Forsyningssikkerhed har i årets første måneder fået stor opmærksomhed fra dansk industri. De omfattende strømnedbrud, som i januar ramte forskellige dele af Danmark – herunder Bornholm – har især fået produktionsvirksomhederne til at reagere. Tendensen lægger sig i forlængelse af det i forvejen øgede danske fokus på stabil drift og sikring af samfundskritiske funktioner. Hos nødstrømseksperten PM Energi A/S har det betydet ekstra travlhed fra årets start.

-Vi kunne mærke effekten med det samme. Efter nedbruddet i Nordjylland den 11. januar kom der tre ordrer på nødstrømsanlæg allerede dagen efter. Der var meget kort fra tanke til handling. Da Bornholm mistede strømmen ti dage senere, fik vi straks flere her-og-nu-henvendelser. Interessen blev yderligere forstærket gennem februar. Det siger noget om, hvor alvorligt mange virksomheder tager situationen, når produktionen pludselig går i stå, fortæller adm. dir. hos PM Energi A/S, Carsten Madsen.
Den markante stigning i henvendelser kommer fra erhvervs- og produktionsvirksomheder i vidt forskellige brancher, men særligt virksomheder med automatiserede produktionslinjer, følsomt udstyr og afhængighed af stabile it-systemer har nu fokus på nødstrøm som en nødvendig del af beredskabet.
-For mange af de her produktionsvirksomheder kan selv korte afbrydelser få store konsekvenser. Det handler ikke kun om tabt produktion, men også om datasikkerhed og leveringssikkerhed. Derfor ser vi flere investere i nødstrømsanlæg, så de er bedre rustet, næste gang der opstår en strømafbrydelse, konstaterer Carsten Madsen.

Opgraderer de indre linjer
Den øgede efterspørgsel på nødstrøm har også sat sit tydelige præg på hverdagen hos PM Energi.
Allerede i årets første måneder har virksomheden ansat ni nye medarbejdere, og Carsten Madsen lægger ikke skjul på, at der er brug for samtlige gode kræfter. Det seneste år har man haft historisk travlt – og blandt andet leveret nødstrømsanlæg til sikring af vandforsyning, elforsyning, digital infrastruktur og beredskabet generelt – og med etableringen af Danmarks nye totalberedskab vil der næppe blive slækket på aktivitetsniveauet.
-Når efterspørgslen stiger så markant, er det afgørende, at vi har de rette kompetencer på plads. Det gælder både i Brønderslev og i afdelingen i Hedehusene. Vi styrker organisationen løbende, så vi fortsat kan levere nødstrømsløsninger til alle grene af samfundet, påpeger Carsten Madsen.
I det hele taget har man opgraderet på de indre linjer i de nordjyske. I efteråret 2025 blev PM Energi certificeret efter ISO 9001- og ISO 14001-kvalitets- og miljøstandarderne, og netop nu er man i gang med de sidste forberedelser til at samle alle arbejdsfunktioner i et nyt domicil – fortsat beliggende i Brønderslev – som giver endnu bedre muligheder for at servicere de mange nye, nødstrømsbevidste kunder.
Ifølge Carsten Madsen vidner den aktuelle travlhed om et tydeligt skifte i erhvervslivets tilgang til forsyningssikkerhed. I dag bliver nødstrøm nemlig tænkt ind som en fast del af beredskabsplanen.
-Vi forventer, at flere virksomheder i den kommende tid vil sikre driften med et nødstrømsanlæg. Med det, vi har oplevet i årets første måneder, ser det ud til, at behovet for nødstrøm vil forblive højt resten af året, slutter Carsten Madsen.

PM Energi A/S beskæftiger sig med opbygning og salg af generator- og nødstrømsanlæg, og er registeret forhandler af Riello UPS. Virksomheden har løsninger installeret i en lang række brancher i den danske industri og offentlige sektor. Herunder IT-branchen, finanssektoren, sundhedssektoren, dagligvaresegmentet og hos produktions- og industrivirksomheder.
PM Energi A/S har hovedkontor, produktion og serviceafdeling i Brønderslev og egen salgs-, projekt-og serviceafdeling i Hedehusene.
Kilde: PM Energi A/S.

