• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltInnovationMaskiner og anlæg14. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny svejseteknologi til reparation af støbejernskomponenter i vindmøller

AktueltInnovationMaskiner og anlæg14. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

En ny svejsemetode muliggør reparation af store støbejernskomponenter i vindmøller. Teknologien har potentiale til at reducere både tid, omkostninger og CO2-udledning i vindenergisektoren.


Udfordringen for industrien er, at store støbejernskomponenter i vindmøller ikke blot er dyre, men også vanskelige at reparere, hvis der opstår defekter under støbningen. Derfor kasseres mange støbte dele. Med stigende møllestørrelser har mange støberier svært ved at imødekomme efterspørgslen, hvilket gør svejsning til et attraktivt alternativ til at reducere omkostninger og udvide leverandørbasen.
Et innovationsprojekt har nu udviklet en ny svejsemetode, der er målrettet til at reparere defekte vindmøllekomponenter. Teknologien har potentiale til at reducere både tid, omkostninger og CO2-udledning i vindenergisektoren.
Teknikken er et resultat af innovationsprojektet WeldCast, som har samlet partnerne Siemens Gamesa Renewable Energy, Vestas Wind Systems, FORCE Technology, DTU og Baettr. Projektet er støttet af Innovationsfonden og faciliteret af Energy Cluster Denmark.
Hans-Frieder Vogt, Team Lead Structural Analysis hos Siemens Gamesa, er glad for samarbejdet:
-Vi har set, at vi kan diskutere detaljer åbent uden at kompromittere vores konkurrenceposition og – lovgivning. Jeg tror, at nøglen til det godt samarbejde og fælles løsninger er, at vi deler mange af de samme udfordringer.

Identificer, kategoriser og reparer jernkomponenter
Den nye svejseteknologi forenkler reparationsprocessen og reducerer både spild og produktionstider.
-Vi har nu en bedre forståelse af, hvordan vi identificerer og kategoriserer defekter og hvordan vi reparerer dem, siger Anders Vedel, Chief Science Advisor hos Vestas.
Kaare Jensen, Senior Welding Technician hos FORCE Technology, forklarer:
-Vi har udviklet et mellemlag, der tilpasser sig svejsningens ændringer og fylder det med et andet materiale, hvilket gør det muligt for os at lave svejsninger uden revner eller defekter.
Den nye teknologi kan føre til en mere ressourceeffektiv vedligeholdelse af møller, og dermed reducere omkostningerne og tiden, der bruges på at reparere store komponenter. Selvom resultaterne er lovende, er der stadig et stykke arbejde, inden metoden kan kommercialiseres.

Fremadrettet – et stort perspektiv
Hvis teknologien bliver implementeret med succes, kan det ændre, hvordan vindenergisektoren håndterer reparationer og potentielt reducere behovet for at kassere store komponenter.
-Disse løsninger giver os mulighed for at reparere indikationer direkte på produktionslinjen uden at skulle stoppe produktionen. Det gør, at vi kan lave hurtige reparationer i stedet for at kassere, siger Kaare Jensen videre.
Anders Vedel fra Vestas siger om fremtiden:
-Med implementering og udrulning, som forhåbentligt kan finde sted om tre til fire år, vil vi have noget, der gør en stor og meningsfuld forskel for hele industrien – både for underleverandører og OEM’er.

WeldCast-projektet startede i 2021 med partnere fra Siemens Gamesa Renewable Energy A/S, Vestas Wind Systems, BEATTR, FORCE Technology, DTU – Danmarks Tekniske Universitet og Energy Cluster Denmark. Projektet er finansieret af Innovationsfonden.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

Maskiner og anlægNavnenytTop05. 02. 2026

DTU Structural Lab har investeret i et nyt ZEISS ARAMIS 24M-system og styrker dermed arbejdet med avancerede mekaniske tests. Opgraderingen sker i samarbejde med Zebicon A/S og bygger videre på mere end 20 års erfaring med optisk 3D måleteknologi på DTU. I DTU Structural Lab, en del af CASMaT,

Overfladevirksomhed udvider

AktueltNavnenyt05. 02. 2026

Den danske overfladekoncern DOT A/S tager et historisk skridt og udvider for første gang uden for Norden. Med opkøbet af den irske varmforzinkningsvirksomhed Galco Steel Ltd. etablerer DOT sig som en markant aktør på det irske marked og styrker sin position inden for korrosionsbeskyttelse af

Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

AktueltBranchenytNavnenyt05. 02. 2026

Novo Nordisk Fonden bevilger 184 millioner kroner til et nyt initiativ ved navn Upscalator, der skal hjælpe danske og europæiske biosolutions-startups med at opskalere deres teknologier og få dem hurtigere på markedet. Initiativet skal ledes af BioInnovation Institute (BII) i

Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

Branchenyt05. 02. 2026

Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det

Få et gratis design af din nuværende konfiguration i MX-System

Automatisering05. 02. 2026

Med MX-System har Beckhoff Automation ApS lanceret markedets første reelle tavlefri styring. Nu kan din virksomhed få svar på, hvordan jeres nuværende tavlekonfiguration vil se ud i MX-System, og hvilken værdi tavlefri styring vil skabe. Beckhoff tilbyder at skræddersy et design tilpasset

Ny Palomat løfter palletering til nye højder

Maskiner og anlæg05. 02. 2026

Ny version af pallestableren Palomat Greenline fra Palomat, der er en del af Bila-koncernen, kan håndtere mere end 90 pct. af markedets standardpaller. Det populære pallemagasin kan nu nemt indstilles af brugeren til forskellige pallehøjder. Det åbner for store besparelser og øget fleksibilitet.

22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

AutomatiseringBranchenytTop02. 02. 2026

Ny prognose fra IoT-analysehuset Transforma Insights peger på 21,9 mia. IoT-forbindelser i 2026. Direktør Steen Lenzing fra Wireless Logic Nordic ser et kommende opgør med pris- og dækning til fordel for sikkerhed i takt med at antallet af sensorer øger kompleksiteten. Antallet af globale

Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

AktueltEnergi og miljøNavnenytProcesteknologi02. 02. 2026

Alfa Laval omsætter cirkulær tænkning til handling med lanceringen af ThinkCircularity, et program til tilbagetagning og genanvendelse af materialer fra virksomhedens ThinkTop-ventilstyringsenheder. Pilotprojektet er blevet taget godt imod af kunder og samarbejdspartnere, og virksomheden har

Håndsrækning til øget cybersikkerhed

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens. Fond. 23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små

Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

    05.02.2026

  • Overfladevirksomhed udvider

    05.02.2026

  • Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

    05.02.2026

  • Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

    05.02.2026

  • Få et gratis design af din nuværende konfiguration i MX-System

    05.02.2026

  • Ny Palomat løfter palletering til nye højder

    05.02.2026

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

    02.02.2026

  • Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

    02.02.2026

  • Håndsrækning til øget cybersikkerhed

    02.02.2026

  • Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    02.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik