• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytTop02. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Rumfartsbranchen vokser: Kan Danmark nå med på rumrejsen?

BranchenytTop02. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Den globale rumfartsbranche vokser i hastigt tempo, og mulighederne for både forskning og teknologisk innovation er større end nogensinde før. Danmark har allerede markeret sig som en vigtig aktør inden for rumteknologi, men hvis vi for alvor skal sikre en plads i fremtidens rumkapløb, er det tid til at handle nu.

Anders Høeg Nissen og Tina Ibsen. Foto: Wernblad Media.

Ifølge astrofysiker og medvært på podcasten RumSnak, Tina Ibsen, er det en unik mulighed for Danmark at udnytte sin eksisterende viden og teknologi til at spille en mere fremtrædende rolle på den internationale scene.
-Danmark har ikke en fuld rumindustri som USA, men vi har virksomheder med højt specialiseret ekspertise, som leverer instrumenter, telekommunikation og andre præcise løsninger til både NASA og ESA, fortæller Tina Ibsen og understreger, at Danmark har potentiale for at være med på den næste rumrejse.
Rumfartsindustrien har oplevet markant vækst de seneste år. Flere lande og private virksomheder investerer milliarder i at udforske rummet, og denne udvikling åbner nye døre – også for mindre nationer som Danmark.
-Rumfartsbranchen kommer til at blive endnu større. Vi ser allerede, at rummet har en stor påvirkning på vores hverdag, fx gennem satellitnavigation og telekommunikation, og det vil kun blive mere fremtrædende i fremtiden, forklarer Tina Ibsen.

Vigtigt for teknologi og fremtidens samfund
Rummet er ikke kun et symbol på menneskets eventyrlyst – det er også nøglen til at forstå vores planet og udvikle ny teknologi, der kan have stor betydning for vores samfund. Derfor er det essentielt, at Danmark og Europa fortsætter med at være en aktiv deltager i denne globale udvikling. Hvis vi ikke tager initiativ nu, risikerer vi at blive overhalet af andre lande og miste muligheden for at være med til at sætte dagsordenen, når næste fase af rumindustrien udfolder sig.
-Der er et enormt vækstpotentiale i at opbygge infrastruktur i rummet, men hvis Danmark og Europa ikke handler nu, risikerer vi at blive sat bagud – ligesom det er sket med tech-branchen og kunstig intelligens. Det er derfor afgørende, at vi tager rummet seriøst, før andre kommer 10-15 år foran os, siger Tina Ibsen videre.

Danmarks internationale indsats
Danmark har allerede vist, at vi kan bidrage til internationale rumprogrammer. I de seneste år har danske forskere og virksomheder været involveret i adskillige internationale missioner, der blandt andet har fokuseret på Mars-udforskning og opsendelse af satellitter. Den dansk-britiske virksomhed Orbex, der bygger raketter lige uden for København, er et godt eksempel på dette, og ifølge Tina Ibsen vil en sådan udvikling have stor betydning for Europa og Danmark.
-Et dansk eksempel er Orbex med danske Kristian von Bengtson, som er en af stifterne, hvor idéen simpelthen er at have en virksomhed, der både designer, bygger og opsender raketter. Det vil være noget meget unikt både fra dansk side, men også fra europæisk side, da det vil give en direkte launch capacity i Europa, afslutter Tina Ibsen.

Podcasten RumSnak er en podcast om videnskab, astronomi, rummet, rumfart og meget mere.
Siden 2019 har de to værter, Anders Høeg Nissen og Tina Ibsen, fortalt om Danmarks bidrag til rumforskningen og om udviklingen af dansk rumteknologi – i håbet om at øge både den generelle viden og den brede interesse for de danske rumaktiviteter.
Podcasten udkommer med deres nyeste sæson den 2. september 2024.
Første episode af den nye sæson er med gæst Kristian Von Bengtson og Orbex, som fortæller om deres arbejde med at bygge raketter på dansk jord.
Medvært Anders Høeg Nissen har i over 25 år dækket den teknologiske og videnskabelige udvikling – i mange år som vært og journalist på fremtidsmagasinet Harddisken på DR P1.
Medvært Tina Ibsen er uddannet astrofysiker fra Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet. Hun var formidlingschef på Tycho Brahe Planetarium, hvor hun vandt priser for sin formidling.
I 2024 vandt RumSnak podcastprisen for årets uafhængige podcast.

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}