• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatisering24. 11. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Rapport om fremtidens produktion

AktueltAutomatisering24. 11. 2021 By Helle Friemann Nielsen

En ny rapport fra Ericsson omhandler fremtidens produktion, særligt fremkomsten af den smartere, hurtigere og sikrere produktionsmedarbejder. Rapporten belyser blandt andet et konstant kapløb om produktivitet og effektivitet – og at automatisering i mange tilfælde hverken er nemt eller økonomisk indbringende uden menneskelig indblanden; dette på grund af opgavernes komplekse karakter.

Ifølge rapporten forventer næsten to tredjedele af de adspurgte produktionsvirksomheder at være automatiseret til mindst 80 procent inden for 10 år. Og mange forventer en stor stigning i brugen af IKT-baserede produktionsværktøjer (informations- og kommunikationsteknologier). Det være sig AI, videogenkendelse, augmentet og virtual reality, AGV’ere og exoskeletter.

Rapportens nøgleresultater
• På trods af pandemien klarer produktionsvirksomheder sig overraskende godt. Den hårde globale konkurrence betyder, at næsten otte ud af ti producenter skærer i omkostninger, men de har dog navigeret så godt gennem Covid-19, at 69 procent siger, at deres finansielle resultater er uændrede eller endda forbedret.

• Kedeligt, farligt og beskidt arbejde er stadig en realitet, uanset hvor godt ledelsen synes de gør det. Mens kun to procent af beslutningstagerne er utilfredse med, hvordan deres virksomheder arbejder for at reducere kedeligt, beskidt og farligt arbejde, siger produktionsmedarbejderne stadig, at 71 procent af arbejdet er mindst en af disse ting.

• En hurtigere, smartere og mere sikker produktionsmedarbejder er ved at opstå, muliggjort af IKT-baserede produktionsværktøjer (informations- og kommunikationsteknologier). I de næste fem år forventer syv ud af ti produktionsvirksomheder at anvende mindst fem produktionsværktøjer. Tre ud af fire produktionsvirksomheder siger, at avanceret trådløs teknologi som 5G og Wi-Fi 6 er meget vigtige for produktionsværktøjer.

• Produktionsvirksomheder, der anvender flere IKT-baserede produktionsværktøjer end andre, har større succes på næsten alle dimensioner, fra økonomi til bæredygtighed. Omkring 50 procent. af de virksomheder, der bruger tre eller flere af disse værktøjer, siger, at de har større økonomisk succes, hvilket er 17 procent mere end dem, der bruger ingen værktøjer overhovedet.

• Fuld automatisering nærmer sig, men hverken beslutningstagere eller produktionsmedarbejdere forstår konsekvenserne til fulde. Mens næsten to tredjedele af de adspurgte produktionsvirksomheder forventer at være automatiseret til mindst 80 procent inden for 10 år, mener mere end halvdelen af produktionsmedarbejderne stadig, at der vil være brug for flere medarbejdere i tilsvarende roller i 2030, og kun en ud af fem tror, at der vil være brug for færre mennesker. Tæt på ni ud af ti beslutningstagere forventer, at AI vil blive brugt i deres produktionsprocesser inden for de næste 10 år, men tre ud af fire mener dog, at mennesker stadig vil træffe mindst halvdelen af alle produktionsbeslutninger.

• Den traditionelle fabrik får konkurrence af 3D-printere og pop-up faciliteter. Mere end halvdelen af alle producenter mener, at produktion som en service og pop-up fabrikker vil være almindelige i 2030, drevet af behovet for fleksibilitet og tilpasningsevne. Lige så mange er enige om, at additiv fremstilling og/eller 3D-printing vil være en vigtig del af deres produktionsproces.

Om rapporten
Denne rapport er den anden i en række rapporter om fremtidens virksomheder og fokuserer på transformationen af fremstillingssektoren. Ericsson Consumer & IndustryLab udforsker fremtidens teknologi til forbrugerne, virksomheder og et bæredygtigt samfund. Virksomheden leverer markedsundersøgelser, brugbar indsigt og designkoncepter til at drive innovation og bæredygtig forretningsudvikling. Ericsson Consumer & IndustryLab leverer en videnskabelig faktabaseret analyse vedrørende miljømæssige, sociale og økonomiske konsekvenser og muligheder ved IKT.
Det er den største rapport, som IndustryLab har udarbejdet til dato, og den omfatter 22 markeder og 8657 respondenter, 3214 beslutningstagere og 5443 produktionsmedarbejdere i virksomheder med mere end 250 ansatte i Australien, Belgien, Canada, Kina, Colombia, Frankrig, Indien, Indonesien, Italien, Tyskland, Saudi-Arabien, Mexico, Portugal, Singapore, Korea, Spanien, Sverige, Taiwan, Thailand, Storbritannien, USA, Canada, Thailand og Vietnam.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Vendeskær til fræsning af støbejern

Maskiner og anlæg17. 11. 2025

Sandvik Coromant præsenterer GC1220; den sidste nye kvalitet i vendeskær til fræsning af nodulært støbejern. Kernen i GC1220 er et gennembrud inden for belægningsteknologien; den flerlags PVD-nano-belægning, der er udviklet ved hjælp af Zertivo-belægningsprocessen. GC1220 er udviklet som en

Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

BranchenytNavnenyt17. 11. 2025

Den nordiske impactfond Unconventional Ventures har lukket første runde af investeringer til sin nye fond på over 350 mio. kr. Med støtte fra bl.a. Chr. Augustinus Fabrikker og den danske stats superfond EIFO beviser Unconventional Ventures, at deres utraditionelle tilgang til investeringer er en

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

  • Vendeskær til fræsning af støbejern

    17.11.2025

  • Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

    17.11.2025

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik