• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytTop02. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Rumfartsbranchen vokser: Kan Danmark nå med på rumrejsen?

BranchenytTop02. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Den globale rumfartsbranche vokser i hastigt tempo, og mulighederne for både forskning og teknologisk innovation er større end nogensinde før. Danmark har allerede markeret sig som en vigtig aktør inden for rumteknologi, men hvis vi for alvor skal sikre en plads i fremtidens rumkapløb, er det tid til at handle nu.

Anders Høeg Nissen og Tina Ibsen. Foto: Wernblad Media.

Ifølge astrofysiker og medvært på podcasten RumSnak, Tina Ibsen, er det en unik mulighed for Danmark at udnytte sin eksisterende viden og teknologi til at spille en mere fremtrædende rolle på den internationale scene.
-Danmark har ikke en fuld rumindustri som USA, men vi har virksomheder med højt specialiseret ekspertise, som leverer instrumenter, telekommunikation og andre præcise løsninger til både NASA og ESA, fortæller Tina Ibsen og understreger, at Danmark har potentiale for at være med på den næste rumrejse.
Rumfartsindustrien har oplevet markant vækst de seneste år. Flere lande og private virksomheder investerer milliarder i at udforske rummet, og denne udvikling åbner nye døre – også for mindre nationer som Danmark.
-Rumfartsbranchen kommer til at blive endnu større. Vi ser allerede, at rummet har en stor påvirkning på vores hverdag, fx gennem satellitnavigation og telekommunikation, og det vil kun blive mere fremtrædende i fremtiden, forklarer Tina Ibsen.

Vigtigt for teknologi og fremtidens samfund
Rummet er ikke kun et symbol på menneskets eventyrlyst – det er også nøglen til at forstå vores planet og udvikle ny teknologi, der kan have stor betydning for vores samfund. Derfor er det essentielt, at Danmark og Europa fortsætter med at være en aktiv deltager i denne globale udvikling. Hvis vi ikke tager initiativ nu, risikerer vi at blive overhalet af andre lande og miste muligheden for at være med til at sætte dagsordenen, når næste fase af rumindustrien udfolder sig.
-Der er et enormt vækstpotentiale i at opbygge infrastruktur i rummet, men hvis Danmark og Europa ikke handler nu, risikerer vi at blive sat bagud – ligesom det er sket med tech-branchen og kunstig intelligens. Det er derfor afgørende, at vi tager rummet seriøst, før andre kommer 10-15 år foran os, siger Tina Ibsen videre.

Danmarks internationale indsats
Danmark har allerede vist, at vi kan bidrage til internationale rumprogrammer. I de seneste år har danske forskere og virksomheder været involveret i adskillige internationale missioner, der blandt andet har fokuseret på Mars-udforskning og opsendelse af satellitter. Den dansk-britiske virksomhed Orbex, der bygger raketter lige uden for København, er et godt eksempel på dette, og ifølge Tina Ibsen vil en sådan udvikling have stor betydning for Europa og Danmark.
-Et dansk eksempel er Orbex med danske Kristian von Bengtson, som er en af stifterne, hvor idéen simpelthen er at have en virksomhed, der både designer, bygger og opsender raketter. Det vil være noget meget unikt både fra dansk side, men også fra europæisk side, da det vil give en direkte launch capacity i Europa, afslutter Tina Ibsen.

Podcasten RumSnak er en podcast om videnskab, astronomi, rummet, rumfart og meget mere.
Siden 2019 har de to værter, Anders Høeg Nissen og Tina Ibsen, fortalt om Danmarks bidrag til rumforskningen og om udviklingen af dansk rumteknologi – i håbet om at øge både den generelle viden og den brede interesse for de danske rumaktiviteter.
Podcasten udkommer med deres nyeste sæson den 2. september 2024.
Første episode af den nye sæson er med gæst Kristian Von Bengtson og Orbex, som fortæller om deres arbejde med at bygge raketter på dansk jord.
Medvært Anders Høeg Nissen har i over 25 år dækket den teknologiske og videnskabelige udvikling – i mange år som vært og journalist på fremtidsmagasinet Harddisken på DR P1.
Medvært Tina Ibsen er uddannet astrofysiker fra Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet. Hun var formidlingschef på Tycho Brahe Planetarium, hvor hun vandt priser for sin formidling.
I 2024 vandt RumSnak podcastprisen for årets uafhængige podcast.

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

AutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møderTop26. 10. 2026

Danske systemudviklere og udviklingsvirksomheder/underleverandører vil kunne få stærke kort på hånden under den kommende industrimesse i Hannover, hvor industriel AI, digitalisering, smarte automationsløsninger og datastyrede processer tegner sig for en fundamental ændring i industri og

Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Teradyne Robotics og Sereact går sammen om at skalere fysiske AI-løsninger til retail og logistik. Partnerskabet kombinerer Sereacts platform for fysisk AI med kollaborative industrirobotter fra Universal Robots (UR) og bringer intelligent, fleksibel automatisering til opgaver, der hidtil har været

DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

AutomatiseringNavnenyt26. 10. 2026

DAN Palletiser fejrer 50-års jubilæum med langt over 1.000 leverede anlæg internationalt. COO Michael Christensen ser lyst på fremtiden efter at virksomheden for ni år siden blev en del af automationshuset, BILA. -Da alle robotterne kom, var vi lidt bekymrede for, om vores eventyr var slut. Men

Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

Energi og miljøNavnenyt26. 10. 2026

Ahlsell Danmark udvider sine ISO-certificeringer fra logistikcenteret i Billund til sin fyldestation i Skejby, hvor der fyldes kølemidler til distribution i hele Norden. Dermed får også virksomheder i kølebranchen dokumentation for Ahlsells systematiske arbejde med kvalitet, miljø og

Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

Energi og miljø26. 10. 2026

Give Steel A/S introducerer projektspecifikke EPD’er, hvor klimaaftrykket beregnes ud fra de faktiske forhold i det enkelte projekt. Det giver bygherrer, rådgivere og entreprenører mere præcise klimadata end gennemsnitsbaserede produkt-EPD’er. Projektspecifikke EPD’er (Environmental Product

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden endelig forbi - for i denne uge afholdes FoodTech 2026 - Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste teknologi,

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

    26.10.2026

  • Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

    26.10.2026

  • AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

    26.10.2026

  • DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

    26.10.2026

  • Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

    26.10.2026

  • Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

    26.10.2026

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}