• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringNavnenyt06. 04. 2022 | Helle Friemann Nielsen

SDU-studerende vil bygge bro mellem teknologi og medicin

AktueltAutomatiseringNavnenyt06. 04. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Albi Imeraj og Jeneethan Rasa mødtes i børnehaveklassen og har været tætte venner siden – i dag studerer Rasa til ingeniør og Imeraj læser medicin. De har startet foreningen MIT Odense, der har fokus på tværfaglighed og innovative løsninger til fremtiden sundhedsvæsen.

Foto: freepik.com.


De mødtes i børnehaveklassen på Nordre Skole i Svendborg, hvor de hurtigt blev venner. Siden spillede de fodbold sammen i den lokale fodboldklub SFB, før de tilbragte gymnasieårene sammen på Svendborg Gymnasium.
I dag er Albi Imeraj og Jeneethan Rasa fortsat tætte venner, bor i Odense og studerer på SDU. Dog har de valgt hver sin retning. Jeenethan huserer på Det Tekniske Fakultet, hvor han er 4. semester kandidatstuderende på sundhedsteknologi, mens Albi læser medicin på 11. semester.
Alligevel har de fælles ambitioner på tværs af de to fakulteter og studieretninger med en forening, da lancerede på SDU i slutningen af 2021.
-Selv om Albi læser medicin, og jeg er mere rettet mod teknologi, så vil vi gerne arbejde for at vi udvikler det bedste og mest innovative sundhedsvæsen. Det er derfor, vi har stiftet MIT Odense, forklarer Jeneethan Rasa.
Mandag den 4. april afholdte MIT Odense sit første event på SDU under overskriften ”AI i sundhed”.

Bro mellem teknologi og medicin
MIT Odense er stiftet for at opnå en større tværfaglig forståelse mellem sundshedspersonale og teknologiskabere. Netværket mellem eksperter i sygdom og sundhed på den ene side og teknologisk innovation på den anden skal danne grobund for at finde de bedste løsninger til fremtidens sundhedsvæsen. Det kan eksempelvis være ved at udvikle robotter til kirurgi eller bruge kunstig intelligens og data til at udpege sygdomme.
-Vi vurderer, at det er yderst vigtigt, at der sikres et rum, hvor forskellige faggrupper mødes og involverer sig i teknologisk udvikling. Det rum og fællesskab skal allerede etableres på universiteterne, siger Albi Imeraj.
Han er ligesom Jeneethan Rasa 24 år gammel. Rasas forældre kom til Danmark fra Sri Lanka, mens Albis mor og far stammer fra Albanien. Begge mænd er født i Danmark og voksede altså op sammen i Svendborg, bl.a. med fodbolden som del af fællesskabet.
Nu har de stiftet MIT Odense, der står for Foreningen for Medicinsk Innovation og Teknologi. Lanceringen fandt sted i november på SDU, hvor de to studerende allerede har oplevet en massiv interesse.
-Vi har 100 medlemmer af foreningen og har mærket en stor interesse fra branchen og virksomheder. Det er meget afgørende, at man får skabt det fællesskab, for sundhedsproblemerne er efterhånden så komplekse, at én faglighed alene ikke kan løse dem, siger Jeneethan Rasa.
Bl.a. er den globale medicinalgigant Roche med som partner omkring MIT Odense, som på mandag er klar med sit første egentlige arrangement. Men der er også stor interesse fra bl.a. Syddansk Sundhedsinnovation og CAI-X, som er et samarbejde om teknologiudvikling mellem netop SDU og OUH.
-Vi har indtil nu etableret vigtige partnerskaber og arbejder på at blive endnu større. Derfor søger vi flere partnerskaber, der kan være med til at tage foreningen til nye højder, så vi sammen kan styrke og optimere krydsfeltet mellem forskning og innovation i sundhed, siger Albi Imeraj.

Indlægget er skrevet af Jakob Haugaard Christiansen, journalist, Det Tekniske Fakultet, SDU.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

AktueltInnovation29. 04. 2026

Den Europæiske Forsvarsfond (EDF) har hvert år siden 2021 fordelt godt 7 milliarder kroner årligt til de bedste idéer og den mest lovende teknologi i Europa inden for det forsvarsteknologiske område. De nyeste tal fra midten af april peger på medvind til danske opfindere, forskere og udviklere af

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

BranchenytNavnenyt29. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

  • Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

    29.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    29.04.2026

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik