• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter26. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Robotkonkurrence fremmer forskning

AktueltRobotter26. 01. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Deltagelse i international robotkonkurrence tilskynder forskere til at udvikle ny og efterspurgt robotteknologi til bl.a. redningsaktioner. Viden og indsigt fra tidligere konkurrencedeltagelse har også affødt et nyt forskningsprojekt på DTU.

DTU’s automatiserede robotter. Foto: Mikal Schlosser.

Den internationale robotkonkurrence MBZIRC, Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge, afholdes næste gang i 2023, men allerede nu er forberedelserne i gang på verdens førende universiteter. Kun de bedste slipper gennem nåleøjet og får lov at deltage i konkurrencen, der kræver nye innovative løsninger fra forskerkræfterne. Konkurrencens opgaver er nemlig udvalgt med henblik på at finde udfordringer, det vil være formålstjenligt at få løst af robotter i fremtiden.
-Den kommende konkurrence kommer til at foregå på et 10 km2 stort havområde, hvor vi med droner skal finde frem til en båd og efterfølgende kunne flytte noget fra denne båd til en anden. Opgaven er bl.a. relateret til overvågning i forbindelse med ulovligt fiskeri, ligesom den er relevant for redningsaktioner til vands, siger Tobias Stenbock Andersen, der er en af forskerne bag DTU Elektro’s forberedelser til konkurrencen.
Tidligere konkurrencer har bl.a. indeholdt opgaver som brandslukning og indgreb mod droner, der kan forstyrre flytrafikken. Det har efterfølgende afstedkommet udgivelse af en lang række publikationer i videnskabelige tidsskrifter, som deltagerne i konkurrencen står bag. Her beskrives deres løsninger på udfordringerne, som andre efterfølgende har kunnet anvende og videreudvikle. Dermed bliver konkurrencen en vigtig drivkraft for forskningen inden for de områder, hvor der fortsat er uløste opgaver, slår Tobias Stenbock Andersen fast.

Hurtig og effektiv installation af robotter
Viden og indsigt fra tidligere konkurrencedeltagelse har også affødt et nyt forskningsprojekt på DTU. Det tager fat i en problemstilling, som producenter af robotter og andre automatiserede services har brug for hjælp til at få løst.
-Leverandører af robotter til brug i eksempelvis industrivirksomheder oplever af og til, at de skal have en teknisk ekspert ud flere gange, før robotten fungerer optimalt. Denne opstilling og tilpasning har vi en række erfaringer med fra konkurrencen, hvor der er nye udfordringer, som skal løses kort før start på selve konkurrencestedet. Den viden forsøger vi med projektet at formalisere til glæde for virksomhederne, siger han videre.
Ved den sidste internationale konkurrence var der eksempelvis installeret en rampe på den bane, hvor en kørende robot skulle bevæge sig. Det er en stor, ny udfordring pludselig at stå overfor, som robotten hjemmefra ikke var programmeret til.
-På samme måde skal en robot hurtig kunne tilpasse sig de specifikke omstændigheder, der er hos kunden. Vi forsker derfor i en modulær opbygning af robotter, der gør det enklere at identificere og dermed også udbedre de problemer, der må opstå, når robotten installeres i en virksomheds produktionslinje for eksempel, hvor den skal arbejde med emner eller under forhold, der er lidt anderledes end robotten som standard er programmeret til at håndtere, fortsætter Tobias Stenbock Andersen.

Tre store udfordringer skal løses
Sideløbende med projektet bidrager Tobias Stenbock Andersen til forberedelserne af konkurrencedeltagelsen i MBZIRC i 2023. Der er særligt tre store udfordringer, som skal adresseres i den forbindelse. For det første må der ikke anvendes GPS i konkurrenceområdet, så lokalisering af droner og både skal løses på en anden måde. For det andet skal der udvikles løsninger, så dronerne kan gribe fat i ting, der bevæger sig på en gyngende båd – ligesom en robot med robotarm skal programmeres til selv at kunne stå på en båd, der vipper op og ned og samtidig tage fat i en ting på en anden båd, der også bevæger sig.
Tobias Stenbock Andersen har ikke bud på løsningerne nu og her, men regner med at få afdækket mulighederne i den kommende tid bl.a. med bidrag fra studerende.
-Der er brug for en tværfaglig indsats, hvor ekspertise inden for både automation, elektronik, mekanik og software skal inddrages. Det tror jeg, at mange studerende gerne vil bidrage til, så lige nu er jeg ganske fortrøstningsfuld, siger Tobias Stenbock Andersen.

DTU har to gange tidligere, i 2017 og 2020, deltaget i MBZIRC-konkurrencen. Begge gange har de vundet sølv i en af konkurrencens udfordringer og var i 2020 en af de særligt indbudte deltagere.
Læs mere om konkurrencen her.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

InnovationNavnenyt30. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker den nye startup WarTech Robotics nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt30. 06. 2026

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport. Dansk Standard står nu i spidsen for et nyt europæisk standardiseringsarbejde på området. Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I

Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

AutomatiseringMaskiner og anlæg30. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

  • Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

    30.06.2026

  • Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

    30.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

    30.06.2026

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}