• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Messer og møderRobotterTop04. 06. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Robotbrag levede endnu engang op til sit navn med et brag af en robotfest

Messer og møderRobotterTop04. 06. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Årets robotfest i Odense blev et tilløbsstykke – over 3.200 besøgende lagde vejen forbi det røde cirkustelt og de tre robothaller, da Teknologisk Institut og DIRA afholdt Robotbrag og DIRA Business 2024 den 30. og 31. maj.


Det store røde cirkustelt var traditionen tro slået op – og robothallerne var åbne for besøgende, da Teknologisk Institut og DIRA i sidste uge afholdte det årlige Robotbrag og DIRA Business. Det var syvende gang, at arrangementet fandt sted.
80 DIRA-udstillere præsenterede det sidste nye inden for robotverdenen og Teknologisk Institut bød indenfor til 2.800 kvadratmeters robotinnovation i de tre haller, der i år var inddelt i forskellige temaer. Her kunne man opleve nutidens – og ikke mindst fremtidens – robotter og gå på opdagelse i robotteknologi til produktion (og genfremstilling), hospitaler, forsvar, rumfart samt andre opgaver uden for fabriksgulvet.

Åbningskonference og udgivelse af den årlige rapport
Centerchef Henrik Jacobsen fra Teknologisk Institut og bestyrelsesleder Michael Nielsen fra DIRA bød velkommen. Herefter fortalte direktør Peter Trillingsgaard fra DI Produktion om den virkelighed, som danske virksomheder befinder sig i 2024 – og hvordan robotteknologien kan bidrage til at løse mange af deres udfordringer.
Han dykkede desuden lidt ned i den dugfriske rapport fra Teknologisk Institut om tilstanden i dansk robotindustri, der landede netop ved åbningen af Robotbrag.
Formålet med rapporten er at afdække udbredelsen af robotteknologi og kunstig intelligens i dansk industri. Derudover undersøger den virksomhedernes motivation, de oplevede fordele ved robotteknologi og AI samt udfordringerne ved implementeringen.
Rapporten ”Robotteknologi og kunstig intelligens i dansk industri: Udbredelse, potentiale og udfordringer” kan læses her.

Rejsen mod det ydre rum – citronmåner, marsbarer og åbning af Space Robotics Lab
Teknologisk Institut er allerede startet på rejsen mod det ydre rum, og på Robotbrag blev Space Robotics Lab officielt åbnet. Det nye robotlaboratorium, som skal styrke Danmarks styrkeposition inden for robotteknologi til rummet, blev indviet med citronmåner og marsbarer.


Her var det muligt at se en robotarm til opsamling af jord- og klippeprøver på Mars, en beskyttende beklædning – et såkaldt smart skin – til robotarme, hvordan mobile robotter kan designes for at overleve rummets hårde miljøer, konkrete eksempler på, hvordan en robotarm kan bruges på en rumstation samt hvordan 3D-print kan bruges til at fremstille avancerede dele til rummissioner i printet metal.

Det nye startup-telt
Som noget nyt var der et særskilt telt, som satte fokus på de seneste skud på stammen inden for robotteknologi; startup-teltet. Her kunne man møde en række opstartsvirksomheder og deres løsninger og ideer.


Andendagen var som vanligt øremærket en læringdag.
Andendagen – den 31. maj – var øremærket en læringsdag henvendt til robotnysgerrige elever, studerende og deres undervisere. Her fik elever fra erhvervsuddannelser og studerende fra akademier og universiteter mulighed for at se og prøve robotter i alle afskygninger og møde potentielle fremtidige (praktik)arbejdsgivere.
Som noget nyt var der inviteret elever fra 8. klasse fra hele landet, der fik mulighed for at udforske teknologiens forunderlige verden gennem workshops og hands-on aktiviteter. Dette var arrangeret i samarbejde med lærlingeakademierne fra LEGO Koncernen, Danfoss og Novo Nordisk samt ErhvervsTanken.

Skrevet i: Messer og møder, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

Messer og møder09. 04. 2026

Den 30. april inviterer Zebicon A/S til konference for plastvirksomheder, der er nysgerrige på, hvordan 3D scanning og digital kvalitetskontrol kan bruges i praksis. Dagen byder på faglige oplæg, praksisnære workshops og erfaringsdeling fra andre plastvirksomheder, der allerede arbejder med

TEKUM udvider med to nye afdelinger

Navnenyt09. 04. 2026

Servicevirksomheden TEKUM fortsætter sin markante vækst med etablering af nye afdelinger i hhv. Horsens og Odense. Virksomheden styrker sin tilstedeværelse i Jylland og på Fyn, fordi man har indgået nye, store aftaler med kunder i de to områder. TEKUM har som mål at være den foretrukne

Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

InnovationNavnenytRobotterTop07. 04. 2026

Dansk robotteknologi skal til Månen. Forskere og studerende på Aalborg Universitet er lige nu ved at have den første prototype af Måne-roveren klar. Robotten skal kunne køre autonomt i det barske månemiljø og undersøge, udvinde og håndtere Månens ressourcer samt støtte fremtidige baser. USA har

Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

AktueltNavnenytRobotter07. 04. 2026

En blød robot, der kan ”vokse” ind i aflukkede rum og føre sensorer frem, hvor traditionelle inspektionsmetoder kommer til kort, lyder næsten umulig - men det er netop, hvad XiniX AI har udviklet. Virksomheden, som har base i Odense, har nu sikret sig en pre-seed-investering, der skal bringe

Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

AktueltNavnenyt07. 04. 2026

Den sjællandske filtervirksomhed FilterNew fik i seneste udgave af DR’s iværksætterprogram Løvens Hule en investering på 500.000 kroner fra Morten Larsen, der sikrede sig 17,5 procent af virksomheden. Investeringen skal bl.a. bruges til at styrke FilterNews onlineforretning og introducere nye

Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

AutomatiseringBranchenyt07. 04. 2026

Automatiseringen i industrien forventes at stige markant frem mod 2030. Ifølge PwC’s nye undersøgelse ”Global Industrial Manufacturing Sector Outlook” bliver andelen af industrivirksomheder med højt automatiserede processer mere end fordoblet fra 18 pct. i dag til 50 pct. i 2030. Undersøgelsen

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

  • Zebicon A/S samler plastbranchen om 3D scanning og digital kvalitetskontrol

    09.04.2026

  • TEKUM udvider med to nye afdelinger

    09.04.2026

  • Månekapløbet er i gang – Aalborg Universitet vil sende robot til Månen

    07.04.2026

  • Robotstartup sikrer investering til blød robot, der kan inspicere farlige miljøer

    07.04.2026

  • Sjællandsk filterspecialist får investering i Løvens Hule

    07.04.2026

  • Industrivirksomheder vil mere end fordoble automatiseringen af centrale processer inden 2030

    07.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik