• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

InnovationNavnenytRobotterTop10. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Robotbranchen kårer Årets Robotvirksomhed og Årets Robotstartup

InnovationNavnenytRobotterTop10. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Det blev Intelligent Systems A/S, der løb med titlen som Årets Robotvirksomhed, mens ROICO tog prisen som Årets Robotstartup. Priserne blev uddelt ved Odense Robotics’ årsmøde d. 8. april, hvor deltagere fra virksomheder og organisationer inden for Danmarks robot-, automations- og droneøkosystem var samlet.

Intelligent Systems A/S løb med titlen som Årets Robotvirksomhed. Foto: 25HOUR.

Intelligent Systems A/S fra Hadsund udvikler softwareløsninger, der kan forene forskellige systemer og muliggøre fuldautomatisk udførelse af opgaver i produktions- og i lagerhaller. Ambitionen er at gøre arbejdsgangen mere effektiv i produktioner verden over.
Nu har Intelligent Systems A/S modtaget titlen som Årets Robotvirksomhed, og det vækker glæde hos CEO, Niki Nicolas Grigoriou:
-Vi er utrolig begejstrede over at vinde prisen som Årets Robotvirksomhed. En stor tak til alle, der har støttet os og stemt på os. Jeg vil også gerne fremhæve de to øvrige nominerede virksomheder, RiACT og Meili. To stærke virksomheder, som vi også samarbejder med. Det er bemærkelsesværdigt, at alle tre virksomheder er softwarevirksomheder. Software kommer til at spille en central rolle i robotindustrien og vil præge robotudviklingen i Danmark, EU og resten af verden fremover.
Intelligent Systems A/S fik kamp til stregen af to andre finalister – Meili Robots, der har base i Kongens Lyngby, og RiACT fra København. Årets Robotvirksomhed er sponsoreret af Middelfart Sparekasse.

Årets Robotstartup
Aftenens anden pris, Årets Robotstartup, gik til virksomheden ROICO, der holder til i Odense. Teamet bag ROICO har udviklet en kollaborativ malerrobot designet til at arbejde sammen med professionelle malere. Robotten kan navigere autonomt langs vægge, lette det opslidende malerarbejde og øge produktiviteten.

Aftenens anden pris, Årets Robotstartup, gik til virksomheden ROICO. Foto: 25HOUR.

-Vi er virkelig taknemmelige for anerkendelsen fra vores kolleger inden for robotindustrien. Prisen er en bekræftelse af alt det hårde arbejde, gåpåmod og den dedikation, som vores team har udvist. Vi har modtaget en masse støtte fra robotsektoren, og vi vil gerne takke alle, der har spillet en rolle i vores vækst. Vi ser også dette som yderligere opbakning til vores mission om at styrke malere, fortæller Tijmen Spiertz, CEO i ROICO.
ROICO var nomineret i et felt med O-Robotics fra Aarhus og odenseanske KOBOTS. Årets Robotstartup er sponsoreret af PLM Group.

Et skulderklap fra kollegerne
Priserne som Årets Robotvirksomhed og Årets Robotstartup uddeles årligt af Odense Robotics. Vinderne blev fundet gennem en afstemning, hvor hele klyngens mere end 350 medlemsvirksomheder havde mulighed for at stemme.
Det er sjette gang, Odense Robotics uddeler prisen som Årets Robotvirksomhed og fjerde gang, Årets Robotstartup kåres.
-Med de to priser hylder vi Danmarks robot-, automations- og droneindustri og fremhæver nogle af de virksomheder, der har gjort en særlig forskel i branchen det seneste år. Deres innovative løsninger skaber vækst, nye arbejdspladser og styrker Danmarks position som en global frontløber inden for robotteknologi. Det er en stor fornøjelse at være med til at fejre deres indsats, fortæller CEO i Odense Robotics, Søren Elmer Kristensen.

Tidligere vindere af Årets Robotvirksomhed er Unicontrol (2024), FarmDroid (2023), Capra Robotics (2022), Mobile Industrial Robots (2020) og Inwatec (2019). Årets Robotstartup er tidligere blevet vundet af AgriRobot (2024), Yuman (2023) og Spin Robotics (2022).

Skrevet i: Innovation, Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

BioCirc åbner verdens største CCS-anlæg baseret på biogas i Vesthimmerland

Energi og miljøNavnenyt25. 06. 2026

BioCirc åbner verdens største biogasbaserede CCS-anlæg i Vesthimmerland. Anlægget er det første af fem CCS-anlæg i virksomhedens samlede CCS-udrulning og markerer begyndelsen på BioCircs BECCS-platform med CO2-fangst, -transport og -lagring på fem af selskabets otte biogasanlæg. -Indvielsen af

Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

NavnenytOffshore og marine25. 06. 2026

Den nuværende direktør i Svanehoj Singapore, Morten Christian Larsen, afløser Søren Kringelholt Nielsen som adm. dir. i Svanehøj Group. Morten Christian Larsen kommer med over 20 års erfaring fra den maritime verden og har de sidste otte år spillet en central rolle i udviklingen af Svanehøj til den

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

  • BioCirc åbner verdens største CCS-anlæg baseret på biogas i Vesthimmerland

    25.06.2026

  • Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

    25.06.2026

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}