• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMaskiner og anlæg06. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nye muligheder med CAD-konfigurator – kunderne designer selv til produktion

AutomatiseringMaskiner og anlæg06. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Et billede siger mere end tusind ord. Men alligevel er en flad 2D-tegning i dag ikke længere tilstrækkelig til at omdanne komplekse produktionsdata til brugbare arbejdsmodeller. Avanceret teknologi har nu gjort det muligt for kunderne hos Centrum Pæle i Vejle selv at tegne præcis de produkter, de skal bruge. Den nye metode er både mere effektiv, mere fejlfri og langt hurtigere.


Hos Centrum Pæle, der er leverandør af præfabrikerede piloteringspæle til byggeprojekter, oplevede man ofte, at de traditionelle 2D-tegninger ikke havde den kvalitet og detaljegrad, der var nødvendig for at sætte en produktion i gang. Desuden efterspurgte kunderne i stigende grad 3D-modeller. Produktionen af disse 3D-modeller var en manuel og dermed tidskrævende proces, der ofte tog flere timer.

Avanceret regelsæt forhindrer fejl
Centrum Pæle valgte derfor i samarbejdede med NTI A/S at udvikle en skræddersyet CAD-konfigurator, Centrum Drawings, der gør det muligt for kunderne selv at designe de ønskede produkter.
På basis af kundernes specifikationer indtastet direkte på Centrum Pæles hjemmesiden bliver der automatisk genereret både 2D-tegninger og 3D-modeller. CAD-konfiguratoren er opbygget omkring et avanceret regelsæt, der sikrer, at man kun kan vælge kombinationer, der reelt kan produceres.
-På den måde bliver tastefejl hurtigt fanget. Desuden har CAD-konfiguratoren over tusind forskellige parametermuligheder – lige fra cement- og armeringstyper til spulerør, der automatisk tilpasser dimensioner og specifikationer til det enkelte projekts krav og produktionslandets standarder, fortæller David Pedersen, som er projektleder og superbruger på CAD-konfiguratoren hos Centrum Pæle.
David Pedersen har været med fra begyndelsen i udviklingen af projektet for at sikre, at løsningen er tilpasset præcist til virksomhedens og kundernes behov.


Når kunden har indtastet sine valg, bliver data automatisk behandlet via en jobprocessor og Vault Professional. Systemet genererer dernæst den nødvendige dokumentation og giver den et unikt ID-nummer, så den er nem at finde igen ved fremtidige ordrer.
I praksis modtager kunden inden for få minutter et link, hvor tegningssættet kan downloades – både som 3D-STEP-fil og 2D-tegning. Samtidig modtager produktionen tegninger, der opfylder både interne standarder og kundens krav.

400 arbejdstimer sparet
Processen omkring bestilling af pæle er med den nye CAD-konfigurator blevet fuldautomatiseret, hvilket har betydet en lang række fordele for Centrum Pæle og ikke mindst for deres kunder. Kunderne kan nemt selv styre deres bestilling, præcis når og hvor det passer dem. De undgår at skulle vente på manuel bearbejdning af tegningerne. Systemet genererer hurtigt og præcist både 3D-modeller og 2D-tegninger, og sikrer dermed, at dokumentationen er på plads.
For Centrum Pæle har implementeringen af CAD-konfiguratoren resulteret i betydelige tidsbesparelser og forbedret effektivitet. Siden februar 2023 er der således blevet genereret omkring 150 tegninger til produktionen. Alene til udarbejdelsen af disse tegninger anslås det, at man har sparet cirka 400 arbejdstimer. Derudover genereres der hvert år et ukendt antal tegninger til for eksempel tilbud. De kan fremover klares på ganske få minutter.
-Løsningen eliminerer risikoen for fejl og sikrer, at alt, hvad der bestilles, også kan produceres. Desuden tror vi på, at det er et vigtigt konkurrenceparameter, at vi nu kan levere præcise 3D-modeller og 2D-tegninger på kun få minutter til vores kunder, fortæller David Pedersen afslutningsvis.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik