• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

InnovationNavnenyt05. 04. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Rekordhøjt antal patentansøgninger fra danske virksomheder

InnovationNavnenyt05. 04. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danske virksomheder viser stærke innovative takter med et rekordhøjt niveau af patentansøgninger til det europæiske marked. Særligt energibranchen, medicinsk udstyr som fx høreapparater og life science står bag størstedelen af patentansøgningerne.

Det går godt med innovationen i Danmark. Antallet af europæiske patentansøgninger fra Danmark ligger på et rekordhøjt niveau. Det viser nye tal fra den Europæiske Patentmyndighed, EPO, der netop har offentliggjort deres årlige Patent Index. Der blev i alt indleveret 2642 danske patentansøgninger til EPO i 2021, hvilket er en stigning på 9,2 pct. sammenlignet med året før.
EPOs Patent Index viser antallet af indleverede patentansøgninger til EPO og giver en indikation af, hvor innovative danske virksomheder har været det seneste år.
Det er særligt vindenergi, medicinsk udstyr som fx høreapparater samt life science, der står bag størstedelen af de europæiske patentansøgninger. Patentansøgninger indenfor disse områder udgør omkring 40 pct. af de danske patentansøgninger.
-Innovationen i danske virksomheder spiller en afgørende rolle for dansk økonomi, og det er glædeligt, at den danske innovationskraft viser sig at være stærk efter en række svære år. Men tallene viser også, at innovationen primært er koncentreret på få nøgleindustrier og store virksomheder, og det efterlader et stort potentiale blandt de mange små og mellemstore virksomheder, som dansk erhvervsliv mest af alt består af. Mange mindre virksomheder kan med fordel gøre brug af patenter, for at de for alvor kan omsætte deres innovative opfindelser til værdifulde eksportsucces’er, siger Flemming Kønig Mejl, enhedschef i Patent- og Varemærkestyrelsen.
-Det er virkelig glædeligt at se, hvor innovative danske virksomheder har været i 2021 på trods af de store udfordringer som coronakrisen har medført for de danske virksomheder. Patenter og beskyttelse af unikt design er en meget væsentlig del af danske virksomheders konkurrenceevne. Det er med til at sikre konkurrenceevnen trods det, at danske virksomheder ofte har et højt omkostningsniveau, siger vicedirektør Kim Haggren fra Dansk Industri.
For at understøtte små og mellemstore virksomheders brug af patenter, lancerede erhvervsministeren en patentvoucher-ordningen i 2021, som foreløbigt løber i tre år. Formålet med ordningen er at styrke danske virksomheders globale konkurrenceevne ved at lette deres vej til at få patenteret deres opfindelser gennem økonomisk støtte.
Danmark fastholder sin placering fra sidste år og er det tredje mest innovative land målt på antal patentansøgninger per indbygger indleveret til EPO. Med 454 patentansøgninger per million indbygger ligger Danmark helt i top blandt EPOs 38 medlemslande, kun overgået af Schweiz og Sverige, og foran lande som Holland, Finland og Tyskland.

Skrevet i: Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

AutomatiseringTop24. 09. 2026

Flere virksomheder drømmer om den ultimative superrobot, men ender med et milliondyrt mareridt, der står stille. Teknologisk Institut kan guide uden om en klassisk automatiseringsfælde, der går som ”den hvide elefant-syndromet”. I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide

Fremtidens cement er levende

AktueltEnergi og miljøInnovation24. 09. 2026

Ny forskning fra Aalborg Universitet peger på en fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer. Forestil dig en fremtid, hvor hullet i vejen forsvinder af sig selv. Hvor bygningen du arbejder i, også fungerer som et

50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

Branchenyt24. 09. 2026

Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. DI - Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere

WEG ekspanderer med en selvstændig serviceforretning

Maskiner og anlægNavnenyt24. 09. 2026

WEG, den globale producent af motor- og drivsystemer, udvider sine serviceaktiviteter med etableringen af en dedikeret strategisk enhed, der skal fungere som en uafhængig serviceudbyder. Enheden vil støtte kunder uanset udstyrets fabrikat og levere komplette industrielle totalløsninger.

Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner

Energi og miljø24. 09. 2026

54 nye projektforslag med et samlet budget på knap 110 mio. kroner er indsendt til Energy Cluster Denmarks seneste udbud af innovationsmidler til nye forstudier og Proof of Concept-projekter på tværs af energisektoren. Interessen har været stor for Energy Cluster Denmarks seneste udbud af

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

    24.09.2026

  • Fremtidens cement er levende

    24.09.2026

  • 50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

    24.09.2026

  • DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

    24.09.2026

  • WEG ekspanderer med en selvstændig serviceforretning

    24.09.2026

  • Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner

    24.09.2026

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}