• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Navnenyt07. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny medejer skal sikre vækstpotentialet for AM Tooling A/S

Navnenyt07. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

AM Tooling A/S sælger 33 pct. af aktierne til Profound Partners A/S for at underbygge en vision om langsigtet vækst ved at styrke de danske aktiviteter og indtræde i nye forretningsområder.

Det nye medejerskab blev fejret med medarbejderne på AM Toolings fabrik i Odense. På billedet ses i forgrunden Steffen Pasgaard fra Profound Partners (nr. 2 fra venstre) sammen med Otto Spliid, Søren Toft-Jensen, Torben Viby, Carsten G. Laursen og Torben N. Hansen fra bestyrelse og ledelse i AM Tooling. (Foto Mads Bordinggaard).

En af Danmarks førende leverandør af produktionsværktøjer og komplette produktionslinjer, AM Tooling A/S i Odense, har fået ny medejer. Silkeborgselskabet Profound Partners A/S har købt 33 pct. af aktierne og træder dermed ind i ejerkredsen. Samtidig bliver Profound Partners en del af bestyrelsen.
De to nuværende ejere, Torben Viby og Carsten Laursen, fortsætter i ledelsen af virksomheden, som de sammen med deres medarbejdere har udviklet til en førende virksomhed i metalindustrien med kontinuerlig vækst via samarbejder med betydningsfulde danske og europæiske industrivirksomheder.

Mulighed for nye arbejdspladser
-Vi har lagt stort vægt på den sunde kultur og høje faglighed, der hersker i AM Tooling, og vi vurderer, at der i virksomheden er et særdeles godt fundament for at skabe flere arbejdspladser i Odense. AM Tooling besidder både knowhow og teknologi, der kan supportere endnu flere selskaber med specialiserede værktøjer og højeffektive produktionslinjer. Og i et Europa, hvor vi skal blive mere effektive til produktion i hjemmemarkedet, har AM Tooling uden tvivl en vigtig plads at udfylde, fortæller bestyrelsesformand i Profound Partners A/S, Steffen Pasgaard om baggrunden for købet af aktierne i AM Tooling A/S.
-Vi træder ind i selskabet med stor respekt for de flotte resultater, der er skabt gennem tiden, siger han videre.
-AM Tooling har stor ekspertise i forhold til klassiske fremstillingsindustrier, hvor præcise værktøjer gør det muligt at fremstille fx vinduer, bildele og forsvarskomponenter i meget høj kvalitet. Der er fortsat stort behov for støbeforme, stanseværktøjer og specialfremstillede emner, men samtidig søger AM Toolings kunder også fullscale løsninger med stor grad af automatisering. På det område har AM Tooling en unik position, også i forhold til mange nye industrier, som vi ser frem til at udforske, fortsætter Steffen Pasgaard.

Fremtidssikring og udvikling
I AM Tooling ser de nuværende ejere frem til at få den nye aktionær med ombord. Administrerende direktør og medejer af AM Tooling, Torben Viby siger:
-Vi er glade for at få Profound Partners som partner af flere årsager. Dels ønsker vi at fremtidssikre og udvikle virksomheden med nye kompetencer i ejerkredsen, og dels opnår vi at få folk ombord, som deler vores værdier, holdninger og ikke mindst de langsigtede mål for virksomhedens udvikling.
-At Profound Partners viser os tillid som langsigtet investor og ønsker at arbejde aktivt i bestyrelsen vil helt sikkert medføre, at vi kan løfte større projekter og drømme større om fremtiden, fortsætter han.
Med udgangspunkt i en omsætning, der nærmer sig 150 millioner kr. og dokumenteret evne til at forbedre selskabets resultater år på år, er det også en del af planen for fremtiden at øge kendskabsgraden til kompetencerne i Odense og dermed varemærket AM Tooling:
-Selv om vi har fået nye medejere bliver hverdagen i morgen meget business as usual. Sammen med Profound Partners deler vi visionen om at have fokus på vores eksisterende kunder og skabe værdi for dem. Men vi har også et ønske om at blive en endnu større spiller i markedet, og dermed vil vi gå i gang med et målrettet arbejdet for styrke vores brand, så også potentielle kunder får øjnene op for de løsninger, vi skaber til hele verden her i Odense, slutter Torben Viby.

AM Tooling A/S fremstiller fuldautomatiske produktionslinjer med presser, robotter, transfersystemer, mærkning og kontrolsystemer. Virksomheden blev startet i en garage af to odenseanske værkstøjsmagere i 1973. I den første årrække var AM Tooling lokal leverandør af snit/stanseværktøj.
Fra år 2000 begyndte AM Toolings udvikling for alvor og i dag er virksomheden en af Danmarks førende leverandører af produktionsværktøjer og komplette produktionslinjer. På det Internationale marked har virksomheden siden 2010 vundet betydeligt indpas ved at levere produktionslinjer og værktøjer med innovative og bæredygtige designløsninger af højeste kvalitet. Siden 2012 har AM Tooling specialiceret sig i at udvikle fuldautomatiske produktionslinjer til leverandører af aluminiumskomponenter til bilindustrien.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Dansk life science står stærkt trods global uro

Branchenyt27. 08. 2026

Trods uro og høje energipriser klarer den danske life science-industri sig godt; det viser ny analyse fra Erhvervsministeriet. I 2025 eksporterede industrien for 208 mia. kr. direkte fra Danmark. Dansk life science-industri er en motor for vækst, beskæftigelse og velstand i Danmark. Trods krig,

Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

Energi og miljøNavnenyt27. 08. 2026

Clarios indgår samarbejde med den svenske mine- og metalvirksomhed Boliden om levering af lavkulstofbly. Partnerskabet styrker lokale forsyningskæder og understøtter en mere cirkulær og sikker fremtid. Clarios driver branchens største lukkede kredsløb for batteri genanvendelse på

Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Maskiner og anlægNavnenytTop24. 08. 2026

Det er lykkedes forskere fra Københavns Universitet at genskabe det urstof, som Universet bestod af lige efter Big Bang – men ved at smadre langt lettere atomkerner mod hinanden end man hidtil har troet muligt. Disse mikroskopiske Big Bangs kan give os nye indsigter i Universets fødsel og samtidig

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

AktueltBranchenyt24. 08. 2026

Danmarks BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026. Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år. Det viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dansk økonomi står til at blive en

To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder24. 08. 2026

DALO Industry Days er slut for i år. For første gang er Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling afholdt i MCH Messecenter Herning. Her har forsvarsindustri, Forsvaret, myndigheder og internationale samarbejdspartnere 19.-20. august 2026 mødt hinanden til dialog, demonstrationer og

Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

Branchenyt24. 08. 2026

Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

  • Dansk life science står stærkt trods global uro

    27.08.2026

  • Clarios sikrer leverancer af lavkulstofbly fra Sverige

    27.08.2026

  • Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    24.08.2026

  • Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

    24.08.2026

  • To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

    24.08.2026

  • Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

    24.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}