• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltRobotter28. 02. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Nyt værktøj fjerner virksomheders robot-barrierer

AktueltRobotter28. 02. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Manglende kompetencer og for lidt viden. De to faktorer bremser danske virksomheders brug af cobots. Nyt, praksisnært værktøj sænker virksomhedernes barrierer for at komme i gang og skal få flere til at høste gevinsterne fra de samarbejdende robotter.

Cobot Knowledge Lab, som Teknologisk Institut og Industriens Fond står bag, har udviklet et nyt digitalt værktøj, hvor virksomheder får viden, gode råd, konkret vejledning og praksisnære videoguides om opsætning og brug af cobots. Foto: Teknologisk Institut.

At få robotter indført i en virksomheds arbejdsgange kræver særlige kompetencer. Det er ikke nok bare at sætte robotternes ledning i stikkontakten, og faktisk ser hver fjerde virksomhed netop de manglende kompetencer, som en af de største barrierer for implementering af robotter. Det viser en undersøgelse af robotters potentialer og udbredelse i dansk erhvervsliv.
Det danske initiativ, Cobot Knowledge Lab, som Teknologisk Institut og Industriens Fond står bag, har derfor udviklet et nyt digitalt værktøj, hvor virksomheder får viden, gode råd, konkret vejledning og praksisnære videoguides om opsætning og brug af cobots.
-Cobots kan noget helt særligt og spiller en stor rolle i automatiseringen af den danske produktionssektor. For at realisere gevinsterne af cobots målt på effektivitet og innovation, kræver det dog, at vi bliver bedre til at bruge cobots korrekt og udnytte deres potentiale. I Cobot Knowledge Lab er der nu skabt et helt nyt vidensunivers, hvor den enkelte produktionsmedarbejder nemt kan hente den viden, der gør det muligt at installere og bruge cobots optimalt og dermed realisere gevinsterne på virksomhedens bundlinje, siger Charlotte Kjeldsen Krarup, der er udviklingsdirektør i Industriens Fond.
Der blev ifølge IFR installeret omkring 50.000 cobots på verdensplan i 2022. Hvis væksten fortsætter uændret, vil der i 2030 blive installeret omkring 500.000 cobots.
-Cobots er nyttige for danske virksomheder, når produktionsprocesserne skal effektiviseres. Derfor skal flere virksomheder i gang med at bruge cobots. Vi ved, gennem vores dialog med virksomhederne, at konkret viden om implementering og brug af cobots kan være en barriere for et øget brug. Men med den nye digitale håndbog, som vi har udviklet i samarbejde med brugerne i industrien, gør vi nu produktionsvirksomhederne bedre i stand til at installere cobots og integrere dem i produktionen på egen hånd. Det kan forhåbentlig accelerere udbredelsen af cobots og samtidigt højne den enkelte virksomheds produktivitet markant, fortæller Anne-Lise Høg Lejre, der er direktør ved Teknologisk Institut.

Cobot kvalitetssikrer processerne hos midtjysk elektronikproducent
Ensartet kvalitet, forudsigelig leveringstid og mere værdiskabende og varierende arbejde. Sådan opsummerer den østjyske elektronikproducent Styromatic sine gevinster ved at implementere cobots.

Virksomheden er én blandt en række produktionsvirksomheder, som sendte medarbejdere på et uddannelses- og testforløb i Cobot Knowledge Lab. Et forløb, som gav mod på at tage et skridt videre med cobots – denne gang helt på egen hånd.
-Til opstilling, programmering og indkøring af vores første cobot har vi fået hjælp af en leverandør. Men det næste cobot-projekt har vi lavet selv, og det er kommet af, at vi har fået mere mod og mere viden fra Cobot Knowledge Lab-forløbet. Vi er stadig i startfasen med kollaborative robotter, men vi tror på, at det er fremtiden, og vi har allerede indkøbt flere nye robotter, som bare venter på at blive sat i arbejde, siger Mohamad Shagilian Mohamad, der er produktionsteknisk medarbejder hos Styromatic.
Den viden og de mange gode erfaringer, som Cobot Knowledge Lab har opsamlet gennem sit arbejde med cobots i danske produktionsvirksomheder er altså nu samlet i en digital håndbog, der fremadrettet, sammen med projektets videnbank, skal hjælpe endnu flere virksomheder i gang med at implementere cobots.

Cobot Knowledge Lab har til formål at klæde nutidens og fremtidens arbejdsstyrke på til at blive innovative cobot-brugere med et fokus på at få Danmarks førerposition inden for cobots udbygget og udnyttet.
Indsatsen gennemføres i et målrettet partnerskab mellem Industriens Fond, Teknologisk Institut, Implement Consulting Group og Videnscenter for Automation & Robotteknologi (Nord & Syd).

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

Energi og miljøOffshore og marineProcesteknologiTop22. 01. 2026

Danske målinger under virkelig sejlads dokumenterer markant klimagevinst ved brug af biobrændstof – resultaterne er nu sendt til FN's søfartsorganisation. Målingerne er foretaget ombord på tankskibet Falstria Swan fra rederiet Uni-Tankers A/S. Her har en avanceret, online black carbon-sensor fra

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026

Digitale netværk risikerer i fremtiden at miste troværdighed, når AI-systemer opfatter og reagerer på tid forskelligt. AAU-professor Petar Popovski advarer mod ”falske sanseindtryk i realtid”. Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og

Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltBranchenytNavnenyt22. 01. 2026

Syddansk Universitet tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

AutomatiseringNavnenyt22. 01. 2026

Au2mate A/S har indgået en aftale om at opkøbe en majoritetsandel i den tyske automations- og digitaliseringsvirksomhed ZewaTec Automation GmbH. Aftalen blev underskrevet i Hamborg den 15. januar, og den formelle overdragelse af 60 pct. af ejerandelene gennemføres den 28. februar 2026.Som led i

Zebicon A/S samler industrien – sådan styrkes arbejdet med 3D scanning i praksis

AutomatiseringMesser og møder22. 01. 2026

3D scanning og optisk måleteknik er højt specialiserede fagområder, som i mange virksomheder varetages af få nøglepersoner. Derfor fungerer Zebicon A/S’ årlige netværksmøde som et fælles fagligt samlingspunkt, hvor danske brugere af udstyr fra Carl Zeiss GOM Metrology inviteres til at dele

IFS får ny direktør i Norden

Navnenyt22. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra

Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

BranchenytRobotterTop19. 01. 2026

Anders Billesø Beck, Vice President, AI Robotics Products hos Universal Robots A/S giver her – via en Q&A - tre forudsigelser om robotbranchen i 2026. Hvilken robotteknologi/ teknologier forventer du vil have størst betydning i 2026?I 2026 forventer jeg, at de mest betydningsfulde

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

AktueltBranchenytNavnenytRobotter19. 01. 2026

Et nyt projekt med Odense Robotics og Craft Nation i spidsen skal give unge lettere adgang til den nyeste robot- og automationsteknologi og bidrage til at afhjælpe manglen på faglærte i industrien. Projektet med titlen Fremtidens Faglærte - Industri 4.0 har fået støtte på 5,3 mio. kr. fra

Nyt dansk kraftcenter for innovation

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt19. 01. 2026

Innovation District Copenhagen skal være et internationalt kraftcenter for innovation og skal samle forskere, klinikere, iværksættere og virksomheder, så der udvikles flere nye løsninger og flere virksomheder inden for bl.a. life science og kvanteteknologi. En bred partnerkreds stifter nu en

Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Automatisering19. 01. 2026

Wireless Logic Nordic står bag Danmarks første AI-baseret overvågning af IoT-forbindelser. Formålet med ”Anomaly & Threat Detection” er at opdage trusler mod IoT-enheder i realtid, før de bliver til reelle angreb. Her holdes der ikke bare øje med kendte trusler - men også mistænkelig

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

    22.01.2026

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    22.01.2026

  • Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

    22.01.2026

  • Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

    22.01.2026

  • Zebicon A/S samler industrien – sådan styrkes arbejdet med 3D scanning i praksis

    22.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    22.01.2026

  • Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

    19.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • Nyt dansk kraftcenter for innovation

    19.01.2026

  • Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

    19.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik