• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøProcesteknologi31. 10. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Sensor til sikker brintproduktion runder tusinde timer i test

Energi og miljøProcesteknologi31. 10. 2023 By Helle Friemann Nielsen

En nyudviklet brintsensor fra SulfiLogger A/S har rundet tusind timers testdrift i et elektrolyseanlæg fra Green Hydrogen Systems. Milepælen er nået sammen med flere innovative partnere fra den danske værdikæde for Power-to-X, og skal sikre sikker og billig produktion af grøn brint.

Omkostningseffektiv, sikker og stabil drift af anlæg til grøn brintproduktion er en afgørende brik i den grønne omstilling. Derfor har partnerne i SafePtX-projektet, der er støttet af Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP), valgt at samarbejde om en ny sensor til overvågning af de gaskoncentrationer, der opstår i de elektrolyseanlæg, der er udgangspunktet for fremtidens grønne brintproduktion.
Sensoren i projektet er udviklet af den aarhusianske teknologivirksomhed SulfiLogger A/S og er testet i et af de anlæg til brintproduktion, som den danske virksomhed Green Hydrogen Systems udvikler og producerer. Testen har netop rundet en vigtig milepæl – tusind timer i testdrift – fortæller Søren Porsgaard, CEO i SulfiLogger A/S.
-De mange timers test viser, at sensoren fra projektet har en enestående robusthed i et barskt miljø – og så gør den overvågningen mere enkel end i dag. Sikkerhed er helt afgørende ved produktionen af grøn brint, og vores sensor kan installeres direkte i elektrolyseanlægget. Det vil øge tilliden til systemerne, forbedre overvågning og muligheden for vedligehold, og det sikrer i sidste ende en billigere pris på den grønne brint til gavn for aftagerne, siger Søren Porsgaard.

Billig grøn brint
Hos Green Hydrogen Systems er de positive testresultater fra innovationsprojektet SafePtX med til at sikre, at virksomhedens anlæg kan levere endnu mere grøn brint til en lavere pris.
-Målet er, at vores anlæg skal producere så meget grøn brint som muligt fra de vedvarende energikilder. Det skal ske med et fokus på sikkerhed, pris og kvalitet. Derfor er det yderst positivt at se, at sensoren fungerer som forventet. Den sikrer, at vi skal bruge kortere tid på kalibrering og dermed mere tid på produktionen af den grønne brint, der fx kan bruges til produktion af grønne brændsler, siger Christian Buhl Sørensen, R&D Manager i Green Hydrogen Systems.

En emissionsfri fremtid
I forlængelse af den succesfulde testfase i Green Hydrogen Systems’ anlæg arbejder partnerne i SafePTX på de sidste detaljer, der skal til for at markedsføre sensoren i Danmark og på verdensplan.
-Markedet for grøn brintproduktion bliver enormt i en global skala – det viser alle fremskrivninger – og vores sensor kan være med til at understøtte en hurtigere og bedre elektrolyseproduktion, som er en del af løsningen på vejen mod en emissionsfri fremtid, siger Søren Porsgaard, der også har samarbejdet med de tekniske partnere Dansk Gasteknisk Center og Dansk Brand- og Sikringsteknisk Institut i innovationsprojektet.

Samarbejde om innovation betaler sig
Danmarks nationale energiklynge, Energy Cluster Denmark, faciliterer projektet, der slutter ved udgangen af 2023.
-SafePtX er et eksempel på, at det betaler sig at samarbejde om innovation i Danmark. Partnerne forbedrer eksisterende produkter på markedet og har også udviklet en sensor, der kan sælges globalt, så vi øger tempoet for udviklingen af Power-to-X. Vi skal producere grøn brint i en kapacitet på mange hundrede gigawatt alene frem mod 2030 til gavn for klimaet, og danske virksomheder kan skabe vækst og arbejdspladser undervejs til gavn for os alle sammen. Det er SafePtX et ud af flere gode eksempler på, siger Glenda Napier, CEO i Energy Cluster Denmark.

Innovationsprojektet SafePTX er støttet af Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) med 5,24 mio. kroner. Projektet begyndte i januar 2022 og slutter ved udgangen af 2023. Partnerne er: Green Hydrogen Systems, SulfiLogger, Dansk Gasteknisk Center, Dansk Brand- og Sikringsteknisk Institut og Energy Cluster Denmark.

Skrevet i: Energi og miljø, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 05. 2026

Hoyer VMS Group fra Danmark har indgået en udvidet partnerskabsaftale med ADD Marine fra Grækenland. Aftalen betyder, at parterne nu kan tilbyde både service og reparation af eksempelvis skibsmotorer og turboladere samt levering af elmotorer og energioptimering. VMS Group fra Frederikshavn har

AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

InnovationNavnenyt21. 05. 2026

Aarhus Universitet skruer op for innovationsblusset. Blandt en række nye tiltag er 52 nye forsknings- og innovationsstillinger, et forskningscenter og forbedret støtte til de mange idérige forskere og studerende. Flere startups. Flere spinouts. Mere samarbejde med det etablerede erhvervsliv.Det

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

  • Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

    21.05.2026

  • AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

    21.05.2026

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik