• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderRobotter12. 05. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Robotterne indtog cirkusteltet

Messer og møderRobotter12. 05. 2022 By Helle Friemann Nielsen

I sidste uge afholdt Teknologisk Institut og DIRA Robotbrag 2022 og DIRA Business i Odense. Mere end 75 DIRA-udstillere og 2.700 besøgende var med til at levere et sandt brag af en robotfest.

Det kæmpestore røde cirkustelt var på plads foran Teknologisk Instituts tre robothaller. Teltet var fyldt med DIRA-medlemmer; en lang række udstillede også inde i hallerne. Som noget nyt i år var der desuden taget et stort udendørsområde i brug for demonstration af mobile robotter og droner.
Indenfor var både haller og telt fyldt med robotter, industriel automation, mobile robotter, droneteknologi, cobot-teknologi, vision og sensorer, kunstig intelligens, robotsikkerhed og meget mere. Dette var både gældende for DIRA-medlemmerne og områderne i Teknologisk Instituts robothaller, hvor specialister for de forskellige områder fortalte om teknologierne.
I år var der særligt fokus på den manglende arbejdskraft i Danmark. Et emne, som formanden for DIRA Kim Reeslev adresserede i åbningstalen.
-Der er stor fokus på manglende arbejdskraft i Danmark – og robotter er en del af løsningen på dette, sagde han. Men trods store udfordringer – markerer dette års robotbrag også en helt særlig festdag; nemlig DIRAs 40års jubilæum.
Robotbrag har været afholdt siden 2016 og er gennem årene blevet et samlingssted for robotaktører og virksomheder, der ønsker at se og opleve nutidens og fremtidens produktions- og robotteknologi og få inspiration til, hvordan de kan tages i brug.
Arrangementet blev afholdt over to dage, hvor sidstedagen var øremærket en læringdag udelukkende for elever fra ungdomsuddannelser, studerende fra akademier og universiteter samt deres undervisere fra hele landet. Her fik fremtidens arbejdsstyrke mulighed for at snuse til robotteknologien, som højst sandsynligt vil komme til at præge deres kommende arbejdsliv.

Allerede fra morgenstunden var både telt og haller fyldt med robotinteresserede besøgende. I alt kiggede 2.700 besøgende forbi Robotbrag 2022.

Robottænketank
Foruden udstillingen var dagene fyldt med tre konferencespor. Også her blev manglen på arbejdskraft diskuteret; det foregik i en ny robot-tænketank.
Journalist og moderator Nynne Bjerre Christensen havde besøg af to af Danmarks førende produktionsvirksomheder, en innovationsdirektør og en repræsentant for de mange danske små og mellemstore virksomheder, til en snak om, hvordan robotter kan være med til at løse manglen på hænder, hvordan vi kan gå nye, mere innovative veje med robotter, og hvordan deres vinderstrategi til indføring af robotter ser ud.
Det var dog ikke den klassiske paneldebat; det var lidt mere konkret og handlingsorienteret, da de fire deltagere på forhånd havde medbragt to strategiske – men alligevel konkrete – råd eller idéer til at lykkes med robotteknologi.

Nynne Bjerre Christensen (tv.) havde besøg af: John Christiansen, Head of R&D Automation hos The LEGO Group, Dorte Zacho Martinsen, stifter af SMV360, Peder Nygaard, fabriksdirektør ved VOLA A/S og Anne-Lise Høg Lejre, direktør for Produktion & Innovation hos Teknologisk Institut.


Skrevet i: Messer og møder, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Palomat sætter ny rekord og styrker industrien

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt08. 12. 2025

Der er fart over feltet hos Palomat på Mors. Den nordjyske producent af pallemagasiner har netop rundet 1.000+ solgte maskiner på ét år – en milepæl, der både vækker stolthed og viser, at industrien har appetit for automation – også når det gælder simple løsninger. I 1998 fik Majbritt Svane et

Lif til regeringen: Husk at spillereglerne er ændret for medicinalindustrien

Branchenyt08. 12. 2025

Regeringens økonomiske redegørelse tegner et positivt billede af dansk økonomi de kommende år, men det er vigtigt ikke at undervurdere de udfordringer, som medicinalindustrien står overfor lige nu. Sådan lyder opfordringen fra brancheforeningen Lægemiddelindustriforeningen. Ifølge redegørelsen

Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025

To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation. Droner er det nye sort. Og ikke kun de flyvende af

Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt04. 12. 2025

En række danske aktører fra forskning, civilsamfund og erhvervsliv etablerer Kernekraftalliancen, et samarbejde, der ønsker at bidrage konstruktivt til den danske debat om moderne kernekraft. Kernekraftalliancen samler virksomheder, erhvervsorganisationer, fagforeninger, fonde,

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

AktueltBranchenytEnergi og miljøMaskiner og anlæg04. 12. 2025

Et nyt projekt samler industrivirksomheder, fjernvarmeselskaber og rådgivere om at finde de mest rentable, grønne alternativer til fossile energikilder i tung procesindustri - i Danmark og i resten af Europa. Målet er at skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030. Hvordan

Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt04. 12. 2025

Nye investeringer i avanceret produktionsteknologi giver mulighed for at skære en stor del af klimaaftrykket fra asfaltproduktionen hos Arkil A/S. Entreprenørkoncernen Arkil tager nu endnu et skridt i retning af at reducere klimabelastningen fra asfaltproduktion. Det sker med introduktionen af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

  • Palomat sætter ny rekord og styrker industrien

    08.12.2025

  • Lif til regeringen: Husk at spillereglerne er ændret for medicinalindustrien

    08.12.2025

  • Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

    04.12.2025

  • Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

    04.12.2025

  • Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

    04.12.2025

  • Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

    04.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik