• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltNavnenyt05. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Ordreindgang hos Svanehøj slår alle rekorder

AktueltNavnenyt05. 01. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Vækstplanen fra 2019 er realiseret to år før tid. Nu er målet at gøre Svanehøj til en milliardforretning i 2026. Foruden marinesektoren øjner pumpespecialisten store muligheder inden for blandt andet PtX, CCS og landbaseret gas.

For tre år siden var Svanehøjs brændstofpumpe en lovende teknologi med stort potentiale, men uden nævneværdigt salg. Siden er efterspørgslen eksploderet, og i 2021 har virksomheden solgt brændstofpumper til LNG- og LPG-drevne skibe for et trecifret millionbeløb.
Udviklingen er drevet af den grønne omstilling i marineindustrien og er en understregning af den fantastiske fremgang, som Svanehøj oplever i disse år. Pumpespecialisten med hovedsæde i Svenstrup ved Aalborg har haft et forrygende 2021 og styrer mod en samlet ordreindgang for året på mellem 750 og 800 millioner kroner. Det er dobbelt så højt som budgetteret og 50 procent over den hidtidige rekord fra 2014.
-Den grønne omstilling af marineindustrien slår igennem langt hurtigere, end vi havde turdet håbe på. Samtidig har vi været så forudseende i vores produktudvikling, at vi lige nu står med en unik teknologi, der rammer direkte ned i branchens behov, siger CEO Søren Kringelholt Nielsen fra Svanehøj.

Målet er milliardomsætning i 2026
Da kapitalfonden Solix for tre år siden overtog Svanehøj, blev der lagt en strategi med et mål om at øge omsætningen fra knap 200 mio. kroner til en halv milliard i 2023. Den milepæl kommer Svanehøj meget tæt på allerede i dette regnskabsår. Derfor er ledelsen lige nu ved at lægge sidste hånd på en ny strategi, hvor målet er at fordoble omsætningen til en milliard kroner i 2026.
Det ambitiøse vækstmål forudsætter, at brugen af LNG og LPG som skibsbrændstof vil stige yderligere i de kommende år, og at der sideløbende vil opstå en efterspørgsel på nye brændstoftyper, drevet af de globale investeringer i Power-to-X.
-Det er et scenarie, som vi allerede har taget højde for i udviklingen af vores brændstofpumpe, der håndterer alle former for flydende gas, herunder også PtX-baserede brændstoffer som grøn ammoniak, metanol osv. På den måde adresserer vi skibsejernes usikkerhed i forhold til valg af teknologi med en fremtidssikret løsning. Det stiller os i en rigtig gunstig position, konstaterer Søren Kringelholt Nielsen.

CCS kan blive et rigtig stort segment
Den nye strategi sigter først og fremmest mod at understøtte skibsfartens overgang til klimaneutralt brændstof. Men strategien sigter også mod at udvikle helt nye løsninger til den infrastruktur, der skal bygges op omkring Power-to-X og Carbon Capture and Storage (CCS).
-Mange af de CO2-skibe, der sejler rundt på havene i dag, har Svanehøj-pumper installeret. Derfor er det helt oplagt for os at bringe vores teknologi i spil, når der om nogle år skal pumpes tusindvis af tons CO2 ned under Nordsøen. Vi tror på, at CCS kan blive et rigtig stort segment for Svanehøj i fremtiden, fortæller han videre.

Strategien favner også en ambition om at sælge pumpeløsninger til landbaserede tankanlæg i havneterminaler over hele verden. Svanehøj købte tidligere i år virksomheden Wärtsilä Tank Control Systems og etablerede i den forbindelse en ny selvstændig forretningsenhed for landbaserede aktiviteter med base i Calais i Frankrig. Landbaserede aktiviteter har ikke hidtil været et fokusområde i Svanehøj. Men virksomheden ser et stort potentiale i markedet, som vil vokse i takt med, at tankanlæggene skal udbygges for at følge med efterspørgslen.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

Maskiner og anlægNavnenytTop05. 02. 2026

DTU Structural Lab har investeret i et nyt ZEISS ARAMIS 24M-system og styrker dermed arbejdet med avancerede mekaniske tests. Opgraderingen sker i samarbejde med Zebicon A/S og bygger videre på mere end 20 års erfaring med optisk 3D måleteknologi på DTU. I DTU Structural Lab, en del af CASMaT,

Overfladevirksomhed udvider

AktueltNavnenyt05. 02. 2026

Den danske overfladekoncern DOT A/S tager et historisk skridt og udvider for første gang uden for Norden. Med opkøbet af den irske varmforzinkningsvirksomhed Galco Steel Ltd. etablerer DOT sig som en markant aktør på det irske marked og styrker sin position inden for korrosionsbeskyttelse af

Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

AktueltBranchenytNavnenyt05. 02. 2026

Novo Nordisk Fonden bevilger 184 millioner kroner til et nyt initiativ ved navn Upscalator, der skal hjælpe danske og europæiske biosolutions-startups med at opskalere deres teknologier og få dem hurtigere på markedet. Initiativet skal ledes af BioInnovation Institute (BII) i

Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

Branchenyt05. 02. 2026

Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det

Få et gratis design af din nuværende konfiguration i MX-System

Automatisering05. 02. 2026

Med MX-System har Beckhoff Automation ApS lanceret markedets første reelle tavlefri styring. Nu kan din virksomhed få svar på, hvordan jeres nuværende tavlekonfiguration vil se ud i MX-System, og hvilken værdi tavlefri styring vil skabe. Beckhoff tilbyder at skræddersy et design tilpasset

Ny Palomat løfter palletering til nye højder

Maskiner og anlæg05. 02. 2026

Ny version af pallestableren Palomat Greenline fra Palomat, der er en del af Bila-koncernen, kan håndtere mere end 90 pct. af markedets standardpaller. Det populære pallemagasin kan nu nemt indstilles af brugeren til forskellige pallehøjder. Det åbner for store besparelser og øget fleksibilitet.

22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

AutomatiseringBranchenytTop02. 02. 2026

Ny prognose fra IoT-analysehuset Transforma Insights peger på 21,9 mia. IoT-forbindelser i 2026. Direktør Steen Lenzing fra Wireless Logic Nordic ser et kommende opgør med pris- og dækning til fordel for sikkerhed i takt med at antallet af sensorer øger kompleksiteten. Antallet af globale

Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

AktueltEnergi og miljøNavnenytProcesteknologi02. 02. 2026

Alfa Laval omsætter cirkulær tænkning til handling med lanceringen af ThinkCircularity, et program til tilbagetagning og genanvendelse af materialer fra virksomhedens ThinkTop-ventilstyringsenheder. Pilotprojektet er blevet taget godt imod af kunder og samarbejdspartnere, og virksomheden har

Håndsrækning til øget cybersikkerhed

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens. Fond. 23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små

Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

    05.02.2026

  • Overfladevirksomhed udvider

    05.02.2026

  • Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

    05.02.2026

  • Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

    05.02.2026

  • Få et gratis design af din nuværende konfiguration i MX-System

    05.02.2026

  • Ny Palomat løfter palletering til nye højder

    05.02.2026

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

    02.02.2026

  • Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

    02.02.2026

  • Håndsrækning til øget cybersikkerhed

    02.02.2026

  • Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    02.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik