• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenyt21. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Prognose: Dansk økonomi står stærkt trods global usikkerhed

AktueltBranchenyt21. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Krige og Trumps toldtariffer skaber usikkerhed på de internationale markeder, men Danmark er godt rustet i de kommende år, vurderer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) i en ny prognose. Arbejdsmarkedet er i topform og forventes at stabilisere sig på det høje niveau, mens medicinalbranchen kommer til at spille en mindre rolle i væksten.


Selvom der internationalt er rørte vande, vil Danmark stadig have vækst i BNP på 1,8 procent i år og 1,7 procent næste år ifølge AE’s nye prognose for dansk økonomi.
Der vil stadig være godt gang i beskæftigelsen i de kommende år, og Danmark kan se frem til normal vækst.
Det er hovedbudskabet i en ny prognose, fra tænketanken Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) på baggrund af data fra Danmarks Statistik.
Selvom medicinalbranchen er gået ned i gear, vil den indenlandske efterspørgsel medvirke til at holde væksten i BNP på 1,8 procent i år, 1,7 procent næste år, og 1,4 procent i 2027.
-Vi forventer, at Danmark fortsat vil have pæn BNP-vækst, men på et mere normalt niveau end sidste års 3,5 procent, fortæller Frederik Olsen, analytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
-De senere år har væksten primært været drevet af medicinalbranchen, men her synes festen at være stilnet af for nu. Til gengæld er der tegn til, at danskerne vil bruge flere penge, og det er med til at holde hånden under væksten, siger Frederik Olsen videre.
-Forbrugerne har relativt store opsparinger, og det er vores forventning, at de vil bruge flere af de penge nu, hvor renterne er faldet, og inflationen er under kontrol. Med højere privat forbrug og store offentlige investeringer i især forsvaret, forventer vi, at Danmark ser frem til moderat økonomisk vækst i de kommende år, fortsætter han.
Den rekordhøje beskæftigelse, hvor flere end 3,2 millioner personer er i arbejde, er ifølge AE’s prognose ikke færdig med at vokse.
-Beskæftigelsen er buldret afsted og slår stadig rekorder. Vi forventer, at den fortsat vil stige, men i lavere gear end vi har set på det seneste. Samtidig ser det ud til, at det nuværende høje niveau er tæt på den nye normal, siger Frederik Olsen og fortsætter:
-Den turbulens, vi har set på den globale scene med blandt andet skiftende toldtariffer og mulige sanktioner, gør det ekstraordinært svært at forudsige udviklingen i udlandet. Derfor har vi optegnet et par forskellige scenarier for udviklingen. Vores vurdering er dog, at Danmark grundlæggende står stærkt i den kommende tid.

Tabellen viser den faktiske udvikling samt skøn i udvalgte hovedtal. Årene 2025-2027 er prognoseår, da data kun går frem til og med 1. kvartal 2025. Kilde: Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af Danmarks Statistik.

Analysens hovedkonklusioner
• Arbejdsmarkedet er ved at normalisere sig på det nuværende høje niveau. Beskæftigelsen forventes at stige med 35.000 personer i 2025, 14.000 personer i 2026 og 9.000 personer i 2027. Samtidig forventes bruttoledigheden at stige svagt med nogle hundrede personer om måneden.
• Efter en vækst i BNP på 3,5 procent i 2024 forventes den at blive mere normal de kommende år. Det indebærer en forventet vækst på 1,8 procent i 2025, 1,7 procent i 2026 og 1,4 procent i 2027.
• Det private forbrug er begyndt at tage til efter en periode med lav aktivitet, og det forventes at vokse hurtigere de kommende år, hjulpet af stabil inflation og betydelige opsparinger i husholdningerne.
• Den indenlandske efterspørgsel forventes at være stærk, både som følge af det private forbrug, men også som følge af øgede offentlige investeringer og øget offentligt forbrug.
• Eksporten forventes at have mere normale vækstrater i forhold til de seneste år med usædvanligt høje vækstrater. Vi forventer fortsat vækst, men hvis handelskrigen eskalerer, vil det ændre sig.

Læs prognosen her.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Smart overvågningsteknologi vil sikre mere bæredygtig drift i industrien

Maskiner og anlægTop21. 08. 2025

Et nyt forsknings- og innovationsprojekt vil gøre det muligt at måle præcise smøreforhold i kuglelejer. Det skal bringe store besparelser og væsentlige miljøgevinster i industrien – og har potentiale til at blive et paradigmeskifte i industrielt vedligehold. Innovationsfonden investerer 20 mio.

Kunstigt edderkoppespind i mikroskopisk skala kan afløse elastan

AktueltInnovation21. 08. 2025

Et lille stykke højteknologisk plastfri fremtid bliver snart printet på SDU. Her vil forskere nemlig udvikle en 3D-printet Lab-on-a-Chip, som kan efterligne edderkoppens silkespindingsproces i mikroskopisk skala og derved erstatte elastan. Det kan betyde farvel til mikroplast fra vores sports- og

Prognose: Dansk økonomi står stærkt trods global usikkerhed

AktueltBranchenyt21. 08. 2025

Krige og Trumps toldtariffer skaber usikkerhed på de internationale markeder, men Danmark er godt rustet i de kommende år, vurderer Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) i en ny prognose. Arbejdsmarkedet er i topform og forventes at stabilisere sig på det høje niveau, mens medicinalbranchen kommer

Ny gearkasse udviklet til optimal kraftoverførsel ved industrielle anvendelser

Maskiner og anlæg21. 08. 2025

WEG lancerer deres seneste innovation, WG50-gearkassen. Denne nye industrielle gearkasse er specifikt udviklet til at optimere kraftoverførslen inden for en lang række industrielle anvendelsesområder og sætter en ny standard inden for ydeevne og pålidelighed. WG50-gearkassens design omfatter

Scanvaegt Systems A/S overtager Ravas-agenturet i Danmark

Navnenyt21. 08. 2025

Scanvaegt Systems A/S styrker sin position inden for mobile vejeløsninger med overtagelse af Ravas-agenturet i Danmark. Scanvaegt Systems A/S har indgået en strategisk aftale med Ravas Europe BV om salg, service og distribution af Ravas’ mobile vejeløsninger i Skandinavien. Scanvaegt overtager

Ny højspændingskonnektor

Maskiner og anlæg21. 08. 2025

Test og måling af batterier, solceller og andre højspændings-anvendelser stiller høje krav til sikkerhed for at beskytte brugen. ODU præsenterer nu en ny højspændingskonnektor, der muliggør pålidelige HV-målinger. Mens der findes mange stikforbindelser specificeret til < 1 kV AC/DC på

Teknologiske stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

AutomatiseringInnovationNavnenytTop18. 08. 2025

Den danske virksomhed Spaceline Labs samarbejder med Teknologisk Institut og Syddansk Universitet for at opbygge dansk kapacitet og infrastruktur inden for stratosfæriske balloner. En teknologi, som rummer et stort potentiale for overvågning af alt fra truede økosystemer til maritim aktivitet

Globale robot-talenter samlet i Odense til sommerskole

AktueltMesser og møderRobotter18. 08. 2025

Denne sommer er Odense og Danmark igen centrum for global robotinnovation, når Robot Elite Summer School vender tilbage for femte år i træk. Sommerskolen afholdes af SDU Robotics i tæt samarbejde med andre danske universiteter, Odense Robotics og førende lokale virksomheder, og den samler de

Plastindustrien skuffet over glippet plasttraktat

AktueltBranchenytEnergi og miljø18. 08. 2025

Forhandlingerne om en global plasttraktat i Genève sluttede i sidste uge uden resultat. Plastindustrien kalder det en skuffelse, da behovet for at håndtere den globale plastforurening er stort. Forhandlingerne om en global plasttraktat i Genève endte natten til fredag den 15. august uden en

48 pct. stigning: Virksomheder søger hjælp i dansk cybermærke

Branchenyt18. 08. 2025

Stadig flere danske virksomheder arbejder aktivt med it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse. I Danmarks mærkningsordning for it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse sker en markant stigning i antallet af registrerede virksomheder - og særligt den nye cyberlov har sat it-sikkerhed højt på

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Smart overvågningsteknologi vil sikre mere bæredygtig drift i industrien

    21.08.2025

  • Kunstigt edderkoppespind i mikroskopisk skala kan afløse elastan

    21.08.2025

  • Prognose: Dansk økonomi står stærkt trods global usikkerhed

    21.08.2025

  • Ny gearkasse udviklet til optimal kraftoverførsel ved industrielle anvendelser

    21.08.2025

  • Scanvaegt Systems A/S overtager Ravas-agenturet i Danmark

    21.08.2025

  • Ny højspændingskonnektor

    21.08.2025

  • Teknologiske stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

    18.08.2025

  • Globale robot-talenter samlet i Odense til sommerskole

    18.08.2025

  • Plastindustrien skuffet over glippet plasttraktat

    18.08.2025

  • 48 pct. stigning: Virksomheder søger hjælp i dansk cybermærke

    18.08.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik