• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg17. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Projekt: Cirkulær økonomi er vigtig for fremtidens konkurrenceevne

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg17. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danske virksomheder går glip af store forretningsmuligheder, fordi de endnu ikke udnytter potentialet i cirkulære forretningsmodeller. Det skal et nyt projekt nu ændre på ved at udvikle og implementere cirkulære løsninger i samarbejde med virksomheder – og dermed styrke deres konkurrencekraft.

Danske virksomheder har et stort potentiale ved at udvikle deres forretning i en mere cirkulær retning, ved at lade råstoffer og materiale cirkulere længere tid i økonomien ved at reducere forbruget, genbruge produkter og genanvende materialer. Arkivfoto: Colourbox/Teknologisk Institut.

Mange virksomheder kommer aldrig videre end til ambitionerne i deres arbejde med bæredygtighed, men det skal være anderledes nu.
Projektet ”Cirkulær forretning – realisering af cirkulære løsninger”, der er skabt af nogle af Danmarks førende aktører på området og i samarbejde med Industriens Fond, tilbyder virksomheder skræddersyet hjælp nu og bedre vilkår i fremtiden.
-Cirkulær økonomi er en uundgåelig del af fremtidens konkurrenceevne. Med cirkulære løsninger kan man reducere omkostninger, åbne nye markeder og styrke relationerne til både kunder og leverandører. Det er afgørende, at danske virksomheder griber denne mulighed, så de kan stå stærkt i en verden, hvor efterspørgslen på bæredygtige løsninger vokser. Men mange virksomheder mangler konkrete værktøjer og sparring til at komme videre. Med dette projekt skaber vi et vigtigt fundament for at hjælpe virksomheder med at realisere disse muligheder, siger programansvarlig for Bæredygtig Produktion i Industriens Fond, Anders Ziegler Kusk.

Stort potentiale
Danmarks økonomi er alt for lidt cirkulær, når vi sammenligner os med andre lande. Danske virksomheder har derfor stort potentiale ved at udvikle deres forretning i en mere cirkulær retning, ved at lade råstoffer og materiale cirkulere længere tid i økonomien ved at reducere forbruget, genbruge produkter og genanvende materialer.
Konkret kan virksomheder arbejde på at bruge færre ressourcer, forlænge levetiden på produkter, tilbyde services omkring reparation og vedligehold, modernisere gamle produkter, genbruge komponenter og genanvende materiale.
Virksomheder oplever ofte, at realiseringen af de cirkulære løsninger er svær, også selvom idéen er god.
-Vi tager udgangspunkt i virksomhedernes behov og hjælper dem med at skabe reelle forandringer i deres daglige drift. Forløbene er intensive og hjælper dem med at udvikle, teste og implementere nye løsninger i deres forretning og produktion. Projektet tager udgangspunkt i den samlede forretningsmodel, men vi kan også trække på specialister i valg af materiale, opsætning af produktionsapparatet eller udnyttelse af avancerede digitale teknologier. Det handler om at gøre det nemt for virksomhederne at få forretningsgevinster ud af deres investeringer i den grønne omstilling, fortæller Emil Sunesen, sektionsleder ved Teknologisk Institut.

Erhvervslivet skal have gode rammevilkår
Projektet har også fokus på at skabe systemisk forandring i dansk erhvervsliv. Erfaringer og indsigter fra projektet skal bruges til at påvirke de politiske rammevilkår og styrke arbejdet med cirkulær økonomi i hele branchen, og netop derfor er DI Produktion med som partner i projektet.
-Omstilling af vores virksomheder til at producere mere cirkulært er afgørende for, at vi fortsat kan vækste uden samtidigt at øge ressourceforbruget og belastningen af vores klode. Projekt Cirkulær Forretning vil bidrage til at udbrede viden om cirkulære løsninger til hele produktionssektoren og samtidig give os indsigter i muligheder, barrierer og udfordringer, der kan styrke vores politiske arbejde med at skabe bedre vilkår for grøn omstilling, tilføjer Peter Trillingsgaard, branchedirektør for DI Produktion.

Unikt samarbejde giver særlig værdi
Bag projektet står en stærk alliance af aktører, herunder Teknologisk Institut, DI Produktion, Danmarks Tekniske Universitet, DTU, Alexandra Instituttet og flere internationale partnere.
Desuden skal Fredericia Maskinmesterskole og Aarhus Maskinmesterskole anvende erfaringerne fra projektet direkte i uddannelsen af nye maskinmestre, som ofte får jobs, hvor de kan tænke cirkulære løsninger ind, og Maskinmestrenes Forening skal bidrage til at sprede erfaringerne blandt sine medlemmer.
-Maskinmestre sidder ofte i nøglepositioner som projektledere og tekniske chefer i produktionsvirksomhederne, hvor de konkret kan påvirke materialevalg og produktionsprocesser. Maskinmestrene kan være med til at drive denne udvikling, da de har hands-on erfaring med produktionen og kan implementere cirkulære løsninger direkte i virksomhedernes daglige drift – det kan være alt fra genanvendelse af materialer, optimering af produktionslinjer til design af produkter med længere levetid og bedre reparationsmuligheder, siger formanden for Maskinmestrenes Forening, Lars Have Hansen.

Sådan kan virksomheder deltage
”Cirkulær Forretning – realisering af cirkulære løsninger” søger nu virksomheder, der vil tage næste skridt i deres cirkulære rejse. Virksomhederne kan deltage i forskellige forløb, hvor de får adgang til faglig sparring, værktøjer og viden, der er tilpasset deres behov.
Projektet opfordrer regionale erhvervshuse, kommunale erhvervscentre, bestyrelser og bæredygtighedsansvarlige til at pege interesserede virksomheder i projektets retning.

• Projektet er et samarbejde mellem Teknologisk Institut, Danmarks Tekniske Universitet, Alexandra Instituttet, DI Produktion, Dansk Erhvervsfremme, Maskinmestrenes Forening, Fredericia Maskinmesterskole, Aarhus Maskinmesterskole samt internationale partnere fra Irland (Irish Manufacturing Research) og Holland (TNO).
• Projektet er støttet af Industriens Fond med 14 mio. kr.
• Projektet løber fra 2025-2027.
• Projektet er et ud af en stribe projekter under navnet ”Cirkulær Produktion for et grønnere og stærkere erhvervsliv”, der skal gøre Danmark førende inden for cirkulær produktion.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

BranchenytTop19. 02. 2026

Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer – men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Danske industrivirksomheder er godt på vej med den cirkulære omstilling, men de står over

Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

AktueltMesser og møderNavnenytRobotter19. 02. 2026

Bliv klogere på NIS2, Cyber Resilience Act og D-mærket - og få konkrete værktøjer til at omsætte krav til konkurrencefordele på to nye workshops om cybersikkerhed. Her sætter IT-advokat Tim Krarup Nielsen fra HortenDahl fokus på regulering og compliance som konkurrenceparameter. Odense Robotics står

Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

AktueltBranchenyt19. 02. 2026

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) forventer med ny prognose, at dansk eksport vil vokse med cirka to procent om året frem mod 2027. Det samme gælder det danske BNP. Trods geopolitisk uro står dansk økonomi bomstærkt. Det skyldes ikke mindst, at eksporten stadig er i god form. Det viser ny

Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

Maskiner og anlægNavnenyt19. 02. 2026

Siden 2007 har Engskov Maskinfabrik A/S opbygget en stærk og konkurrencedygtig produktion i Polen. Hos det polske datterselskab J&J Steel udføres komplekse svejseopgaver med høj kvalitet, stor fleksibilitet og fuld sporbarhed – som en integreret del af vores leverancer fra maskinfabrikken i

Manglende udvikling af elnettet kan bremse datacenter-boom

BranchenytEnergi og miljø19. 02. 2026

Antallet og størrelsen af AI-datacentre forventes at vokse eksplosivt, men elnettet og lovgivningen halter efter. Uden politisk handlekraft og langsigtede strategier kan væksten ifølge brancheforeningen Datacenter Industrien og ABB A/S blive minimeret. Danmark står foran en markant udbygning af

Fra havvind til komplette vedvarende energisystemer

Energi og miljøNavnenyt19. 02. 2026

Aegir Insights udvider sin investeringssoftware og går hybrid. Den nyudviklede software inkluderer flere vedvarende energikilder i porteføljen samt lagring og hybride energisystemer. Aegir Insights tager et markant udviklingsskridt med udvidelsen af Aegir Quant-softwaren. Ud over havvind

Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

AutomatiseringInnovationNavnenytTop16. 02. 2026

Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO2-besparelser i

Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovation16. 02. 2026

Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler. Opfindelsen er gjort på DTU. Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere

CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 02. 2026

AI og digitale forandringer er nøglen til at understøtte vækst og konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet fra de administrerende direktører i Danmark og det øvrige norden i den globale EY-undersøgelse CEO-Outlook. Trods økonomisk usikkerhed og fortsat geopolitisk uro går danske og nordiske

Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

Branchenyt16. 02. 2026

Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025. Det viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif. Dansk eksport af lægemidler fortsatte sin

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

    19.02.2026

  • Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

    19.02.2026

  • Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

    19.02.2026

  • Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

    19.02.2026

  • Manglende udvikling af elnettet kan bremse datacenter-boom

    19.02.2026

  • Fra havvind til komplette vedvarende energisystemer

    19.02.2026

  • Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

    16.02.2026

  • Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

    16.02.2026

  • CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

    16.02.2026

  • Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

    16.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik