• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytTop02. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Rumfartsbranchen vokser: Kan Danmark nå med på rumrejsen?

BranchenytTop02. 09. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Den globale rumfartsbranche vokser i hastigt tempo, og mulighederne for både forskning og teknologisk innovation er større end nogensinde før. Danmark har allerede markeret sig som en vigtig aktør inden for rumteknologi, men hvis vi for alvor skal sikre en plads i fremtidens rumkapløb, er det tid til at handle nu.

Anders Høeg Nissen og Tina Ibsen. Foto: Wernblad Media.

Ifølge astrofysiker og medvært på podcasten RumSnak, Tina Ibsen, er det en unik mulighed for Danmark at udnytte sin eksisterende viden og teknologi til at spille en mere fremtrædende rolle på den internationale scene.
-Danmark har ikke en fuld rumindustri som USA, men vi har virksomheder med højt specialiseret ekspertise, som leverer instrumenter, telekommunikation og andre præcise løsninger til både NASA og ESA, fortæller Tina Ibsen og understreger, at Danmark har potentiale for at være med på den næste rumrejse.
Rumfartsindustrien har oplevet markant vækst de seneste år. Flere lande og private virksomheder investerer milliarder i at udforske rummet, og denne udvikling åbner nye døre – også for mindre nationer som Danmark.
-Rumfartsbranchen kommer til at blive endnu større. Vi ser allerede, at rummet har en stor påvirkning på vores hverdag, fx gennem satellitnavigation og telekommunikation, og det vil kun blive mere fremtrædende i fremtiden, forklarer Tina Ibsen.

Vigtigt for teknologi og fremtidens samfund
Rummet er ikke kun et symbol på menneskets eventyrlyst – det er også nøglen til at forstå vores planet og udvikle ny teknologi, der kan have stor betydning for vores samfund. Derfor er det essentielt, at Danmark og Europa fortsætter med at være en aktiv deltager i denne globale udvikling. Hvis vi ikke tager initiativ nu, risikerer vi at blive overhalet af andre lande og miste muligheden for at være med til at sætte dagsordenen, når næste fase af rumindustrien udfolder sig.
-Der er et enormt vækstpotentiale i at opbygge infrastruktur i rummet, men hvis Danmark og Europa ikke handler nu, risikerer vi at blive sat bagud – ligesom det er sket med tech-branchen og kunstig intelligens. Det er derfor afgørende, at vi tager rummet seriøst, før andre kommer 10-15 år foran os, siger Tina Ibsen videre.

Danmarks internationale indsats
Danmark har allerede vist, at vi kan bidrage til internationale rumprogrammer. I de seneste år har danske forskere og virksomheder været involveret i adskillige internationale missioner, der blandt andet har fokuseret på Mars-udforskning og opsendelse af satellitter. Den dansk-britiske virksomhed Orbex, der bygger raketter lige uden for København, er et godt eksempel på dette, og ifølge Tina Ibsen vil en sådan udvikling have stor betydning for Europa og Danmark.
-Et dansk eksempel er Orbex med danske Kristian von Bengtson, som er en af stifterne, hvor idéen simpelthen er at have en virksomhed, der både designer, bygger og opsender raketter. Det vil være noget meget unikt både fra dansk side, men også fra europæisk side, da det vil give en direkte launch capacity i Europa, afslutter Tina Ibsen.

Podcasten RumSnak er en podcast om videnskab, astronomi, rummet, rumfart og meget mere.
Siden 2019 har de to værter, Anders Høeg Nissen og Tina Ibsen, fortalt om Danmarks bidrag til rumforskningen og om udviklingen af dansk rumteknologi – i håbet om at øge både den generelle viden og den brede interesse for de danske rumaktiviteter.
Podcasten udkommer med deres nyeste sæson den 2. september 2024.
Første episode af den nye sæson er med gæst Kristian Von Bengtson og Orbex, som fortæller om deres arbejde med at bygge raketter på dansk jord.
Medvært Anders Høeg Nissen har i over 25 år dækket den teknologiske og videnskabelige udvikling – i mange år som vært og journalist på fremtidsmagasinet Harddisken på DR P1.
Medvært Tina Ibsen er uddannet astrofysiker fra Niels Bohr Institutet på Københavns Universitet. Hun var formidlingschef på Tycho Brahe Planetarium, hvor hun vandt priser for sin formidling.
I 2024 vandt RumSnak podcastprisen for årets uafhængige podcast.

Skrevet i: Branchenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede. Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne

Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 03. 2026

Teradyne Robotics A/S meddelte tidligere på ugen, at virksomheden har taget retslige skridt i Tyskland imod det kinesiske robotselskab Elite Robots’ tyske datterselskab for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software – en sag der sætter fokus på en bredere udfordring for Europas

Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

AktueltProcesteknologiVand og spildevand12. 03. 2026

Med 548 fjernaflæste ultralydsmålere fra Brunata A/S og timebaserede data døgnet rundt løfter Valsgård Vandværk sit dataniveau markant. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Det

ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

Navnenyt12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret skal sikre hurtig og smidig levering til kunderne. ODUs nye logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ,

Intern rotormotor til næste generation af robotteknologi

Maskiner og anlægRobotter12. 03. 2026

Den nye interne rototmotor BXI fra Faulhaber er det hidtil mest kraftfulde integrerede drevsystem i Faulhabers portefølje. Den er udviklet til at opfylde de nye krav i moderne robotapplikationer. Menneskelignende bevægelser stiller ekstremt høje krav til præcision, kraft og dynamik - fra fine

To nye geometrier udvider Sandvik Coromants sortiment til seriefremstilling af huller

Maskiner og anlæg12. 03. 2026

Sandvik Coromant, der er specialist inden for skærende værktøjer, har nu fuldendt deres CoroDrill DE10-sortiment med lanceringen af to nye geometrier: M5F og M5C. Disse nyheder udvider borets optimeringspotentiale og styrker dets position som alsidig plug&play-løsning til fremstilling af korte

Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

BranchenytTop09. 03. 2026

Indien er et interessant marked set med danske eksportbriller, og en stor del af respondenterne i det nyeste Eksportbarometer fra Danish Export og Jyske Bank ser muligheder for øget eksport og sourcing på det indiske marked efter at EU og Indien har indgået en frihandelsaftale. EU og Indien

Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

AktueltBranchenyt09. 03. 2026

Europa skaber forskning i verdensklasse, men alt for mange lovende teknologier når aldrig ud på markedet. En ny rapport fra DTU giver konkrete bud på, hvordan europæiske institutioner kan styrke deres indsats for skalering af nye teknologier. Rapporten, From Strategy to Action: Closing the

Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

AktueltInnovationNavnenyt09. 03. 2026

Ved hjælp af avanceret 3D-print har Alexandra Instituttet skabt en buste af erhvervskvinden Karoline Poulsen fra Holstebro – 60 år efter hendes død. Busten viser, hvor langt teknologien er kommet, og lægger kimen til bedre repræsentation af kvinder i det offentlige rum. De danske pladser og

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter. Hos den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

    12.03.2026

  • Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

    12.03.2026

  • Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

    12.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

  • Intern rotormotor til næste generation af robotteknologi

    12.03.2026

  • To nye geometrier udvider Sandvik Coromants sortiment til seriefremstilling af huller

    12.03.2026

  • Mod på indisk eksport efter EU-aftale om frihandel

    09.03.2026

  • Ny rapport viser, hvordan Europa kan genvinde sit deeptech forspring

    09.03.2026

  • Glemt erhvervskvinde bringes tilbage 3D-teknologi

    09.03.2026

  • Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

    09.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik