• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt19. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

SCADA International skifter navn til Opoura

Navnenyt19. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Softwarevirksomheden SCADA International med hovedsæde i Silkeborg tager nu hul på et nyt kapitel som Opoura. Efter mere end 18 år på markedet samler SCADA International sine opkøbte selskaber under én ny fælles identitet, der afspejler deres mere omfattende rolle i energisektoren, hvor de supporterer kunderne gennem hele værdikæden.


SCADA International skifter navn til Opoura. Det nye navn kommer efter et år med rekordvækst og fire opkøb, der har tilføjet nye kompetencer og kollegaer til teamet og styrket virksomhedens ydelser til energibranchen.
Rebrandingen kommer ligeledes som følge af, at den britiske kapitalfond Magnesium Capital i 2022 overtog aktiemajoriteten i SCADA International. Samarbejdet har været med til at accelerere virksomhedens vækst og dens fokus på at fremme den grønne omstilling. Og med den massive udvikling inden for de seneste par år, står det i dag klart, at navnet SCADA International, som knytter sig til begrebet “Supervisory Control and Data Acquisition”, ikke længere favner det brede spektrum af løsninger og services, som virksomheden tilbyder i dag.
-Da vi stiftede SCADA International tilbage i 2006, var vores mål at hjælpe kunderne med SCADA-relaterede opgaver, primært inden for hardwareløsninger og konsulentarbejde. Det var her, behovet var, og derfor var navnet SCADA International meget passende, fortæller administrerende direktør Thomas Bagger.
-I dag søger kunderne dog i stigende grad efter løsninger, der kan optimere deres produktion og sikre deres data. Derfor er software og digitale løsninger også en væsentlig del af vores portefølje. På den måde har vi altid udviklet os i takt med kundernes behov og markedets forandringer. Med det seneste års opkøb er tiden nu inde til, at denne udvikling også fremgår af vores navn. Derfor er jeg utrolig stolt og glad for at præsentere Opoura, som er vores nye navn. Et navn og brand, der afspejler, hvor langt vi er nået, og de mange forskellige løsninger vi nu tilbyder, siger han videre.

Ny identitet understreger fokus på optimering og partnerskaber
Navnet Opoura er en sammentrækning af “Optimize Performance of Your Assets” og understreger virksomhedens mission om at hjælpe kunderne med at få mest muligt ud af deres investeringer i vedvarende energi. Optimering af kundernes energiproduktion er netop den røde tråd, som går på tværs af virksomhedens forretningsområder – hvad enten det er gennem intelligent software og dataintegrationer, hardware- og installationsløsninger eller digitale services.
Ifølge Thomas Bagger er det netop dette fokus, der vil kendetegne virksomheden fremadrettet:
-I mange år har branchen mødt os som en SCADA-leverandør, men nu ønsker vi at fremhæve, at vores ekspertise rækker langt ud over blot SCADA-systemer. Vi kan hjælpe kunder med at optimere driften af deres parker på flere forskellige områder og dermed være en langvarig partner gennem hele værdikæden.
Visuelt skal Opouras identitet lede tankerne hen på virksomhedens nordiske rødder og digitale afsæt. Med inspiration fra kodning består logoet af to parenteser formet som et X, som i nordisk runeskrift symboliserer partnerskaber. Samtidig signalerer logoet dannelsen af en forbindelse – af strøm, mennesker og samarbejder. Og netop disse detaljer skal karakterisere det nye brand.
-Vi ønskede at finde et visuelt kendetegn, der både forener os som én samlet virksomhed og som knytter os tættere til vores kunder. Her synes jeg, at logoet repræsenterer vores løsningsorienterede tilgang med samarbejde som omdrejningspunkt, fortsætter Thomas Bagger.

Nyt navn – business as usual
Rebrandingen betyder, at de fire tidligere koncernselskaber – Sweet Geeks, Next Consult, Quantec Systems GmbH og SCADA International – nu samles under ét fælles navn, mens NovoGrid fortsætter som en separat del under Opoura.
Selvom navnet skifter, fortsætter driften af virksomheden som hidtil. Fra sin base i Danmark vil virksomheden fortsat supportere store internationale kunder med at komme i mål med omstillingen til grøn energi – hele vejen fra start til slut.
-Vi er stadig de samme dedikerede medarbejdere – vi er blot mange flere. Vores nye navn markerer en ny begyndelse, men det ændrer ikke på vores mål om at realisere potentialet i den grønne omstilling gennem intelligente, innovative og skalérbare løsninger, afslutter Thomas Bagger.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop20. 08. 2026

Fra januar 2027 skærpes kravene til cybersikkerhed i maskiner. En tjekliste fra Teknologisk Institut kan afsløre, om virksomhederne er på sikker grund eller har huller, der skal lukkes. Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give

Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

AktueltMaskiner og anlægOffshore og marine20. 08. 2026

Når et forskningsskib skal fungere som flydende laboratorium, er plads og energieffektivitet afgørende. Derfor har VARD valgt Hoyer VMS Group til at levere seks komplette generatorsæt til det nye 164 meter lange forskningsskib ”Project named RV11000”. Fremtidens havforskning stiller ikke alene

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

AktueltBranchenytMesser og møder20. 08. 2026

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret

40 år med grønne visioner

Energi og miljøNavnenyt20. 08. 2026

I 40 år har Solum A/S arbejdet med at give ressourcer nyt liv. Det, der begyndte med kompostering af have- og parkaffald, er i dag blevet til en af Danmarks førende virksomheder inden for udvikling af cirkulære vækstmedier samt genanvendelse af ressourcer fra byggebranchen. I 2024 tog virksomheden

Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

Navnenyt20. 08. 2026

Henrik Pape tiltræder den 1. september 2026 som CEO i Beritech Group. Koncernens ejer og stifter, Bent Larsen, fortsætter i ledelsen som COO med ansvar for drift og koncernens supply chain. Ambitionen er en tydeligere retning og et stærkere kommercielt greb om forretningen. Henrik Pape har

Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

BranchenytNavnenyt20. 08. 2026

Villum Fonden har givet 30 mio. kr. til at styrke rammerne for undervisningen i faget natur/teknologi. Dermed kan skoleelever fra 1. til 6. klasse i ni kommuner nu se frem til nyrenoverede faglokaler, opdateret udstyr og lærere med ny viden i faget natur/teknologi. Selvom faget natur/teknologi

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

    20.08.2026

  • Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

    20.08.2026

  • DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

    20.08.2026

  • 40 år med grønne visioner

    20.08.2026

  • Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

    20.08.2026

  • Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

    20.08.2026

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}