• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt27. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nyt nationalt ph.d.-akademi er en investering i fremtidens forskningstalenter

Navnenyt27. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Syddansk Universitet (SDU) har fået en bevilling på 500 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til at etablere et nationalt ph.d.-akademi med fokus på talentudvikling og forskeruddannelse. Akademiet kommer til at ligge på SDU, og aktiviteterne er for ph.d.-studerende bredt i den danske universitetssektor. Det er en investering i Danmarks fremtid – vi har brug for forskere, der kan være med til at løse de store udfordringer inden for teknologi, sundhed og grøn omstilling.


Danish Advanced Research Academy (DARA) er udviklet af Det Naturvidenskabelige Fakultet på SDU. Akademiet skal styrke forskeruddannelsen ved at tilbyde ph.d.-studerende et førsteklasses uddannelsesmiljø, som kombinerer banebrydende forskning med internationale netværk og en bred faglig dækning. Akademiet vil uddanne unge forskere på tværs af flere fagområder og give dem de nødvendige redskaber til at løse fremtidens samfundsudfordringer.
Bevillingen til akademiet vil blive forvaltet af SDU, som vil sikre, at DARA bliver en national platform, der fremmer forskningssamarbejde og talentudvikling på tværs af danske forskningsinstitutioner. DARA er i første omgang støttet af en bevilling på 500 mio. kr. fra Novo Nordisk Fonden og er konstrueret således, at andre fonde og organisationer også kan bidrage for at gøre den forskningsmæssige palet i akademiet endnu bredere.

DARA bygger videre på et solidt fundament
Akademier i forskningsverdenen er ikke en ny idé, og de danske af slagsen har vist sig at være en særdeles frugtbar måde at opdyrke den næste generation af excellente forskere og samtidig løfte forskningskvaliteten inden for et udvalgt felt.
-Vi er utrolig taknemmelige for den generøse støtte fra Novo Nordisk Fonden. Denne bevilling er en klar anerkendelse af den store betydning, tidligere akademier har haft for udvikling af forskerspirer i Danmark, siger Jens Ringsmose, rektor for SDU.
-Vi skal nu i tæt samarbejde med resten af sektoren i gang med det spændende arbejde at udvikle og forvalte et videnskabeligt bredt favnende akademi og dermed bidrage til at styrke forskning og uddannelse af højeste kvalitet i hele Danmark. Det her er ikke bare en investering i forskeruddannelse. Det er en investering i Danmarks fremtid. Vi har brug for forskere, der kan være med til at løse de store udfordringer inden for sundhed, teknologi og grøn omstilling.

Tværfaglighed og internationalt udsyn
Akademiet vil uddele ph.d.-stipendier til innovative og ambitiøse forskningsprojekter inden for såvel strategisk prioriterede forskningsområder, hvor samfundsudfordringer er specielt presserende, som til projekter, hvor de ph.d.-studerende i høj grad selv kan definere emnerne.
Samtidig gør størrelsen på bevillingen det muligt for DARA at tilbyde uddannelses- og netværksaktiviteter samt rejselegater til forskningsophold ved førende internationale forskningsmiljøer. Således vil akademiet være i stand til at samle excellente forskere fra en bred række forskningsfelter under den samme paraply og være med til at udvikle og forme dem som forskere.
-En af de store styrker ved DARA er muligheden for at arbejde på tværs af fagområder. Vi oplever en stigende interesse for at skabe muligheder for unge forskningstalenter, der arbejder på tværs af de traditionelle fagområder. Vores mål er, at bevillingen kan være med til at give unge forskere et samlet nationalt miljø, som kan ruste dem til at skabe videnskabelige resultater, der kan hjælpe med at løse nogle af vores store samfundsudfordringer inden for såvel menneskers som planetens sundhed, siger Søren Nedergaard, COO i Novo Nordisk Fonden.

DARA repræsenterer en strategisk investering i Danmarks fremtidige videnskabelige kapacitet. Med et årligt optag på gennemsnitligt 40 ph.d.-studerende vil akademiet uddanne forskere, der kan bidrage til såvel den private sektor som den offentlige forskning, med løsninger, der er afgørende for fremtidens teknologiske og videnskabelige fremskridt.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

Navnenyt23. 03. 2026

Christian Pedersen er tiltrådt som Chief Innovation Officer i IFS, hvor han får ansvaret for at drive virksomhedens målrettede arbejde med Industrial AI. Den erfarne danske techprofil har siden 2018 været en del af topledelsen i IFS, senest som Chief Product Officer med ansvar for udviklingen af IFS

ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

Navnenyt23. 03. 2026

En af verdens førende producenter af konnektorsystemer, ODU, har netop tilsluttet sig FN's Global Compact (UNGC) - verdens største initiativ for bæredygtig og ansvarlig forretningspraksis. Global Compact samler over 26.000 virksomheder og organisationer fra mere end 160 lande, som forpligter sig til

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

  • Højt placeret dansker får ny toppost i IFS

    23.03.2026

  • ODU tilslutter sig FN’s Global Compact

    23.03.2026

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik