• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytNavnenyt22. 08. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Nyt videnscenter skal sikre digital teknologiforståelse til alle børn og unge

BranchenytNavnenyt22. 08. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Universiteter og professionshøjskoler går sammen om et nyt initiativ, der skal udvikle et fagligt grundlag for digital teknologiforståelse som dannelsesfag i grundskolen og på ungdomsuddannelserne. Det nye Videnscenter for digital teknologiforståelse realiseres med 50 mio. kr. i fondsstøtte.

Ole Sejer Iversen er professor i interaktionsdesign og leder af Center for Computational Thinking & Design ved Aarhus Universitet og leder af det nye videnscenter for digital teknologiforståelse. Foto: Jesper Balleby.

Hvad er en algoritme egentlig, og hvordan skaber vi nye teknologier, der harmonerer med et godt og meningsfuldt hverdags- og arbejdsliv?
Et nyt center for digital teknologiforståelse vil udforske, hvordan børn og unge konstruktivt og kritisk kan være medskabere af de digitale teknologier, som danner rammer for vores liv, fællesskaber og samfund.
Videnscenter for digital teknologiforståelse vil levere viden om digital teknologiforståelse til grundskolen og ungdomsuddannelserne i samarbejde med en lang række aktører og forskningsmiljøer. Målet er at skabe et fælles vidensgrundlag på tværs af uddannelsessektorer, der kan danne grundlag for nye uddannelsestiltag samt videreudvikling af eksisterende fag.
-Ambitionen er, at alle børn og unge uanset, køn, postnummer eller social baggrund får viden om digital teknologiforståelse, så de konstruktivt og kritisk kan deltage som demokratiske borgere i et digitaliseret samfund. Centeret vil udvikle en viden, som giver børn og unge mulighed for at medskabe de digitale teknologier, som skaber rammer for vores hverdag, fællesskaber og demokratiske samfund, siger Ole Sejer Iversen, professor i interaktionsdesign og leder af Center for Computational Thinking & Design ved Aarhus Universitet. Han er også leder af det nye videnscenter.

Center med bevågenhed fra minister
Videnscenteret skal med en bevilling på 50 mio. kr. fra Villum Fonden, Novo Nordisk Fonden og Lundbeckfonden over de næste fem år bidrage til at skabe en solid og fælles faglighed i digital teknologiforståelse med afsæt i de danske skoletraditioner og nyeste internationale erfaringer. Det skal forskere og undervisere fra universiteter og professionshøjskoler medvirke til.
-Vi har som samfund haft en tendens til at overvurdere vores børn og unges digitale kompetencer. Nogle kalder dem endda digitalt indfødte, men faktum er, at flere børn føler sig alene og overladt til den digitale verden uden støtte fra de voksne. Ikke mindst børn fra ressourcesvage hjem. Derfor er det vigtigt, at vi tager ansvaret på os og klæder vores børn og unge bedre på. Her kommer det nye videnscenter til at spille en helt afgørende rolle, siger docent Lars Bo Andersen fra Københavns Professionshøjskole og vicecenterleder ved det nye videnscenter.
Det er også et område, der optager børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S):
-Digitaliseringens indtog i vores liv forsvinder ikke. Den er kommet for at blive. Det gælder både os voksne og for vores børn. Derfor er det helt afgørende, at vi skaber mere viden om, hvordan alle børn kan få et sundt forhold til deres digitale liv. Jeg vil gerne, at alle børn og unge i deres skolegang får viden om teknologiernes konsekvenser for både dem selv og samfundet. Derfor er jeg rigtig glad for det nye videnscenter, siger Mattias Tesfaye.

Videnscentrets opgave
Centret bygger videre på tidligere forsøg og projekter og samler for første gang de danske fagmiljøer på tværs af universiteterne, professionshøjskoler, skoler og gymnasier for at etablere en samlet dansk tilgang til digital teknologiforståelse i grundskolen og på ungdomsuddannelserne (STX, HHX og HTX).
Det er helt centralt, at den videre udvikling af digital teknologiforståelse foregår i og med praksis på skoler og ungdomsuddannelser. Derfor kommer skole- og gymnasielærere og ikke mindst elever til at spille en stor rolle i den faglige udvikling. Af samme grund rådgives centret også af de centrale parter omkring skolen og ungdomsuddannelserne.

Organisering og deltagere
Videnscentret etableres i et ligeværdigt samarbejde mellem universiteter og professionshøjskoler. Konsortiet er landsdækkende og består af otte partnere: De seks professionshøjskoler, Aarhus Universitet og Københavns Universitet.
Aarhus Universitet og Københavns Professionshøjskole er værtsorganisationer på vegne af deres respektive sektorer og varetager henholdsvis forankring af digital teknologiforståelse på de gymnasiale og videregående uddannelser, og grundskole og læreruddannelse. Centret er støttet med 50 mio. kr. af Lundbeckfonden, Novo Nordisk Fonden og Villum Fonden i en programperiode 2023 – 2028.
Åbningen af videnscentret markeres senere på året ved en åbningsceremoni med deltagelse af landets førende eksperter og beslutningstagere inden for teknologiforståelse.

Skrevet i: Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

BranchenytInnovationNavnenytTop05. 01. 2026

Danske virksomheder har i 2024 slået rekord og vundet kontrakter hos CERN for 110 millioner kroner. Det er første gang, at gang at dansk industri tjener mere på avanceret teknologi til partikelforskningen, end Danmarks bidrag til CERN på papiret berettiger til. For første gang har danske

Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

AktueltNavnenyt05. 01. 2026

Henrik Sørensen, der i 2022 solgte en stor del af sine aktier i pumpevirksomheden Desmi, har netop overtaget godt 25 procent af den nordjyske satellitproducent Space Inventor A/S. Kapitaltilførslen og Henrik Sørensens mangeårige erfaring med lønsom vækst, globalisering og salg til globale

Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

AktueltBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marineRobotter05. 01. 2026

Skibsbygning har længe været en tradition i Danmark, og i dag er både teknologien og mulighederne der for at bringe det tilbage. En ny, stor millionbevilling til skibsbygningsteknologi skal sætte ekstra skub i tingene hos SDU Center for Large Structure Production i Odense. SDU Center for Large

Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

BranchenytInnovationNavnenyt05. 01. 2026

Københavns Universitet skal stå i spidsen for den første danske månemission. Missionen skal kortlægge Månens overflade i hidtil uset detaljegrad, som skal gøre det sikkert at lande og etablere baser på Månen i fremtiden. Månen er dækket af fint støv, grus, store klippestykker og kratere, der er

Energy Cluster Denmark sætter gang i seks nye innovationsprojekter for knap 93 mio. kr.

BranchenytEnergi og miljøInnovation05. 01. 2026

Fra CO2-fangst og -infrastruktur til offshore elinfrastruktur, AI i fjernvarmen, genbrug af elbilsbatterier og international kompetenceopbygning. Energy Cluster Denmark er på vej med en række nye innovationsprojekter med et samlet budget på 92,7 millioner kroner. -Det her er præcis den type

HJHansen Recycling Group overtager aktiemajoriteten i HJM Recycling i Køge

Navnenyt05. 01. 2026

HJHansen Recycling Group overtager 75 pct. af HJM Recycling Køge A/S. Med opkøbet styrker Danmarks største recycling-virksomhed for jern- og metalskrot sin position på Sjælland betragteligt. HJHansen Recycling Group overtog i efteråret 2023 et lejemål på Køge Havn. Hidtil har dette lejemål ikke

Ahlsell Danmark A/S udnævner ny kommerciel direktør

Navnenyt05. 01. 2026

Brian Bebe Andersen er ny kommerciel direktør i Ahlsell Danmark A/S med det overordnede ansvar for virksomhedens salgsstrategi og salgsorganisation. Med udnævnelsen indtræder han samtidig i Ahlsell Danmarks øverste ledelse. Som kommerciel direktør får Brian Bebe Andersen det overordnede ansvar

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

    05.01.2026

  • Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

    05.01.2026

  • Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

    05.01.2026

  • Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

    05.01.2026

  • Energy Cluster Denmark sætter gang i seks nye innovationsprojekter for knap 93 mio. kr.

    05.01.2026

  • HJHansen Recycling Group overtager aktiemajoriteten i HJM Recycling i Køge

    05.01.2026

  • Ahlsell Danmark A/S udnævner ny kommerciel direktør

    05.01.2026

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik