• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Robotter16. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Robotsommerskole i Odense fortsætter med at bringe nogle af verdens største robottalenter til Danmark

Robotter16. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Siden 2021 har International Elite Summer School in Robotics and Entrepreneurship i Odense hvert år samlet nogle af verdens bedste studerende inden for robotteknologi til et par ugers sommerskole på Syddansk Universitet. Takket være støtte fra Novo Nordisk Fonden er der nu økonomi til tre år mere.

Fra sommerskolen 2023, hvor de danske og internationale studerende var på rundtur i Odense by. Foto: SDU.

Hvert år til august pakker topstuderende fra prestigefyldte universiteter over hele verden deres tasker for at stige ombord på flyveren til Danmark og sammen med danske studerende tage på robotsommerskole på Fyn.
Og det kan de blive ved med.
Novo Nordisk Fonden har nemlig valgt at støtte Elite Summer School in Robotics and Entrepreneurship med 4,2 millioner kroner. Det giver midler til foreløbigt at fortsætte sommerskolen frem til og med 2026.
-Vi er meget glade for bevillingen fra Novo Nordisk Fonden, siger Henrik Gordon Petersen, der er professor i robotteknologi på Syddansk Universitet og initiativtager til robotsommerskolen.
-Ambitionen med robotsommerskolen har fra begyndelsen været at styrke de internationale relationer i robotmiljøet og sætte dygtige studerende fra hele verden i kontakt med danske robotstuderende og med forskere og virksomheder. Med sponsoratet kan vi nu fortsætte det arbejde.
Robotsommerskolen har eksisteret siden 2021 og bliver organiseret af Syddansk Universitet i samarbejde med DTU, Aalborg Universitet, Aarhus Universitet og IT-Universitetet i København.
I alt deltager 50 nøje udvalgte studerende – 25 fra de danske universiteter og 25 fra internationale partneruniversiteter som f.eks. UC Berkeley og MIT.

Unik chance for at fordybe sig i robotteknologi
-Robotsommerskolen giver danske og udenlandske studerende en unik chance for at mødes med ligesindede og fordybe sig i robotteknologi. Med forløbet bliver de introduceret for det at arbejde med innovation, samtidig med at de får et godt indblik i de karrieremuligheder, der er på området. Derfor er vi er vi rigtigt glade for at fortsætte vores støtte til dette vigtige initiativ, siger Berith Bjørnholm, Senior Vice President for Education & Outreach i Novo Nordisk Fonden.
I løbet af de to og en halv uges sommerskole skal de studerende følge et tætpakket undervisningsprogram. Derudover er der planlagt en række ture, f.eks. besøg på danske virksomheder som Novo Nordisk, LEGO og Danfoss og hos robotklyngen i Odense, heriblandt Universal Robots og MiR.
På den måde er robotsommerskolen også med til at sætte Danmark på landkortet som international sværvægter på robotområdet
-I Odense står vi gerne ved, at vi vil være verdens bedste robotby. Forudsætningen for, at vi kan blive ved med at fastholde og udbygge den unikke styrkeposition vi har skabt – det er, at de største unge talenter får øjnene op for mulighederne i vores by. Her er robotsommerskolen et vigtigt element, der tiltrækker nogle af de dygtigste studerende fra hele verden. At det nu kan fortsætte, takket være et flot bidrag fra Novo Nordisk Fonden, er på alle måder positivt, siger Peter Rahbæk Juel, Borgmester i Odense.
I de tre år, robotsommerskolen har eksisteret, er den da også kun blevet en større og større succes med flere og flere ansøgninger hvert år. I 2024 er der kommet mere end 200 ansøgninger ind.
Det betyder dog ikke, at sommerskolen har fundet sit endelige format. Den er under konstant udvikling, og for de tre kommende år er der allerede lagt op til flere nye tiltag. Blandt andet bliver de industrielle partnere nu mere direkte involveret i sommerskolen gennem et Industry Board, ligesom internationale partneruniversiteterne gør det gennem et Advisory Board.
Derudover vil der som noget nyt blive afholdt et hackathon, hvor de studerende skal løse udfordrende opgaver for virksomhederne, og der vil være keynotes fra nogle af de førende robotforskere i verden, som ud over deres taler vil blive præsenteret for det danske robotmiljø, både virksomheder og universiteter. Tanken med det er at styrke samarbejdet med de udenlandske universiteter og danske virksomheder og universiteter.

Robotsommerskolen bliver i 2024 afholdt 6.-23. august.

Skrevet i: Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

BranchenytInnovation18. 06. 2026

Aalborg Universitet og Syddansk Universitet vil udvikle en fælles digital platform, der skal styrke innovationen og gøre vejen fra forskning til virksomhed både kortere og enklere. Med projektet ”SPINS; Spinout platform for innovation and European sovereignty” vil de to universiteter samle centrale

Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

NavnenytVand og spildevand18. 06. 2026

Cleantech-virksomheden Brunata A/S har udsendt nyt regnskab og fortsætter vækstrejsen med stigende omsætning og solid fremgang i forretningen. Resultatet er især drevet af en solid markedsposition for fordelingsregnskaber og stor international succes. Brunata A/S, som udvikler digitale

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

  • AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

    18.06.2026

  • Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    18.06.2026

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik