• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenyt05. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Ordreindgang hos Svanehøj slår alle rekorder

AktueltNavnenyt05. 01. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Vækstplanen fra 2019 er realiseret to år før tid. Nu er målet at gøre Svanehøj til en milliardforretning i 2026. Foruden marinesektoren øjner pumpespecialisten store muligheder inden for blandt andet PtX, CCS og landbaseret gas.

For tre år siden var Svanehøjs brændstofpumpe en lovende teknologi med stort potentiale, men uden nævneværdigt salg. Siden er efterspørgslen eksploderet, og i 2021 har virksomheden solgt brændstofpumper til LNG- og LPG-drevne skibe for et trecifret millionbeløb.
Udviklingen er drevet af den grønne omstilling i marineindustrien og er en understregning af den fantastiske fremgang, som Svanehøj oplever i disse år. Pumpespecialisten med hovedsæde i Svenstrup ved Aalborg har haft et forrygende 2021 og styrer mod en samlet ordreindgang for året på mellem 750 og 800 millioner kroner. Det er dobbelt så højt som budgetteret og 50 procent over den hidtidige rekord fra 2014.
-Den grønne omstilling af marineindustrien slår igennem langt hurtigere, end vi havde turdet håbe på. Samtidig har vi været så forudseende i vores produktudvikling, at vi lige nu står med en unik teknologi, der rammer direkte ned i branchens behov, siger CEO Søren Kringelholt Nielsen fra Svanehøj.

Målet er milliardomsætning i 2026
Da kapitalfonden Solix for tre år siden overtog Svanehøj, blev der lagt en strategi med et mål om at øge omsætningen fra knap 200 mio. kroner til en halv milliard i 2023. Den milepæl kommer Svanehøj meget tæt på allerede i dette regnskabsår. Derfor er ledelsen lige nu ved at lægge sidste hånd på en ny strategi, hvor målet er at fordoble omsætningen til en milliard kroner i 2026.
Det ambitiøse vækstmål forudsætter, at brugen af LNG og LPG som skibsbrændstof vil stige yderligere i de kommende år, og at der sideløbende vil opstå en efterspørgsel på nye brændstoftyper, drevet af de globale investeringer i Power-to-X.
-Det er et scenarie, som vi allerede har taget højde for i udviklingen af vores brændstofpumpe, der håndterer alle former for flydende gas, herunder også PtX-baserede brændstoffer som grøn ammoniak, metanol osv. På den måde adresserer vi skibsejernes usikkerhed i forhold til valg af teknologi med en fremtidssikret løsning. Det stiller os i en rigtig gunstig position, konstaterer Søren Kringelholt Nielsen.

CCS kan blive et rigtig stort segment
Den nye strategi sigter først og fremmest mod at understøtte skibsfartens overgang til klimaneutralt brændstof. Men strategien sigter også mod at udvikle helt nye løsninger til den infrastruktur, der skal bygges op omkring Power-to-X og Carbon Capture and Storage (CCS).
-Mange af de CO2-skibe, der sejler rundt på havene i dag, har Svanehøj-pumper installeret. Derfor er det helt oplagt for os at bringe vores teknologi i spil, når der om nogle år skal pumpes tusindvis af tons CO2 ned under Nordsøen. Vi tror på, at CCS kan blive et rigtig stort segment for Svanehøj i fremtiden, fortæller han videre.

Strategien favner også en ambition om at sælge pumpeløsninger til landbaserede tankanlæg i havneterminaler over hele verden. Svanehøj købte tidligere i år virksomheden Wärtsilä Tank Control Systems og etablerede i den forbindelse en ny selvstændig forretningsenhed for landbaserede aktiviteter med base i Calais i Frankrig. Landbaserede aktiviteter har ikke hidtil været et fokusområde i Svanehøj. Men virksomheden ser et stort potentiale i markedet, som vil vokse i takt med, at tankanlæggene skal udbygges for at følge med efterspørgslen.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

AutomatiseringRobotter22. 06. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

AutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

Dansk Standard lancerer ny guide, der sætter fælles retningslinjer for, hvordan kvantekomponenter kobles sikkert sammen på tværs af storetemperaturforskelle fra tæt på det absolutte nulpunkt til stuetemperatur. Kvantecomputere er blandt verdens mest avancerede teknologier. De består ikke af én

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

    22.06.2026

  • Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

    22.06.2026

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik