• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringNavnenyt06. 04. 2022 | Helle Friemann Nielsen

SDU-studerende vil bygge bro mellem teknologi og medicin

AktueltAutomatiseringNavnenyt06. 04. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Albi Imeraj og Jeneethan Rasa mødtes i børnehaveklassen og har været tætte venner siden – i dag studerer Rasa til ingeniør og Imeraj læser medicin. De har startet foreningen MIT Odense, der har fokus på tværfaglighed og innovative løsninger til fremtiden sundhedsvæsen.

Foto: freepik.com.


De mødtes i børnehaveklassen på Nordre Skole i Svendborg, hvor de hurtigt blev venner. Siden spillede de fodbold sammen i den lokale fodboldklub SFB, før de tilbragte gymnasieårene sammen på Svendborg Gymnasium.
I dag er Albi Imeraj og Jeneethan Rasa fortsat tætte venner, bor i Odense og studerer på SDU. Dog har de valgt hver sin retning. Jeenethan huserer på Det Tekniske Fakultet, hvor han er 4. semester kandidatstuderende på sundhedsteknologi, mens Albi læser medicin på 11. semester.
Alligevel har de fælles ambitioner på tværs af de to fakulteter og studieretninger med en forening, da lancerede på SDU i slutningen af 2021.
-Selv om Albi læser medicin, og jeg er mere rettet mod teknologi, så vil vi gerne arbejde for at vi udvikler det bedste og mest innovative sundhedsvæsen. Det er derfor, vi har stiftet MIT Odense, forklarer Jeneethan Rasa.
Mandag den 4. april afholdte MIT Odense sit første event på SDU under overskriften ”AI i sundhed”.

Bro mellem teknologi og medicin
MIT Odense er stiftet for at opnå en større tværfaglig forståelse mellem sundshedspersonale og teknologiskabere. Netværket mellem eksperter i sygdom og sundhed på den ene side og teknologisk innovation på den anden skal danne grobund for at finde de bedste løsninger til fremtidens sundhedsvæsen. Det kan eksempelvis være ved at udvikle robotter til kirurgi eller bruge kunstig intelligens og data til at udpege sygdomme.
-Vi vurderer, at det er yderst vigtigt, at der sikres et rum, hvor forskellige faggrupper mødes og involverer sig i teknologisk udvikling. Det rum og fællesskab skal allerede etableres på universiteterne, siger Albi Imeraj.
Han er ligesom Jeneethan Rasa 24 år gammel. Rasas forældre kom til Danmark fra Sri Lanka, mens Albis mor og far stammer fra Albanien. Begge mænd er født i Danmark og voksede altså op sammen i Svendborg, bl.a. med fodbolden som del af fællesskabet.
Nu har de stiftet MIT Odense, der står for Foreningen for Medicinsk Innovation og Teknologi. Lanceringen fandt sted i november på SDU, hvor de to studerende allerede har oplevet en massiv interesse.
-Vi har 100 medlemmer af foreningen og har mærket en stor interesse fra branchen og virksomheder. Det er meget afgørende, at man får skabt det fællesskab, for sundhedsproblemerne er efterhånden så komplekse, at én faglighed alene ikke kan løse dem, siger Jeneethan Rasa.
Bl.a. er den globale medicinalgigant Roche med som partner omkring MIT Odense, som på mandag er klar med sit første egentlige arrangement. Men der er også stor interesse fra bl.a. Syddansk Sundhedsinnovation og CAI-X, som er et samarbejde om teknologiudvikling mellem netop SDU og OUH.
-Vi har indtil nu etableret vigtige partnerskaber og arbejder på at blive endnu større. Derfor søger vi flere partnerskaber, der kan være med til at tage foreningen til nye højder, så vi sammen kan styrke og optimere krydsfeltet mellem forskning og innovation i sundhed, siger Albi Imeraj.

Indlægget er skrevet af Jakob Haugaard Christiansen, journalist, Det Tekniske Fakultet, SDU.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede. Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne

Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 03. 2026

Teradyne Robotics A/S meddelte tidligere på ugen, at virksomheden har taget retslige skridt i Tyskland imod det kinesiske robotselskab Elite Robots’ tyske datterselskab for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software – en sag der sætter fokus på en bredere udfordring for Europas

Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

AktueltProcesteknologiVand og spildevand12. 03. 2026

Med 548 fjernaflæste ultralydsmålere fra Brunata A/S og timebaserede data døgnet rundt løfter Valsgård Vandværk sit dataniveau markant. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Det

ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

Navnenyt12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret skal sikre hurtig og smidig levering til kunderne. ODUs nye logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ,

Intern rotormotor til næste generation af robotteknologi

Maskiner og anlægRobotter12. 03. 2026

Den nye interne rototmotor BXI fra Faulhaber er det hidtil mest kraftfulde integrerede drevsystem i Faulhabers portefølje. Den er udviklet til at opfylde de nye krav i moderne robotapplikationer. Menneskelignende bevægelser stiller ekstremt høje krav til præcision, kraft og dynamik - fra fine

To nye geometrier udvider Sandvik Coromants sortiment til seriefremstilling af huller

Maskiner og anlæg12. 03. 2026

Sandvik Coromant, der er specialist inden for skærende værktøjer, har nu fuldendt deres CoroDrill DE10-sortiment med lanceringen af to nye geometrier: M5F og M5C. Disse nyheder udvider borets optimeringspotentiale og styrker dets position som alsidig plug&play-løsning til fremstilling af korte

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

    12.03.2026

  • Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

    12.03.2026

  • Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

    12.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Intern rotormotor til næste generation af robotteknologi

    12.03.2026

  • To nye geometrier udvider Sandvik Coromants sortiment til seriefremstilling af huller

    12.03.2026

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik