• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenyt09. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Nyt milliardopkøb styrker IFS’ markedsposition inden for anlægstunge brancher

AutomatiseringNavnenyt09. 09. 2024 By Helle Friemann Nielsen

IFS har fået den endelige godkendelse af opkøbet af canadiske Copperleaf Technologies. Opkøbet til en værdi af knap fem milliarder kroner tilfører IFS yderligere muskler på forretningsområdet EAM (Enterprise Asset Management), hvor selskabet i forvejen er markedsleder. Copperleaf er specialister i analytisk software til optimering af anlægsinvesteringer. Softwaren håndterer anlægsaktiver til en værdi af knap tre trillioner USD på globalt plan.


IFS har nu fået grønt lys til at gennemføre en af de største virksomhedshandler i selskabets historie. Opkøbet af den canadiske softwarevirksomhed Copperleaf Technologies til en værdi af en milliard canadiske dollar svarende til knap fem milliarder kroner er et vigtigt strategisk skridt, som styrker IFS’s position på Enterprise Asset Management (EAM) markedet betydeligt.
Copperleaf er en central samarbejdspartner for anlægstunge virksomheder verden over og står bag kraftige analyseapplikationer, som understøtter beslutningsprocesserne omkring anlægsinvesteringer.
For IFS er opkøbet en milepæl i selskabets strategi, som sigter mod accelereret vækst og global ekspansion inden for de anlægstunge brancher. IFS er i forvejen markedsleder på EAM-markedet og får med opkøbet af Copperleaf udbygget sin EAM-platform med vigtige kompetencer og software på den del af EAM, som omhandler kapitalinvesteringer – et felt IFS ikke tidligere har dækket.
Copperleafs løsninger gør det muligt for virksomheder at allokere kapital til anlægsinvesteringer med mere sikker hånd og minimere investeringsrisikoen. Med afsæt i avanceret dataanalyse kan virksomhederne fx prioritere de investeringer, der får den største forretningseffekt samt tilpasse deres anlægsinvesteringer i forhold til ændrede regulativer og bæredygtighedsmål.
-Der er ingen tvivl om, at det her får en kæmpe betydning for IFS og vores nuværende og fremtidige kunder. Anlægsinvesteringer er et af de vigtigste og mest komplicerede områder at håndtere for anlægstunge virksomheder. Det er enorme summer med lange tidshorisonter, der investeres, og med markedsforhold i konstant forandring handler det om, at have datagrundlaget og værktøjerne på plads, så beslutningerne træffes på et oplyst og validt grundlag. Det er det, vi fremover kan tilbyde vores kunder at hjælpe med, siger den danske landedirektør i IFS, Jesper Illum.
IFS planlægger at udnytte sin globale infrastruktur til at rulle Copperleafs løsninger ud i nye brancher og på nye geografiske markeder. Copperleafs software anvendes allerede til at administrere anlægsaktiver til en værdi af knap tre trillioner USD verden over. Blandt kunderne er blandt andet Network Rail og energiselskaber som Exelon og National Grid.

Det er planen at udnytte IFS.ai-arkitekturen til at styrke Copperleafs eksisterende produktportefølje.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

BioCirc åbner verdens største CCS-anlæg baseret på biogas i Vesthimmerland

Energi og miljøNavnenyt25. 06. 2026

BioCirc åbner verdens største biogasbaserede CCS-anlæg i Vesthimmerland. Anlægget er det første af fem CCS-anlæg i virksomhedens samlede CCS-udrulning og markerer begyndelsen på BioCircs BECCS-platform med CO2-fangst, -transport og -lagring på fem af selskabets otte biogasanlæg. -Indvielsen af

Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

NavnenytOffshore og marine25. 06. 2026

Den nuværende direktør i Svanehoj Singapore, Morten Christian Larsen, afløser Søren Kringelholt Nielsen som adm. dir. i Svanehøj Group. Morten Christian Larsen kommer med over 20 års erfaring fra den maritime verden og har de sidste otte år spillet en central rolle i udviklingen af Svanehøj til den

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

  • BioCirc åbner verdens største CCS-anlæg baseret på biogas i Vesthimmerland

    25.06.2026

  • Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

    25.06.2026

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}