• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytRobotter16. 02. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Scape Technologies og Technicon i nyt robot-samarbejde

NavnenytRobotter16. 02. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Technicon A/S og Scape Technologies A/S indleder et nyt robot-samarbejde. Scape Technologies er stærke på især automationsløsninger inden for bin-picking, mens Technicon kommer med en produktmæssig bredde samt en indgående erfaring med udvikling af unikke automationsløsninger. Samarbejdets mål er at udbrede fleksibel automation til især mindre og mellemstore industrivirksomheder og derigennem bidrage til at styrke deres konkurrencekraft.

CEO Søren Bøving-Andersen, Scape Technologies A/S og Channel Sales Manager Henrik Christensen, Technicon A/S.

Fleksible automationsløsninger både må og skal udbredes til en langt større del af fremstillingsindustrien – for mange danske virksomheder rummer et stort produktivitets- og vækstmæssigt potentiale. Nedlukning, hjælpepakker og økonomisk nedgang har sat dagsordenen det forgangne års tid. Netop derfor er nye veje til ny vækst mere afgørende end tidligere. Brugervenligt automationsudstyr er hovedvejen til at få dansk økonomi op i omdrejninger.
Målet om at gøre det endnu lettere og mere rentabelt for endnu flere produktionsvirksomheder at drage fordel af fleksibel automation ligger bag et nyt samarbejde mellem de to kendte robotvirksomheder Scape Technologies A/S, Odense og Technicon A/S, Hobro.
Det 50-mand store automationshus, Technicon, er erfaren i at løse komplekse og hidtil uløselige produktionsteknologiske udfordringer i tæt samspil med virksomheder og organisationer. Derudover har Technicon landets største webshop for fleksibel automation, hvor virksomheder kan finde mere end 400 brugervenlige robotprodukter. Tanken om at det enkle og lette kan forenes med det avancerede er grundfilosofien bag Technicon og årsagen til at virksomheden på få år er gået fra fem til 50 kollegaer.
Scape Technologies udspringer af robotmiljøet i Odense og har gennem mere end 15 år specialiseret sig i at levere komplette bin-picking løsninger til alle brancher. Scape var først i verden til at lancere serieproducerede bin-picker løsninger, som integrerer gribeenheder, sensorer, kameraer, sammen med egenudviklet software til hurtig, driftssikker og præcis opsamling, kontrol og placering af delkomponenter og emner, der leveres ustruktureret i kasser – heraf begrebet bin-picking.
Scapes opfindelser gør det muligt for cobots og industrirobotter at udføre opgaver, som man ellers ikke ville kunne automatisere effektivt og rentabelt. Teknologien anvendes bl.a. til montering af halvfabrikata, plukning af emner i produktionen, kvalitetskontrol og emballering, hvor fordele i form af øget stabilitet, pålidelig og effektivitet er med til at sikre høj lønsomhed og styrket konkurrencekraft.
Til trods for at meget automationsudstyr i dag er så effektivt og kommet så langt ned i pris, at det ofte er tilbagebetalt på under 12 måneder, holder især mindre og mellemstore produktionsvirksomheder igen med investeringer i produktivitetsfremmende produktionsteknologi. Det vil vi bidrage til at ændre, så mulighederne udnyttes, siger CEO Søren Bøving-Andersen, Scape Technologies, der henviser til at den tendens for nyligt bekræftedes i en analyse fra IDA.
IDAs rapport fra 2020 dokumenterer, hvad bl.a. Dansk Metal tidligere har påpeget: Danmark har et stort produktionsteknologisk potentiale – og det hæmmer produktiviteten og risikerer at koste dyrt når verden atter åbner op og når udenlandske konkurrenter med lavere lønomkostninger vil kæmpe om markedsandelene.
For manglende danske investeringer i udstyr, der kan fremme konkurrencekraften, risikerer at blive en alvorlig vækstmæssig vækstbremse på den anden side af Covid-19.
Danmark er verdenskendt for sit robotmiljø. Samarbejdet mellem to af branchens mest markante spillere vil ikke alene styrke hele økosystemet. Det kommer i høj grad også produktionsvirksomhederne til gavn, at vi kan præsentere endnu flere modulære løsninger, der er enkle at implementere og som gør mindre og mellemstore virksomheder mere agile og skalerbare, siger CEO Casper Hansen, Technicon.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

BranchenytInnovation18. 06. 2026

Aalborg Universitet og Syddansk Universitet vil udvikle en fælles digital platform, der skal styrke innovationen og gøre vejen fra forskning til virksomhed både kortere og enklere. Med projektet ”SPINS; Spinout platform for innovation and European sovereignty” vil de to universiteter samle centrale

Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

NavnenytVand og spildevand18. 06. 2026

Cleantech-virksomheden Brunata A/S har udsendt nyt regnskab og fortsætter vækstrejsen med stigende omsætning og solid fremgang i forretningen. Resultatet er især drevet af en solid markedsposition for fordelingsregnskaber og stor international succes. Brunata A/S, som udvikler digitale

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

  • AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

    18.06.2026

  • Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    18.06.2026

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik