• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Robotter16. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Robotsommerskole i Odense fortsætter med at bringe nogle af verdens største robottalenter til Danmark

Robotter16. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Siden 2021 har International Elite Summer School in Robotics and Entrepreneurship i Odense hvert år samlet nogle af verdens bedste studerende inden for robotteknologi til et par ugers sommerskole på Syddansk Universitet. Takket være støtte fra Novo Nordisk Fonden er der nu økonomi til tre år mere.

Fra sommerskolen 2023, hvor de danske og internationale studerende var på rundtur i Odense by. Foto: SDU.

Hvert år til august pakker topstuderende fra prestigefyldte universiteter over hele verden deres tasker for at stige ombord på flyveren til Danmark og sammen med danske studerende tage på robotsommerskole på Fyn.
Og det kan de blive ved med.
Novo Nordisk Fonden har nemlig valgt at støtte Elite Summer School in Robotics and Entrepreneurship med 4,2 millioner kroner. Det giver midler til foreløbigt at fortsætte sommerskolen frem til og med 2026.
-Vi er meget glade for bevillingen fra Novo Nordisk Fonden, siger Henrik Gordon Petersen, der er professor i robotteknologi på Syddansk Universitet og initiativtager til robotsommerskolen.
-Ambitionen med robotsommerskolen har fra begyndelsen været at styrke de internationale relationer i robotmiljøet og sætte dygtige studerende fra hele verden i kontakt med danske robotstuderende og med forskere og virksomheder. Med sponsoratet kan vi nu fortsætte det arbejde.
Robotsommerskolen har eksisteret siden 2021 og bliver organiseret af Syddansk Universitet i samarbejde med DTU, Aalborg Universitet, Aarhus Universitet og IT-Universitetet i København.
I alt deltager 50 nøje udvalgte studerende – 25 fra de danske universiteter og 25 fra internationale partneruniversiteter som f.eks. UC Berkeley og MIT.

Unik chance for at fordybe sig i robotteknologi
-Robotsommerskolen giver danske og udenlandske studerende en unik chance for at mødes med ligesindede og fordybe sig i robotteknologi. Med forløbet bliver de introduceret for det at arbejde med innovation, samtidig med at de får et godt indblik i de karrieremuligheder, der er på området. Derfor er vi er vi rigtigt glade for at fortsætte vores støtte til dette vigtige initiativ, siger Berith Bjørnholm, Senior Vice President for Education & Outreach i Novo Nordisk Fonden.
I løbet af de to og en halv uges sommerskole skal de studerende følge et tætpakket undervisningsprogram. Derudover er der planlagt en række ture, f.eks. besøg på danske virksomheder som Novo Nordisk, LEGO og Danfoss og hos robotklyngen i Odense, heriblandt Universal Robots og MiR.
På den måde er robotsommerskolen også med til at sætte Danmark på landkortet som international sværvægter på robotområdet
-I Odense står vi gerne ved, at vi vil være verdens bedste robotby. Forudsætningen for, at vi kan blive ved med at fastholde og udbygge den unikke styrkeposition vi har skabt – det er, at de største unge talenter får øjnene op for mulighederne i vores by. Her er robotsommerskolen et vigtigt element, der tiltrækker nogle af de dygtigste studerende fra hele verden. At det nu kan fortsætte, takket være et flot bidrag fra Novo Nordisk Fonden, er på alle måder positivt, siger Peter Rahbæk Juel, Borgmester i Odense.
I de tre år, robotsommerskolen har eksisteret, er den da også kun blevet en større og større succes med flere og flere ansøgninger hvert år. I 2024 er der kommet mere end 200 ansøgninger ind.
Det betyder dog ikke, at sommerskolen har fundet sit endelige format. Den er under konstant udvikling, og for de tre kommende år er der allerede lagt op til flere nye tiltag. Blandt andet bliver de industrielle partnere nu mere direkte involveret i sommerskolen gennem et Industry Board, ligesom internationale partneruniversiteterne gør det gennem et Advisory Board.
Derudover vil der som noget nyt blive afholdt et hackathon, hvor de studerende skal løse udfordrende opgaver for virksomhederne, og der vil være keynotes fra nogle af de førende robotforskere i verden, som ud over deres taler vil blive præsenteret for det danske robotmiljø, både virksomheder og universiteter. Tanken med det er at styrke samarbejdet med de udenlandske universiteter og danske virksomheder og universiteter.

Robotsommerskolen bliver i 2024 afholdt 6.-23. august.

Skrevet i: Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

NavnenytRobotterTop19. 10. 2026

Aalborg Universitet indgår samarbejde om robotteknologi med teknologivirksomheden Boston Group. Gennem samarbejdet får studerende og forskere adgang til nogle af markedets mest avancerede robotplatforme, som kan indgå i undervisning, forskningsprojekter og eksperimenterende

Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

AktueltNavnenytRobotter19. 10. 2026

Med stigende efterspørgsel fra deres kunder stod den sjællandske forskningsvirksomhed Minerva Imaging med en markant flaskehals i laboratoriet. Uvildig sparring og test i Teknologisk Instituts robotlaboratorium banede vejen for den helt rigtige automatiseringsløsning. Stor succes og massiv

Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg19. 10. 2026

Da Novo Nordisk ændrede planerne for sit milliardprojekt i Odense på grund af lavere efterspørgsel og hårdere global konkurrence, blev det en påmindelse om, at vækst i life science kræver mere end investeringer og ambitioner. I et marked, hvor konkurrenterne presser på, bliver effektivitet,

Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

BranchenytMesser og møder19. 10. 2026

Lovgivningsmæssigt sker der meget på emballageområdet i disse år, og derfor har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech fra én dag til to dage. Mens Plastindustrien tidligere har afholdt en endagskonference på FoodTech, udvider brancheforeningen i år konceptet til to

Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

Maskiner og anlægNavnenyt19. 10. 2026

Kombinationen samler svenske Axelents globale platform inden for maskinafskærmning med NTF’s specialistkompetencer inden for rustfri og hygiejniske løsninger til fødevare-, drikkevare- og pharmaindustrien. Opkøbet sker for at accelerere global vækst inden for rustfri og hygiejniske

Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

BranchenytMesser og møderNavnenyt19. 10. 2026

Efter intens kamp og flere dages dyst i cyberspace indtager Danmarks cyberlandshold en 7. plads ved EM i Cybersikkerhed 2026, der blev afholdt i den tyske by Bochum. De europæiske mesterskaber i cybersikkerhed er slut, og det danske cyberlandshold kan vende hjem til Danmark, efter flere dages

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

    19.10.2026

  • Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

    19.10.2026

  • Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

    19.10.2026

  • Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

    19.10.2026

  • Svenske Axelent Group køber NTF fra Støvring

    19.10.2026

  • Danmark indtager 7. plads til EM i Cybersikkerhed

    19.10.2026

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}