• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljø20. 04. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Projekt om fremtidens hastighedsstyrede pumper

Energi og miljø20. 04. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Det globale marked for hastighedsstyrede pumper er en milliardindustri, der vokser sig større og større i takt med den stigende urbanisering. Et nyt samarbejde er netop gået i gang med at udvikle fremtidens hastighedsstyring til pumper. En løsning som potentielt kan betyde massive energibesparelser og dermed store reduktioner af CO2 udledningen globalt.
Det er Danfoss Drives, som sammen med Danfoss Silicon Power, Center for Industriel Elektronik (CIE) ved SDU og Fachhochschule Kiel er samarbejdspartnere i projektet ”HiCoMMID”. Projektet har modtaget en bevilling på 29. mio. kr. fra Energistyrelsen.
-Det er en betydelig mulighed for Danfoss. Vi tror på, at vi med hastighedsstyring, en integreret løsning og ultrahøj virkningsgrad sidder med den vindende formel på et voksende marked for pumpestyringer, siger direktør for Teknologi og Innovation hos Danfoss Drives, Niels Gade.
“HiCoMMID” står for high efficient, compact, modular motor integrated drives. På dansk bliver det til højeffektiv, kompakt og modulært opbygget motorintegreret elektrisk styring.
-En stor del af verdens pumper kører stadig direkte på elnettet. HiCoMMID-projektet vil udvikle nye løsninger, som skal gøre det attraktivt for slutbrugere og OEM’er at hastighedsstyre alle pumper, siger Niels Gade.
Helt konkret er det projektets ambitiøse mål at udvikle en energibesparende, brugervenlig og pålidelig integreret motorstyring, som er mere kompakt og dermed fylder mindre end de løsninger vi kender i dag. Og så skal det være en billig løsning. Det er en topprioritet. Løsningen skal være attraktiv på markedet for hastighedstyrede pumper. Den mest attraktive løsning.

Enorme energibesparelser
Det globale energiforbrug kan reduceres massivt ved at hastighedstyre pumper. Det er ganske simpelt. Mindsker man pumpens hastighed, når der ikke er behov for, at den kører på fuld styrke, reducerer det Classified as Business energiforbruget med op til 40 procent i den enkelte pumpe. Og da pumper står for mellem 20-60 procent af det totale energiforbrug i virksomheder inden for olie-, gas-, fødevare og kemikalieindustrien, så er den totale sum af potentiel energibesparelse enorm.
-Ved teoretisk at skalere HiCoMMID-projektet til de mange millioner ukontrollerede pumper, der er på markedet i dag, så vil et realistisk skøn være, at det er muligt at reducere energiforbruget og tilhørende klima- og miljøpåvirkninger med op til 18 TWt/år, siger han videre.
18 TWt/år er mere end alle danske vindmøller producerede til sammen i rekordåret 2020.
Verdensmarkedet for hastighedsstyrede pumper er en voksende milliardindustri, som bliver vigtigere og vigtigere i takt med den stigende urbanisering og flere og større bygningskomplekser bliver bygget. Det er derfor også et mål, at HiCoMMID-projektet skal sikre Danfoss en position og erobre andele i et attraktivt marked for hastighedsstyringer og på den måde generere vækst og nye arbejdspladser.

Ikke blot den vindende formel, men også et vindende hold
Én ting er at sidde med den rette strategi, noget andet er at føre den ud i livet. Men også på dette punkt står projektet stærkt. CIE indtager med sine internationale anerkendte forskere og deres dybe viden en afgørende rolle i projektet.
Teknologier inden for elektrificering og energieffektivitet er i en rivende udvikling, ikke mindst takket være bilindustrien, som har udviklet ny teknologi i forbindelse med de millioner af el-biler, som skal produceres de kommende år. CIE har understøttet og arbejdet tæt sammen med store aktører i bilindustrien i flere projekter.
-De teknologiske landvindinger vi har arbejdet med i den sammenhæng, vil vi overføre til dette projekt. Vi vil håndplukke de bedste løsninger, siger leder af CIE, lektor Thomas Ebel. CIE udvikler derudover rammerne for den integrerede løsning i forhold til at finde frem til den optimale størrelse og form.
-Og så vil vi udvikle hardware og dens digitale tvilling, hvor vi kan simulere og forudsige, hvordan vi finder frem til den mest optimale løsning i forhold til termiske, elektriske og mekaniske interaktioner, fortsætter han.
Samtidig huser CIE unikke laboratorier, hvor de elektroniske komponenter bliver stress-testet i forhold til pålidelighed og forventet levetid.

HiCoMMID-projektet blev skudt i gang i begyndelsen af 2021 og løber frem til december 2023.

Skrevet i: Energi og miljø

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik