• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenyt21. 09. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Professor vil se kemiske processer bag grøn omstilling

Energi og miljøNavnenyt21. 09. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Stig Helveg er tiltrådt som professor på DTU Fysik. Det markerer samtidig startskuddet til det nye grundforskningscenter, VISION, Center for Visualizing Catalytic Processes, som han er leder af, og hvor arbejdet med at etablere og anvende et nyt elektronmikroskop kommer til at foregå.

Fotograf: Lisbeth Holten.

Det nye elektronmikroskop skal give mulighed for at se de enkelte nanopartikler i en katalysator, der anvendes til at forstærke kemiske processer uden selv at indgå i dem. Når de enkelte atomer i en nanopartikel kan identificeres, bliver næste skridt at indhente viden om deres katalytiske egenskaber. Katalysatorer anvendes til at forstærke kemiske processer uden selv at indgå i dem. Effektive katalysatorer er bl.a. væsentlige i Power–to-X processerne.
-Ved at sammensætte en række nye teknologier for første gang vil vi etablere et enestående elektronmikroskop for at kunne nå det ambitiøse mål for VISION. Vi vil gerne kunne adskille de enkelte nanopartikler og forstå, hvilke atomare strukturer og mekanismer, der bidrager til deres katalytiske virkemåde. På den måde vil vi kunne se, hvilke nanopartikler, der særligt er egnede for en katalytisk proces – og efterfølgende bruge den indsigt til at optimere og designe nye og bedre katalysatorer, siger Stig Helveg.

Målet er et paradigmeskift i forskningen
Der er tale om intet mindre end et paradigmeskift i forskningen, hvis det lykkes at få den ønskede indsigt i enkelte nanopartiklers virkemåde.
Samtidig er det en viden, der vil være uvurderlig i forhold til den grønne omstilling, hvor der bl.a. er fokus på at kunne omdanne den CO2, vi har for meget af i atmosfæren, til nye forbindelser, der eksempelvis kan anvendes som brændstoffer til den tunge trafik.
-Det er et ganske kompliceret og udfordrende projekt. Vi har netop offentliggjort en videnskabelig artikel, der viser et første skridt af vejen, og vi er godt i gang med de næste skridt, hvor centret skal have etableret et nyt elektronmikroskop til at foretage iagttagelserne af nanopartiklernes virkemåde i katalytiske processer, fortæller han videre.
Det nye elektronmikroskop vil blive placeret på DTU og giver dermed mulighed for, at andre nationale og internationale topforskere kan anvende det og indgå i samarbejder om at løse nogle af de mest presserende videnskabelige problemstillinger på området.

En styrkelse af DTU’s katalyseforskning
Ansættelsen af Stig Helveg og hans nye grundforskningscenter markerer en markant styrkelse af DTU’s forskning inden for katalyse.
Stig Helveg har de sidste 20 år været videnskabelig medarbejder hos Haldor Topsoe A/S. Her blev han som ung nyuddannet fysiker ansat til at arbejde på en meget vanskelig opgave, nemlig at iagttage katalysatorer, der faciliterer kemiske reaktioner, på atomar skala. Iagttagelser, der indtil da ikke havde været tilgængelige, men som han begyndte at udvikle og anvende avanceret mikroskopi-teknologi til.
Det blev starten på en lang karriere, der har været koncentreret om elektronmikroskopi og udvikling af analysemetoder og -udstyr, alt sammen fokuseret mod at løse konkrete videnskabelige problemstillinger inden for industriel katalyse. Stig Helveg har med sit mangeårige arbejde bidraget til at lægge grundstenen for et nyt forskningsområde omkring netop elektronmikroskopi og katalyse.
-Vi er glade for at kunne ansætte så dygtig en forsker og for at huse det nye grundforskningscenter, VISION. Med sit fokus på at skaffe viden om de enkelte nanopartikler i en katalysator er det et godt supplement til vores nuværende meget stærke internationale forskningsmiljøer inden for katalyse med Jens Kehlet Nørskov og Ib Chorkendorff i spidsen, siger prorektor Rasmus Larsen, DTU.
Stig Helveg glæder sig også over centrets placering.
-Med de seneste teknologiske fremskridt i elektronmikroskopi åbner der sig en mulighed for at flytte min forskning til det næste niveau. I den forbindelse er det afgørende at kunne være en del af et unikt akademisk miljø inden for katalyseforskning. Derfor er det fantastisk at kunne starte som professor ved DTU. VISION kunne ikke have fået noget bedre udgangspunkt, siger Stig Helveg afslutningvis.

Danmarks Grundforskningsfond støtter med bevillinger til Centre of Excellence nysgerrighedsdreven og ambitiøs frontforskning af den højeste kvalitet i Danmark.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

AutomatiseringNavnenyt13. 08. 2026

Både Gartner, Transforma Insights og Omdia vurderer Wireless Logic som en af de førende leverandører af sikre, robuste og skalerbare IoT-forbindelser. Wireless Logic, en af verdens største uafhængige leverandør inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur, er blevet vurderet som en af de

SJF Bank: Industrien tog hul på sommeren med markant fremgang

Branchenyt13. 08. 2026

Den danske industriproduktion steg med 6,4 procent i juni sammenlignet med måneden før. Fremgangen var bredt funderet med stigende produktion i 10 ud af 12 branchegrupper. Sådan lyder det fra SJF Bank. Særligt elektronikindustrien og transportmiddelindustrien trak op med stigninger på omkring

Droner, kameraer og AI kan blive fremtidens kamp mod ”larven fra helvede”

AutomatiseringNavnenytTop10. 08. 2026

Droner, termiske kameraer og kunstig intelligens kan blive fremtidens hjælp i kampen mod egeprocessionsspinneren. Derfor skynder forskere fra Syddansk Universitet sig netop nu ud sammen med kommunale bekæmpelseshold for at indsamle den viden, der skal gøre fremtidens løsninger mulige. Om få uger er

Automatik 2026 byder på et højaktuelt konferenceprogram

AktueltAutomatiseringMesser og møder10. 08. 2026

Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet. Automatik 2026 finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Automatik-messen bygger bro mellem teori, viden og

Forsvarsinvesteringer skaber muligheder i et usikkert stålmarked

AktueltBranchenyt10. 08. 2026

Selvom den globale usikkerhed fortsat præger stålmarkedet, begynder de stigende europæiske investeringer i forsvar at skabe øget aktivitet i dele af branchen. Hos ståldistributøren Tibnor oplever man allerede en større efterspørgsel blandt kunder med tilknytning til forsvarsindustrien. Det

DOT køber to svenske pulverlakeringsfabrikker

Maskiner og anlægNavnenyt10. 08. 2026

DOT-koncernen styrker sin position på det svenske marked med opkøbet af to pulverlakeringsfabrikker; Pulverlacken i Hillerstorp AB og Assars Industri AB. De to virksomheder bliver DOT's første pulverlakeringsvirksomheder i Sverige og skal supplere koncernens syv svenske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

  • Wireless Logic anerkendt som førende IoT-leverandør af tre analysehuse

    13.08.2026

  • SJF Bank: Industrien tog hul på sommeren med markant fremgang

    13.08.2026

  • Droner, kameraer og AI kan blive fremtidens kamp mod ”larven fra helvede”

    10.08.2026

  • Automatik 2026 byder på et højaktuelt konferenceprogram

    10.08.2026

  • Forsvarsinvesteringer skaber muligheder i et usikkert stålmarked

    10.08.2026

  • DOT køber to svenske pulverlakeringsfabrikker

    10.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}