DTU Structural Lab har investeret i et nyt ZEISS ARAMIS 24M-system og styrker dermed arbejdet med avancerede mekaniske tests. Opgraderingen sker i samarbejde med Zebicon A/S og bygger videre på mere end 20 års erfaring med optisk 3D måleteknologi på DTU.

I DTU Structural Lab, en del af CASMaT, spiller præcise målinger en central rolle i både forskning og undervisning. Her undersøges, hvordan materialer og konstruktioner opfører sig under belastning – ofte i komplekse testopsætninger, hvor kravene til dokumentation og datakvalitet er høje.
Det nye ARAMIS-system giver mulighed for endnu mere detaljerede målinger direkte på emnets overflade uden fysisk kontakt.
Konkret eksempel – udmattelsestests af kompositmaterialer
ARAMIS anvendes på flere måder i laboratoriets testmiljø. Ét konkret eksempel fra DTU’s forskningsarbejde er udmattelsestests af kompositmaterialer, hvor materialet udsættes for gentagne belastninger over tid og belastes i to retninger samtidig for at efterligne realistiske belastningsforhold.
I disse forsøg anvendes ARAMIS til løbende at måle deformation og tøjning direkte i prøveemnets målezone. Det gør det muligt at følge, hvordan materialets stivhed ændrer sig, og hvor skader som matrixrevner begynder at udvikle sig uden fysisk kontakt med emnet. Dermed kan testene gennemføres mere kontrolleret og give et mere realistisk billede af materialets opførsel i praksis.
-Vi bruger ARAMIS, fordi vi kan få detaljeret information om materialets opførsel uden på forhånd at vide, hvor skaden vil opstå. Det giver os et langt bedre beslutningsgrundlag, fortæller Jesper Harrild Sørensen, der er forsker i eksperimentel mekanik og Head of DTU Structural Lab.
Mere end 20 års erfaring med optisk 3D måleteknologi
DTU har anvendt ARAMIS-systemer siden 2005 og opgraderede senest kapaciteten i 2016. Flere af DTU’s institutter anvender i dag også andre af ZEISS’ teknologier, såsom TRITOP-udstyr til 3D koordinatmåling via fotogrammetri samt ScanBox-løsninger til automatiseret 3D scanning.
Opgraderingen gennemføres i samarbejde med Zebicon A/S, som har rådgivet DTU i forbindelse med valg og implementering af det nye ARAMIS-system. Investeringen i ARAMIS Adjustable 24M er dermed et bevidst valg om at bygge videre på eksisterende viden og arbejdsgange.
-Vores eksisterende udstyr havde nået en alder, hvor det ikke længere var state-of-the-art. Med opgraderingen får vi både højere opløsning og større fleksibilitet i vores testopsætninger, afslutter Jesper Harrild Sørensen.
ARAMIS er et optisk 3D målesystem fra ZEISS, der anvendes til at analysere, hvordan materialer og komponenter deformerer og bevæger sig under belastning.
Systemet bygger på digital billedkorrelation og 3D tracking, hvor kameraer registrerer overfladens bevægelse. I stedet for at måle i enkelte punkter dokumenterer ARAMIS deformation over hele emnets overflade og giver et samlet, visuelt billede af materialets opførsel i realtid.
Kilde: Zebicon A/S.

