• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt27. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nyt nationalt ph.d.-akademi er en investering i fremtidens forskningstalenter

Navnenyt27. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Syddansk Universitet (SDU) har fået en bevilling på 500 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at etablere et nationalt ph.d.-akademi med fokus på talentudvikling og forskeruddannelse. Akademiet kommer til at ligge på SDU, og aktiviteterne er for ph.d.-studerende bredt i den danske universitetssektor. Det er en investering i Danmarks fremtid – vi har brug for forskere, der kan være med til at løse de store udfordringer inden for teknologi, sundhed og grøn omstilling.


Danish Advanced Research Academy (DARA) er udviklet af Det Naturvidenskabelige Fakultet på SDU. Akademiet skal styrke forskeruddannelsen ved at tilbyde ph.d.-studerende et førsteklasses uddannelsesmiljø, som kombinerer banebrydende forskning med internationale netværk og en bred faglig dækning. Akademiet vil uddanne unge forskere på tværs af flere fagområder og give dem de nødvendige redskaber til at løse fremtidens samfundsudfordringer.
Bevillingen til akademiet vil blive forvaltet af SDU, som vil sikre, at DARA bliver en national platform, der fremmer forskningssamarbejde og talentudvikling på tværs af danske forskningsinstitutioner. DARA er i første omgang støttet af en bevilling på 500 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden og er konstrueret således, at andre fonde og organisationer også kan bidrage for at gøre den forskningsmæssige palet i akademiet endnu bredere.

DARA bygger videre på et solidt fundament
Akademier i forskningsverdenen er ikke en ny idé, og de danske af slagsen har vist sig at være en særdeles frugtbar måde at opdyrke den næste generation af excellente forskere og samtidig løfte forskningskvaliteten inden for et udvalgt felt.
-Vi er utrolig taknemmelige for den generøse støtte fra Novo Nordisk Fonden. Denne bevilling er en klar anerkendelse af den store betydning, tidligere akademier har haft for udvikling af forskerspirer i Danmark, siger Jens Ringsmose, rektor for SDU.
-Vi skal nu i tæt samarbejde med resten af sektoren i gang med det spændende arbejde at udvikle og forvalte et videnskabeligt bredt favnende akademi og dermed bidrage til at styrke forskning og uddannelse af højeste kvalitet i hele Danmark. Det her er ikke bare en investering i forskeruddannelse. Det er en investering i Danmarks fremtid. Vi har brug for forskere, der kan være med til at løse de store udfordringer inden for sundhed, teknologi og grøn omstilling.

Tværfaglighed og internationalt udsyn
Akademiet vil uddele ph.d.-stipendier til innovative og ambitiøse forskningsprojekter inden for såvel strategisk prioriterede forskningsområder, hvor samfundsudfordringer er specielt presserende, som til projekter, hvor de ph.d.-studerende i høj grad selv kan definere emnerne.
Samtidig gør størrelsen på bevillingen det muligt for DARA at tilbyde uddannelses- og netværksaktiviteter samt rejselegater til forskningsophold ved førende internationale forskningsmiljøer. Således vil akademiet være i stand til at samle excellente forskere fra en bred række forskningsfelter under den samme paraply og være med til at udvikle og forme dem som forskere.
-En af de store styrker ved DARA er muligheden for at arbejde på tværs af fagområder. Vi oplever en stigende interesse for at skabe muligheder for unge forskningstalenter, der arbejder på tværs af de traditionelle fagområder. Vores mål er, at bevillingen kan være med til at give unge forskere et samlet nationalt miljø, som kan ruste dem til at skabe videnskabelige resultater, der kan hjælpe med at løse nogle af vores store samfundsudfordringer inden for såvel menneskers som planetens sundhed, siger Søren Nedergaard, COO i Novo Nordisk Fonden.

DARA repræsenterer en strategisk investering i Danmarks fremtidige videnskabelige kapacitet. Med et årligt optag på gennemsnitligt 40 ph.d.-studerende vil akademiet uddanne forskere, der kan bidrage til såvel den private sektor som den offentlige forskning, med løsninger, der er afgørende for fremtidens teknologiske og videnskabelige fremskridt.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

AktueltInnovation29. 04. 2026

Den Europæiske Forsvarsfond (EDF) har hvert år siden 2021 fordelt godt 7 milliarder kroner årligt til de bedste idéer og den mest lovende teknologi i Europa inden for det forsvarsteknologiske område. De nyeste tal fra midten af april peger på medvind til danske opfindere, forskere og udviklere af

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

BranchenytNavnenyt29. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

  • Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

    29.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    29.04.2026

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik