• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlægNavnenyt09. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Ny projektleder har sat skik på tingene

Maskiner og anlægNavnenyt09. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Opfølgning, opfølgning, opfølgning. Sådan lyder svaret fra specialproducentens Bast & Co A/S’ nye projektmanager, Claus Brinck, da han bliver spurgt om, hvad der er nøglen til at opnå højere kundetilfredshed og at huske og gennemføre alle delmål som planlagt og til tiden.

Et halvt år efter sin ansættelse hos Bast & Co har Claus Brinck (tv.) strammet op for virksomhedens forretningsgange. Foto: Bast & Co A/S.

Claus Brinck har en fortid som teamleder, QA-inspektor og tekniker hos henholdsvis Welltec, Scandinox og Siemens. I maj blev han ansat på Bast & Cos afdeling i Vejle med det mål, at han med sine evner inden for projektstyring og -ledelse skulle supplere og aflaste sine kolleger og ikke mindst stramme op for og skabe mere stringente procedurer for virksomheden.

Metodisk overblik
Her et halvt år efter sin ansættelse er Claus Brincks indflydelse på den daglige arbejdsgang tydelig både på værkstedet i Vejle, hvor projekterne nu bliver hurtigere igangsat og eksekveret end tidligere. Også serviceniveauet og kundetilfredsheden har fået et nøk opad efter at Claus har overtaget styringen med projekterne og tilført en ny metodisk og minutiøs tilgang til projektstyringen.
Tilføjelsen af Claus Brinck til medarbejderstaben er den brik, som har manglet i puslespillet førhen, forklarer direktør hos Bast & Co, Jens Hansen.
-I Bast & Co er vi specialister på hvert vores felt. Vi har i fællesskab i lang tid kunne hjælpe hinanden med at holde styr på alle delmål og løse opgaverne. Men som virksomheden er vokset, og der er kommet flere kunder og ordrer til, er det blevet tydeligt, at vi har manglet en samlende kraft, som kunne holde styr på det hele og få alle enderne til at mødes. Det har vi fået i Claus, siger Jens Hansen.

Opfølgning er afgørende for kundetilfredsheden
Selv fortæller hovedpersonen, at han tidligere i sin karriere som kunde hos virksomheder i branchen har oplevet, hvor der kunne optimeres på processerne og i samarbejdet med kunderne.
-Vi har nogle meget dygtige produktionsvirksomheder i Danmark. Men jeg oplevede, at der generelt er et problem i branchen i forhold til at holde kunderne opdateret under og efter projekternes afslutning og i det hele taget at få fulgt projekterne helt til dørs. Her var der noget at forbedre. Også for Bast & Co, siger Claus Brinck. Han tilføjer:
-Min rolle har derfor været klar fra begyndelsen. Jeg er hentet ind for at tage styringen over projekterne, agere samlingspunkt og for at gøre projekterne færdige til tiden og til alle parters tilfredshed.

Opfølgning, opfølgning, opfølgning. Det er Bast & Cos nye projektleder Claus Brincks (tv.) mantra for at opnå kundetilfredshed og at overholde tidsfristerne for virksomhedens projekter. Foto: Bast & Co A/S.

Claus Brinck vender tilbage til sit mantra om opfølgning. Han uddyber:
-For mig er opfølgning nøglen til succes. Vi arbejder typisk med lange produktionstider, hvilket gør det endnu vigtigere, at der følges op på alle delmål i produktionen, og at kunden holdes ajour, så eventuelle bump på vejen tages i opløbet. Og så skal vi blive endnu bedre til at holde kontakten med kunden, også efter at projektet er afsluttet, så serviceniveauet forbliver højt. Det giver efter min erfaring størst tilfredshed og gør det mere sandsynligt, at kunden vender tilbage.
I første omgang har projektstyringen den højeste prioritet, men Claus Brinck har også ambitioner om at deltage endnu mere i virksomhedens andre aktiviteter, hvor særligt networking og kundemøder har hans interesse.

Bast & Co. A/S er specialiseret inden for reparation, renovering og vedligehold af produktions- og værktøjsmaskiner. Fra hovedkontoret i Vejle betjenes kunder over hele verden.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Palomat sætter ny rekord og styrker industrien

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt08. 12. 2025

Der er fart over feltet hos Palomat på Mors. Den nordjyske producent af pallemagasiner har netop rundet 1.000+ solgte maskiner på ét år – en milepæl, der både vækker stolthed og viser, at industrien har appetit for automation – også når det gælder simple løsninger. I 1998 fik Majbritt Svane et

Lif til regeringen: Husk at spillereglerne er ændret for medicinalindustrien

Branchenyt08. 12. 2025

Regeringens økonomiske redegørelse tegner et positivt billede af dansk økonomi de kommende år, men det er vigtigt ikke at undervurdere de udfordringer, som medicinalindustrien står overfor lige nu. Sådan lyder opfordringen fra brancheforeningen Lægemiddelindustriforeningen. Ifølge redegørelsen

Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025

To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation. Droner er det nye sort. Og ikke kun de flyvende af

Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt04. 12. 2025

En række danske aktører fra forskning, civilsamfund og erhvervsliv etablerer Kernekraftalliancen, et samarbejde, der ønsker at bidrage konstruktivt til den danske debat om moderne kernekraft. Kernekraftalliancen samler virksomheder, erhvervsorganisationer, fagforeninger, fonde,

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

AktueltBranchenytEnergi og miljøMaskiner og anlæg04. 12. 2025

Et nyt projekt samler industrivirksomheder, fjernvarmeselskaber og rådgivere om at finde de mest rentable, grønne alternativer til fossile energikilder i tung procesindustri - i Danmark og i resten af Europa. Målet er at skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030. Hvordan

Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt04. 12. 2025

Nye investeringer i avanceret produktionsteknologi giver mulighed for at skære en stor del af klimaaftrykket fra asfaltproduktionen hos Arkil A/S. Entreprenørkoncernen Arkil tager nu endnu et skridt i retning af at reducere klimabelastningen fra asfaltproduktion. Det sker med introduktionen af

Drejning af moderne superlegeringer

Maskiner og anlæg04. 12. 2025

Seco Tools annoncerer lanceringen af TS0501, en Duratomic-sletbearbejdningskvalitet, der er udviklet med henblik på enestående ydeevne ved drejning af moderne superlegeringer med høj hårdhed samt traditionelle materialer som Inconel 718. TS0501 er designet til bearbejdning i døgndrift og leverer

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

  • Palomat sætter ny rekord og styrker industrien

    08.12.2025

  • Lif til regeringen: Husk at spillereglerne er ændret for medicinalindustrien

    08.12.2025

  • Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

    04.12.2025

  • Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

    04.12.2025

  • Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

    04.12.2025

  • Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

    04.12.2025

  • Drejning af moderne superlegeringer

    04.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik