• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytTop02. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Rumfartsbranchen vokser: Kan Danmark nå med på rumrejsen?

BranchenytTop02. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Den globale rumfartsbranche vokser i hastigt tempo, og mulighederne for både forskning og teknologisk innovation er større end nogensinde før. Danmark har allerede markeret sig som en vigtig aktør inden for rumteknologi, men hvis vi for alvor skal sikre en plads i fremtidens rumkapløb, er det tid til at handle nu.

Anders Høeg Nissen og Tina Ibsen. Foto: Wernblad Media.

Ifølge astrofysiker og medvært på podcasten RumSnak, Tina Ibsen, er det en unik mulighed for Danmark at udnytte sin eksisterende viden og teknologi til at spille en mere fremtrædende rolle på den internationale scene.
-Danmark har ikke en fuld rumindustri som USA, men vi har virksomheder med højt specialiseret ekspertise, som leverer instrumenter, telekommunikation og andre præcise løsninger til både NASA og ESA, fortæller Tina Ibsen og understreger, at Danmark har potentiale for at være med på den næste rumrejse.
Rumfartsindustrien har oplevet markant vækst de seneste år. Flere lande og private virksomheder investerer milliarder i at udforske rummet, og denne udvikling åbner nye døre – også for mindre nationer som Danmark.
-Rumfartsbranchen kommer til at blive endnu større. Vi ser allerede, at rummet har en stor påvirkning på vores hverdag, fx gennem satellitnavigation og telekommunikation, og det vil kun blive mere fremtrædende i fremtiden, forklarer Tina Ibsen.

Vigtigt for teknologi og fremtidens samfund
Rummet er ikke kun et symbol på menneskets eventyrlyst – det er også nøglen til at forstå vores planet og udvikle ny teknologi, der kan have stor betydning for vores samfund. Derfor er det essentielt, at Danmark og Europa fortsætter med at være en aktiv deltager i denne globale udvikling. Hvis vi ikke tager initiativ nu, risikerer vi at blive overhalet af andre lande og miste muligheden for at være med til at sætte dagsordenen, når næste fase af rumindustrien udfolder sig.
-Der er et enormt vækstpotentiale i at opbygge infrastruktur i rummet, men hvis Danmark og Europa ikke handler nu, risikerer vi at blive sat bagud – ligesom det er sket med tech-branchen og kunstig intelligens. Det er derfor afgørende, at vi tager rummet seriøst, før andre kommer 10-15 år foran os, siger Tina Ibsen videre.

Danmarks internationale indsats
Danmark har allerede vist, at vi kan bidrage til internationale rumprogrammer. I de seneste år har danske forskere og virksomheder været involveret i adskillige internationale missioner, der blandt andet har fokuseret på Mars-udforskning og opsendelse af satellitter. Den dansk-britiske virksomhed Orbex, der bygger raketter lige uden for København, er et godt eksempel på dette, og ifølge Tina Ibsen vil en sådan udvikling have stor betydning for Europa og Danmark.
-Et dansk eksempel er Orbex med danske Kristian von Bengtson, som er en af stifterne, hvor idéen simpelthen er at have en virksomhed, der både designer, bygger og opsender raketter. Det vil være noget meget unikt både fra dansk side, men også fra europæisk side, da det vil give en direkte launch capacity i Europa, afslutter Tina Ibsen.

Podcasten RumSnak er en podcast om videnskab, astronomi, rummet, rumfart og meget mere.
Siden 2019 har de to værter, Anders Høeg Nissen og Tina Ibsen, fortalt om Danmarks bidrag til rumforskningen og om udviklingen af dansk rumteknologi – i håbet om at øge både den generelle viden og den brede interesse for de danske rumaktiviteter.
Podcasten udkommer med deres nyeste sæson den 2. september 2024.
Første episode af den nye sæson er med gæst Kristian Von Bengtson og Orbex, som fortæller om deres arbejde med at bygge raketter på dansk jord.
Medvært Anders Høeg Nissen har i over 25 år dækket den teknologiske og videnskabelige udvikling – i mange år som vært og journalist på fremtidsmagasinet Harddisken på DR P1.
Medvært Tina Ibsen er uddannet astrofysiker fra Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet. Hun var formidlingschef på Tycho Brahe Planetarium, hvor hun vandt priser for sin formidling.
I 2024 vandt RumSnak podcastprisen for årets uafhængige podcast.

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

AutomatiseringBranchenyt17. 09. 2026

Nye tal fra Industriens Fond viser, at virksomheder, der prioriterer cybersikkerhed, vokser markant hurtigere end dem, der ikke gør. Vendelbo Spedition i Hjørring er en af de virksomheder, der mærker udviklingen tydeligt. Sikkerhed er blevet noget, kunderne spørger efter. I årevis har danske

DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

Branchenyt17. 09. 2026

Små og mellemstore virksomheder har nu et investeringsefterslæb på knap 100 mia. kroner, og det kan blive svært at indhente. Sådan lyder det fra DI’s topchef, der kræver hurtigere handling på selskabsskat og bureaukrati. Nøgletallene for dansk økonomi er pæne. Beskæftigelsen er rekordhøj,

Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

AutomatiseringBranchenytMesser og møderTop14. 09. 2026

Stor opbakning, relevante besøgende og værdifulde faglige dialoger kendetegnede Automatik 2026, hvor udstillerne især fremhæver kvaliteten af møderne og værdien af de personlige relationer. Messen, der fandt sted i Brøndby Hallen 8.-10. september, tiltrak 2.375 besøgende og noterede dermed en

Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

11. september trådte nye rapporteringskrav i EU’s Cyber Resilience Act i kraft. Direktøren for Wireless Logic Nordic mener, at det er positivt, at producenter får et tydeligt ansvar for cybersikkerheden i produkter med digitale elementer. Men i komplekse IoT-løsninger kan den største indsigt i og

Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 09. 2026

Mange virksomheder høster lokale gevinster med AI, men de færreste kan dokumentere, om teknologien skaber varig værdi på tværs af organisationen. Det skyldes blandt andet - ifølge Dansk Erhverv - at AI fortsat behandles som et IT-projekt frem for en strategisk ledelsesopgave. Ifølge AI-virksomheden

Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

Navnenyt14. 09. 2026

Den danske industrivirksomhed Mekoprint A/S udvider antallet af medarbejdere på sit asiatiske kontor i Hong Kong på grund af stor efterspørgsel på virksomhedens løsninger. Med flere lokale ressourcer i Hong Kong kan Mekoprint følge projekterne tættere, reagere hurtigere og være mere til stede hos de

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

  • Ny rapport: Cybersikre virksomheder vokser næsten tre gange hurtigere end konkurrenterne

    17.09.2026

  • DI: Danmarks mindste virksomheder sakker bagud

    17.09.2026

  • Udstillere melder om stort udbytte af Automatik 2026, der i år oplevede en besøgsfremgang

    14.09.2026

  • Nye EU-krav placerer ansvaret hos producenterne – men cyberrisikoen kan ligge et andet sted

    14.09.2026

  • Virksomheder mangler overblik over AI-bidrag

    14.09.2026

  • Mekoprint A/S opruster i Asien og styrker samarbejdet med kunder og leverandører

    14.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}