• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine12. 12. 2023 | Helle Friemann Nielsen

På rejse mod skibsfartens netto-nul: Blue World Technologies lukker finansieringsrunde med Maersk Growth og EIFO

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine12. 12. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Brændselscelleproducenten Blue World Technologies er på en rejse mod at kunne understøtte skibsfarten frem mod netto-nul med deres højtemperatur PEM-brændselscelleteknologi som en løsning til at understøtte dekarboniseringen af den maritime industri. Med Maersks venturedel og Danmarks Eksport- og Investeringsfond, der begge deltager i en finansieringsrunde, har virksomheden taget endnu et skridt i retning af at levere multi-megawatt brændselscelleløsninger.

Foto: freepik.com.

Blue World Technologies annoncerede i starten af december, at Maersk Growth, venturedelen af A.P. Moller – Maersk, deltager i en præ-C-runde på 82 millioner kroner sammen med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), Cycle Group og andre nye og eksisterende aktionærer.
Finansieringsrunden blev annonceret under COP28 i Dubai, hvor Blue World Technologies præsenterede deres højtemperatur PEM-brændselscelleteknologi som en løsning til at understøtte dekarboniseringen af den maritime industri. Den danske klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard var til stede ved offentliggørelsen sammen med Alexa Ríos Araneda, Head of Strategic Business Innovation hos Maersk Growth og Peder Lundquist, administrerende direktør i Danmarks Eksport- og Investeringsfond.

Fra venstre: Peder Lundquist, administrerende direktør i Danmarks Eksport- og Investeringsfond, Alexa Ríos Araneda, Head of Strategic Business Innovation hos Maersk Growth, Anders Korsgaard, medstifter og administrerende direktør ved Blue World Technologies og klima-, energi- og forsyningsminister Lars Aagaard.

Der er brug for grønne brændstoffer
Skibsfartsindustrien er ansvarlig for omkring tre pct. af de globale drivhusgasemissioner og betragtes som en branche, hvor det er svært at reducerer emissioner. Derfor er der brug for grønne brændstoffer og nye teknologier for at opnå de fremlagte klimamål.
Blue Worlds methanol-brændselsceller muliggør en effektiv konvertering af methanol til elektricitet med en enestående elektrisk virkningsgrad på op til 65 pct. Desuden giver brændselsceller mulighed for intern spildvarmeudnyttelse for at optimere methanol-reformeringsprocessen og for yderligere energigenvinding, der kan bruges ombord, hvilket forbedrer den samlede systemeffektivitet.
Blue Worlds patentansøgte systemarkitektur muliggør en reduktion i brændstofforbruget på 20-30 pct. og baner vejen for en reduktion i meromkostningen (green premium) relateret til brugen af grønne e-brændstof. Brændselscellesystemets arkitektur giver mulighed for 100 pct. indfangning af den genererede CO₂ mod en stigning i forbrug af brændstof på kun to-tre pct., hvilket muliggør attraktive forretningsmodeller for gebrug af CO₂. Med en industriel tilgang har Blue World Technologies etableret en brændselscellefabrik i Aalborg, der sikrer egenproduktion af alle de centrale brændselscellekomponenter sideløbende med systemudvikling og -fremstilling.

Stor vilje og mod
-Maersk har taget føringen med hensyn til at dekarbonisere skibsfartsindustrien og udviser mod og vilje til at gøre en forskel. Men vigtigst af alt, de skrider til handling. Vi er derfor meget stolte over at have dem med ombord i denne finansieringsrunde, siger Anders Korsgaard, medstifter og administrerende direktør hos Blue World Technologies.
-Vi er også meget glade for, at Maersk får selskab af Danmarks Eksport- og Investeringsfond, Cycle Group og andre nye og eksisterende aktionærer i Blue World, og vi er begejstret for deres fortsatte støtte til vores virksomhed og den rejse, vi er på, fortsætter han.
A.P. Moller – Maersk har set en ambition om, at hele sin forretning, inklusiv sin flåde på omkring 700 containerskibe, skal nå netto nul-emissioner i 2040. Selskabet har for nylig modtaget sit første grønne methanol-drevne skib ”Laura Maersk” og har yderligere 24 skibe, der er i stand til at sejle på grøn methanol, bestilt til levering i de kommende år.

Methanol-brændselsceller er en lovende teknologi
Udover ventureinvesteringen i Blue World har Maersk bestilt et methanol-brændselscelle-pilotsystem til hjælpekraft, udviklet af Blue World, som skal installeres på et af Maersks bestilte methanoldrevne containerskib. Systemet vil blive genstand for en typegodkendelse af ABS.
-Hos Maersk ser vi methanol-brændselsceller som en interessant og lovende teknologi. Med flere end 100 skibe, der kan sejle på methanol, bestilt på tværs af industrien, er efterspørgslen efter grønt brændstof stigende. Brændselscelleteknologiens udsigt til markant at forbedre energieffektiviteten for disse dyre grønne brændstoffer kan blive en vigtig komponent til at eliminere prisforskellen til konventionelt bunkerbrændstof og muliggøre den grønne omstilling af skibsfarten, siger Ole Graa Jakobsen, Vice President, Fleet Technology kl. A.P. Moller – Maersk.
Som en af de tidlige investorer i Blue World Technologies er Danmarks Eksport- og Investeringsfond glad for at byde Maersk velkommen om bord:
-Den globale grønne omstilling af vores samfund er en enorm opgave, der kræver mere end bare vindmøller. Et af de næste skridt er dekarbonisering af transportsektoren med dens brændstofkrævende biler, lastbiler, fly, skibe osv. Noget af dette kan håndteres ved elektrificering. Men visse sektorer er svære at omstille, såsom tung vejtransport, luftfart og skibsfart og de kræver udvikling af bæredygtige brændstoffer. Vores opgave er at finde fremtidens teknologier og hjælpe dem med at komme hurtigt fra de helt tidlige stadier og hen til at skalere og lave transformative teknologier i industriel skala og dermed også til et lavere omkostningspunkt end tidligere set. Derfor giver dette meget mening for EIFO, siger Peder Lundquist, administrerende direktør i Danmarks Eksport- og Investeringsfond.

Blue Worlds methanol-brændselsceller til skibsfart
• Brændselscellerne er baseret på højtemperatur (HT) PEM-teknologi, der har en høj modstandsdygtighed over for urenheder, hvilket gør kombinationen med methanolreformering ideel.
• Unikt for HT PEM-brændselsceller er potentialet for udnyttelse af spildvarme, hvor en del af spildvarmen fra brændselscellerne bruges til at drive processen med reformering af methanol og derved optimere den samlede systemeffektivitet. Desuden kan spildvarme også bruges til yderligere energiudnyttelse.
• Brændselscelleplatformen har en høj elektrisk effektivitet på op til 65 pct..
• Når brændselscellerne drives af vedvarende methanol, har systemet en netto-nul-drift.
• Brændselscellesystemet er klar til at kulstoffangst og muliggør at den udledte CO2 kan genbruges.
• Uden NOx, SOx og partikelemissioner forårsager brændselscellesystemet ingen luftforurening.
• Systemet er en skalerbar modulær konfiguration, der i første omgang har til formål at erstatte konventionelle fossil-baserede generatorer, men kan senere også fungere som store multi-megawatt brændselscelle-baserede fremdriftssystemer.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

Messer og møderTop11. 06. 2026

Rekordmange deltagere fra hele verden besøgte i International Drone Show - IDS26 - i Odense i sidste uge, hvor forsvar, europæisk robusthed og operative droneløsninger satte dagsordenen. Én ting står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der

Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

AktueltEnergi og miljøNavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Aalborg Forsynings laboratorium, der i dag understøtter driften af Nordjyllandsværket, bliver nu en del af Teknologisk Institut. Placeringen i Norbis Park i Aalborg giver Instituttet en fysisk base med en central placering tæt på industri, forsyning og forskningsmiljøer i

AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

AktueltAutomatiseringBranchenyt11. 06. 2026

EU vil bygge enorme AI-gigafabrikker, og Danmark har meldt sig på banen. Men ifølge et nyt forskningsbrief fra Københavns Universitet mangler der en bred politisk og demokratisk samtale om, hvilke formål og konsekvenser sådanne anlæg skal have. Fem såkaldte AI-gigafabrikker – enorme datacentre

Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

NavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Watopi A/S gik i sort i sit andet hele regnskabsår, er nomineret til Børsen Bæredygtig og forbereder eksport til Sverige efter at have vundet OUH-kontrakten fra to af verdens største aktører på vandområdet. Det danske cleantech-selskab Watopi A/S kom ud af 2025 med overskud i sit andet hele

Parker Hannifin udvider ventilsortiment

Maskiner og anlægProcesteknologi11. 06. 2026

Ny direkte betjent DFplus D-Version-ventil fra Parker Hannifin tilbyder en yderligere, frit parametriserbar kontrolkreds. Parker Hannifin lancerer den næste variant af sit innovative DFplus Gen IV-ventilsortiment. Lanceringen udvider platformen med en D-version og understøtter således

SKF tildeler TCS global kontrakt om AI-drevet forretningsomstilling

AutomatiseringNavnenyt11. 06. 2026

Et langsigtede samarbejde mellem SKF og TCS vil modernisere SKF’s eksisterende IT-miljø og skabe et AI-fundament for større agilitet, robusthed og driftseffektivitet på tværs af hele virksomheden. Siden 1907 har SKF fremstillet nogle af verdens mest innovative lejer, tætninger, smøresystemer,

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

AutomatiseringMesser og møderNavnenytRobotterTop09. 06. 2026

En modig sønderjysk SMV, en midtjysk sværvægter i vindmølleindustrien og en virksomhed med ”klar udsigt” til verden. Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026 viser med al tydelighed, at modige investeringer i robotteknologi og automation er vejen frem til stærkere dansk produktion i

Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart

AktueltBranchenytEnergi og miljøOffshore og marine09. 06. 2026

Grønne maritime korridorer vil gøre det muligt for skibe at tanke nul emissionsbrændstoffer og er et vigtigt skridt mod mere bæredygtig skibsfart. Men uden hurtigere udvikling af havneinfrastruktur risikerer omstillingen at gå i stå. Danmark har markeret sig som en nøglespiller i at udvikle

Cybersikkerhedskonference målrettet SMV’ere

AktueltBranchenytMesser og møder09. 06. 2026

Cyberangreb rammer ikke længere kun store virksomheder. I dag kan ét svagt led i værdikæden være nok til at lamme hele forretninger. Derfor samles virksomheder, eksperter og organisationer den 9. juni 2026 i Fredericia til den nye konference ”Cybersikkerhed i værdikæder 2026”. Bag konferencen står

HMS Networks AB: Industrielle gateways opdateret til at opfylde kravene i Cyber Resilience Act

AutomatiseringBranchenyt09. 06. 2026

HMS Networks AB har annonceret, at deres Anybus Communicators nu er klar til Cyber Resilience Act (CRA) og giver industriproducenter, systemintegratorer og fabriksoperatører en enkel måde at opfylde EU’s cybersikkerhedskrav til opkoblede industrielle produkter. I henhold til EU’s Cyber

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

    11.06.2026

  • Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

    11.06.2026

  • AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

    11.06.2026

  • Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

    11.06.2026

  • Parker Hannifin udvider ventilsortiment

    11.06.2026

  • SKF tildeler TCS global kontrakt om AI-drevet forretningsomstilling

    11.06.2026

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    09.06.2026

  • Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart

    09.06.2026

  • Cybersikkerhedskonference målrettet SMV’ere

    09.06.2026

  • HMS Networks AB: Industrielle gateways opdateret til at opfylde kravene i Cyber Resilience Act

    09.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik