• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringTop27. 01. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Nyt nationalt initiativ: AI Danmark

AutomatiseringTop27. 01. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Nyt nationalt initiativ skal gøre dansk erhvervsliv bedre til at arbejde med kunstig intelligens. Det skal føre til nye produkter, innovative services og generelt øge konkurrenceevnen hos danske virksomheder.

Kunstig intelligens (AI) ses af mange som en af de mest transformative teknologitendenser i erhvervslivet. Og teknologien har allerede – med stor impact – gjort sit indtog i flere brancher og virksomheder. Den vogn skal flere danske virksomheder med på og derfor søsættes nu et helt nyt nationalt initiativ, AI Denmark.
-Virksomheder, som formår at optage og omsætte ny teknologi på en god måde, øger konkurrenceevnen markant. Derfor skal en større del af dansk erhvervsliv stille skarpt på kunstig intelligens og nøje overveje, om – og i så fald hvordan – teknologien bedst kan bruges i den enkelte virksomhed. Det er der for få virksomheder, der gør i dag og derfor vil vi gerne hjælpe udviklingen på rette vej, siger Thomas Hofman-Bang, adm. direktør i Industriens Fond, om baggrunden for at fonden har søsat AI Denmark. Han henviser blandt andet til en rapport fra McKinsey og Innovationsfonden, der viser, at blot fem procent af de små og mellemstore virksomheder i Danmark anvender kunstig intelligens.

Kunstig intelligens gøres konkret
-Kunstig intelligens skal gøres konkret for den enkelte virksomhed. Uanset størrelse. Det skal være mere tydeligt hvilke gevinster, der kan opnås, samt hvad det kræver at komme i mål. Og så skal virksomheder flyttes fra A til B. Derfor laver vi skræddersyede virksomhedsforløb for 120 virksomheder. Ved at tage udgangspunkt i den enkelte virksomheds nuværende situation, kapacitet og forretningsmodel, kan vi implementere løsninger baseret på kunstig intelligens på en værdiskabende måde og dermed løfte virksomhederne én efter én, siger Thomas Hofman-Bang og folder projektet yderligere ud:
-Derudover skal projektets erfaringer komme så mange som muligt til gavn. Ledere og praktikere fra danske virksomheder skal selvfølgelig blive klogere, men også brancheorganisationer og erhvervsfremmesystemet kan udnytte den erfaring som kommer ud af AI Denmark.

Erhvervslivets erfaringer skal højnes
Heldigvis er der allerede mange gode kræfter i gang med AI-arbejdet her i Danmark. Og i rapporten fra McKinsey og Innovationsfonden udmærker flere danske universiteter sig positivt. Målet med AI Denmark er derfor nu, at erhvervslivets erfaringer skal højnes, og at viden og kompetencer fra universiteterne skal bringes ud i de danske virksomheder og blive til en del af forretningsudviklingen og nye løsninger.
Derfor er Teknologisk Institut, Alexandra Instituttet, Aalborg Universitet, Danmarks Tekniske Universitet, Københavns Universitet og IT-Universitetet hovedaktører i AI Denmark. De seks organisationer står i spidsen for virksomhedsforløbene, der skal hjælpe danske virksomheder til at udnytte konkrete muligheder inden for kunstig intelligens. Det gælder både for virksomheder, som ikke arbejder så meget med data og digitalisering i dag, men det gælder også de virksomheder som allerede er langt i arbejdet med kunstig intelligens, men som gerne vil løfte niveauet yderligere.
-Teknologien bruges til at bearbejde og skabe konkret værdi fra store datamængder. Derfor er den relevant for en bred vifte af virksomheder. For eksempel til realtidsovervågning af forretningsprocesser, intelligent markedsføring, prædiktiv analyse eller automatisering via robotter og droner. Det er næsten kun fantasien som sætter grænser – og de grænser skal vi være med til at flytte gennem det her initiativ, siger Anne-Lise Høg Lejre, der er direktør hos Teknologisk Institut.

Hævet blikket fra daglig drift
Selvom potentialet er stort, så kan det – særligt for mindre virksomheder – være svært at implementere nye løsninger og ny teknologi i en travl hverdag.
-Heldigvis har mange virksomheder en travl hverdag med mange kunder som skal serviceres. Isoleret set er det jo en god ting. Men der ligger samtidigt en svær opgave i at få hævet blikket fra den daglige drift og se mulighederne i kunstig intelligens. Og dernæst at få implementeret nogle konkrete løsninger. Det er dén opgave, som AI Denmark kan hjælpe erhvervslivet med – vel at mærke med udgangspunkt i den enkelte virksomheds eksisterende processer, produktudbud og kunderelationer, siger Anders Kofod-Petersen, der er professor i kunstig intelligens og har ansvaret for Alexandra Instituttet i København.
At få mere universitetsforskning bragt i spil i erhvervslivet er en af de helt store målsætninger i forbindelse med etableringen af AI Denmark.
-Kunstig intelligens har vi på forskningsniveau arbejdet med i mange år. Og vi kan også se, at det har værdi, når det bringes ud i erhvervslivet. Men det skal ske oftere end det gør i dag, og den bevægelse kan AI Denmark bidrage til, siger Marianne Thellersen, der er koncerndirektør på Danmarks Tekniske Universitet med fokus på blandt andet innovation og digitalisering.

Tværgående samarbejde
De ambitioner tilslutter man sig også hos Aalborg Universitet.
-Vi har gode erfaringer med at bringe viden fra universitetet ud til virksomhederne. Det er tidskrævende og kræver både teknologikendskab, kommunikationskompetencer, forretningsforståelse og implementeringsevner. Men potentialet er stort og nu kan vi forhåbentlig få forløst meget af det gennem det her tværgående samarbejde i AI Denmark, siger Rasmus Antoft, der er dekan på Det Samfundsvidenskabelige Fakultet på Aalborg Universitet.
Første fase af AI Denmarks arbejde er de konkrete udviklings- og implementeringsforløb i 120 virksomheder. Men derudover foldes arbejdet med kunstig intelligens yderligere ud gennem netværk, værktøjsudvikling og studenterinddragelse. For at fremhæve gode eksempler fra dansk erhvervsliv kommer AI Denmark også til at kåre årets bedste danske AI-løsning og desuden også præmiere den virksomhed, der har opnået de bedste forretningsmæssige resultater gennem AI Denmark-virksomhedsforløbene.

Læs mere om det nye initiativ her.

Skrevet i: Automatisering, Top

Seneste nyt fra redaktionen

NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

AutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møderTop26. 10. 2026

Danske systemudviklere og udviklingsvirksomheder/underleverandører vil kunne få stærke kort på hånden under den kommende industrimesse i Hannover, hvor industriel AI, digitalisering, smarte automationsløsninger og datastyrede processer tegner sig for en fundamental ændring i industri og

Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Startup-virksomheden Synteza har knækket koden til at skabe computerskabte træningsdata på rekordtid. Det skal gøre det markant hurtigere og billigere for robotter og selvkørende enheder at forstå den virkelige verden. Nu rykker virksomheden ind i robotinkubatoren hos Teknologisk Institut bevilliget

AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

AktueltNavnenytRobotter26. 10. 2026

Teradyne Robotics og Sereact går sammen om at skalere fysiske AI-løsninger til retail og logistik. Partnerskabet kombinerer Sereacts platform for fysisk AI med kollaborative industrirobotter fra Universal Robots (UR) og bringer intelligent, fleksibel automatisering til opgaver, der hidtil har været

DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

AutomatiseringNavnenyt26. 10. 2026

DAN Palletiser fejrer 50-års jubilæum med langt over 1.000 leverede anlæg internationalt. COO Michael Christensen ser lyst på fremtiden efter at virksomheden for ni år siden blev en del af automationshuset, BILA. -Da alle robotterne kom, var vi lidt bekymrede for, om vores eventyr var slut. Men

Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

Energi og miljøNavnenyt26. 10. 2026

Ahlsell Danmark udvider sine ISO-certificeringer fra logistikcenteret i Billund til sin fyldestation i Skejby, hvor der fyldes kølemidler til distribution i hele Norden. Dermed får også virksomheder i kølebranchen dokumentation for Ahlsells systematiske arbejde med kvalitet, miljø og

Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

Energi og miljø26. 10. 2026

Give Steel A/S introducerer projektspecifikke EPD’er, hvor klimaaftrykket beregnes ud fra de faktiske forhold i det enkelte projekt. Det giver bygherrer, rådgivere og entreprenører mere præcise klimadata end gennemsnitsbaserede produkt-EPD’er. Projektspecifikke EPD’er (Environmental Product

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden endelig forbi - for i denne uge afholdes FoodTech 2026 - Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste teknologi,

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • NexGeM – nyt afsnit på Hannover Messe 2027

    26.10.2026

  • Startup giver fremtidens robotter en digital hjerne

    26.10.2026

  • AI/robot-partnerskab håndterer returvarer

    26.10.2026

  • DAN Palletiser fejrer 50 år med over 1.000 anlæg i ind- og udland

    26.10.2026

  • Fyldestation for kølemidler ISO-certificeret

    26.10.2026

  • Projektspecifikke EPD’er for stålkonstruktioner styrker klimadokumentationen

    26.10.2026

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}