• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltEnergi og miljøNavnenytOffshore og marine05. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Nyt maritimt partnerskab sætter sejl mod renere skibsfart

AktueltEnergi og miljøNavnenytOffshore og marine05. 08. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Nyt ambitiøst partnerskab, der samler ledende aktører inden for den maritime sektor, vil måle effekterne af emissionsreducerende tiltag i realtid på Uni-Tankers skibe. De konkrete data og handlinger skal give den maritime sektor et stærkt indblik i de nødvendige initiativer i vejen mod en klimaneutral branche.

Projektet vil tage en innovativ tilgang ved at anvende avancerede måleteknologier og dataindsamling direkte på Uni-Tankers skibe under deres reelle sejladser. Foto: Uni-Tankers.

Den maritime industri står ved en skillevej. Visionen om klimaneutral skibsfart inden 2050 er inden for sigtekornet. Med omkring 90 pct. af verdens gods, der forventes at blive transporteret ad søvejen, er der et enormt potentiale for at skabe en grønnere fremtid ved omstilling af den maritime sektor.
Derfor har MUDP bevilliget lidt over 18 millioner til et nyt projekt, Cleanship. Projektet samler ledende aktører inden for den maritime sektor for at demonstrere og dokumentere potentialerne af innovative teknologier, der kan reducere skadelige emissioner fra skibstransporten.
-Cleanship-projektet adskiller sig ved at måle på effekten af tiltag under virkelige sejladser. Vi vil undersøge effekten af energibesparende tiltag, moderne biobrændstoffer og andre operationelle indsatser på skadelige emissioner, herunder black carbon. Ved at overvåge emissioner og brændstofforbrug i realtid vil vi kunne bidrage med værdifulde indsigter til den maritime industri og støtte fremtidige investeringer i renere teknologi, fortæller Julie Tølbøl Rasmussen, projektleder i Cleanship fra Teknologisk Institut.

Realtidsmålinger på åbent hav
Projektet vil tage en innovativ tilgang ved at anvende avancerede måleteknologier og dataindsamling direkte på Uni-Tankers skibe under deres reelle sejladser.
-Vi er stolte over at være en del af projektet, da det giver os indsigt i de reelle reduktionspotentialer ved anvendelse af bio-brændstof og energibesparende teknologier. Samarbejdet på tværs af industrien i projektet vil hjælpe os med at opnå betydelige indsigter på området, siger Kristian Larsen, Technical Director hos Uni-Tankers.
Deltagelse i projektet har en direkte strategisk indvirkning for Uni-Tankers.
-Reduktion af emissioner er et strategisk vigtigt område for os, og projektet er med til at understøtte vores dekarboniseringsroadmap og mål samt vores ESG-strategi, fortsætter han.

Stærkt partnerskab for grønnere skibsfart
Uni-Tankers og Teknologisk Institut har slået sig sammen med Green Instruments, som har state-of-the-art viden og erfaring med måleudstyr og emissionsmålinger i forskellige miljøer.
-Cleanship-projektet giver os mulighed for at videreudvikle og fremvise vores banebrydende teknologi til måling af black carbon-emissioner. Projektet er et vigtigt bidrag til at hjælpe den maritime sektor med at reducere emissioner. Gennem samarbejdet kan vi teste vores udstyr i virkelige situationer og dermed demonstrere effekten af vores førende emissionsovervågningsudstyr, siger Peter Bank Mariager, CTO hos Green Instruments.
Projektets ambitiøse partnerskab inkluderer også Fonden Mærsk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping (MMMCZCS), Danske Rederier og Danske Maritime. Samarbejdet på tværs af værdikæden danner en stærk enhed, hvor stor viden og ekspertise forenes med værdifulde markedsandele.
MMMCZCS vil trække på deres stærke relationer med strategiske partnere for at fremme dekarbonisering af den maritime sektor inden 2050, imens Danske Maritime og Danske Rederier repræsenterer udstyrsleverandører og rederier internationalt, herunder i IMO.
Projektpartnerne vil indtil december 2026 arbejde tæt sammen om at tage et skridt mod en grønnere og mere CO2 fattig skibsfartsindustri.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

BranchenytInnovationNavnenytTop01. 12. 2025

Regeringen har netop meddelt, at Danmark budgetterer med 130 mio. kr. til Danmarks første satellitmission til Månen. Satellitten skal udvikles og bygges af Space Inventor i Aalborg og bliver Danmarks hidtil mest ambitiøse ruminstrument til forskning og måneovervågning. ESA er lige nu i gang med den

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien. Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især

Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter01. 12. 2025

Ny rapport fra Universal Robots A/S viser, at europæiske virksomheder bruger robotter til at øge produktiviteten og imødekomme manglen på arbejdskraft. Forskningen afslører bred optimisme i Europa i takt med, at samarbejdende robotter (cobots) bliver en central del af strategien for at fastholde og

Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon A/S for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter –

IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

Maskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

DS Stålkonstruktion A/S i Hobro har som de første i Danmark taget en CutLite Penta pladelaser i brug – leveret af IP Maskiner A/S. Maskinen, som er blandt de største og mest avancerede af sin slags herhjemme, markerer et vigtigt teknologisk skridt for DS Stålkonstruktion, og baner vej for en mere

ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

AutomatiseringNavnenyt01. 12. 2025

Tata Consultancy Services (TCS), der er en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, udvider sit 18 år lange partnerskab med ABB. Aftalen har til formål at modernisere driften af ABB’s globale hosting setup, forenkle virksomhedens IT-miljø og styrke det digitale fundament for fremme af robusthed

Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

Energi og miljøInnovationTop27. 11. 2025

En super avanceret flydende forskningsstation skal accelerere forskning inden for klimaforandringer og biodiversitet i det arktiske område. Forskningsstationen er en del af et fransk forskningsprojekt. Energi- og forsyningssystemet ombord på stationen er udviklet i samarbejde med Capgemini. Den

Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

AktueltNavnenytProcesteknologi27. 11. 2025

Den danske virksomhed Q-Interline A/S lander vigtig ordre på FT-NIR-analysesystem til måling af plastgranulat hos LEGO. Teknologien har vist lovende resultater i forhold til at sikre ensartethed og kvalitet i plastgranulat - og samarbejdet repræsenterer et betydeligt kommercielt

Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter27. 11. 2025

I sidste uge var 30 virksomheder på besøg hos Danrobotics A/S i Middelfart for at få en smagsprøve på, hvad en robot kan gøre for dem. Og om kort tid kan man endda låne en robot for en periode. Tirsdag den 25. november var der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics A/S i

Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

AutomatiseringMesser og møder27. 11. 2025

Den 3. december mødes fagfolk, myndigheder og virksomheder fra hele landet til en konference om beskyttelse af kritisk infrastruktur. Odense Robotics og Port of Aalborg står bag arrangementet, der stiller skarpt på, hvordan havne og forsyningsaktører kan navigere i det nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

    01.12.2025

  • Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

    01.12.2025

  • Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

    01.12.2025

  • IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

    01.12.2025

  • ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

    01.12.2025

  • Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

    27.11.2025

  • Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

    27.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

    27.11.2025

  • Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

    27.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik