• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringRobotter22. 03. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Robothund hjælper med at komme skandaleramte byggerier til livs

AutomatiseringRobotter22. 03. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Den fynske startupvirksomhed BuildCode har udviklet ny software, der forvandler 3D-scanninger af byggerier til visuelle præsentationer, der skal styrke overblikket og reducere fejl i byggebranchen. Systemet får hjælp fra både droner og robothunde. Vækstfonden og investorer tror så meget på konceptet, at de netop har støttet vækstrejsen med én million kr.

I tider med høj byggeaktivitet, kan det være vanskeligt for byggeledere at bevare overblikket over de mange processer af projektet – især med henblik på de stigende dokumentationskrav til kvalitet og bæredygtighed. Og jo længere tid, der går, inden en fejl bliver opdaget og udbedres – jo dyrere bliver det for alle, ligesom manglende klarhed kan skabe uenighed mellem byggeriets parter og medføre tvister.
Det er netop den problematik, som den fem år gamle odenseanske virksomhed Buildcode har sat sig for at gøre noget ved.
Virksomheden, har netop modtaget en million kroner i støtte fra Vækstfonden, for deres softwareprogram SiteMotion, der skaber overblik i realtid for at hjælpe de udførende med at udvise rettidig omhu og sikre offentlige- og private bygherrer mod skandalebyggerier.
-SiteMotion bruges på 11 projekter i Danmark og internationalt, kapitalen skal medvirke til at styrke vores markedspositioner yderligere, siger Martin Niminski.

Eksponentielt voksende udgifter
Og den rettidige omhu er helt afgørende, siger direktør i Buildcode, Martin Niminski:
-Man siger, at udgifterne er eksponentielt voksende fra det øjeblik, hvor fejlen sker, til den bliver udbedret, så det kan meget hurtigt blive dyrt, siger han.
Sitemotion er baseret på hyppige scanninger af byggeprojektet via droner og 3D-scannere til at indsamle dybdegående data, som bliver omsat til let overskuelige 3D-modeller. SiteMotion sammenligner BIM-modeller med den aktuelle status på byggeriet og man kan dermed følge og vurdere, om man holder tidsplanen.

Robothunden samler data
Softwareprogrammet bliver på store projekter fodret med data ved hjælp af robotten ”Spot”, der selv bevæger sig rundt i byggeriet og scanner hver en afkrog. Buildcode har gennemført de første succesfulde test siden foråret 2021, hvor ”Spot” automatisk indhenter data. Robotten går altså på fire ben, og har skikkelse som ”menneskets bedste ven”, fortæller Martin Niminski og tilføjer, at det samlede koncept ikke bare kan spare byggeriets parter for rigtig mange udgifter. Det vil også betyde, at byggeledere kan bruge deres tid mere konstruktivt:
-Vores interne tal viser, at byggelederne typisk bruger omkring 60 pct. af deres tid på at inspicere og analysere de opsamlede data, samt genfinde dem på et senere tidspunkt. Med vores system, vurderer vi, at den opgave kun vil lægge beslag på 20 pct. af deres tid, og at de dermed kan bruge deres kræfter på andet værdiskabende arbejde, lyder det.

En mulig branchestandard
Det glæder Martin Niminski, at Vækstfonden tror så meget på SiteMotion, at man har valgt at støtte BuildCode med en million kr. Og fonden er langt fra de eneste, der tror på ideen, siger en anden investor, Kim Turch fra ACARION ApS:
-Jeg tror, der er et meget stort potentiale i digitalisering og dermed effektivisering indenfor byggeriet, siger han og tilføjer, at han har fulgt Martin Niminski og Buildcode i en årrække.
Og han er begejstret over det, han har set:
-I Acarion har vi en ambition om, at noget af det, vi investerer i, gerne må blive til branchestandarder, og at vi på den måde kan være med til at benchmarke området. Den forhåbning har vi også i forhold til SiteMotion, som jeg tror, kan blive rigtig stort, lyder det fra Kim Turch.

Skrevet i: Automatisering, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

AutomatiseringBranchenytRobotterTop12. 01. 2026

Danmark har nogle af de mest automatiserede industrivirksomheder i verden. I Europa ligger vi helt i top. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal. Med 326 robotter pr. 10.000 ansatte er den danske industri den fjerde mest automatiserede i verden, når man ser bort fra bilindustrien. Danmark er

Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

AktueltBranchenytNavnenyt12. 01. 2026

Indstillingerne til Årets SMV 2026 er nu åbne, og i år udvides prisuddelingen med en ny kategori: Årets SMV – Teknologi. For femte år i træk hylder vi ildsjælene i de små og mellemstore virksomheder, der gør en forskel, skaber resultater og spiller en afgørende rolle i deres

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

InnovationNavnenyt12. 01. 2026

I sidste uge indviede Aarhus Universitet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa. Nyt brand. Større rammer. Bredere vingefang. Højere ambitioner.Når Aarhus Universitet bevæger sig ind i 2026, vil

Danmark blandt verdens førende på patenter

Branchenyt12. 01. 2026

Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på

MCH A/S sætter historisk besøgsrekord

Messer og møderNavnenyt12. 01. 2026

Med 1.395.515 besøgende fordelt på 308 arrangementer og i alt 465 arrangementsdage på koncernens fire faciliteter satte MCH A/S i 2025 ny markant besøgsrekord. 1.395.515 gæstede i 2025 MCH Messecenter Herning, MCH Herning Kongrescenter, MCH Arena og Jyske Bank Boxen, og det er 250.000 flere end

MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

Messer og møderNavnenytTop08. 01. 2026

Danmarks største forsvarsindustrielle messe, DALO Industry Days, flytter i 2026 til Herning. Takket være et nyt samarbejde mellem Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) og MCH A/S finder forsvarsmessen således sted i MCH Messecenter Herning 19.-20. august. DALO Industry Days

Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Teknologisk Institut og Heatflow ApS udvikler energibesparende køleløsning til datacentre med 3D-print. På sigt kan den gøre overskudsvarmen anvendelig til fjernvarme. Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Virksomheder går hvert år glip af milliarder af kroner, når varer kopieres eller videresælges ulovligt. Men et nyt digitalt og juridisk bindende fingeraftryk udviklet på Københavns Universitet gør produkter umulige at forfalske. Royal Copenhagen er blandt de første til at tage løsningen i

SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

AutomatiseringNavnenyt08. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

    12.01.2026

  • Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

    12.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    12.01.2026

  • Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

    12.01.2026

  • Danmark blandt verdens førende på patenter

    12.01.2026

  • MCH A/S sætter historisk besøgsrekord

    12.01.2026

  • MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

    08.01.2026

  • Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

    08.01.2026

  • Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

    08.01.2026

  • SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

    08.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik