• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytInnovationNavnenytTop14. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny stor AI-satsning på Aalborg Universitet – vil skabe et AI-fyrtårn med otte nye forskningsteams

BranchenytInnovationNavnenytTop14. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Aalborg Universitet vil flytte videnskaben inden for AI fremad, derfor bliver der nu etableret otte nye forskningsteams, som får navnet ”AI:X”, hvor forskere og Ph.d.-studerende bliver sat sammen på tværs af institutter for at levere ny og banebrydende forskning inden for AI.

Illustration: AAU.

Tænk hvis man kunne opdage sygdomme som kræft eller hjertesygdomme tidligere og dermed redde flere liv.
Tænk hvis virksomheder fik et værktøj, der kunne sikre dem bedre mod cyberangreb.
Eller tænk hvis vi fik intelligente trafiksystemer, og dermed kortere rejsetid og mere pålidelighed, når vi bruger offentlig transport.
Det er nogle af de muligheder forskning inden for AI kan og bør føre med sig. Derfor har Aalborg Universitet nu besluttet at nedsætte otte nye teams, der får til opgave at flytte videnskaben indenfor AI fremad og levere forskning, der skal sikre, at Danmark er med helt i front, når det gælder brugen af AI.
-På Aalborg Universitet har vi i mange år forsket inden for AI – men med de nye AI:X får vi mulighed for at skabe et AI-fyrtårn, som på sigt kommer til at gøre en stor forskel – både for virksomheder, samfundet og den enkelte borger, udtaler Per Michael Johansen, rektor på Aalborg Universitet.

Fokus på det tværfaglige samarbejde
De otte nye forskningsteams AI:X kommer hver til at bestå af to direktører også kaldet ”lab-directors”, som skal komme fra hver sit institut. Den ene skal arbejde med udviklingen af AI, og den anden skal arbejde med brugen af AI. Hvert AI:X får desuden tilknyttet fire Ph.d.-studerende og en mentor. Det betyder, at Aalborg Universitet kommer til at facilitere et samarbejde mellem to institutter, der normalt ikke ville arbejde sammen om AI – som fx Jura og Matematik.
-Det er win-win-win, lyder det fra Thomas Bak, der er dekan på det Tekniske Fakultet for IT og Design og initiativtager til de nye forskningsteams.
-Ved at facilitere de her tværfaglige samarbejder skaber vi helt nye muligheder for videnskaben, vi booster forskernes karrierer, og så viser vi også at AI er et af de områder vi satser på her på Aalborg Universitet, siger han.
Det er første gang et universitet i Danmark kaster sig ud i denne form for tværfaglig forskning indenfor AI, som skal bidrage med praktiske AI-baserede løsninger inden for alt fra sundhedssektoren til bæredygtighed.

Store muligheder for yngre forskere
Investeringen i AI:X kommer til at løbe op i 55 millioner kroner og er et sats, der ikke alene skal komme samfundet og borgerne til gode, men som også kommer til at skabe nye muligheder for især yngre forskere.
Aalborg Universitet har nemlig planer om, at de nye AI:X skal være karrierefremmende for yngre forskere, og derfor skal de otte teams ledes af forskere, der befinder sig på adjunkt eller tidligt lektor-niveau.
-Vi vil gerne satse på vækstlaget af yngre forskere, fastslår dekan Thomas Bak og forsætter:
-Hvis du er yngre forsker og gerne vil noget med din karriere, så er det det her, du skal have fat i, siger han.
De første fire AI:X skal åbne i 2025, og de næste fire åbner i 2026.

De otte AI:X kommer til hver at bestå af to lab-directors, fire Ph.d.-studerende og en mentor. Det bliver virtuelle labs, og Aalborg Universitet faciliterer samarbejdet.
Til foråret 2025 tager Aalborg Universitet initiativ til en slags ”dating”– hvor forskerne kan møde kolleger fra andre institutter og finde ud af, hvilke felter, de gerne vil opdyrke.
Det er dekanerne på de enkelte fakulteter, der i sidste ende beslutter, hvem der skal være lab-directors.
Ph.d.-stillingerne til de første AI:X bliver slået op i foråret 2025.

Skrevet i: Branchenyt, Innovation, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop20. 08. 2026

Fra januar 2027 skærpes kravene til cybersikkerhed i maskiner. En tjekliste fra Teknologisk Institut kan afsløre, om virksomhederne er på sikker grund eller har huller, der skal lukkes. Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give

Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

AktueltMaskiner og anlægOffshore og marine20. 08. 2026

Når et forskningsskib skal fungere som flydende laboratorium, er plads og energieffektivitet afgørende. Derfor har VARD valgt Hoyer VMS Group til at levere seks komplette generatorsæt til det nye 164 meter lange forskningsskib ”Project named RV11000”. Fremtidens havforskning stiller ikke alene

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

AktueltBranchenytMesser og møder20. 08. 2026

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret

40 år med grønne visioner

Energi og miljøNavnenyt20. 08. 2026

I 40 år har Solum A/S arbejdet med at give ressourcer nyt liv. Det, der begyndte med kompostering af have- og parkaffald, er i dag blevet til en af Danmarks førende virksomheder inden for udvikling af cirkulære vækstmedier samt genanvendelse af ressourcer fra byggebranchen. I 2024 tog virksomheden

Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

Navnenyt20. 08. 2026

Henrik Pape tiltræder den 1. september 2026 som CEO i Beritech Group. Koncernens ejer og stifter, Bent Larsen, fortsætter i ledelsen som COO med ansvar for drift og koncernens supply chain. Ambitionen er en tydeligere retning og et stærkere kommercielt greb om forretningen. Henrik Pape har

Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

BranchenytNavnenyt20. 08. 2026

Villum Fonden har givet 30 mio. kr. til at styrke rammerne for undervisningen i faget natur/teknologi. Dermed kan skoleelever fra 1. til 6. klasse i ni kommuner nu se frem til nyrenoverede faglokaler, opdateret udstyr og lærere med ny viden i faget natur/teknologi. Selvom faget natur/teknologi

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

    20.08.2026

  • Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

    20.08.2026

  • DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

    20.08.2026

  • 40 år med grønne visioner

    20.08.2026

  • Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

    20.08.2026

  • Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

    20.08.2026

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}