• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatisering24. 11. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Rapport om fremtidens produktion

AktueltAutomatisering24. 11. 2021 | Helle Friemann Nielsen

En ny rapport fra Ericsson omhandler fremtidens produktion, særligt fremkomsten af den smartere, hurtigere og sikrere produktionsmedarbejder. Rapporten belyser blandt andet et konstant kapløb om produktivitet og effektivitet – og at automatisering i mange tilfælde hverken er nemt eller økonomisk indbringende uden menneskelig indblanden; dette på grund af opgavernes komplekse karakter.

Ifølge rapporten forventer næsten to tredjedele af de adspurgte produktionsvirksomheder at være automatiseret til mindst 80 procent inden for 10 år. Og mange forventer en stor stigning i brugen af IKT-baserede produktionsværktøjer (informations- og kommunikationsteknologier). Det være sig AI, videogenkendelse, augmentet og virtual reality, AGV’ere og exoskeletter.

Rapportens nøgleresultater
• På trods af pandemien klarer produktionsvirksomheder sig overraskende godt. Den hårde globale konkurrence betyder, at næsten otte ud af ti producenter skærer i omkostninger, men de har dog navigeret så godt gennem Covid-19, at 69 procent siger, at deres finansielle resultater er uændrede eller endda forbedret.

• Kedeligt, farligt og beskidt arbejde er stadig en realitet, uanset hvor godt ledelsen synes de gør det. Mens kun to procent af beslutningstagerne er utilfredse med, hvordan deres virksomheder arbejder for at reducere kedeligt, beskidt og farligt arbejde, siger produktionsmedarbejderne stadig, at 71 procent af arbejdet er mindst en af disse ting.

• En hurtigere, smartere og mere sikker produktionsmedarbejder er ved at opstå, muliggjort af IKT-baserede produktionsværktøjer (informations- og kommunikationsteknologier). I de næste fem år forventer syv ud af ti produktionsvirksomheder at anvende mindst fem produktionsværktøjer. Tre ud af fire produktionsvirksomheder siger, at avanceret trådløs teknologi som 5G og Wi-Fi 6 er meget vigtige for produktionsværktøjer.

• Produktionsvirksomheder, der anvender flere IKT-baserede produktionsværktøjer end andre, har større succes på næsten alle dimensioner, fra økonomi til bæredygtighed. Omkring 50 procent. af de virksomheder, der bruger tre eller flere af disse værktøjer, siger, at de har større økonomisk succes, hvilket er 17 procent mere end dem, der bruger ingen værktøjer overhovedet.

• Fuld automatisering nærmer sig, men hverken beslutningstagere eller produktionsmedarbejdere forstår konsekvenserne til fulde. Mens næsten to tredjedele af de adspurgte produktionsvirksomheder forventer at være automatiseret til mindst 80 procent inden for 10 år, mener mere end halvdelen af produktionsmedarbejderne stadig, at der vil være brug for flere medarbejdere i tilsvarende roller i 2030, og kun en ud af fem tror, at der vil være brug for færre mennesker. Tæt på ni ud af ti beslutningstagere forventer, at AI vil blive brugt i deres produktionsprocesser inden for de næste 10 år, men tre ud af fire mener dog, at mennesker stadig vil træffe mindst halvdelen af alle produktionsbeslutninger.

• Den traditionelle fabrik får konkurrence af 3D-printere og pop-up faciliteter. Mere end halvdelen af alle producenter mener, at produktion som en service og pop-up fabrikker vil være almindelige i 2030, drevet af behovet for fleksibilitet og tilpasningsevne. Lige så mange er enige om, at additiv fremstilling og/eller 3D-printing vil være en vigtig del af deres produktionsproces.

Om rapporten
Denne rapport er den anden i en række rapporter om fremtidens virksomheder og fokuserer på transformationen af fremstillingssektoren. Ericsson Consumer & IndustryLab udforsker fremtidens teknologi til forbrugerne, virksomheder og et bæredygtigt samfund. Virksomheden leverer markedsundersøgelser, brugbar indsigt og designkoncepter til at drive innovation og bæredygtig forretningsudvikling. Ericsson Consumer & IndustryLab leverer en videnskabelig faktabaseret analyse vedrørende miljømæssige, sociale og økonomiske konsekvenser og muligheder ved IKT.
Det er den største rapport, som IndustryLab har udarbejdet til dato, og den omfatter 22 markeder og 8657 respondenter, 3214 beslutningstagere og 5443 produktionsmedarbejdere i virksomheder med mere end 250 ansatte i Australien, Belgien, Canada, Kina, Colombia, Frankrig, Indien, Indonesien, Italien, Tyskland, Saudi-Arabien, Mexico, Portugal, Singapore, Korea, Spanien, Sverige, Taiwan, Thailand, Storbritannien, USA, Canada, Thailand og Vietnam.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

AutomatiseringTop24. 09. 2026

Flere virksomheder drømmer om den ultimative superrobot, men ender med et milliondyrt mareridt, der står stille. Teknologisk Institut kan guide uden om en klassisk automatiseringsfælde, der går som ”den hvide elefant-syndromet”. I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide

Fremtidens cement er levende

AktueltEnergi og miljøInnovation24. 09. 2026

Ny forskning fra Aalborg Universitet peger på en fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer. Forestil dig en fremtid, hvor hullet i vejen forsvinder af sig selv. Hvor bygningen du arbejder i, også fungerer som et

50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

Branchenyt24. 09. 2026

Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. DI - Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere

WEG ekspanderer med en selvstændig serviceforretning

Maskiner og anlægNavnenyt24. 09. 2026

WEG, den globale producent af motor- og drivsystemer, udvider sine serviceaktiviteter med etableringen af en dedikeret strategisk enhed, der skal fungere som en uafhængig serviceudbyder. Enheden vil støtte kunder uanset udstyrets fabrikat og levere komplette industrielle totalløsninger.

Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner

Energi og miljø24. 09. 2026

54 nye projektforslag med et samlet budget på knap 110 mio. kroner er indsendt til Energy Cluster Denmarks seneste udbud af innovationsmidler til nye forstudier og Proof of Concept-projekter på tværs af energisektoren. Interessen har været stor for Energy Cluster Denmarks seneste udbud af

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

    24.09.2026

  • Fremtidens cement er levende

    24.09.2026

  • 50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

    24.09.2026

  • DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

    24.09.2026

  • WEG ekspanderer med en selvstændig serviceforretning

    24.09.2026

  • Stor interesse for energiinnovation: 54 ansøgninger med projekter for 110 mio. kroner

    24.09.2026

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}