• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytMesser og møder24. 08. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Roadtrip til fremtidens Danmark

BranchenytMesser og møder24. 08. 2021 By Helle Friemann Nielsen

40 danske teknologiledere tager på Danmarksturne for at trykprøve danske erhvervsstyrker og støbe fundamentet for en ny vækststrategi for 2030.

Foto: freepik.com.

I morgen – onsdag den 25. august – ruller 40 danske teknologiledere fra universiteter, virksomheder og fonde ud på en Danmarksturne for at afkode, hvad Danmark skal leve af om 10 år. Teknologilederne er alle medlemmer af Akademiet for de Tekniske Videnskaber, ATV, der er i fuld gang med at udvikle en vision for, hvordan Danmark bliver en førende teknologiregion i 2030.
Over tre dage går turen bl.a. til en række af Danmarks i dag stærkeste virksomheder, som Danfoss og Lego, samt innovations- og industrisamarbejder som Robotklyngen i Odense, IT-klyngen i Århus og industrisymbiosen i Kalundborg. Missionen er at afdække, hvad der skal til, for at fastholde og udbygge Danmarks teknologiske styrkepositioner i 2030.
Per Falholt, CEO og founder for Per Falholt Global R&D Advisory Service og medlem af ATV’s såkaldte Science & Engineering komite, konstaterer:
-Der kommer til at være ca. 10 steder i verden, hvor ny teknologi virkeligt bliver dominerende. Vi skal finde ud af, hvad der skal til for, at Danmark kan blive et af dem, siger han.

Danmarks teknologiske styrker under pres
Baggrunden for teknologiledernes Danmarksturne er ATV’s femårige Science & Engineering projekt, som gennem analyser og studieture til verdens førende tech-regioner (herunder Shanghai og Silicon Valley) har trykprøvet Danmarks teknologiske konkurrenceevne.
Projektet viser, at teknologisk innovation har afgørende betydning for en regions konkurrenceevne – men afslører ved samme lejlighed, at Danmarks teknologiske styrkepositioner er under pres. Således viser analysen: “Danmarks styrkepositioner i et globalt perspektiv”, at Danmark inden for syv ud af 11 teknologiområder, der vurderes at være af strategisk betydning for Danmarks vækst og velfærd, sættes til vægs af minimum 30 øvrige regioner i verden målt på såvel forsknings- som patentaktivitet inden for området.
-Det svarer til, at du selv vælger din yndlingsdisciplin, men dumper, siger Charlotte Rønhof, der er formand for ATV’s Science & Engineering komite. Det er et gigantisk wakeup call til, at politikerne skal sætte teknologi højere på dagsordenen. Ellers risikerer vi helt at miste vores styrkepositioner og dermed det grundlag, der skal finansiere danskernes velfærd fremover.

Svar til Mette Frederiksen
Formålet med ATV’s roadtrip er at udforske drivkræfterne i Danmarks stærkeste tech-klynger og involvere nøgleaktørerne i en debat om, hvordan vi fremadrettet styrker økosystemet omkring dem. Dermed forventer ATV at kunne levere svar på nogle af de spørgsmål, som statsminister Mette Frederiksen rejser på den stort anlagte regeringskonference “Fremtidens Danmark” i Fredericia i dag (tirsdag den 24. august). På konferencen, der finder sted dagen før ATV’s Danmarksturne, sætter statsminister Mette Frederiksen de kommende ti års udfordringer for det danske samfund på dagsordenen. Herunder mangel på kvalificeret arbejdskraft, som også er et stort tema i ATV’s Science & Engineering projekt. ATV’s analyser viser bl.a., at Danmark umuligt vil kunne opretholde sin velfærd, hvis ikke vi får flere til at tage erhvervsrelevante uddannelser og importerer talent fra udlandet.
Formanden for Carlsberg Group, Flemming Besenbacher sagde ved lanceringen af ATV’s rapport: “International Top Talent”:
-Jeg er ikke i tvivl om, at internationalt talent betyder en masse for Danmark. Derfor er mit hovedbudskab til Christiansborg, at politikerne skal gøre det nemmere at komme til Danmark. Ellers vil vi få store problemer.

Vision for Danmark 2030
Det er dog ikke kun arbejdskraft og talent, som de 40 teknologiledere vil koncentrere sig om på deres tur rundt til Danmarks førende virksomheder, universiteter og klynger. Deltagerne på turen repræsenterer selv alle aktørgrupper i Danmarks tech-økosystem – virksomhedsledere, universitetsledere, forskere, iværksættere, fondsledere m.m. De vil bredt set belyse rammerne for Danmarks teknologiske konkurrenceevne. Erkendelser og drøftelser fra turen kommer til at indgå i formuleringen af en ”Danmark 2030” vision, som vil blive lanceret og debatteret på ATV’s Teknologiske Topmøde den 9. november.
-Her vil vi markere slutningen på vores store Science & Engineering projekt. Visionen er således frugten af fem års analyser, internationale studieture og drøftelser med hundredvis af hovedaktører fra verdens stærkeste tech-klynger, så jeg håber politikerne vil lytte, siger ATV’s direktør Lia Leffland.

Skrevet i: Branchenyt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Robotter, brassband og begejstring – robotfest tiltrak rekordmange deltagere

AutomatiseringInnovationMesser og møderRobotterTop28. 05. 2026

Solen stod højt på himlen, stemningen var sitrende, og dannebrog svajede i toppen af en automatisk flagstang, da DIRA og Teknologisk Institut for tiende gang åbnede porte og teltdug til robotfest i Forskerparken i Odense i starten af maj – i år som en del af Week of Robotics i samarbejde med Odense

Nedbryd store procesanlæg i moduler – og få større fleksibilitet

AktueltProcesteknologi28. 05. 2026

Procesanlæg er traditionelt set bygget efter en logik, hvor alt hænger tæt sammen i én stor, kompleks struktur. Men nu er det muligt at nedbryde de enkelte funktioner i separate moduler ved hjælp af MTP-standarden – og her er Beckhoff Automation ApS i front. Ved at modularisere procesanlægget åbner

TechDay 2026 sætter fokus på cybersikkerhed, AI og energi

AktueltAutomatiseringMesser og møder28. 05. 2026

Cybersikkerhed, nye EU-krav, presset energiinfrastruktur og kunstig intelligens ændrer lige nu vilkårene for danske industrivirksomheder markant. På TechDay 2026 i Kolding sætter Schneider Electric fokus på, hvordan virksomheder kan omsætte de store dagsordener til konkrete løsninger i produktion,

WEG gør det nemmere at vælge gear med et nyt digitalt værktøj

Maskiner og anlæg28. 05. 2026

WEG har lanceret Gear ProSelect, et digitalt værktøj designet til at forenkle og standardisere valg, konfiguration og dokumentation af gearkasser og gearmotorer. Værktøjet er udviklet som en samlet global løsning og tilbyder en ensartet metode til dimensionering på tværs af regioner, samtidig med at

Elektronikmessen 2026 viste en branche i bevægelse

Messer og møder28. 05. 2026

Geopolitik, sikkerhed, AI og forsvar fyldte samtalerne på Elektronikmessen 2026, hvor nye fokusdage, stærke faglige spor og målrettede møder satte retningen for en værdifuld messeoplevelse. Der blev lyttet, diskuteret og netværket intenst i Hal C på OCC i Odense, da Elektronikmessen 2026

Lancering af ER HP-spændepatroner sætter ny standard for højhastighedsfræsning

Maskiner og anlæg28. 05. 2026

Seco har forbedret ER HP-spændepatronserien, der er udviklet til højhastighedsfræsning og 5-akset bearbejdning; nu med et fint afbalanceret, stift design leverer ER HP jævnere finish, længere standtid og uovertruffen pålidelighed. Den nye ER HP-spændepatron er designet til at håndtere

Ny ATV-præsident vil have teknologiudviklingen op i gear

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2026

Rektor for Aalborg Universitet Per Michael Johansen er ny præsident for ATV – Akademiet for de Tekniske Videnskaber. Den nordjyske rektor går til opgaven med et klart mål om, at teknologiudviklingen skal op i tempo. Aalborg Universitets rektor, Per Michael Johansen, er ny præsident for ATV –

HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

AktueltMaskiner og anlægMesser og møder26. 05. 2026

Maskiner, værktøj, svejsning og produktionsudstyr kommer i fokus, når HI-messen i 2027 byder på et nyt område dedikeret til metalbearbejdning. Fokusområdet skabes i samarbejde med Teknovation og BITVA og har til formål at give de besøgende en endnu bedre messeoplevelse og at styrke branchens faglige

AI, sundhed og grøn teknologi i centrum på DTU Startup Day

AktueltMesser og møder26. 05. 2026

Den 2. juni 2026 samler DTU over 70 teknologibaserede startups og op mod 1000 gæster bestående af bl.a. investorer og industriledere til DTU Startup Day 2026 med fokus på AI, sundhed og grøn teknologi. Når DTU Startup Day afholdes den 2. juni 2026, er det sjette år i træk at DTU inviterer

Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

InnovationNavnenyt26. 05. 2026

Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO2-aftryk - og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Bag projektet står to af dansk erhvervslivs

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotter, brassband og begejstring – robotfest tiltrak rekordmange deltagere

    28.05.2026

  • Nedbryd store procesanlæg i moduler – og få større fleksibilitet

    28.05.2026

  • TechDay 2026 sætter fokus på cybersikkerhed, AI og energi

    28.05.2026

  • WEG gør det nemmere at vælge gear med et nyt digitalt værktøj

    28.05.2026

  • Elektronikmessen 2026 viste en branche i bevægelse

    28.05.2026

  • Lancering af ER HP-spændepatroner sætter ny standard for højhastighedsfræsning

    28.05.2026

  • Ny ATV-præsident vil have teknologiudviklingen op i gear

    26.05.2026

  • HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

    26.05.2026

  • AI, sundhed og grøn teknologi i centrum på DTU Startup Day

    26.05.2026

  • Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

    26.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik