• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytInnovationNavnenytTop14. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny stor AI-satsning på Aalborg Universitet – vil skabe et AI-fyrtårn med otte nye forskningsteams

BranchenytInnovationNavnenytTop14. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Aalborg Universitet vil flytte videnskaben inden for AI fremad, derfor bliver der nu etableret otte nye forskningsteams, som får navnet ”AI:X”, hvor forskere og Ph.d.-studerende bliver sat sammen på tværs af institutter for at levere ny og banebrydende forskning inden for AI.

Illustration: AAU.

Tænk hvis man kunne opdage sygdomme som kræft eller hjertesygdomme tidligere og dermed redde flere liv.
Tænk hvis virksomheder fik et værktøj, der kunne sikre dem bedre mod cyberangreb.
Eller tænk hvis vi fik intelligente trafiksystemer, og dermed kortere rejsetid og mere pålidelighed, når vi bruger offentlig transport.
Det er nogle af de muligheder forskning inden for AI kan og bør føre med sig. Derfor har Aalborg Universitet nu besluttet at nedsætte otte nye teams, der får til opgave at flytte videnskaben indenfor AI fremad og levere forskning, der skal sikre, at Danmark er med helt i front, når det gælder brugen af AI.
-På Aalborg Universitet har vi i mange år forsket inden for AI – men med de nye AI:X får vi mulighed for at skabe et AI-fyrtårn, som på sigt kommer til at gøre en stor forskel – både for virksomheder, samfundet og den enkelte borger, udtaler Per Michael Johansen, rektor på Aalborg Universitet.

Fokus på det tværfaglige samarbejde
De otte nye forskningsteams AI:X kommer hver til at bestå af to direktører også kaldet ”lab-directors”, som skal komme fra hver sit institut. Den ene skal arbejde med udviklingen af AI, og den anden skal arbejde med brugen af AI. Hvert AI:X får desuden tilknyttet fire Ph.d.-studerende og en mentor. Det betyder, at Aalborg Universitet kommer til at facilitere et samarbejde mellem to institutter, der normalt ikke ville arbejde sammen om AI – som fx Jura og Matematik.
-Det er win-win-win, lyder det fra Thomas Bak, der er dekan på det Tekniske Fakultet for IT og Design og initiativtager til de nye forskningsteams.
-Ved at facilitere de her tværfaglige samarbejder skaber vi helt nye muligheder for videnskaben, vi booster forskernes karrierer, og så viser vi også at AI er et af de områder vi satser på her på Aalborg Universitet, siger han.
Det er første gang et universitet i Danmark kaster sig ud i denne form for tværfaglig forskning indenfor AI, som skal bidrage med praktiske AI-baserede løsninger inden for alt fra sundhedssektoren til bæredygtighed.

Store muligheder for yngre forskere
Investeringen i AI:X kommer til at løbe op i 55 millioner kroner og er et sats, der ikke alene skal komme samfundet og borgerne til gode, men som også kommer til at skabe nye muligheder for især yngre forskere.
Aalborg Universitet har nemlig planer om, at de nye AI:X skal være karrierefremmende for yngre forskere, og derfor skal de otte teams ledes af forskere, der befinder sig på adjunkt eller tidligt lektor-niveau.
-Vi vil gerne satse på vækstlaget af yngre forskere, fastslår dekan Thomas Bak og forsætter:
-Hvis du er yngre forsker og gerne vil noget med din karriere, så er det det her, du skal have fat i, siger han.
De første fire AI:X skal åbne i 2025, og de næste fire åbner i 2026.

De otte AI:X kommer til hver at bestå af to lab-directors, fire Ph.d.-studerende og en mentor. Det bliver virtuelle labs, og Aalborg Universitet faciliterer samarbejdet.
Til foråret 2025 tager Aalborg Universitet initiativ til en slags ”dating”– hvor forskerne kan møde kolleger fra andre institutter og finde ud af, hvilke felter, de gerne vil opdyrke.
Det er dekanerne på de enkelte fakulteter, der i sidste ende beslutter, hvem der skal være lab-directors.
Ph.d.-stillingerne til de første AI:X bliver slået op i foråret 2025.

Skrevet i: Branchenyt, Innovation, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

I næste uge går det løs – Automatik 2026 samler branchen i Brøndby

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiRobotterTop03. 09. 2026

Automatik 2026 samler igen den danske automatiseringsbranche i Brøndby Hallen, der atter forvandles fra sportshal til et levende mødested for industrien. Omkring 110 udstillere præsenterer de nyeste løsninger inden for automation, robotter, transmissionsteknik, industriel IT, AI og cybersikkerhed -

Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

AktueltAutomatiseringBranchenyt03. 09. 2026

Stigende krav til cybersikkerhed rammer industrien i højt tempo, men for mange virksomheder er springet fra regulering til reel handling stadig for stort. Skal kravene styrke dansk industri, skal de omsættes til konkrete processer og en realistisk vurdering af virksomhedernes cybermodenhed. Sådan

Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøInnovation03. 09. 2026

Virksomheden Sceye, der er grundlagt af den danske iværksætter Mikkel Vestergaard Frandsen, har gennemført en foreløbig 15.000 kilometer lang stratosfærisk flyvning fra USA til Japan i partnerskab med SoftBank Corp. Missionen demonstrerer, hvordan mobil forbindelse og fremtidig digital infrastruktur

Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

AutomatiseringBranchenytEnergi og miljø03. 09. 2026

Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter. Klimaet forandrer sig. I fremtiden får vi mere

NFA fejrer jubilæum – 80 års forskning i det sunde og sikre arbejdsliv

BranchenytNavnenyt03. 09. 2026

I 80 år har Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) været omdrejningspunkt for undersøgelser og forskning i arbejdsmiljø. Jubilæet markerer otte årtier med store forandringer og forbedringer i danskernes arbejdsliv. Forestil dig at møde ind på arbejde på en fabrik i årene efter

Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime styrker autoriseret servicesamarbejde

NavnenytOffshore og marine03. 09. 2026

En ny flerårig aftale mellem Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime skal understøtte hurtigere adgang til service og teknisk assistance inden for et aftalt omfang af markeder, produkter og services. Samarbejdet styrker Kongsberg Maritimes rolle som global OEM og teknisk myndighed, samtidig med at

H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

BranchenytMesser og møderTop01. 09. 2026

Hvordan kan vi blive bedre til at udforske rummet for forretningsmuligheder? Det er temaet på konferencen ”Space for Inspiration”, som Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet i år er vært for sammen med den europæiske rumfartsorganisation ESA. Hans Majestæt Kong Frederik 10.

AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt01. 09. 2026

41 procent af arbejdstiden i industrien går tabt til manuelle rutineopgaver. Det viser en ny global undersøgelse fra IFS, som peger på, at et stigende antal virksomheder ser AI-agenter som en løsning på det voksende kapacitetsgab. Når der er mangel på kvalificerede medarbejdere, er det dobbelt

Hackathon viste fremtidens droneløsninger

AktueltBranchenytMesser og møder01. 09. 2026

Odense styrkede sin position som nationalt centrum for droneinnovation, da Forsvarets Dronecenter (FDC) den 26.-27. august afholdt et større hackathon på HCA Airport og samlede virksomheder og forskere til udvikling af fremtidens droneløsninger. Arrangementet havde ca. 80 deltagere. Under

Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

NavnenytRobotter01. 09. 2026

Teradyne Robotics A/S - som består af robotvirksomhederne Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, Inc. - har anlagt en patentkrænkelsessag ved Den Fælles Patentdomstol (UPC) i København mod et tysk datterselskab af det kinesiske robotselskab

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • I næste uge går det løs – Automatik 2026 samler branchen i Brøndby

    03.09.2026

  • Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

    03.09.2026

  • Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

    03.09.2026

  • Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

    03.09.2026

  • NFA fejrer jubilæum – 80 års forskning i det sunde og sikre arbejdsliv

    03.09.2026

  • Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime styrker autoriseret servicesamarbejde

    03.09.2026

  • H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

    01.09.2026

  • AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

    01.09.2026

  • Hackathon viste fremtidens droneløsninger

    01.09.2026

  • Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

    01.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}