• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltRobotter02. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Robotkonge skyder kapital i svejserobot

AktueltRobotter02. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Svejserobotten WeldingDroid – kendt fra Løvens Hule på DR TV – udvider nu sin ejerkreds. Ombord kommer en af nøglepersonerne bag den danske robotindustris internationale succes, Thomas Visti. Han ser et stort potentiale i automatisering af svejseprocesser i en branche, der i dag ikke har forløst det fulde potentiale inden for robotteknologi. WeldingDroid seksdobler svejsetempoet og øger dermed konkurrenceevnen. Virksomheden skal vokse fra 6 til 30 ansatte inden udgangen af 2022, og der etableres lokale afdelinger i Tyskland og USA.

Thomas Visti har købt 20 procent af WeldingDroid, som blev stiftet i 2019 – men Kevin Christensen (til højre i billedet) sidder som stifter fortsat på majoriteten i virksomheden med 22 procent af ejerskabet efter udvidelsen af ejerkredsen.


WeldingDroid bevæger sig op en stejl vækstkurve: Fem måneder inde i 2021 har selskabet allerede omsat for det samme som i hele 2020, og efterspørgslen tegner til at eksplodere yderligere i takt med, at verden genåbnes efter covid-19. Det kræver dog store armbevægelser at lykkes med at erobre verdensmarkedet med ny og innovativ teknologi.
-Nu skal der investeres flere ressourcer i organisationen. Både i ledelsen og i R&D, men også i salg, som skal understøtte et forhåbentligt nyt eksporteventyr, pointerer WeldingDroids nye investor, Thomas Visti.
Med sin dybe brancheindsigt og særdeles relevante, internationale netværk, er Thomas Visti et navn, der åbner døre i den globale industri, ikke mindst når det handler om robotter og automatisering. Thomas Visti er oprindelig uddannet elektriker og ingeniør og har i de forløbne 10 år stået i spidsen for to af de største virksomheder i Danmarks robotindustri, Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR). Efter succesfulde milliardexits af begge selskaber har Thomas Visti indtaget en ny rolle som investor i en række danske tech-iværksættere og stifter af et nyt virksomhedsfællesskab for skalerbare selskaber, Visti Unlimited.
-WeldingDroid har mange fællestræk med UR og MiR. Selskabet har et unikt produkt med ekstrem kort tilbagebetalingstid og det er klar til skalering og til at disrupte svejsebranchen, konstaterer Thomas Visti.
WeldingDroids løsning kan tjene sig selv hjem på blot halvanden måned eller 190 driftstimer, hvis man svejser otte timer om dagen. Brugerne af den danske robotsvejseløsning vinder udbud og opgaver for næsen af deres konkurrenter, fordi de kan slå dem både på pris og leveringstid.

Klar til skalering
Blandt de øvrige investorer i WeldingDroid er to af ”løverne” fra serien Løvens Hule på DR1, Jesper Buch og Jacob Risgaard, som er glade for også at få Thomas Visti med ombord.
-Vi har nu arbejdet med WeldingDroid siden starten af 2020 og mener, at virksomheden nu er klar til en international skalering. Med Thomas Visti har vi fundet den stærkeste profil til hjælpe med at eksekvere på WeldingDroids ambitiøse fremtidsplaner, siger Jesper Buch.

Investor i øjenhøjde
Thomas Visti har købt 20 procent af Vejen-firmaet som blev stiftet i 2019, men Kevin Christensen sidder som stifter fortsat på majoriteten i WeldingDroid med 22 procent af ejerskabet efter udvidelsen af ejerkredsen:
-Allerede i vores indledende dialog kom Thomas Visti med nogle vigtige betragtninger om, hvordan vi hidtil har grebet det an og hvad vi med fordel kunne gøre anderledes. Thomas Visti var i øvrigt først bekymret for, om jeg mistede gejsten og gnisten ved at afgive mere af mit ejerskab i firmaet. Det gjorde stort indtryk på mig, og jeg kan mærke, at han selv har været i mine sko. Samtidig er han grundig: Han havde interviewet både mine forhandlere og slutkunder, før jeg kom og pitchede for ham i Odense, siger Kevin Christensen.

WeldingDroid kan bruges til TIG-svejsning af rør og tanke med en diameter på mellem 100 og 3000 millimeter. Det revolutionerende ved WeldingDroids løsning er, at den helt ændrer processen, når et rør eller en tank skal svejses. WeldingDroid skærer mere end 60 minutters arbejdstid af en typisk svejseopgave, så den kan klares på 10 minutter. Samtidig reduceres gasforbruget med 75 procent. Svejsningen dokumenteres desuden via dataopsamling fra robotten.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Vendeskær til fræsning af støbejern

Maskiner og anlæg17. 11. 2025

Sandvik Coromant præsenterer GC1220; den sidste nye kvalitet i vendeskær til fræsning af nodulært støbejern. Kernen i GC1220 er et gennembrud inden for belægningsteknologien; den flerlags PVD-nano-belægning, der er udviklet ved hjælp af Zertivo-belægningsprocessen. GC1220 er udviklet som en

Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

BranchenytNavnenyt17. 11. 2025

Den nordiske impactfond Unconventional Ventures har lukket første runde af investeringer til sin nye fond på over 350 mio. kr. Med støtte fra bl.a. Chr. Augustinus Fabrikker og den danske stats superfond EIFO beviser Unconventional Ventures, at deres utraditionelle tilgang til investeringer er en

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

  • Vendeskær til fræsning af støbejern

    17.11.2025

  • Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

    17.11.2025

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik