• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytMesser og møder24. 08. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Roadtrip til fremtidens Danmark

BranchenytMesser og møder24. 08. 2021 By Helle Friemann Nielsen

40 danske teknologiledere tager på Danmarksturne for at trykprøve danske erhvervsstyrker og støbe fundamentet for en ny vækststrategi for 2030.

Foto: freepik.com.

I morgen – onsdag den 25. august – ruller 40 danske teknologiledere fra universiteter, virksomheder og fonde ud på en Danmarksturne for at afkode, hvad Danmark skal leve af om 10 år. Teknologilederne er alle medlemmer af Akademiet for de Tekniske Videnskaber, ATV, der er i fuld gang med at udvikle en vision for, hvordan Danmark bliver en førende teknologiregion i 2030.
Over tre dage går turen bl.a. til en række af Danmarks i dag stærkeste virksomheder, som Danfoss og Lego, samt innovations- og industrisamarbejder som Robotklyngen i Odense, IT-klyngen i Århus og industrisymbiosen i Kalundborg. Missionen er at afdække, hvad der skal til, for at fastholde og udbygge Danmarks teknologiske styrkepositioner i 2030.
Per Falholt, CEO og founder for Per Falholt Global R&D Advisory Service og medlem af ATV’s såkaldte Science & Engineering komite, konstaterer:
-Der kommer til at være ca. 10 steder i verden, hvor ny teknologi virkeligt bliver dominerende. Vi skal finde ud af, hvad der skal til for, at Danmark kan blive et af dem, siger han.

Danmarks teknologiske styrker under pres
Baggrunden for teknologiledernes Danmarksturne er ATV’s femårige Science & Engineering projekt, som gennem analyser og studieture til verdens førende tech-regioner (herunder Shanghai og Silicon Valley) har trykprøvet Danmarks teknologiske konkurrenceevne.
Projektet viser, at teknologisk innovation har afgørende betydning for en regions konkurrenceevne – men afslører ved samme lejlighed, at Danmarks teknologiske styrkepositioner er under pres. Således viser analysen: “Danmarks styrkepositioner i et globalt perspektiv”, at Danmark inden for syv ud af 11 teknologiområder, der vurderes at være af strategisk betydning for Danmarks vækst og velfærd, sættes til vægs af minimum 30 øvrige regioner i verden målt på såvel forsknings- som patentaktivitet inden for området.
-Det svarer til, at du selv vælger din yndlingsdisciplin, men dumper, siger Charlotte Rønhof, der er formand for ATV’s Science & Engineering komite. Det er et gigantisk wakeup call til, at politikerne skal sætte teknologi højere på dagsordenen. Ellers risikerer vi helt at miste vores styrkepositioner og dermed det grundlag, der skal finansiere danskernes velfærd fremover.

Svar til Mette Frederiksen
Formålet med ATV’s roadtrip er at udforske drivkræfterne i Danmarks stærkeste tech-klynger og involvere nøgleaktørerne i en debat om, hvordan vi fremadrettet styrker økosystemet omkring dem. Dermed forventer ATV at kunne levere svar på nogle af de spørgsmål, som statsminister Mette Frederiksen rejser på den stort anlagte regeringskonference “Fremtidens Danmark” i Fredericia i dag (tirsdag den 24. august). På konferencen, der finder sted dagen før ATV’s Danmarksturne, sætter statsminister Mette Frederiksen de kommende ti års udfordringer for det danske samfund på dagsordenen. Herunder mangel på kvalificeret arbejdskraft, som også er et stort tema i ATV’s Science & Engineering projekt. ATV’s analyser viser bl.a., at Danmark umuligt vil kunne opretholde sin velfærd, hvis ikke vi får flere til at tage erhvervsrelevante uddannelser og importerer talent fra udlandet.
Formanden for Carlsberg Group, Flemming Besenbacher sagde ved lanceringen af ATV’s rapport: “International Top Talent”:
-Jeg er ikke i tvivl om, at internationalt talent betyder en masse for Danmark. Derfor er mit hovedbudskab til Christiansborg, at politikerne skal gøre det nemmere at komme til Danmark. Ellers vil vi få store problemer.

Vision for Danmark 2030
Det er dog ikke kun arbejdskraft og talent, som de 40 teknologiledere vil koncentrere sig om på deres tur rundt til Danmarks førende virksomheder, universiteter og klynger. Deltagerne på turen repræsenterer selv alle aktørgrupper i Danmarks tech-økosystem – virksomhedsledere, universitetsledere, forskere, iværksættere, fondsledere m.m. De vil bredt set belyse rammerne for Danmarks teknologiske konkurrenceevne. Erkendelser og drøftelser fra turen kommer til at indgå i formuleringen af en ”Danmark 2030” vision, som vil blive lanceret og debatteret på ATV’s Teknologiske Topmøde den 9. november.
-Her vil vi markere slutningen på vores store Science & Engineering projekt. Visionen er således frugten af fem års analyser, internationale studieture og drøftelser med hundredvis af hovedaktører fra verdens stærkeste tech-klynger, så jeg håber politikerne vil lytte, siger ATV’s direktør Lia Leffland.

Skrevet i: Branchenyt, Messer og møder

Seneste nyt fra redaktionen

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

InnovationNavnenyt30. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker den nye startup WarTech Robotics nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt30. 06. 2026

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport. Dansk Standard står nu i spidsen for et nyt europæisk standardiseringsarbejde på området. Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I

Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

AutomatiseringMaskiner og anlæg30. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

  • Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

    30.06.2026

  • Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

    30.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

    30.06.2026

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}