• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlægNavnenyt09. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Ny projektleder har sat skik på tingene

Maskiner og anlægNavnenyt09. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Opfølgning, opfølgning, opfølgning. Sådan lyder svaret fra specialproducentens Bast & Co A/S’ nye projektmanager, Claus Brinck, da han bliver spurgt om, hvad der er nøglen til at opnå højere kundetilfredshed og at huske og gennemføre alle delmål som planlagt og til tiden.

Et halvt år efter sin ansættelse hos Bast & Co har Claus Brinck (tv.) strammet op for virksomhedens forretningsgange. Foto: Bast & Co A/S.

Claus Brinck har en fortid som teamleder, QA-inspektor og tekniker hos henholdsvis Welltec, Scandinox og Siemens. I maj blev han ansat på Bast & Cos afdeling i Vejle med det mål, at han med sine evner inden for projektstyring og -ledelse skulle supplere og aflaste sine kolleger og ikke mindst stramme op for og skabe mere stringente procedurer for virksomheden.

Metodisk overblik
Her et halvt år efter sin ansættelse er Claus Brincks indflydelse på den daglige arbejdsgang tydelig både på værkstedet i Vejle, hvor projekterne nu bliver hurtigere igangsat og eksekveret end tidligere. Også serviceniveauet og kundetilfredsheden har fået et nøk opad efter at Claus har overtaget styringen med projekterne og tilført en ny metodisk og minutiøs tilgang til projektstyringen.
Tilføjelsen af Claus Brinck til medarbejderstaben er den brik, som har manglet i puslespillet førhen, forklarer direktør hos Bast & Co, Jens Hansen.
-I Bast & Co er vi specialister på hvert vores felt. Vi har i fællesskab i lang tid kunne hjælpe hinanden med at holde styr på alle delmål og løse opgaverne. Men som virksomheden er vokset, og der er kommet flere kunder og ordrer til, er det blevet tydeligt, at vi har manglet en samlende kraft, som kunne holde styr på det hele og få alle enderne til at mødes. Det har vi fået i Claus, siger Jens Hansen.

Opfølgning er afgørende for kundetilfredsheden
Selv fortæller hovedpersonen, at han tidligere i sin karriere som kunde hos virksomheder i branchen har oplevet, hvor der kunne optimeres på processerne og i samarbejdet med kunderne.
-Vi har nogle meget dygtige produktionsvirksomheder i Danmark. Men jeg oplevede, at der generelt er et problem i branchen i forhold til at holde kunderne opdateret under og efter projekternes afslutning og i det hele taget at få fulgt projekterne helt til dørs. Her var der noget at forbedre. Også for Bast & Co, siger Claus Brinck. Han tilføjer:
-Min rolle har derfor været klar fra begyndelsen. Jeg er hentet ind for at tage styringen over projekterne, agere samlingspunkt og for at gøre projekterne færdige til tiden og til alle parters tilfredshed.

Opfølgning, opfølgning, opfølgning. Det er Bast & Cos nye projektleder Claus Brincks (tv.) mantra for at opnå kundetilfredshed og at overholde tidsfristerne for virksomhedens projekter. Foto: Bast & Co A/S.

Claus Brinck vender tilbage til sit mantra om opfølgning. Han uddyber:
-For mig er opfølgning nøglen til succes. Vi arbejder typisk med lange produktionstider, hvilket gør det endnu vigtigere, at der følges op på alle delmål i produktionen, og at kunden holdes ajour, så eventuelle bump på vejen tages i opløbet. Og så skal vi blive endnu bedre til at holde kontakten med kunden, også efter at projektet er afsluttet, så serviceniveauet forbliver højt. Det giver efter min erfaring størst tilfredshed og gør det mere sandsynligt, at kunden vender tilbage.
I første omgang har projektstyringen den højeste prioritet, men Claus Brinck har også ambitioner om at deltage endnu mere i virksomhedens andre aktiviteter, hvor særligt networking og kundemøder har hans interesse.

Bast & Co. A/S er specialiseret inden for reparation, renovering og vedligehold af produktions- og værktøjsmaskiner. Fra hovedkontoret i Vejle betjenes kunder over hele verden.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

AutomatiseringInnovationMaskiner og anlægNavnenytTop26. 02. 2026

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale rejse med PTC. Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien.Men at være konkurrencedygtig i

Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026

Som første skridt i et nyt koncern-setup udvider Hoyer VMS Group sit asiatiske hovedkontor og satser på markant vækst i Asien. Udvidelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement. Hoyer VMS Group udvider

Dansk Standard fylder 100 år

AktueltBranchenytNavnenyt26. 02. 2026

Danmarks nationale standardiseringsorganisation, Dansk Standard, fylder 100 år. I et århundrede har standarder således været med til at skabe et trygt samfund og et stærkt erhvervsliv. Standarder har bundet generationer og markeder sammen – og de bliver kun vigtigere for dansk konkurrenceevne,

Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

AutomatiseringBranchenytMesser og møderNavnenyt26. 02. 2026

På McKinsey x Børsen Topmøde 2026 sætter Nobelprismodtager Philippe Aghion fokus på det tempo, danske virksomheder skal turde sætte i deres AI-omstilling. Virksomhedernes mod til at handle bliver afgørende for Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne. Når Nobelprismodtager i

Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

Branchenyt26. 02. 2026

Hvis dansk økonomi skal forblive robust, kræver det større fokus på den teknologiske udvikling. Regeringens 2035-plan vidner om en sund og stærk dansk økonomi og skyldes ikke mindst, at politikerne har taget de svære beslutninger de forgange år.Det mener formand for Ingeniørforeningen, IDA

DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

Maskiner og anlægNavnenyt26. 02. 2026

DS Smith opruster den danske produktion for at imødekomme fremtidens krav til kvalitet, leveringssikkerhed og cirkulær emballage. DS Smith opruster produktionsfaciliteterne på den danske fabrik i Grenaa med en strategisk investering på op mod 100 mio. kr. Investeringen skal styrke DS Smiths

Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

BranchenytInnovationTop23. 02. 2026

Danmark placerer sig fortsat i den globale top, når det gælder forskning. Det viser en ny international rapport, der er udarbejdet af Elsevier og som lanceres i samarbejde med Innovationsfonden. Rapporten peger på høj kvalitet i dansk forskning, stærkt internationalt samarbejde og tætte forbindelser

Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

AktueltAutomatiseringBranchenyt23. 02. 2026

Danmark og resten af Europa har i alt for mange år sovet i timen, når det gælder udviklingen af nye avancerede teknologier som kunstig intelligens. Det stiller os i en sårbar situation i en tid med højspændt geopolitisk uro og teknologisk stormagtsrivalisering. Derfor foreslår Dansk Industri i et

Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

AktueltNavnenytOffshore og marine23. 02. 2026

De danske og kinesiske standardiseringsorganisationer er gået sammen om to standardforslag, der skal fremme brugen af batterier i den internationale skibsdrift - og Dansk Standard opfordrer danske aktører til at deltage i høringen. To nye forslag til internationale standarder for maritime

DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

BranchenytNavnenyt23. 02. 2026

Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring to mia. kr. over en femårig periode, blev der den 17. februar taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut. Med en ny forskningsbygning og øgede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

    26.02.2026

  • Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

    26.02.2026

  • Dansk Standard fylder 100 år

    26.02.2026

  • Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

    26.02.2026

  • Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

    26.02.2026

  • DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

    26.02.2026

  • Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

    23.02.2026

  • Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

    23.02.2026

  • Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

    23.02.2026

  • DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik