• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt07. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny medejer skal sikre vækstpotentialet for AM Tooling A/S

Navnenyt07. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

AM Tooling A/S sælger 33 pct. af aktierne til Profound Partners A/S for at underbygge en vision om langsigtet vækst ved at styrke de danske aktiviteter og indtræde i nye forretningsområder.

Det nye medejerskab blev fejret med medarbejderne på AM Toolings fabrik i Odense. På billedet ses i forgrunden Steffen Pasgaard fra Profound Partners (nr. 2 fra venstre) sammen med Otto Spliid, Søren Toft-Jensen, Torben Viby, Carsten G. Laursen og Torben N. Hansen fra bestyrelse og ledelse i AM Tooling. (Foto Mads Bordinggaard).

En af Danmarks førende leverandør af produktionsværktøjer og komplette produktionslinjer, AM Tooling A/S i Odense, har fået ny medejer. Silkeborgselskabet Profound Partners A/S har købt 33 pct. af aktierne og træder dermed ind i ejerkredsen. Samtidig bliver Profound Partners en del af bestyrelsen.
De to nuværende ejere, Torben Viby og Carsten Laursen, fortsætter i ledelsen af virksomheden, som de sammen med deres medarbejdere har udviklet til en førende virksomhed i metalindustrien med kontinuerlig vækst via samarbejder med betydningsfulde danske og europæiske industrivirksomheder.

Mulighed for nye arbejdspladser
-Vi har lagt stort vægt på den sunde kultur og høje faglighed, der hersker i AM Tooling, og vi vurderer, at der i virksomheden er et særdeles godt fundament for at skabe flere arbejdspladser i Odense. AM Tooling besidder både knowhow og teknologi, der kan supportere endnu flere selskaber med specialiserede værktøjer og højeffektive produktionslinjer. Og i et Europa, hvor vi skal blive mere effektive til produktion i hjemmemarkedet, har AM Tooling uden tvivl en vigtig plads at udfylde, fortæller bestyrelsesformand i Profound Partners A/S, Steffen Pasgaard om baggrunden for købet af aktierne i AM Tooling A/S.
-Vi træder ind i selskabet med stor respekt for de flotte resultater, der er skabt gennem tiden, siger han videre.
-AM Tooling har stor ekspertise i forhold til klassiske fremstillingsindustrier, hvor præcise værktøjer gør det muligt at fremstille fx vinduer, bildele og forsvarskomponenter i meget høj kvalitet. Der er fortsat stort behov for støbeforme, stanseværktøjer og specialfremstillede emner, men samtidig søger AM Toolings kunder også fullscale løsninger med stor grad af automatisering. På det område har AM Tooling en unik position, også i forhold til mange nye industrier, som vi ser frem til at udforske, fortsætter Steffen Pasgaard.

Fremtidssikring og udvikling
I AM Tooling ser de nuværende ejere frem til at få den nye aktionær med ombord. Administrerende direktør og medejer af AM Tooling, Torben Viby siger:
-Vi er glade for at få Profound Partners som partner af flere årsager. Dels ønsker vi at fremtidssikre og udvikle virksomheden med nye kompetencer i ejerkredsen, og dels opnår vi at få folk ombord, som deler vores værdier, holdninger og ikke mindst de langsigtede mål for virksomhedens udvikling.
-At Profound Partners viser os tillid som langsigtet investor og ønsker at arbejde aktivt i bestyrelsen vil helt sikkert medføre, at vi kan løfte større projekter og drømme større om fremtiden, fortsætter han.
Med udgangspunkt i en omsætning, der nærmer sig 150 millioner kr. og dokumenteret evne til at forbedre selskabets resultater år på år, er det også en del af planen for fremtiden at øge kendskabsgraden til kompetencerne i Odense og dermed varemærket AM Tooling:
-Selv om vi har fået nye medejere bliver hverdagen i morgen meget business as usual. Sammen med Profound Partners deler vi visionen om at have fokus på vores eksisterende kunder og skabe værdi for dem. Men vi har også et ønske om at blive en endnu større spiller i markedet, og dermed vil vi gå i gang med et målrettet arbejdet for styrke vores brand, så også potentielle kunder får øjnene op for de løsninger, vi skaber til hele verden her i Odense, slutter Torben Viby.

AM Tooling A/S fremstiller fuldautomatiske produktionslinjer med presser, robotter, transfersystemer, mærkning og kontrolsystemer. Virksomheden blev startet i en garage af to odenseanske værkstøjsmagere i 1973. I den første årrække var AM Tooling lokal leverandør af snit/stanseværktøj.
Fra år 2000 begyndte AM Toolings udvikling for alvor og i dag er virksomheden en af Danmarks førende leverandører af produktionsværktøjer og komplette produktionslinjer. På det Internationale marked har virksomheden siden 2010 vundet betydeligt indpas ved at levere produktionslinjer og værktøjer med innovative og bæredygtige designløsninger af højeste kvalitet. Siden 2012 har AM Tooling specialiceret sig i at udvikle fuldautomatiske produktionslinjer til leverandører af aluminiumskomponenter til bilindustrien.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

AutomatiseringInnovationMaskiner og anlægNavnenytTop26. 02. 2026

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale rejse med PTC. Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien.Men at være konkurrencedygtig i

Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026

Som første skridt i et nyt koncern-setup udvider Hoyer VMS Group sit asiatiske hovedkontor og satser på markant vækst i Asien. Udvidelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement. Hoyer VMS Group udvider

Dansk Standard fylder 100 år

AktueltBranchenytNavnenyt26. 02. 2026

Danmarks nationale standardiseringsorganisation, Dansk Standard, fylder 100 år. I et århundrede har standarder således været med til at skabe et trygt samfund og et stærkt erhvervsliv. Standarder har bundet generationer og markeder sammen – og de bliver kun vigtigere for dansk konkurrenceevne,

Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

AutomatiseringBranchenytMesser og møderNavnenyt26. 02. 2026

På McKinsey x Børsen Topmøde 2026 sætter Nobelprismodtager Philippe Aghion fokus på det tempo, danske virksomheder skal turde sætte i deres AI-omstilling. Virksomhedernes mod til at handle bliver afgørende for Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne. Når Nobelprismodtager i

Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

Branchenyt26. 02. 2026

Hvis dansk økonomi skal forblive robust, kræver det større fokus på den teknologiske udvikling. Regeringens 2035-plan vidner om en sund og stærk dansk økonomi og skyldes ikke mindst, at politikerne har taget de svære beslutninger de forgange år.Det mener formand for Ingeniørforeningen, IDA

DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

Maskiner og anlægNavnenyt26. 02. 2026

DS Smith opruster den danske produktion for at imødekomme fremtidens krav til kvalitet, leveringssikkerhed og cirkulær emballage. DS Smith opruster produktionsfaciliteterne på den danske fabrik i Grenaa med en strategisk investering på op mod 100 mio. kr. Investeringen skal styrke DS Smiths

Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

BranchenytInnovationTop23. 02. 2026

Danmark placerer sig fortsat i den globale top, når det gælder forskning. Det viser en ny international rapport, der er udarbejdet af Elsevier og som lanceres i samarbejde med Innovationsfonden. Rapporten peger på høj kvalitet i dansk forskning, stærkt internationalt samarbejde og tætte forbindelser

Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

AktueltAutomatiseringBranchenyt23. 02. 2026

Danmark og resten af Europa har i alt for mange år sovet i timen, når det gælder udviklingen af nye avancerede teknologier som kunstig intelligens. Det stiller os i en sårbar situation i en tid med højspændt geopolitisk uro og teknologisk stormagtsrivalisering. Derfor foreslår Dansk Industri i et

Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

AktueltNavnenytOffshore og marine23. 02. 2026

De danske og kinesiske standardiseringsorganisationer er gået sammen om to standardforslag, der skal fremme brugen af batterier i den internationale skibsdrift - og Dansk Standard opfordrer danske aktører til at deltage i høringen. To nye forslag til internationale standarder for maritime

DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

BranchenytNavnenyt23. 02. 2026

Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring to mia. kr. over en femårig periode, blev der den 17. februar taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut. Med en ny forskningsbygning og øgede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

    26.02.2026

  • Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

    26.02.2026

  • Dansk Standard fylder 100 år

    26.02.2026

  • Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

    26.02.2026

  • Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

    26.02.2026

  • DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

    26.02.2026

  • Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

    23.02.2026

  • Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

    23.02.2026

  • Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

    23.02.2026

  • DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik