• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltEnergi og miljøNavnenyt24. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Nyt hybridkraftværk skal styrke forskning i vedvarende energi

AktueltEnergi og miljøNavnenyt24. 10. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Den 21. oktober blev en ny testfacilitet på DTU indviet. DTU og energiselskabet TotalEnergies har i samarbejde bygget et hybridkraftværk, hvor forskere kan teste produktion, lagring og styring af sol- og vindenergi. Testfaciliteten skal styrke forskningen i en vedvarende energiforsyning.

Ny testfacilitet på Risø Campus i Roskilde. Hybridkraftværket Risø Hybrid Power Plant styrker forskning i en vedvarende energiforsyning. Det høster energi via vindmøller og solceller, omdanner det til elektricitet og lagrer overskydende energi i et batteri. Foto: Andreas Bro, DTU.

De færreste er i tvivl om, at energikilder som sol og vind vil spille afgørende roller i fremtidens energiproduktion. Men en forsyning baseret udelukkende på vedvarende energikilder vil kræve, at teknologierne – i modsætning til i dag – kan integreres i stor skala. Det er nødvendigt for at sikre en stabil el-leverance, der kan matche efterspørgslen, uafhængig af om vinden blæser, og solen skinner.
Derfor har DTU i samarbejde med energiselskabet TotalEnergies bygget et nyt hybridkraftværk ved universitetets forskningsfaciliteter på DTU Risø Campus ved Roskilde.
Anlægget, der hedder Risø Hybrid Power Plant, bliver en central brik i DTU’s forskning i en mere bæredygtig energiforsyning og et vigtigt redskab i arbejdet med at kunne udvikle og afprøve nye teknologier, inden de opskaleres.
-Forskning er en af de vigtigste nøgler til den grønne omstilling. Med Risø Hybrid Power Plant kan vi udvikle de rigtige teknologiske løsninger og gøre dem skalérbare. Det er en testfacilitet, som kommer til at gøre en mærkbar forskel i arbejdet med at omstille energisystemet til 100 pct. vedvarende energi, fortæller rektor på DTU Anders Overgaard Bjarklev.
Forskerne vil bruge hybridkraftværket til at teste produktion, lagring og styring på tværs af forskellige energiformer. Ved at kombinere flere vedvarende energikilder og samtidig kunne lagre evt. overskudsproduktion er ambitionen at levere en stabil forsyning til elnettet, også i overskyede eller vindstille perioder.

Foto: Andreas Bro, DTU.

Hvor det i dag kun er muligt at skrue ned for produktionen af el fra vedvarende energikilder, skal forskerne på Risø Hybrid Power Plant udvikle løsninger, der gør det muligt også at ”skrue op” fx ved lagring og styring af energien.
Hybridkraftværket er et element i forsknings- og udviklingssamarbejdet i centret DTU-TotalEnergies Excellence Centre for Clean Energy (DTEC), som blev etableret i 2022.
-Som partner i DTU-TotalEnergies Excellence Center er vi glade for at kunne indvie det nye hybridkraftværk, som er et testcenter i verdensklasse. Det markerer et vigtigt skridt mod at kunne teste kontrolsystemer til vedvarende energisystemer med tilhørende balancering og optimering af anlæg og produktion. Det vil skabe stor værdi i vores bestræbelser på at indfri ambitionen om at blive en af de største producenter af vedvarende energi på globalt plan i 2030, siger Namita Shah, præsident for TotalEnergies’ OneTech-organisation.

Hybridkraftværket
Hybridkraftværket består af to vindmøller, to solcelleanlæg, et højkapacitet lagerbatteri samt et avanceret interface til elnettet. Hybridkraftværket høster energien og lagrer den overskydende energi i et batteri, som kan bruges, når produktionen fra de vedvarende energikilder er lav. Det forventes, at også andre teknologier som elektrolyse og Power-to-X på sigt kan indgå i fremtidige faser af de nye, avancerede testfaciliteter.
Den strøm, der produceres, bliver sendt ud i elnettet og bidrager til den samlede danske elforsyning. Selvom det er et mindre anlæg målrettet forskning, vil det kunne producere knap 1 GWh om året, svarende til knap 200 husstandes årlige forbrug. Fremtidige kommercielle fuldskala-hybridkraftværk kan forsyne flere hundrede tusinde husstande med el.

Om teknologierne bag Risø Hybrid Power Plant
• Vindturbiner: Hybridkraftværket er forbundet med to vindmøller af typen Vestas V27. Vindmøllerne er ombyggede med effektelektronik, så de kan styres på samme måde som moderne vindmøller. Den seneste Vestas V27 blev sat op den 21. august 2024.
• Solceller: Der er opsat to solcelleanlæg, som til sammen udgør 1609 m2 solceller. Halvdelen vender mod syd, den anden halvdel mod henholdsvis øst og vest. Det sydvendte anlæg producerer mest set over hele døgnet, mens det øst-vest-vendte anlæg producerer mest, når forbruget er højest om morgenen og om aftenen.
• Batteri: Det kan lagre 1,25 MWh og er monteret i en container. Det svarer til lidt mere end 100 husstandes elforbrug i et døgn.

DTU-TotalEnergies Excellence Centre for Clean Energy (DTEC) er et offentligt/privat samarbejdsprojekt mellem DTU og TotalEnergies. Samarbejdet fokuserer på forskning, uddannelse og innovation inden for bæredygtig teknologi med fokus på hybridteknologi og systemenergiløsninger (kombineret vind og sol). DTEC blev etableret i 2022.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026

Dansk teknologi spiller en afgørende rolle i den globale fødevarekvalitet: Omkring 80 procent af al mælk og korn i verden analyseres i dag med løsninger fra FOSS. Torsdag den 28. maj åbnede det familieejede selskab sin nye fabrik, FOSS Production & Logistics, der fremover skal producere de

Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

AktueltInnovationNavnenyt01. 06. 2026

Michelin og deeptech-selskabet Syntetica går nu sammen for at accelerere brugen af en ny teknologi, der gør det muligt at genanvende nylonfibre fra tøj og andre tekstiler. I dag bliver mindre end én pct. verdens tekstiler genanvendt. Tekstilindustrien står over for en enorm miljø- og

Danmarks nye havforskningsskib

AktueltOffshore og marineVand og spildevand01. 06. 2026

Danmark får i 2027 et nyt havforskningsskib: Dana V. Skibet skal operere i Arktis, hvor det er designet til at bevæge sig støjsvagt gennem isfyldte have. Det giver optimale betingelser for marin og maritim forskning og uddannelse i verdensklasse. Ejerskabet af Dana V er hos DTU. Når

Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

Automatisering01. 06. 2026

Tata Consultancy Services (TCS) lancerer en ny cloudløsning, som skal hjælpe europæiske virksomheder med at styrke datasikkerhed, digital selvstændighed og suverænitet Tata Consultancy Services (TCS), en global frontløber inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, udvider sin

Global digital platform understøtter KK Groups internationale udvikling

AutomatiseringNavnenyt01. 06. 2026

Den danske leverandør af industrielle energiløsninger, KK Group, har i samarbejde med Columbus fået etableret en global digital platform for at kunne indfri ambitionerne om en markant global ekspansion. Platformen understøtter KK Groups arbejde med at standardisere processer og integrere nye

TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

Messer og møderVand og spildevand01. 06. 2026

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, inviterer til temadage om kvalitet og data. Målet er at skabe en større forståelse af, hvordan TV-inspektion af kloakledninger gennemføres, og hvordan data fra inspektionerne kan bruges i praksis. Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning,

Robotter, brassband og begejstring – robotfest tiltrak rekordmange deltagere

AutomatiseringInnovationMesser og møderRobotterTop28. 05. 2026

Solen stod højt på himlen, stemningen var sitrende, og dannebrog svajede i toppen af en automatisk flagstang, da DIRA og Teknologisk Institut for tiende gang åbnede porte og teltdug til robotfest i Forskerparken i Odense i starten af maj – i år som en del af Week of Robotics i samarbejde med Odense

Nedbryd store procesanlæg i moduler – og få større fleksibilitet

AktueltProcesteknologi28. 05. 2026

Procesanlæg er traditionelt set bygget efter en logik, hvor alt hænger tæt sammen i én stor, kompleks struktur. Men nu er det muligt at nedbryde de enkelte funktioner i separate moduler ved hjælp af MTP-standarden – og her er Beckhoff Automation ApS i front. Ved at modularisere procesanlægget åbner

TechDay 2026 sætter fokus på cybersikkerhed, AI og energi

AktueltAutomatiseringMesser og møder28. 05. 2026

Cybersikkerhed, nye EU-krav, presset energiinfrastruktur og kunstig intelligens ændrer lige nu vilkårene for danske industrivirksomheder markant. På TechDay 2026 i Kolding sætter Schneider Electric fokus på, hvordan virksomheder kan omsætte de store dagsordener til konkrete løsninger i produktion,

WEG gør det nemmere at vælge gear med et nyt digitalt værktøj

Maskiner og anlæg28. 05. 2026

WEG har lanceret Gear ProSelect, et digitalt værktøj designet til at forenkle og standardisere valg, konfiguration og dokumentation af gearkasser og gearmotorer. Værktøjet er udviklet som en samlet global løsning og tilbyder en ensartet metode til dimensionering på tværs af regioner, samtidig med at

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

    01.06.2026

  • Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    01.06.2026

  • Danmarks nye havforskningsskib

    01.06.2026

  • Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

    01.06.2026

  • Global digital platform understøtter KK Groups internationale udvikling

    01.06.2026

  • TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

    01.06.2026

  • Robotter, brassband og begejstring – robotfest tiltrak rekordmange deltagere

    28.05.2026

  • Nedbryd store procesanlæg i moduler – og få større fleksibilitet

    28.05.2026

  • TechDay 2026 sætter fokus på cybersikkerhed, AI og energi

    28.05.2026

  • WEG gør det nemmere at vælge gear med et nyt digitalt værktøj

    28.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik