• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og møderNavnenyt01. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Plastindustrien repræsenteret med stor fællesstand på HI-messen

AktueltMesser og møderNavnenyt01. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

En række virksomheder inden for plastbranchen er gået sammen om en omfattende fællesstand på HI-messen, hvor fokus er på faglig sparring, nye kontakter og inspiration. Årets udgave af HI-messen finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september til 2. oktober.

De tusindvis af besøgende på HI-messen kan se frem til at opleve 14 virksomheder fra plastbranchen på én stor fællesstand. Foto: MCH/Lars Møller.

Alt lige fra råvareleverandører og maskinproducenter til virksomheder, der beskæftiger sig med forarbejdning og overfladebehandling, kan findes på ét og samme sted, når brancheforeningen Plastindustrien samler branchen på én stor fællesstand på HI Tech & Industry Scandinavia. Her gives der blandt meget andet konkrete eksempler på, hvordan plast er med til at løse udfordringer i såvel industrien som samfundet hver eneste dag.
-Vi vil gerne samle branchen og skabe en tydelig fælles profil. Når så mange virksomheder står skulder ved skulder på én fællesstand og i området omkring, sender det et klart signal om, at vi er en samlet og samarbejdsorienteret branche, som er klar til at levere løsninger på tværs af værdikæden. Det gør det også nemmere for de besøgende at få et overblik over, hvem vi er, og hvad vi kan tilbyde, forklarer Thomas Drustrup, administrerende direktør i Plastindustrien, der ser meget frem til at afprøve det nye format:
-Vi glæder os helt enormt. Det er første gang, at vi er med på HI-messen med en fællesstand, og jeg ser frem til tre dage fyldt med energi, inspiration og gode snakke med både kendte ansigter og nye bekendtskaber. Det bliver en kæmpe oplevelse at stå sammen med en stor gruppe stærke virksomheder og vise, hvad plastbranchen kan, når vi rykker sammen.
Thomas Drustrup kalder HI-messen for “et af de vigtigste industrielle mødesteder i Danmark” og fremhæver muligheden for at være synlig, understøtte medlemsvirksomhederne og skabe nye relationer, der kan gavne branchen på både kort og lang sigt.

Udstillere glæder sig til at vise branchen frem
Blandt fællesstandens udstillere kan de besøgende se frem til at møde Erteco Rubber & Plastics, der vil vise eksempler på metalerstatning i konstruktionsplast og via simulerings- og beregningssoftware blandt andet vil demonstrere, hvilke styrker der kan opnås.
-Vi glæder os til at være med til at vise hele branchen og dens ekspertise frem over for alle de producerende industrier i Norden, og vi forventer at skabe en positiv stemning omkring plast og plastens muligheder især i teknisk krævende applikationer, lyder det fra Edwin Groothuis, Country Manager, Erteco Rubber & Plastics.
Han påpeger, at virksomheden også medbringer sin tekniske afdeling, der vil være at finde i en egen stand i nærheden af fællesstanden.
På fællesstanden finder man også Dania Plast, der ikke før har udstillet på underleverandørmesser, men som betragter fællesstanden som en nem og perspektivrig måde at teste platformen af på.
-Jeg tænker, at den samlede sum af udstillere på Plastindustriens stand kan tiltrække kundeemner med det rigtige potentiale. Vi er i hvert fald klar til nye projekter og flere gode kunder, og jeg forventer at få nogle nye kontakter med hjem – og vi ser frem til nogle gode og lærerige dage, udtaler Allan Hansen, salgsdirektør i Dania Plast.
Han oplyser, at virksomheden ser frem til at dele ud af sin viden og erfaring med henblik på at skabe nye samarbejder. Samtidig medbringes en ny profilfilm samt eksempler, der repræsenterer bredden på de sprøjtestøbte opgaver, virksomheden løser.

Følgende 14 virksomheder er en del af Plastindustriens fællesstand
• Albis Nordic & Baltics AB
• BEWI A/S
• Böhme ApS
• Dania Plast A/S
• D. Feddersen Plastics Machinery ApS
• Erteco Rubber & Plastics AB
• Hotec Polerteknik ApS
• Idé-Pro Skive A/S
• J. Krebs & Co. A/S
• Nestaan Nordic A/S
• PDC-Plast A/S
• Plastcom A/S
• Polykemi ApS Danmark
• Saxe Group

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

BranchenytInnovationTop23. 02. 2026

Danmark placerer sig fortsat i den globale top, når det gælder forskning. Det viser en ny international rapport, der er udarbejdet af Elsevier og som lanceres i samarbejde med Innovationsfonden. Rapporten peger på høj kvalitet i dansk forskning, stærkt internationalt samarbejde og tætte forbindelser

Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

AktueltAutomatiseringBranchenyt23. 02. 2026

Danmark og resten af Europa har i alt for mange år sovet i timen, når det gælder udviklingen af nye avancerede teknologier som kunstig intelligens. Det stiller os i en sårbar situation i en tid med højspændt geopolitisk uro og teknologisk stormagtsrivalisering. Derfor foreslår Dansk Industri i et

Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

AktueltNavnenytOffshore og marine23. 02. 2026

De danske og kinesiske standardiseringsorganisationer er gået sammen om to standardforslag, der skal fremme brugen af batterier i den internationale skibsdrift - og Dansk Standard opfordrer danske aktører til at deltage i høringen. To nye forslag til internationale standarder for maritime

DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

BranchenytNavnenyt23. 02. 2026

Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring to mia. kr. over en femårig periode, blev der den 17. februar taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut. Med en ny forskningsbygning og øgede

Nyt totalberedskab er nødvendig anerkendelse af vandforsyningen som kritisk infrastruktur

BranchenytVand og spildevand23. 02. 2026

I sidste uge præsenterede Regeringen et markant taktskifte for Danmarks beredskab. Med oprettelsen af et nationalt vandkatastrofeberedskab og en økonomisk indsprøjtning anerkendes vandforsyningen nu endelig som den kritiske infrastruktur, den er. DANVA roser initiativet og kalder det et nødvendigt

Rekordmange unge vælger en teknisk fremtid

Branchenyt23. 02. 2026

Flere unge end nogensinde er i gang med en læreplads i de tekniske fag. Det er godt nyt for både virksomhederne og Danmarks fremtid, lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er fremgang i de uddannelser, der skal være med til at udvikle fremtidens Danmark. Nye tal fra

Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

BranchenytTop19. 02. 2026

Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, at næsten fire ud af ti adspurgte virksomheder allerede anvender sekundære materialer – men manglende mængder, ujævn kvalitet og kundekrav bremser omstillingen. Danske industrivirksomheder er godt på vej med den cirkulære omstilling, men de står over

Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

AktueltMesser og møderNavnenytRobotter19. 02. 2026

Bliv klogere på NIS2, Cyber Resilience Act og D-mærket - og få konkrete værktøjer til at omsætte krav til konkurrencefordele på to nye workshops om cybersikkerhed. Her sætter IT-advokat Tim Krarup Nielsen fra HortenDahl fokus på regulering og compliance som konkurrenceparameter. Odense Robotics står

Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

AktueltBranchenyt19. 02. 2026

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) forventer med ny prognose, at dansk eksport vil vokse med cirka to procent om året frem mod 2027. Det samme gælder det danske BNP. Trods geopolitisk uro står dansk økonomi bomstærkt. Det skyldes ikke mindst, at eksporten stadig er i god form. Det viser ny

Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

Maskiner og anlægNavnenyt19. 02. 2026

Siden 2007 har Engskov Maskinfabrik A/S opbygget en stærk og konkurrencedygtig produktion i Polen. Hos det polske datterselskab J&J Steel udføres komplekse svejseopgaver med høj kvalitet, stor fleksibilitet og fuld sporbarhed – som en integreret del af vores leverancer fra maskinfabrikken i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

    23.02.2026

  • Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

    23.02.2026

  • Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

    23.02.2026

  • DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

    23.02.2026

  • Nyt totalberedskab er nødvendig anerkendelse af vandforsyningen som kritisk infrastruktur

    23.02.2026

  • Rekordmange unge vælger en teknisk fremtid

    23.02.2026

  • Danske virksomheder er på vej mod cirkulær økonomi – men der er stadig barrierer

    19.02.2026

  • Erfaren IT-advokat styrker Cyber Safe Robotics

    19.02.2026

  • Prognose trodser geopolitisk uro: Dansk eksport vil fortsat vokse

    19.02.2026

  • Dansk maskinfabrik udvider kapaciteten i Polen

    19.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik