• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlæg19. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Præcision og bedre lønsomhed med chassisvægt

Maskiner og anlæg19. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Levering og påbygning af chassisvægte på lastbiler er blevet et nyt strategisk indsatsområde for Scanvaegt Systems A/S. Målgruppen er vognmænd, der har med slamsugning, kroghejs og affaldskomprimering at gøre, og hvor nøjagtig vejning betyder alt for afregningen.

Chassisvægtens vejeceller– de cylinderformede komponenter – bygges på chassiset og sikrer præcise vejeresultater.

Konkurrencesituationen tvinger vognmændene til at fokusere mere og mere på lønsomhed og effektivitet. Udmeldingen kommer fra business manager Lennart Svenstrup fra Scanvaegt Systems i Aarhus, som forklarer:
-Vognmændene kører efter afregning og fokuserer som aldrig før på tid og økonomi. Derfor er det afgørende, at vognmændene har styr på de indsamlede mængder, uanset om det er fra slamsugning, byggeaffald i containere eller affaldsindsamling fra industrien. Denne opgave kan løses med et vejesystem på lastbilen.

Robust on-board vejesystem
For at opnå en præcis og driftssikker vejeløsning opfordrer han til, at vognmændene får vejeceller monteret på chassiset, når nu alligevel lastbilen er hos lastbilopbyggeren. Typisk drejer det om seks vejeceller – tre i hver side – som bliver bygget på chassiset.
-Med chassisvægten får vognmanden et stabilt og robust mobilt vejesystem, som på enkel måde sikrer præcise vejeresultater og eliminerer risiko for overlæs. Vejecellerne er ubevægelige dele, som hverken skal smøres, bliver slidte eller ruster, forklarer Lennart Svenstrup.
Chassisvægten er designet med standardkomponenter og består ud over selve vejecellerne af kabler, vejeinstrument samt kvitteringsprinter og eventuelt en opkobling til internettet.

Scanvaegts team medbringer de store vægtlodder til kalibrering og verifikation af den færdigmonterede chassisvægt på bilen.

Komplet pakkeløsning
Som en del af en komplet pakkeløsning tager Scanvaegts serviceteknikere nu ud til lastbilopbyggeren og monterer, kalibrerer og verificerer vejecellerne, inden lastbilen bliver leveret til vognmanden. Scanvaegts team medbringer også selv de store vægtlodder, der skal anvendes til kalibrering og verifikation af den færdigmonterede chassisvægt på bilen.
I kraft af firmaets landsdækkende service-ordning, kan Scanvaegt også yde en hurtig og omkostningsbevidst service hos kunden 24/7/365.
-Vores chassisvægt er markedets mest robuste og giver vognmanden øget effektivitet og en bedre indtjening. Vognmanden får styr på mængderne og sikrer et præcist afregningsgrundlag, siger Lennart Svenstrup afslutningsvis.

Scanvaegts serviceteknikere installerer, kalibrerer og verificerer vejecellerne på lastbilen hos lastbilopbyggeren inden levering til vognmanden.

Skrevet i: Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

Maskiner og anlæg15. 10. 2026

Seco Tools A/S introducerer det nye fræseværktøj i Stabilizer-serien, der er designet til at reducere strømforbruget med ca. 20 pct., samtidig med at det leverer stabil, alsidig og driftssikker bearbejdning af aluminium og andre ikke-jernholdige metaller til en lang række

TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

Automatisering15. 10. 2026

Woodstock Eco System samler projektering, ingeniørberegninger, 3D-model, robotopskæring, pallepakning og QR-styret montage i ét digitalt forløb. Resultatet er et komplet byggesæt fra A til Z, der frigør tømrertid og kan reducere fejl og materialespild. En skitse ind. Et præcisionsskåret og

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

  • Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

    15.10.2026

  • TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

    15.10.2026

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}