• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlægNavnenyt09. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Ny projektleder har sat skik på tingene

Maskiner og anlægNavnenyt09. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Opfølgning, opfølgning, opfølgning. Sådan lyder svaret fra specialproducentens Bast & Co A/S’ nye projektmanager, Claus Brinck, da han bliver spurgt om, hvad der er nøglen til at opnå højere kundetilfredshed og at huske og gennemføre alle delmål som planlagt og til tiden.

Et halvt år efter sin ansættelse hos Bast & Co har Claus Brinck (tv.) strammet op for virksomhedens forretningsgange. Foto: Bast & Co A/S.

Claus Brinck har en fortid som teamleder, QA-inspektor og tekniker hos henholdsvis Welltec, Scandinox og Siemens. I maj blev han ansat på Bast & Cos afdeling i Vejle med det mål, at han med sine evner inden for projektstyring og -ledelse skulle supplere og aflaste sine kolleger og ikke mindst stramme op for og skabe mere stringente procedurer for virksomheden.

Metodisk overblik
Her et halvt år efter sin ansættelse er Claus Brincks indflydelse på den daglige arbejdsgang tydelig både på værkstedet i Vejle, hvor projekterne nu bliver hurtigere igangsat og eksekveret end tidligere. Også serviceniveauet og kundetilfredsheden har fået et nøk opad efter at Claus har overtaget styringen med projekterne og tilført en ny metodisk og minutiøs tilgang til projektstyringen.
Tilføjelsen af Claus Brinck til medarbejderstaben er den brik, som har manglet i puslespillet førhen, forklarer direktør hos Bast & Co, Jens Hansen.
-I Bast & Co er vi specialister på hvert vores felt. Vi har i fællesskab i lang tid kunne hjælpe hinanden med at holde styr på alle delmål og løse opgaverne. Men som virksomheden er vokset, og der er kommet flere kunder og ordrer til, er det blevet tydeligt, at vi har manglet en samlende kraft, som kunne holde styr på det hele og få alle enderne til at mødes. Det har vi fået i Claus, siger Jens Hansen.

Opfølgning er afgørende for kundetilfredsheden
Selv fortæller hovedpersonen, at han tidligere i sin karriere som kunde hos virksomheder i branchen har oplevet, hvor der kunne optimeres på processerne og i samarbejdet med kunderne.
-Vi har nogle meget dygtige produktionsvirksomheder i Danmark. Men jeg oplevede, at der generelt er et problem i branchen i forhold til at holde kunderne opdateret under og efter projekternes afslutning og i det hele taget at få fulgt projekterne helt til dørs. Her var der noget at forbedre. Også for Bast & Co, siger Claus Brinck. Han tilføjer:
-Min rolle har derfor været klar fra begyndelsen. Jeg er hentet ind for at tage styringen over projekterne, agere samlingspunkt og for at gøre projekterne færdige til tiden og til alle parters tilfredshed.

Opfølgning, opfølgning, opfølgning. Det er Bast & Cos nye projektleder Claus Brincks (tv.) mantra for at opnå kundetilfredshed og at overholde tidsfristerne for virksomhedens projekter. Foto: Bast & Co A/S.

Claus Brinck vender tilbage til sit mantra om opfølgning. Han uddyber:
-For mig er opfølgning nøglen til succes. Vi arbejder typisk med lange produktionstider, hvilket gør det endnu vigtigere, at der følges op på alle delmål i produktionen, og at kunden holdes ajour, så eventuelle bump på vejen tages i opløbet. Og så skal vi blive endnu bedre til at holde kontakten med kunden, også efter at projektet er afsluttet, så serviceniveauet forbliver højt. Det giver efter min erfaring størst tilfredshed og gør det mere sandsynligt, at kunden vender tilbage.
I første omgang har projektstyringen den højeste prioritet, men Claus Brinck har også ambitioner om at deltage endnu mere i virksomhedens andre aktiviteter, hvor særligt networking og kundemøder har hans interesse.

Bast & Co. A/S er specialiseret inden for reparation, renovering og vedligehold af produktions- og værktøjsmaskiner. Fra hovedkontoret i Vejle betjenes kunder over hele verden.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

AutomatiseringRobotter22. 06. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

AutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

Dansk Standard lancerer ny guide, der sætter fælles retningslinjer for, hvordan kvantekomponenter kobles sikkert sammen på tværs af storetemperaturforskelle fra tæt på det absolutte nulpunkt til stuetemperatur. Kvantecomputere er blandt verdens mest avancerede teknologier. De består ikke af én

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

    22.06.2026

  • Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

    22.06.2026

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik