• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter02. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Robotkonge skyder kapital i svejserobot

AktueltRobotter02. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Svejserobotten WeldingDroid – kendt fra Løvens Hule på DR TV – udvider nu sin ejerkreds. Ombord kommer en af nøglepersonerne bag den danske robotindustris internationale succes, Thomas Visti. Han ser et stort potentiale i automatisering af svejseprocesser i en branche, der i dag ikke har forløst det fulde potentiale inden for robotteknologi. WeldingDroid seksdobler svejsetempoet og øger dermed konkurrenceevnen. Virksomheden skal vokse fra 6 til 30 ansatte inden udgangen af 2022, og der etableres lokale afdelinger i Tyskland og USA.

Thomas Visti har købt 20 procent af WeldingDroid, som blev stiftet i 2019 – men Kevin Christensen (til højre i billedet) sidder som stifter fortsat på majoriteten i virksomheden med 22 procent af ejerskabet efter udvidelsen af ejerkredsen.


WeldingDroid bevæger sig op en stejl vækstkurve: Fem måneder inde i 2021 har selskabet allerede omsat for det samme som i hele 2020, og efterspørgslen tegner til at eksplodere yderligere i takt med, at verden genåbnes efter covid-19. Det kræver dog store armbevægelser at lykkes med at erobre verdensmarkedet med ny og innovativ teknologi.
-Nu skal der investeres flere ressourcer i organisationen. Både i ledelsen og i R&D, men også i salg, som skal understøtte et forhåbentligt nyt eksporteventyr, pointerer WeldingDroids nye investor, Thomas Visti.
Med sin dybe brancheindsigt og særdeles relevante, internationale netværk, er Thomas Visti et navn, der åbner døre i den globale industri, ikke mindst når det handler om robotter og automatisering. Thomas Visti er oprindelig uddannet elektriker og ingeniør og har i de forløbne 10 år stået i spidsen for to af de største virksomheder i Danmarks robotindustri, Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR). Efter succesfulde milliardexits af begge selskaber har Thomas Visti indtaget en ny rolle som investor i en række danske tech-iværksættere og stifter af et nyt virksomhedsfællesskab for skalerbare selskaber, Visti Unlimited.
-WeldingDroid har mange fællestræk med UR og MiR. Selskabet har et unikt produkt med ekstrem kort tilbagebetalingstid og det er klar til skalering og til at disrupte svejsebranchen, konstaterer Thomas Visti.
WeldingDroids løsning kan tjene sig selv hjem på blot halvanden måned eller 190 driftstimer, hvis man svejser otte timer om dagen. Brugerne af den danske robotsvejseløsning vinder udbud og opgaver for næsen af deres konkurrenter, fordi de kan slå dem både på pris og leveringstid.

Klar til skalering
Blandt de øvrige investorer i WeldingDroid er to af ”løverne” fra serien Løvens Hule på DR1, Jesper Buch og Jacob Risgaard, som er glade for også at få Thomas Visti med ombord.
-Vi har nu arbejdet med WeldingDroid siden starten af 2020 og mener, at virksomheden nu er klar til en international skalering. Med Thomas Visti har vi fundet den stærkeste profil til hjælpe med at eksekvere på WeldingDroids ambitiøse fremtidsplaner, siger Jesper Buch.

Investor i øjenhøjde
Thomas Visti har købt 20 procent af Vejen-firmaet som blev stiftet i 2019, men Kevin Christensen sidder som stifter fortsat på majoriteten i WeldingDroid med 22 procent af ejerskabet efter udvidelsen af ejerkredsen:
-Allerede i vores indledende dialog kom Thomas Visti med nogle vigtige betragtninger om, hvordan vi hidtil har grebet det an og hvad vi med fordel kunne gøre anderledes. Thomas Visti var i øvrigt først bekymret for, om jeg mistede gejsten og gnisten ved at afgive mere af mit ejerskab i firmaet. Det gjorde stort indtryk på mig, og jeg kan mærke, at han selv har været i mine sko. Samtidig er han grundig: Han havde interviewet både mine forhandlere og slutkunder, før jeg kom og pitchede for ham i Odense, siger Kevin Christensen.

WeldingDroid kan bruges til TIG-svejsning af rør og tanke med en diameter på mellem 100 og 3000 millimeter. Det revolutionerende ved WeldingDroids løsning er, at den helt ændrer processen, når et rør eller en tank skal svejses. WeldingDroid skærer mere end 60 minutters arbejdstid af en typisk svejseopgave, så den kan klares på 10 minutter. Samtidig reduceres gasforbruget med 75 procent. Svejsningen dokumenteres desuden via dataopsamling fra robotten.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

AutomatiseringBranchenyt13. 04. 2026

En rapport fra Fortinet viser, at selvom ni ud af ti organisationer anerkender vigtigheden af træning mod AI-trusler, mener kun fire ud af ti ledere, at deres medarbejdere reelt er klar til at håndtere et angreb. En rapport fra Fortinet Training Institute viser, at cybersikkerhedsbevidsthed

Acton A/S forstærker salgsteamet

Navnenyt13. 04. 2026

Acton A/S forstærker salgsteamet og byder velkommen til Morten Jacob Eriksen som ny intern sælger i Viby J. Morten Jacob Eriksen er tiltrådt som intern sælger, hvor han sammen med sine nye kollegaer skal fortsætte det gode arbejde med at finde de bedste løsninger til vores kunder.Morten Jacob

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

  • Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

    13.04.2026

  • Acton A/S forstærker salgsteamet

    13.04.2026

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik