelse).

• Proximity Pause Mode: Når en genstand eller menneske bevæger sig ind i SafeSkins registreringsområde, vil robotarmen gå i pausetilstand. Når SafeSkin registrerer, at forhindringen er væk, genoptager robotten automatisk driften.

• Automatic Obstacle Avoidance Mode: Hvis et forstyrrende objekt bevæger sig ind i SafeSkins registreringsområde, vil robotten foretage en undvigelsesmanøvre på baggrund af en planlagt undvigelsesrute og kan således fortsætte driften.

Fordele
• Sikkert, kontaktløst stop af robotarmen inden der opstår en kollision.
• Registrerer forstyrrende objekter i en afstand på 15 cm.
• Høj følsomhed og kort responstid på 0,01 sekunder.
• Genoptager automatisk driften, når genstanden er væk.
• SafeSkin medfører ikke tab af robottens ydeevne.
• Dækker et stort område af robotarmen.

Dia-Tech er etableret i 2022 og er en undervirksomhed til Diatom A/S. Dia-Tech leverer automation og robotløsninger integreret med andet produktionsudstyr. Løsningerne er oftest en plug-and-play kollaborativ robotarm integreret med eksempelvis doseringsudstyr.
Virksomheden har ligeledes stærke kompetencer inden for 3D-visualisering og 3D-print og kan bl.a. tilbyde 3D-printede fiksturer, jigs, holdere eller andet udstyr til kunder med specifikke behov.
Dia-Tech har hjemme under samme tag som Diatom A/S og gør brug af samme administration, logistik og lager.

Skrevet i: Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet. To virksomheder med stærke

Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026

Med Europa-Kommissionens nylige udspil til Industrial Accelerator Act er der for alvor sat tempo på den grønne industripolitik i Europa. Det er en gylden mulighed for Danmarks industri. Men det kræver en solid digital opgradering i industrien og klare energipolitiske rammer. Sådan lyder det fra

Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø07. 05. 2026

Syddansk Universitet har i samarbejde med Danfoss og HPE etableret en ny national energieffektiv AI-supercomputer, der giver danske universiteter mulighed for at håndtere store datamængder og avancerede AI-modeller i én fælles infrastruktur. Supercomputeren bidrager samtidig til Sønderborg Kommunes

Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

Energi og miljøProcesteknologi07. 05. 2026

Teknologisk Institut og greentech-virksomheden Estech har udviklet en filtreringsproces, der reducerer både energiforbrug og kemikalieaffald i forbindelse med CO2-oprensning. Det giver en meget ren CO2, som kan udnyttes til andre formål. I et Missionbooster-projekt fra Innovationsfonden har

Unimec A/S indgår samarbejde med ingeniørstuderende om elektriske racerbiler

InnovationNavnenyt07. 05. 2026

Ingeniørstuderende fra AU Dolphins Racing Team på Aarhus Universitet lagde i sidste uge vejen forbi automations- og ingeniørvirksomheden Unimec A/S. Besøget er led i et nyt samarbejde, der skal sikre udviklingen af de næste generationer af ingeniører. Torsdag den 22. april besøgte otte

Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

Automatisering07. 05. 2026

IFS rykker nu videre i front med AI-agenter. Med IFS Loops Agent Studio lancerer den svenske softwareleverandør en ny løsning, der gør det muligt for virksomheder at skræddersy og indsætte digitale medarbejdere i arbejdsfunktioner efter forretningens behov. IFS har netop løftet sløret for en

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

    07.05.2026

  • Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

    07.05.2026

  • Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

    07.05.2026

  • Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

    07.05.2026

  • Unimec A/S indgår samarbejde med ingeniørstuderende om elektriske racerbiler

    07.05.2026

  • Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

    07.05.2026

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik