• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringRobotterTop12. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Nye teknologier skærper gamle robotsanser til håndtering af stomiposer

AutomatiseringRobotterTop12. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Dansac A/S kan væsentligt reducere nedetiden på deres otte år gamle robotter, hvis de tilføjer nye kamera- og griberteknologier til den automatiserede opsamling af stomiposer. Det viser test i et MADE FAST-projekt foretaget af Teknologisk Institut.


Dansac A/S, der producerer stomiposer, fik for otte år siden implementeret robotter i deres fabrik i Fredensborg. Nogle af robotterne opsamler stomiposer og fodrer dem til maskiner, men der er plads til forbedring.
-Én af vores robotter har i gennemsnit en nedetid på tre timer om dagen, bl.a. fordi den har svært ved at lokalisere poserne og gribe om dem. Det ville vi ændre i et MADE FAST Development-projekt og samtidig forbedre robottens plukkeevner, så den også kan identificere poserne, når de ligger tilfældigt, forklarer Tonie Davidsen Brinch, der er Business and Process Improvement Manager, Dansac A/S.
Virksomheden fra Nordsjælland fik i projektet hjælp af Teknologisk Institut, der i et halvt år undersøgte robotcellen for at kortlægge forbedringsmuligheder. Og teknologien til at afhjælpe problemet findes, konkluderer ekspert:
-Vores test har vist, at det er muligt at koble ny teknologi og udstyr på robotterne ved Dansac, så de væsentligt kan reducere nedetiden, vurderer Martin Mølbach Olsen, Senior Specialist hos Teknologisk Institut.


Resultatet glæder den danske virksomhed, der nu bedre kan træffe beslutninger om, hvorvidt der skal investeres i nyt udstyr i fremtiden.
-Det var et fint projekt, og vi oplevede et godt samarbejde, hvor vi løbende udvekslede idéer og fik ny erfaring, siger Tonie Davidsen Brinch.
Ny viden om digitalisering er afgørende for Dansac, der er optaget af at være på forkant med nye teknologier: De seneste fem år har SMV’en gennemført fire MADE-projekter om data, vision og AI med særlig vægt på kvalitetskontrol af deres stomiposer.

Bløde emner er svære at gribe
Det er en udfordring for robotterne at håndtere stomiposerne, fordi de er bløde.
-Vi implementerede standardrobotter for otte år siden, men vi er ikke i mål. Med nye teknologier som 3D-kameraer og AI-vision, kan vi optimere vores automatisering og indføre en helt anderledes fleksibilitet. Robotten kæmper nemlig med at opsamle vores produkter, der er bløde og svære at håndtere, forklarer Tonie Davidsen Brinch.

60 varianter – én rigtig retning
Den unikke opgave blev adresseret i MADE-projektet.
-Det var en sjov opgave for os, fordi vi hjalp dem med software til at indføre robotterne i 2016, og nu fik vi lov at genbesøge og videreudvikle dem med nye løsninger, som vi har afprøvet, siger Martin Mølbach Olsen og tilføjer:
-Vi har konkret testet en ny type kamera med et visionsystem. På deres nuværende system har Dansac et meget regelbaseret system, og derfor har vi set på, hvordan AI kan være med til at træne systemet, så det er muligt at genkende og håndtere 60 forskellige varianter af stomiposer og sørge for, at poserne vender rigtigt på vej ind i maskinen.
For at teste de nye løsninger fik Teknologisk Institut mange forskellige stomiposer med til Odense, hvor de undersøgte Machine Learning på vision samt anvendeligheden af et 3D-kamera, der kan hjælpe robotten med at bedømme afstand og dybde, når den griber.
-Hvis vi med 3D-kamera og AI-vision kan lykkes med at håndtere produkterne bedre, så behøver vi ikke pakke kasserne så nøjagtigt, fordi robotten ville stadig kunne gribe emnerne, forklarer Tonie Davidsen Brinch.

Vakuum frem for at blæse luft
Udover teknologi til at lokalisere emnerne, så blev der også eksperimenteret med nye gribe-teknologier – fx en sugekop, men det var en anden tilgang, der viste de bedste resultater:
-Vores gamle løsning er, at griberen på robotten puster luft ned for at løfte stomiposen, men det giver nogle gange problemer. Den nye består i, at robotten suger posen op med vakuum på, og så er vi fri for at blæse luft ind, siger Tonie Davidsen Brinch.


Den nye løsning er at have gribere på hver side, så robotten ikke behøver at gribe vinkelret på poserne:
-Det giver langt flere muligheder for at samle poser op, siger Martin Mølbach Olsen.
Samtidig er suget med vakuum nænsomt mod stomiposerne:
-Produktet her er specielt, fordi robotten skal gribe fat meget varsomt for ikke at efterlade mærker eller deformationer i plasten – fordi det kan få brugeren til at kassere dem, forklarer roboteksperten fra Teknologisk Institut afslutningsvis.

Dansac A/S fremstiller mange millioner stomiprodukter om året. Virksomheden blev grundlagt i 1971 i Fredensborg i Danmark og er en del af Hollister Incorporated-koncernen, der har hovedkvarter i Libertyville, Illinois, USA.
Dansacs stomiprodukter sælges i mere end 30 lande verden over.
Omkring 180 medarbejdere er tilknyttet fabrikken i Nordsjælland.
SMV’en har omkring 20 strategisk placerede visionsystemer, der holder øje med produktionen af stomiposer.

Kilde: made.dk.

Skrevet i: Automatisering, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop08. 10. 2026

Elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet data om brugen af elevatorer i en række europæiske storbyer baseret på 1,96 milliarder elevatorture. Og de afslører store forskelle i europæernes døgnrytme; København er fx den by i Europa, hvor flest holder fast ved traditionelle arbejdstider. Data

To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

AktueltNavnenytRobotter08. 10. 2026

Som den første danske kulturinstitution gør Planetarium to menneskelignende robotter til en permanent del af publikumsoplevelsen. De er 182 centimeter høje, vejer omkring 70 kilo og er nu en fast del af dagligdagen i Planetarium, hvor alle besøgende kommer til at stå ansigt til ansigt med

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere,

Udlandet er vilde med danske maskiner

BranchenytMaskiner og anlæg08. 10. 2026

Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er god grund til at finde de store smil frem i den danske

DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

Branchenyt08. 10. 2026

Dansk Industri - DI opfordrer virksomheder til straks at gennemgå deres procedurer for identitetskontrol efter et omfattende læk af omkring 8,8 millioner personers CPR-oplysninger. Mange virksomheder har indtil nu brugt disse oplysninger til at bekræfte kunders eller medarbejderes identitet.

MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

AutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Ny kropsbåret dronedetektor fra MyDefence vejer under ét kg og kombinerer dronedetektion med kontinuerlig, AI-drevet spektrumanalyse, der kører simultant - direkte på enheden. MyDefence præsenterer Wingman Edge, der er virksomhedens næste generation af kropsbårne dronedetektorer, som bringer

53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

InnovationNavnenytTop05. 10. 2026

53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle - men rummer også potentiale for store gennembrud. Kan månestøv blive til byggemateriale på Månen? Kan magnetiske bakterier rense drikkevand? Kan keramik opføre sig som

Cybersikkerhedsmåneden er i gang

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

Hver dag udsættes danske virksomheder, organisationer, myndigheder og borgere for forsøg på cyberangreb. Konsekvenserne kan være alvorlige – både for den enkelte, organisationer og for samfundet som helhed. Derfor sætter Styrelsen for Samfundssikkerhed ekstra fokus på cybersikkerhed i hele oktober

Thys internationale skovl-mager fylder 80

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Sjørring Maskinfabrik A/S fejrer otte årtier i Thy på et tidspunkt, hvor verden er i hastig forandring. Trods sit jordnære, jyske navn insisterer Sjørring Maskinfabrik dog på - ikke blot at følge med - men også at være en frontløber i en lunefuld branche. Nøglen er langvarige, konstruktive

Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Jernstøberiet Uldall i Vejen overtager produktionsfaciliteterne, der tidligere tilhørte jernstøberiet Ferrodan i Skjern. Overtagelsen giver Uldall mulighed for hurtigt at øge produktionskapaciteten markant, øge antallet af medarbejdere og styrke forsyningssikkerheden for virksomhedens

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

    08.10.2026

  • To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

    08.10.2026

  • Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

    08.10.2026

  • Udlandet er vilde med danske maskiner

    08.10.2026

  • DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

    08.10.2026

  • MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

    08.10.2026

  • 53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

    05.10.2026

  • Cybersikkerhedsmåneden er i gang

    05.10.2026

  • Thys internationale skovl-mager fylder 80

    05.10.2026

  • Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

    05.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}