• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytInnovationNavnenytTop14. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny stor AI-satsning på Aalborg Universitet – vil skabe et AI-fyrtårn med otte nye forskningsteams

BranchenytInnovationNavnenytTop14. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Aalborg Universitet vil flytte videnskaben inden for AI fremad, derfor bliver der nu etableret otte nye forskningsteams, som får navnet ”AI:X”, hvor forskere og Ph.d.-studerende bliver sat sammen på tværs af institutter for at levere ny og banebrydende forskning inden for AI.

Illustration: AAU.

Tænk hvis man kunne opdage sygdomme som kræft eller hjertesygdomme tidligere og dermed redde flere liv.
Tænk hvis virksomheder fik et værktøj, der kunne sikre dem bedre mod cyberangreb.
Eller tænk hvis vi fik intelligente trafiksystemer, og dermed kortere rejsetid og mere pålidelighed, når vi bruger offentlig transport.
Det er nogle af de muligheder forskning inden for AI kan og bør føre med sig. Derfor har Aalborg Universitet nu besluttet at nedsætte otte nye teams, der får til opgave at flytte videnskaben indenfor AI fremad og levere forskning, der skal sikre, at Danmark er med helt i front, når det gælder brugen af AI.
-På Aalborg Universitet har vi i mange år forsket inden for AI – men med de nye AI:X får vi mulighed for at skabe et AI-fyrtårn, som på sigt kommer til at gøre en stor forskel – både for virksomheder, samfundet og den enkelte borger, udtaler Per Michael Johansen, rektor på Aalborg Universitet.

Fokus på det tværfaglige samarbejde
De otte nye forskningsteams AI:X kommer hver til at bestå af to direktører også kaldet ”lab-directors”, som skal komme fra hver sit institut. Den ene skal arbejde med udviklingen af AI, og den anden skal arbejde med brugen af AI. Hvert AI:X får desuden tilknyttet fire Ph.d.-studerende og en mentor. Det betyder, at Aalborg Universitet kommer til at facilitere et samarbejde mellem to institutter, der normalt ikke ville arbejde sammen om AI – som fx Jura og Matematik.
-Det er win-win-win, lyder det fra Thomas Bak, der er dekan på det Tekniske Fakultet for IT og Design og initiativtager til de nye forskningsteams.
-Ved at facilitere de her tværfaglige samarbejder skaber vi helt nye muligheder for videnskaben, vi booster forskernes karrierer, og så viser vi også at AI er et af de områder vi satser på her på Aalborg Universitet, siger han.
Det er første gang et universitet i Danmark kaster sig ud i denne form for tværfaglig forskning indenfor AI, som skal bidrage med praktiske AI-baserede løsninger inden for alt fra sundhedssektoren til bæredygtighed.

Store muligheder for yngre forskere
Investeringen i AI:X kommer til at løbe op i 55 millioner kroner og er et sats, der ikke alene skal komme samfundet og borgerne til gode, men som også kommer til at skabe nye muligheder for især yngre forskere.
Aalborg Universitet har nemlig planer om, at de nye AI:X skal være karrierefremmende for yngre forskere, og derfor skal de otte teams ledes af forskere, der befinder sig på adjunkt eller tidligt lektor-niveau.
-Vi vil gerne satse på vækstlaget af yngre forskere, fastslår dekan Thomas Bak og forsætter:
-Hvis du er yngre forsker og gerne vil noget med din karriere, så er det det her, du skal have fat i, siger han.
De første fire AI:X skal åbne i 2025, og de næste fire åbner i 2026.

De otte AI:X kommer til hver at bestå af to lab-directors, fire Ph.d.-studerende og en mentor. Det bliver virtuelle labs, og Aalborg Universitet faciliterer samarbejdet.
Til foråret 2025 tager Aalborg Universitet initiativ til en slags ”dating”– hvor forskerne kan møde kolleger fra andre institutter og finde ud af, hvilke felter, de gerne vil opdyrke.
Det er dekanerne på de enkelte fakulteter, der i sidste ende beslutter, hvem der skal være lab-directors.
Ph.d.-stillingerne til de første AI:X bliver slået op i foråret 2025.

Skrevet i: Branchenyt, Innovation, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

AutomatiseringInnovationNavnenytTop16. 02. 2026

Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO2-besparelser i

Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovation16. 02. 2026

Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler. Opfindelsen er gjort på DTU. Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere

CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 02. 2026

AI og digitale forandringer er nøglen til at understøtte vækst og konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet fra de administrerende direktører i Danmark og det øvrige norden i den globale EY-undersøgelse CEO-Outlook. Trods økonomisk usikkerhed og fortsat geopolitisk uro går danske og nordiske

Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

Branchenyt16. 02. 2026

Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025. Det viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif. Dansk eksport af lægemidler fortsatte sin

Nye gearhoveder med støjsvag drift

Maskiner og anlæg16. 02. 2026

Faulhaber udvider GPT-familien af gearhoveder med to højtydende modeller, der udmærker sig ved særdeles støjsvag drift. Faulhabers nye gearhoveder i GPT-serien er specifikt udviklet til applikationer, hvor støjreduktion er afgørende fx i laboratorier, optiske enheder, medicinske applikationer

Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

AutomatiseringNavnenyt16. 02. 2026

It-sikkerhedsplatformen GitGuardian, som er specialiseret inden for ikke-menneskelige identiteter (NHI'er) og beskyttelse af følsomme data, øger med en investering på 300 mio. kr. i ryggen fokus på Danmark og de øvrige nordiske lande. GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

    16.02.2026

  • Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

    16.02.2026

  • CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

    16.02.2026

  • Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

    16.02.2026

  • Nye gearhoveder med støjsvag drift

    16.02.2026

  • Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

    16.02.2026

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik